Events Manager - en to sv_SE translation catalogue (1357 entries)

en:  is required.
sv_SE:  krävs.

en: #s will be replaced by the date format below
sv_SE: #s kommer att ersättas med datumformatet nedan

en: %d Spaces
sv_SE: %d platser

en: %d will be replaced by a number.
sv_SE: %d kommer att ersättas utav ett nummer.

en: %s Attributes
sv_SE: %s Attribut

en: %s Capabilities
sv_SE: %s möjligheter

en: %s Error. Try again?
sv_SE: %s fel. Försöka igen?

en: %s Excerpts
sv_SE: %s Utdrag

en: %s List Formats
sv_SE: %s Listformat

en: %s List/Archives
sv_SE: %s Listor/Arkiv

en: %s Options
sv_SE: %s Alternativ

en: %s Page
sv_SE: %s Sida

en: %s Pages
sv_SE: %s Sidor

en: %s Rows
sv_SE: %s rader

en: %s Settings
sv_SE: %s Inställningar

en: %s Submitted
sv_SE: %s skickad

en: %s added the event %s
sv_SE: %s la till evenemanget %s

en: %s added the event %s to %s.
sv_SE: %s la till evenemanget %s till %s.

en: %s are a <a href="%s" target="_blank">WordPress custom taxonomy</a>.
sv_SE: %s är en <a href="%s" target="_blank">WordPress anpassad taxonomy</a>.

en: %s belonging to other sub-sites will have an extra slug prepended to it so that your main site can differentiate between its own %s and those belonging to other sites in your network.
sv_SE: %s tillhörande andra subsiter kommer att ha en extra slug framför sig så att din huvudsida kan skilja på sina egna %s och de som tillhör andra sidor i ditt nätverk.

en: %s can be displayed just like normal WordPress custom taxonomies in an archive-style format, however Events Manager by default allows you to completely change the standard look of these archives and use our own <a href="%s">custom formatting</a> methods.
sv_SE: %s kan visas precis som normala WordPress anpassade taxonomier i ett arkiv-liknande format. Events Manager tillåter dig dock även att ändra standardutseendet för dessa arkiv och använda våra egna <a href="%s">manuella formatteringsmetoder</a>.

en: %s could not be deleted
sv_SE: %s kunde inte tas bort

en: %s could not be deleted.
sv_SE: %s kunde inte tas bort.

en: %s created.
sv_SE: %s skapad.

en: %s custom post types can have archives, just like normal WordPress posts. If enabled, should you visit your base slug url %s and you will see an post-formatted archive of previous %s
sv_SE: %s anpassade inläggstyper (post-types) kan ha arkiv, precis som vanliga WordPress-inlägg kan. Om du aktiverat detta kan du besöka din bas-slug URL %s för att se se ett post-formaterad arkiv av tidigare %s

en: %s deleted
sv_SE: %s borttagen

en: %s excerpt
sv_SE: %s utdrag

en: %s excerpt fallback
sv_SE: fallback för %s utdrag

en: %s is attending %s of the group %s.
sv_SE: %s kommer att besöka %s tillhörande gruppen %s.

en: %s is attending %s.
sv_SE: %s kommer att besöka %s.

en: %s is replaced by username and %s is replaced by the user password.
sv_SE: %s ersätts med användarnamn och %s ersätts med användarens lösenord.

en: %s is required.
sv_SE: %s krävs

en: %s list footer format
sv_SE: %s listans sidfotsformat

en: %s list header format
sv_SE: %s listhuvudformat

en: %s list item format
sv_SE: %s listpostformat

en: %s must be set to yes for this to work.
sv_SE: %s måste sättas till ja för att detta ska fungera.

en: %s page
sv_SE: %s sida

en: %s successfully deleted
sv_SE: %s borttagen

en: %s successfully deleted.
sv_SE: %s borttagna.

en: %s successfully duplicated.
sv_SE: %s kopierad.

en: %s users cancelled bookings.
sv_SE: %s användare avbokade sig.

en: %s will not be attending %s anymore.
sv_SE: %s har avanmält sig ifrån %s.

en: %s will not be attending %s of group %s anymore.
sv_SE: %s har avanmält sig ifrån %s tillhörande gruppen %s.

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
sv_SE: (OBS: Gäller ej om evenemang-äganderätten är påslagen för närvarande, kommer snart!)

en: 1,2,3 or 2 (0 = all)
sv_SE: 1,2,3 or 2 (0 = alla)

en: <a href="%s">See some more information</a> on how %s work when overriding with formats.
sv_SE: <a href="%s">Se mer information</a> om hur %s fungerar när den skrivs över av formattering.

en: <li>No events in this location</li>
sv_SE: <li>Inga evenemang på denna plats</li>

en: <p>Events Manager is ready to go! It is highly recommended you read the <a href='%s'>Getting Started</a> guide on our site, as well as checking out the <a href='%s'>Settings Page</a>. <a href='%s' title='Don't show this advice again'>Dismiss</a></p>
sv_SE: <p>Events Manager är redo! Det är starkt rekommenderat att du läser <a href='%s'>Getting Started</a>-guiden på vår hemsida, samt går igenom <a href='%s'>Inställningssidan</a>. <a href='%s' title='Visa inte detta igen'>Ta bort</a></p>

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Kunde ej utföra registrering... Kontakta <a href="mailto:%s">webmastern</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Vänligen ange ett användarnamn

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Skriv in din e-postadress.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: E-postadressen är inte korrekt.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Denna e-post är redan registrerad, vänligen välj en annan.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta användarnamn är redan upptaget, välj ett annat.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta användarnamn är ogiltigt eftersom det använder otillåtna tecken. Vänligen använd in ett annat användarnamn.

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account (i.e. you can overbook). Emails are not resent automatically.
sv_SE: <strong>OBS:</strong> Tar inte hänsyn till biljettens tillgänglighet (du kan alltså t.ex. överboka). E-postbekräftelse skickas inte om automatiskt.

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account when approving new bookings (i.e. you can overbook).
sv_SE: <strong>OBS:</strong> Tar inte hänsyn till biljettens tillgänglighet när du godkänner nya bokningar (du kan alltså t.ex. överboka).

en: <strong>Warning : </strong> By enabling this, registered users will not be able to see bookings they make as guests in their "My Bookings" page.
sv_SE: <strong>Varning: </strong> Genom att aktivera denna kommer registrerade användare inte kunna se bokningar de gjort som gäster på sin "Mina bokningar"-sida.

en: <strong>Warning : </strong> Various features afforded to users with an account will not be available, e.g. viewing bookings. Once you enable this and select a user, modifying these values will prevent older non-user bookings from displaying the correct information.
sv_SE: <strong>Varning : </strong> Olika funktioner som är knutna till användare med konto kommer inte att vara tillgängliga, exempelvis funktionen för användaren att se sina bokningar. Från och med att du aktiverat detta och valt en användare kommer ytterligare förändringar av detta värde medföra att dessa icke-användarknutnabokningar inte visar rätt information.

en: A new event has been published by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Edit this event - #_EDITEVENTURL <br/> View this event - #_EVENTURL
sv_SE: Ett nytt evenemang har publiserats av #_CONTACTNAME.<br/>Namn : #_EVENTNAME <br/>Datum : #_EVENTDATES <br/>Tid : #_EVENTTIMES <br/>Besök #_EDITEVENTURL för att godkänna detta evenemang. Se detta evenemang - #_EVENTURL

en: A new event has been submitted by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
sv_SE: Ett nytt evenemang har skickats in av #_CONTACTNAME.<br/>Namn : #_EVENTNAME <br/>Datum : #_EVENTDATES <br/>Tid : #_EVENTTIMES <br/>Besök #_EDITEVENTURL för att godkänna detta evenemang.

en: A new user account has been created for you. Please check your email for access details.
sv_SE: Ett nytt användarkonto har skapats åt dig. Se vidare information i din e-post.

en: A previously published event has been modified by #_CONTACTNAME, and this event is now unpublished and pending your approval.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
sv_SE: Ett tidigare publiserat evenemang har blivit ändrat av #_CONTACTNAME och detta evenemang är nu avpubliserat och invväntar ditt godkänannde.<br/>Namn : #_EVENTNAME <br/>Datum : #_EVENTDATES <br/>Tid : #_EVENTTIMES <br/>Besök #_EDITEVENTURL för att godkänna detta evenemang.

en: A test email will be sent to your account email - %s
sv_SE: Ett testmail kommer att skickas till e-mailadressen som är knutet till ditt konto - %s

en: A user cancelled a booking
sv_SE: En användare avbokade sig

en: A valid email
sv_SE: En giltig e-postadress

en: Abbreviated weekdays
sv_SE: Förkortade veckodagar

en: Abbreviated weekdays?
sv_SE: Förkortade veckodagar?

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Add Event
sv_SE: Lägg till evenemang

en: Add Location
sv_SE: Lägg till plats

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add New Event
sv_SE: Lägg till nytt evenemang

en: Add New Event Category
sv_SE: Lägg till ny evenemangkategori

en: Add New Event Tag
sv_SE: Lägg till evenemangetikett

en: Add New Location
sv_SE: Lägg till ny plats

en: Add New Recurring Event
sv_SE: Lägg till nytt återkommande evenemang

en: Add Recurring Event
sv_SE: Lägg till upprepande evenemang

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
sv_SE: Lägg till ett start eller slutdatum (eller både och) för att kunna tidsbegränsa biljettillgängliheten. Lämna endera fält tomt om du inte vill ha någon under/övre gräns.

en: Add a tax rate to your ticket prices (entering 10 will add 10% to the ticket price).
sv_SE: Lägg till en momssats till dina biljettpriser (skriver du 25 kommer 25% moms att adderas till biljettpriset).

en: Add br tags to HTML emails?
sv_SE: Lägg till BR-taggar till HTML-mail?

en: Add location
sv_SE: Lägg till plats

en: Add new ticket
sv_SE: Lägg till ny biljett

en: Add or remove events
sv_SE: Lägg till eller ta bort event

en: Add tax to ticket price?
sv_SE: Lägg på moms på biljettpriset?

en: Address
sv_SE: Adress

en: Address:
sv_SE: Adress:

en: Admin Tools
sv_SE: Adminverktyg

en: Administrator Email
sv_SE: E-post till Administratör

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Advanced Search Fields
sv_SE: Avancerade sökfält

en: After
sv_SE: Efter

en: All
sv_SE: Alla

en: All %s
sv_SE: Alla %s

en: All Ascending
sv_SE: Alla stigande

en: All Categories
sv_SE: Alla kategorier

en: All Cities/Towns
sv_SE: Alla städer/orter

en: All Countries
sv_SE: Alla länder

en: All Day
sv_SE: Hela dagen

en: All Day Message
sv_SE: Meddelande för hela dagen

en: All Descending
sv_SE: Alla fallande

en: All Event Categories
sv_SE: Alla evenemangkategorier

en: All Event Tags
sv_SE: Alla evenemangetiketter

en: All Events
sv_SE: Alla evenemang

en: All Regions
sv_SE: Alla regioner

en: All States
sv_SE: All delstater

en: All countries text
sv_SE: Alla länder -text

en: All day
sv_SE: Hela dagen

en: All events
sv_SE: Alla evenemang

en: All events link text?
sv_SE: Alla evenemang länktext?

en: All events will be moved to trash.
sv_SE: Alla evenemang kommer att flyttas till papperskorgen.

en: All regions text
sv_SE: Alla regioner -text

en: All states text
sv_SE: Alla delstater -text

en: All towns/cities text
sv_SE: Text för alla städer/orter

en: All your settings and events will be permanently deleted. This cannot be undone.
sv_SE: Alla dina inställningar och evenemang kommer att tas bort permanent. Detta kan inte ångras.

en: All your settings, including email templates and template formats for Events Manager will be deleted.
sv_SE: Alla dina inställningar, inklusive e-postmallar och formatmallar för Events Manager kommer att tas bort.

en: Allow %s to appear in the built-in search results.
sv_SE: Tillåt %s att visas i den inbyggda sökens resultat.

en: Allow WordPress post-style archives.
sv_SE: Tillåt WordPress post-liknande arkiv.

en: Allow anonymous event submissions?
sv_SE: Tillåt anonymt skapande av evenemang?

en: Allow bookings with registered emails?
sv_SE: Tillåt bokning med registrerade e-postadresser?

en: Allow double bookings?
sv_SE: Tillåt dubbelbokningar?

en: Allow guest bookings?
sv_SE: Tillåt gästbokningar?

en: Allow overbooking when approving?
sv_SE: Tillåt överbokning när vi använder oss av godkännandemetoden?

en: Already Booked
sv_SE: Redan inbokad

en: Already attending
sv_SE: Redan inbokad

en: Already booked
sv_SE: Redan inbokad

en: An email will be sent to an administrator of your choice when an event is published by users who are not administrators.
sv_SE: E-post kommer att skickas till en administratör du väljer när ett evenemang är publicerat av en användare som inte är administratör.

en: An email will be sent to the event contact if someone cancels their booking.
sv_SE: Ett e-postmeddelande kommer att skickas till evenemangets kontaktperson ifall någon avbryter sin bokning.

en: An email will be sent to the event owner when their event is approved. Users requiring event approval do not have the <code>publish_events</code> capability.
sv_SE: Ett e-postmeddelande kommer att skickas till evenemangägaren när deras evenemang är godkänt. Användare vars evenemang kräver godkännande har inte <code>publish_events</code> capabilityn.

en: An email will be sent to your administrator emails when an event is submitted and pending approval.
sv_SE: E-post kommer att skickas till din administratörsmail när ett evenemang är inskickad och behöver godkännande.

en: An error occurred.
sv_SE: Ett fel uppstod.

en: An event with no bookings.
sv_SE: Ett evenemang utan bokningar.

en: Anonymous Submitter Info
sv_SE: Anonym Inlämnarinformation

en: Anonymous event submissions
sv_SE: Anonymt skapand evenemang

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
sv_SE: Anonyma inlämnare kan inte se eller ändra sina evenemang när de väl har skickats in. Du kan anpassa lyckat-meddelandet de se här.

en: Appears as the first default search option.
sv_SE: Visas som första standard-sökalternativ.

en: Appears as the label for this search option.
sv_SE: Visas som etiketten för detta sökalternativ

en: Appears within the input box.
sv_SE: Visas i rutan.

en: Apply
sv_SE: Verkställ

en: Apply global capabilities?
sv_SE: Tillämpa globala capabilities?

en: Approval Required?
sv_SE: Krävs godkännande?

en: Approve
sv_SE: Godkänn

en: Approved
sv_SE: Godkänd

en: Are current events past events?
sv_SE: Ska just nu pågående evenemang betraktas som avslutade evenemang?

en: Are you sure you want to cancel your booking?
sv_SE: Är du säker på att du vill avboka din bokning?

en: Are you sure you want to delete all recurrences of this event?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort alla återkommande instanser av detta evenemang?

en: Are you sure you want to delete?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort?

en: Are you sure you want to detach this event? By doing so, this event will be independent of the recurring set of events.
sv_SE: Är du säker på att du vill frikoppla detta återkommande evenemang? Om du gör detta kommer detta evenemang att bli helt oberoende det återkommande set av evenemang det tidigare tillhört.

en: Are you sure you want to disable bookings? If you do this and save, you will lose all previous bookings. If you wish to prevent further bookings, reduce the number of spaces available to the amount of bookings you currently have
sv_SE: Är du säker på att du vill inaktivera bokningar? Om du gör det och sparar förlorar du alla tidigare bokningar. Om du vill förhindra ytterligare bokningar, minska istället antalet tillgängliga platser

en: Are you sure you want to reschedule this recurring event? If you do this, you will lose all booking information and the old recurring events will be deleted.
sv_SE: Är du säker på att du vill boka om denna återkommande evenemang? Om du gör detta kommer du att förlora all bokningsinformation och gamla återkommande evenemangtillfällen kommer att raderas.

en: Are you sure you want to reset Events Manager?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa grundinställningarna i Events Manager?

en: Are you sure you want to uninstall Events Manager?
sv_SE: Är du säker på att du vill avinstallera Events Manager?

en: As a site admin, you see all group events, users will only be able to choose groups they are admins of.
sv_SE: Som webbplatsadministratör kan du se alla gruppevenemang. Användarna kommer enbart kunna välja grupper de är administratörer utav.

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Aside from pages we automatically generate and include certain jQuery files, if you are using Widgets, Shortcode or PHP to display specific items you may need to tell us where you are using them for them to work properly. Below are options for you to include specific jQuery dependencies only on certain pages.
sv_SE: Bortsett från sidor som vi genererar automatiskt och inkluderar vissa jQuery-filer på kan du ifall du använder Widgets, kortkoder eller PHP för att visa olika objekt behöva berätta för oss var du använder dem för att de ska fungera. Nedan finns alternativ för dig att inkludera specifika jQuery-beroenden endast på vissa sidor.

en: Assign bookings to
sv_SE: Tilldela alla bokningar till

en: Attributes
sv_SE: Attribut

en: Avail. Spaces
sv_SE: Tillgängliga Platser

en: Availability
sv_SE: Tillgänglighet

en: Available
sv_SE: Tillgänglig

en: Available Spaces
sv_SE: Tillgängliga platser

en: Available for
sv_SE: Tillgänglig för

en: Available from
sv_SE: Tillgänglig från

en: Available spaces
sv_SE: Tillgängliga platser

en: Available until
sv_SE: Tillgänglig till

en: Awaiting Online Payment
sv_SE: Inväntar onlinebetalning

en: Awaiting Payment
sv_SE: Inväntar betalning

en: Basic HTML is allowed in ticket labels and descriptions.
sv_SE: Grundläggande HTML är tillåtet i biljettnamn och beskrivningar.

en: Be aware that some themes will not work with this option, if so (or you want to make your own changes), you can create a file named <code>single-%s.php</code> <a href='#'>as shown on the WordPress codex</a>, and leave this set to Posts.
sv_SE: Tänk på att vissa teman inte kommer att fungera med detta alternativ. Om detta händer (eller om du vill göra dina egna justeringar) kan du skapa en fil du döper till <code>single-%s.php</code> <a href='#'>såsom nämns i wordpress codex</a>, och sätta denna inställning till Inlägg.

en: Before
sv_SE: Före

en: Before you save your changes, you can quickly send yourself a test email by clicking this button.
sv_SE: Innan du sparar dina ändringar kan du skicka digsjälv ett snabbt testmail genom att klicka på den här knappen.

en: Below are some additional options for individual pages and sections, which you can turn on to enforce custom styling provided by the plugin or off if you want to do your own custom styling.
sv_SE: Nedan är några extra alternativ för individuella sidor och sektioner som kan aktivera för att påtvinga anpassad styling som Events Manager fixar, eller slå av ifall du vill göra din egen styling.

en: Below are translations for your tickets. If left blank, the language of the original event will be used.
sv_SE: Nedan finns översättningar för dina biljetter. Om du lämnar den blank så kommer orginalspråket att användas.

en: Below you will find texts that will be displayed to users in various areas during the bookings process, particularly on booking forms.
sv_SE: Nedan finner du texter som kommer att visas för användare på olika ställen under bokningsprocessen, speciellt på bokningsformuläret.

en: Body Classes
sv_SE: Body klasser

en: Book Now
sv_SE: Boka nu

en: Booked
sv_SE: Bokad

en: Booked Spaces
sv_SE: Bokade Platser

en: Booked User Emails
sv_SE: Inbokade användare E-mails

en: Booker
sv_SE: Bokare

en: Booking
sv_SE: Bokning

en: Booking %s
sv_SE: Bokning %s

en: Booking %s.
sv_SE: Bokning %s.

en: Booking Cancellation Warning
sv_SE: Varning vid avbokning

en: Booking Cancelled
sv_SE: Bokning Avbruten

en: Booking Comment
sv_SE: Bokningskommentar

en: Booking Confirmed
sv_SE: Bokning bekräftad

en: Booking Cut-Off Date
sv_SE: Bokningens slutdatum

en: Booking Date
sv_SE: Bokningsdatum

en: Booking Details
sv_SE: Bokningsdetaljer

en: Booking Email Templates
sv_SE: Mall för e-post vid bokningar

en: Booking Form
sv_SE: Bokningsformulär

en: Booking ID
sv_SE: BokningsID

en: Booking Management Pages
sv_SE: Sidor för bokningshantering

en: Booking Notes
sv_SE: Bokningsnoteringar

en: Booking Pending
sv_SE: Bokning avvaktande

en: Booking Rejected
sv_SE: Bokning avvisad

en: Booking Related Placeholders
sv_SE: Bokningsrelaterade platshållare

en: Booking admin pages
sv_SE: Sidor för bokningsadministration

en: Booking already made
sv_SE: Bokning redan utförd

en: Booking button feedback messages
sv_SE: Feedbackmeddelanden för bokningsknapp

en: Booking cancelled
sv_SE: Bokning avbruten

en: Booking cancelled email
sv_SE: E-post vid avbokning

en: Booking cancelled email subject
sv_SE: E-postrubrik vid avbokning

en: Booking cannot be made, not enough spaces available!
sv_SE: Bokningen kunde inte utföras, slut på lediga platser!

en: Booking complete
sv_SE: Bokning utförd

en: Booking confirmed email
sv_SE: E-post för konfirmerad bokning

en: Booking confirmed email subject
sv_SE: E-postrubrik för konfirmerad bokning

en: Booking could not be %s.
sv_SE: Bokning kunde inte %s.

en: Booking could not be created
sv_SE: Bokningen kunde inte skapas

en: Booking error
sv_SE: Fel vid bokning

en: Booking form feedback messages
sv_SE: Feedbackmeddelanden för bokningsformuläret

en: Booking form texts/messages
sv_SE: Feedbackmeddelanden för bokningsformuläret

en: Booking in progress
sv_SE: Bokning pågår

en: Booking note successfully added.
sv_SE: Bokningsanteckning tillagd.

en: Booking pending email
sv_SE: E-post för väntande bokning

en: Booking pending email subject
sv_SE: E-postrubrik för väntande bokning

en: Booking rejected email
sv_SE: Bokning avvisad e-post

en: Booking rejected email subject
sv_SE: E-postrubrik för avvisad bokning

en: Booking successful, pending confirmation (you will also receive an email once confirmed).
sv_SE: Bokning genomförd, inväntar bekräftelse (du kommer att få ett e-postmeddelande när din plats är bekräftad och verifierad).

en: Booking successful.
sv_SE: Du har nu bokat en plats! Se mailen för bokningsbekräftelse.

en: Booking...
sv_SE: Bokar...

en: Bookings
sv_SE: Bokningar

en: Bookings %s. Mails Sent.
sv_SE: Bokningar %s. E-post skickat.

en: Bookings Stats
sv_SE: Bokningsstatistik

en: Bookings Table Settings
sv_SE: Inställningar för bokningstabell

en: Bookings are closed for this event.
sv_SE: Bokningen är stängd för detta evenemang.

en: Bookings closed
sv_SE: Bokning stängd

en: Bookings data
sv_SE: Bokningsdata

en: Bookings disabled
sv_SE: Bokningar inaktiverad

en: Bookings for %s
sv_SE: Bokningar för %s

en: Bookings have closed (e.g. event has started).
sv_SE: Bokningen är stängd för detta evenemang.

en: Bookings will not be confirmed until the event administrator approves it.
sv_SE: Bokningar kommer inte bli bekräftade förrän evenemangadministratören godkänner dem.

en: Bookings/Registration
sv_SE: Bokning/Registrering

en: Bulk Actions
sv_SE: Massåtgärder

en: By default, event spaces become unavailable once there are enough CONFIRMED bookings. To reserve spaces even if unapproved, choose yes.
sv_SE: Som standard blir en plats på ett evenemang otillgängligt först när den blivit BEKRÄFTAD. För att reservera en plats direkt när förfrågan skickas in, redan innan den blivit bekräftad av ansvarig, välj ja.

en: By default, events that have an end date later than today will be included in searches, set this to yes to consider events that started 'yesterday' as past.
sv_SE: Som standard kommer evenemang som har ett slutdatum senare än idag att bli inkluderade i sökningar. Sätt denna till ja för att betrakta evenemang som startade 'igår' som tidigare.

en: By default, if a calendar day only has one event, it display a single event when clicking on the link of that calendar date. If you select Yes here, you will get always see a list of events.
sv_SE: Om en kalenderdag enbart har en evenemang, kommer den som standard enbart att visa en enskild evenemang när man klickar på denna kalenderdag. Om du väljer Ja här så kommer du alltid få se en längre lista med evenemang.

en: By default, if a guest tries to book an event using the email of a user account on your site they will be asked to log in, selecting yes will bypass this security measure.
sv_SE: Som standard, om en gäst försöker boka ett evenemang med en e-postadress tillhörande ett användarkonto på din webbplats kommer de att uppmanas att logga in, välj "Ja" för att kringå denna säkerhetsåtgärd.

en: By default, when a booking is made by a user, this booking is tied to a user account, if the user is not registered nor logged in and guest bookings are enabled, an account will be created for them.
sv_SE: Som standard när en bokning görs av en användare så är bokningen knutet till ett konto. Om användaren inte är registrerad eller inloggad och gästbokningar är tillåtna så kommer ett konto att skapas åt dem.

en: By using formats, you can control how your %s are displayed from within the Events Manager <a href='#formats' class='nav-tab-link' rel='#em-menu-formats'>Formatting</a> tab above without having to edit your theme files.
sv_SE: Genom att använda formattering kan du kontrollera hur dina %s visas inifrån Events Manager <a href='#formats' class='nav-tab-link' rel='#em-menu-formats'>formateringstab</a> ovan utan att du behöver ändra i dina temafiler.

en: CSS File
sv_SE: CSS-fil

en: Calendar
sv_SE: Kalender

en: Calendar Day Event List Settings
sv_SE: Inställningar för en kalenderdags evenemanglista

en: Calendar events/day limit
sv_SE: Kalender evenemang/dag gräns

en: Can be in form of pixels or a percentage such as %s or %s.
sv_SE: Du kan ange pixlar eller procentvärden som exempelvis %s eller %s.

en: Can users cancel their booking?
sv_SE: Kan användarna avbryta sina bokningar?

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cancelation complete
sv_SE: Avbokning klar

en: Cancelation error
sv_SE: Fel vid avbokning

en: Cancelation in progress
sv_SE: Avbokning pågår

en: Canceling...
sv_SE: Avbryter...

en: Cancellation
sv_SE: Avbokning

en: Cancelled
sv_SE: Avbokad

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Categories dropdown label
sv_SE: Etikett för kategoridropdownen

en: Categories list page
sv_SE: Sida för kategorilista

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Category IDs
sv_SE: Kategori ID

en: Category Related Placeholders
sv_SE: Kategorirelaterade platshållare

en: Category:
sv_SE: Kategori:

en: Change
sv_SE: Förändra

en: Changes saved
sv_SE: Förändringar sparade

en: Changes saved.
sv_SE: Förändringar sparade.

en: Check Dev Versions
sv_SE: Kontrollera efter dev-versioner

en: Check this option if you want the event contact to receive an email when someone books places. An email will be sent when a booking is first made (regardless if confirmed or pending)
sv_SE: Bocka för detta alternativ om du vill att evenemangkontakten ska få e-post när någon bokar plats(er) på ett evenemang. Ett e-post kommer att skickas när en bokning görs (oavsett om de är bekräftade eller avvaktande)

en: Check this option if you want to prevent the WordPress registration email from going out when a user anonymously books an event.
sv_SE: Markera detta alternativ om du vill förhindra att WordPress registreringsmail skickas ut till anonyma besökare som bokar in sig på ett evenemang.

en: Check this option to enable Goggle Map integration.
sv_SE: Välj detta alternativ för att aktivera Google Maps-integration

en: Checking for dev versions.
sv_SE: Kontrollerar efter dev-versioner.

en: Checking...
sv_SE: Kontrollerar...

en: Choose a color for your category. You can access this using the %s placeholder.
sv_SE: Välj en färg för din kategori. Du kan komma åt denna genom att använda %s platshållaren.

en: Choose a parent user to assign bookings to. People making their booking will be unaware of this and will never have access to those user details. This should be a subscriber user you do not use to log in with yourself.
sv_SE: Välj en överliggande användare att tilldelar bokningar till. Folk som gör bokningar kommer inte märka detta eller ha tillgång till dessa användardetaljer. Detta ska vara en användare med "prenumerant"-rättigheter som du inte använder för inloggning på sidan.

en: Choose an image for your category, which can be displayed using the %s placeholder.
sv_SE: Välj en bild för din kategori. Bilden kan visas genom att använda %s platshållaren.

en: Choose from most used event categories
sv_SE: Välj från mest använda evenemangkategorier

en: Choose from most used event tags
sv_SE: Välj från mest använda eventetiketter

en: Choose how prices are displayed. <code>@</code> will be replaced by the currency symbol, and <code>#</code> will be replaced by the number.
sv_SE: Välj hur priser visas. <code>@</code> kommer att ersättas av valutasymbolen och <code>#</code> kommer att ersättas utav numret.

en: Choose how to format your group heading dates. Leave blank for default.
sv_SE: Välj hur du vill formatera datumen för grupprubrikerna. Lämna tomt för default.

en: Choose how to format your group headings.
sv_SE: Välj hur du vill formatera dina grupprubriker

en: Choose to show events within a specific time range.
sv_SE: Välj att visa händelser inom ett specifikt tidsintervall.

en: Choose whether or not to display a login form in the booking form area to remind your members to log in before booking.
sv_SE: Välj ifall ett loginformulär ska visas vid bokningsformuläret för att påminna användaren om att logga in innan bokningen.

en: Choose which order your tickets appear.
sv_SE: Välj i vilken ordning dina biljetter ska visas.

en: Choose your currency for displaying event pricing.
sv_SE: Välj din valuta för prissättning på evenemangen.

en: Choose/Upload Image
sv_SE: Välj/Ladda upp bild

en: City/Town
sv_SE: Stad

en: City/Town:
sv_SE: Stad:

en: Click to toggle
sv_SE: Klicka för att växla

en: Close Ticket Editor
sv_SE: Stäng biljetteditor

en: Collapse All
sv_SE: Fäll ihop alla

en: Color
sv_SE: Färg

en: Columns to export
sv_SE: Kolumner att exportera

en: Columns to show
sv_SE: Kolumner att visa

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Confirmation email could not be sent to admin. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
sv_SE: Bekräftelsemail kunde inte skickas till administratören. Bokaren har dock fått sitt mail (endast administratören ser denna varning).

en: Confirmed
sv_SE: Bekräftad

en: Confirmed Spaces
sv_SE: Bekräftade platser

en: Confirmed booking email
sv_SE: Bekräftelse på boknings e-post

en: Congratulations! Your email settings work.
sv_SE: Grattis! Dina e-postinställningar fungerar.

en: Controls how many events being held at a location are shown per page when using placeholders such as %s. Leave blank for no limit.
sv_SE: Kontrollerar hur många evenemanger per plats som visas per sida när du använder platshållare såsom %s. Lämna tom för ingen gräns.

en: Controls how many events belonging to a category are shown per page when using placeholders such as %s. Leave blank for no limit.
sv_SE: Styr hur många evenemang tillhörande en kategori som visas per sida när du använder platshållare såsom %s. Lämna tom för ingen gräns.

en: Controls how many events belonging to a tag are shown per page when using placeholders such as %s. Leave blank for no limit.
sv_SE: Kontrollerar hur många evenemangs tillhörande en etikett som visas per sida när man använder platshållare såsom %s. Lämna denna tom om du inte vill ha någon gräns.

en: Could not send email.
sv_SE: Kunde inte skicka e-post

en: Count
sv_SE: Räkna

en: Country
sv_SE: Land

en: Country:
sv_SE: Land:

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
sv_SE: Skapa en plats eller börja skriva för att söka efter tidigare skapad plats.

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Currency Format
sv_SE: Valutaformat

en: Custom fields are the same as attributes, except you cannot restrict specific values, users can add any kind of custom field name/value pair. Only available in the WordPress admin area.
sv_SE: Anpassade fält är nästan detsamma som attribut. Bortsett från att du inte kan begränsa specifika värden så kan användarna lägga till vilket nyckel/värde par som helst. Endast tillgängligt i WordPress admingränssnitt.

en: Customize Feedback Messages
sv_SE: Anpassa responsmeddelanden

en: Customize the message your user sees when they resubmit/update their event.
sv_SE: Anpassa meddelandet dina användare ser när dom uppdaterar eller skickar in sina evenemang på nytt.

en: Customize the message your user sees when they submitted their event.
sv_SE: Ställ in det meddelande din användare ser när de skickat in sitt evenemang.

en: Daily
sv_SE: Dagligen

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date Format
sv_SE: Datumformat

en: Date Picker Format
sv_SE: Datumväljarformat

en: Date Separator
sv_SE: Datumseparator

en: Date and Time
sv_SE: Datum och Tid

en: Date and Time formats follow the <a href="%s">WordPress time formatting conventions</a>
sv_SE: Datum- och Tidformat följer <a href="%s">WordPress tidsformatskonventioner</a>

en: Date and time
sv_SE: Datum och tid

en: Date/Time
sv_SE: Datum/Tid

en: Dates
sv_SE: Datum

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
sv_SE: Datum måste ha korrekt formatering. Tips: Använd datumväljaren!

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have requested #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive an automatic confirmation.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
sv_SE: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have skickat en förfrågan om  #_BOOKINGSPACES plats/platser på #_EVENTNAME.<br/>Tid: #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Plats: #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Din bokning inväntar nu godkännande  och du kommer att få ett automatiskt e-mail när detta är gjort.<br/>Vänliga hälsningar,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have successfully reserved #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
sv_SE: Hej #_BOOKINGNAME, <br/>Detta är en bekräftelse på din reservation utav  #_BOOKINGSPACES plats/platser på #_EVENTNAME.<br/>Datum/tid : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Plats : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Hälsningar,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been cancelled.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
sv_SE: Hej #_BOOKINGNAME, <br/>Din förfrågan om #_BOOKINGSPACES platser på #_EVENTNAME den #_EVENTDATES har avbrutits.<br/>Hälsningar,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been rejected.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
sv_SE: Hej #_BOOKINGNAME, <br/>Din förfrågan om #_BOOKINGSPACES platser på #_EVENTNAME den #_EVENTDATES  har tyvärr blivit avslagen.<br/>Hälsningar,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_CONTACTNAME, <br/>Your event #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been approved.<br/>You can view your event here: #_EVENTURL
sv_SE: Hej #_CONTACTNAME, <br/>Ditt evenemang #_EVENTNAME den #_EVENTDATES  har blivit godkänt.<br/>Du kan se det här: #_EVENTURL

en: Decimal Point
sv_SE: Decimalplacering

en: Decline
sv_SE: Avslå

en: Default %s color
sv_SE: Standard %s färg

en: Default %s list format
sv_SE: Standard %s listformat

en: Default %s list options
sv_SE: Standard %s list alternativ

en: Default Category
sv_SE: Standardkategori

en: Default Country
sv_SE: Standardland

en: Default Location
sv_SE: Standardplats

en: Default Location Country
sv_SE: Standardland

en: Default archive ordering
sv_SE: Standardsortering för arkivet

en: Default distance
sv_SE: Standardavstånd

en: Default distance unit
sv_SE: Standard avståndsenhet

en: Default event archive ordering
sv_SE: Standardsortering för evenemangarkiv

en: Default event list format
sv_SE: Standard för evenemanglistornas format

en: Default event list format footer
sv_SE: Standard sidfotformat för evenemanglistor

en: Default event list format header
sv_SE: Standardformat för evenemanglistans header

en: Default event list ordering
sv_SE: Standardsortering för evenemanglistan

en: Default list ordering
sv_SE: Standardsortering för listan

en: Default map height
sv_SE: Standardhöjd på karta

en: Default map width
sv_SE: Standardbredd på karta

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete Image?
sv_SE: Ta bort Bild?

en: Delete User
sv_SE: Ta bort användare

en: Delete selected
sv_SE: Ta bort valda

en: Depending on server settings, some sending methods may ignore this settings.
sv_SE: Beroende på serverinställningar kan vissa sändningsmetod ignorera dessa inställningar.

en: Deprecated Attributes
sv_SE: Avskrivna (depreciated) Attribut

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Detach
sv_SE: Koppla bort

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Details about the event.
sv_SE: Detaljer om evenemanget

en: Details about the location.
sv_SE: Detaljerad info om platsen.

en: Dev Mode active: Just a friendly reminder that you are updating to development versions. Only admins see this message, and it will go away when you disable this <a href="#pro-api">here</a> in your settings.
sv_SE: Dev-läge aktivt: Bara en påminnelse att du nu uppdaterar till utvecklingsversioner. Endast administratörer ser det här meddelandet, och det kommer att försvinna när du inaktiverar <a href="#pro-api">det här</ a> i dina inställningar.

en: Development Versions &amp; Updates
sv_SE: Utvecklingsversioner &amp; Uppdateringar

en: Disable  WordPress Thumbnails?
sv_SE: Avaktivera WordPress thumbnailbilder?

en: Disable new registration email?
sv_SE: Avaktivera  nyregistrerings-e-post?

en: Disable thumbnails?
sv_SE: Avaktivera tumnagelbilder?

en: Disable title rewriting?
sv_SE: Avaktivera omskrivning utav rubriker?

en: Discounts (After Taxes)
sv_SE: Rabatter (efter skatt)

en: Discounts Before Taxes
sv_SE: Rabatter före skatt

en: Display %s as
sv_SE: Visa %s som

en: Display a list of event locations on Events Manager.
sv_SE: Visa en lista av evenemangplatser i Events Manager

en: Display a list of events on Events Manager.
sv_SE: Visa en lista på evenemang i Event Manager

en: Display calendar in events page?
sv_SE: Visa kalendern på evenemangsidan?

en: Display events on your blog.
sv_SE: Visa evenemang på bloggen.

en: Display global %s on main blog?
sv_SE: Visa globala %s på huvudbloggen/sidan?

en: Display global events on main blog?
sv_SE: Visa globala evenemang på huvudbloggen/sidan?

en: Display locations on your blog.
sv_SE: Visa platser på din blog.

en: Display login form?
sv_SE: Visa loginformulär?

en: Display your events in a calendar widget.
sv_SE: Visa dina evenemang i en kalenderwidget

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
sv_SE: Visar %1$s&#8211;%2$s av %3$s

en: Displaying Event
sv_SE: Visar evenemang

en: Displaying User
sv_SE: Visar användare

en: Displays %s from all sites on the network by default. You can still restrict %s by blog using shortcodes and template tags coupled with the <code>blog</code> attribute. Requires global tables to be turned on.
sv_SE: Visar %s från alla webbsidor i nätverket som standard. Du kan fortfarande begränsa %s genom att att använda kortkoder och malltaggar tillsammans med <code>blog</code> attributet. Detta kräver att globala tabeller slås på.

en: Distance Values
sv_SE: Distansvärden

en: Draft
sv_SE: Utkast

en: Drag items to or from the left column to add or remove them.
sv_SE: Dra objekt till eller från den vänstra kolumnen för att lägga till eller ta bort dem.

en: Due to how we change how this custom taxonomy is displayed when overriding with formats it is strongly advised that you assign a %s page below, which increases compatibility with various plugins and themes.
sv_SE: På grund av hur vi ändrat hur denna taxonomi visas genom att åsidosätta dess orginalformattering rekommenderas att du tilldelar en %s sida nedan. Detta ökar kompatibiliteten med olika plugins och teman.

en: Duplicate
sv_SE: Kopiera

en: Duplicate %s
sv_SE: Kopiera %s

en: Duplicate this event
sv_SE: Kopiera detta event

en: E-mail
sv_SE: E-post

en: E-mail: %s
sv_SE: E-post: %s

en: ERROR : Email Not Sent.
sv_SE: FEL: E-post kunde inte skickas.

en: Each event spans %s day(s)
sv_SE: Varje evenemang sträcker sig över %s dag(ar)

en: Edit
sv_SE: Ändra

en: Edit %s
sv_SE: Ändra %s

en: Edit Booking
sv_SE: Ändra bokning

en: Edit Details
sv_SE: Redigera information

en: Edit Event
sv_SE: Redigera Evenemang

en: Edit Event Category
sv_SE: Ändra evenemangkategori

en: Edit Event Tag
sv_SE: Ändra evenemangetikett

en: Edit Location
sv_SE: Ändra Plats

en: Edit Recurring Event
sv_SE: Ändra upprepande evenemang

en: Edit Recurring Events
sv_SE: Ändra återkommande evenemang

en: Edit User
sv_SE: Ändra användare

en: Edit events
sv_SE: Redigera evenemang

en: Edit location
sv_SE: Ändra plats

en: Edit locations
sv_SE: Ändra platser

en: Edit/View
sv_SE: Redigera/Visa

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email Exists
sv_SE: E-post existerar

en: Email Sent.
sv_SE: E-post skickat.

en: Email Settings
sv_SE: E-postinställningar

en: Email event owner?
sv_SE: Maila evenemangägare?

en: Email events admin?
sv_SE: E-posta evenemangadministratören?

en: Email not sent.
sv_SE: E-post ej sänt.

en: Email sent successfully to %s
sv_SE: E-post-sändning till %s lyckades

en: Emails
sv_SE: E-post

en: Enable %s attributes?
sv_SE: Aktivera %s attribut?

en: Enable %s custom fields?
sv_SE: Aktivera egna fält för %s?

en: Enable Archives?
sv_SE: Aktivera Arkiv?

en: Enable Comments?
sv_SE: Aktivera kommentarer?

en: Enable Dev Updates?
sv_SE: Aktivera Dev-uppdateringar?

en: Enable Google Maps integration?
sv_SE: Aktivera Google Maps-integration?

en: Enable No-User Booking Mode?
sv_SE: Aktivera användarlöst bokningsläge?

en: Enable advanced fields?
sv_SE: Aktivera avancerade fält?

en: Enable bookings?
sv_SE: Aktivera bokningar?

en: Enable categories?
sv_SE: Aktivera kategorier?

en: Enable global tables mode?
sv_SE: Aktivera läge med globala tabeller?

en: Enable locations?
sv_SE: Aktivera platser?

en: Enable recurrence?
sv_SE: Aktivera upprepningar?

en: Enable registration for this event
sv_SE: Mottag anmälningar till detta evenemang

en: Enable tags?
sv_SE: Aktivera etiketter?

en: Enables additional advanced search fields such as dates, country, etc.
sv_SE: Aktiverar extra sökfält såsom datum, länder mm.

en: Enabling this will prevent us from loading our CSS file on every page, and will only load on specific pages generated by Events Manager.
sv_SE: Aktivering av detta kommer att förhindra oss från att ladda vår CSS-fil på varje sida och istället bara ladda den på specifika sidor som genererats av Events Manager.

en: End
sv_SE: Slut

en: Enter a maximum number of spaces (required).
sv_SE: Ange maximalt antal platser (krävs).

en: Enter a number.
sv_SE: Ange ett nummer.

en: Enter a ticket name.
sv_SE: Skriv in ett biljettnamn

en: Error mailing user
sv_SE: Fel vid e-postutskick till användaren

en: Errors
sv_SE: Fel

en: Event
sv_SE: Evenemang

en: Event Admin Emails
sv_SE: Evenemangadmin E-mails

en: Event Admin/Owner Emails
sv_SE: Evenemangadmin/Ägare E-mails

en: Event Approved
sv_SE: Evenemanget Godkänt

en: Event Bookings Dashboard
sv_SE: Verktygspanel för bokningar

en: Event Categories
sv_SE: Evenemangkategorier

en: Event Category
sv_SE: Evenemangkategori

en: Event Date(s)
sv_SE: Evenemangets dag(ar)

en: Event Details
sv_SE: Evenemangdetaljer

en: Event Edit and Submission Forms
sv_SE: Formulär för att skicka in samt ändra evenemang

en: Event Image
sv_SE: Evenemangbild

en: Event List Limits
sv_SE: Antal evenemang per plats

en: Event Locations
sv_SE: Evenemangplats

en: Event Manager Options
sv_SE: Event Managers inställningar

en: Event Manager titles
sv_SE: Event Managers rubriker

en: Event Name
sv_SE: Bokningsnamn

en: Event Options
sv_SE: Evenemangalternativ

en: Event Published
sv_SE: Evenemanget publiserat

en: Event Re-Submitted
sv_SE: Evenemanget inskickat igen

en: Event Reapproved
sv_SE: Evenemanget åter godkänt

en: Event Related Placeholders
sv_SE: Evenemangelaterade platshållare

en: Event Submission Forms
sv_SE: Formulär för evenemangskapande

en: Event Submission Templates
sv_SE: Mall för evenemangskapande

en: Event Submitted
sv_SE: Evenemanget skickat

en: Event Submitter Emails
sv_SE: Evenemanginskickare E-mails

en: Event Tag
sv_SE: Evenemangetikett

en: Event Tags
sv_SE: Evenemangetiketter

en: Event Time(s)
sv_SE: Evenemangets tidpunkt(er)

en: Event approved email
sv_SE: Evenemanget godkänt e-post

en: Event approved subject
sv_SE: Evenemanget godkänt ämne

en: Event archives scope
sv_SE: Scope för evenemangarkiv

en: Event booking forms
sv_SE: Evenemangbokningsformulär

en: Event could not be attached.
sv_SE: Evenemanget kunde inte bifogas.

en: Event could not be detached.
sv_SE: Evenemanget kunde inte kopplas bort.

en: Event detached.
sv_SE: Evenemang bortkopplat.

en: Event format
sv_SE: Evenemangformat

en: Event fully booked
sv_SE: Evenemang fullbokat

en: Event is fully booked.
sv_SE: Evenemanget är fullbokat.

en: Event list scope
sv_SE: evenemanglistans omfattning

en: Event name
sv_SE: Evenemangnamn

en: Event published email
sv_SE: E-post för evenemang publicerat

en: Event published subject
sv_SE: Ärendetext för evenemang publiserat

en: Event re-attached to recurrence.
sv_SE: Evenemang återkopplat till den upprepande kedjan evenemang.

en: Event reapproved email
sv_SE: E-post för evenemang som godkänts på nytt

en: Event reapproved subject
sv_SE: Ämnesrad för evenemang som godkänts på nytt

en: Event resubmitted email
sv_SE: E-post för återskickat evenemang

en: Event resubmitted subject
sv_SE: Ärendetext för återskickat evenemang

en: Event start date/time, location name
sv_SE: Startdatum/tid och plats för evenemanget

en: Event starts at
sv_SE: Klockan

en: Event submission notifications will be sent to emails added here.
sv_SE: Notifieringar vid inskickade evenemang kommer att skickas till e-mailadresserna i den här listan.

en: Event submitted email
sv_SE: E-post för evenemang skickat

en: Event submitted subject
sv_SE: Ärendetext för evenemang skickat

en: Event title format
sv_SE: Format på eventrubrik

en: Event titles
sv_SE: Evenemangrubriker

en: Event tooltips format
sv_SE: Format på events verktygstips

en: Event.
sv_SE: Evenemang.

en: Event/Location admin pages
sv_SE: Adminsidor för evenemang/Plats

en: Events
sv_SE: Evenemang

en: Events Calendar
sv_SE: Evenemangkalender

en: Events I'm Attending
sv_SE: Evenemang jag deltar i

en: Events Manager Settings
sv_SE: Event Managers inställningar

en: Events Manager Test Email
sv_SE: Event Managers Testmail

en: Events Manager imposes a minimal amount of styling on websites so that your themes can take over.
sv_SE: Event Manager lägger enbart på en minimal mängd styling på websidorna så att du kan styla så mycket som möjligt själv i ditt tema.

en: Events With Bookings Enabled
sv_SE: Evenemang med bokning aktiverad

en: Events cannot start after they end.
sv_SE: evenemang kan inte starta efter att de har tagit slut.

en: Events current and next month
sv_SE: Evenemang denna och nästkommande månad

en: Events list page
sv_SE: Sida för evenemanglista

en: Events next month
sv_SE: Evenemang nästa månad

en: Events page
sv_SE: Evenemangsida

en: Events page grouping
sv_SE: Evenemangsidans gruppering

en: Events page grouping date format
sv_SE: Datumformat för gruppering av evenemangsidor

en: Events page grouping header
sv_SE: Rubrik för gruppering av evenemangsidor

en: Events require a user to own them. In order to allow events to be submitted anonymously you need to assign that event a specific user. We recommend you create a "Anonymous" subscriber with a very good password and use that. Guests will have the same event permissions as this user when submitting.
sv_SE: Evenemang kräver att en användare äger dom. För att tillåta evenemang att kunna skickas in anonymt så behöver du lägga till en standardanvändare som är ägare till dessa. Vi rekommenderar att du skapar en "Anonym" prenumerant med ett mycket bra lösenord och använder den. Gäster kommer att ha samma rättigheter som denna användare när de skickar in.

en: Events start from
sv_SE: Evenemang börjar från

en: Events this month
sv_SE: Evenemang denna månad

en: Events with multiple dates will appear on each of those dates in the calendar.
sv_SE: Evenamng med flera datum kommer att dyka upp båda alla dessa i kalendern.

en: Events within 12 months
sv_SE: Evenemang inom 12 månader

en: Events within 2 months
sv_SE: Evenemang inom 2 månader

en: Events within 3 months
sv_SE: Evenemang inom 3 månader

en: Events within 6 months
sv_SE: Evenemang inom 6 månader

en: Everyone
sv_SE: Alla

en: Example:
sv_SE: Exempel:

en: Exclude on
sv_SE: Exkludera på

en: Expand All
sv_SE: Expandera alla

en: Export Bookings
sv_SE: Exportera bokningar

en: Export CSV
sv_SE: Exportera CSV (kommaseparerat format)

en: Export these bookings.
sv_SE: Exportera dessa bokningar

en: Exported booking on %s
sv_SE: Exporterade bokningar för %s

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
sv_SE: För återkommande evenemang så kommer ett evenemangtillfälle att skapas på varje dag i datumserien.

en: For multiple emails, separate by commas (e.g. email1@test.com,email2@test.com,etc.)
sv_SE: För flera e-postadresser, separera med kommatecken (ex: email1@test.com,email2@test.com,etc.)

en: For recurring events that end the following day, ensure you make your event last 1 or more days.
sv_SE: Var noga med att dina evenemang sträcker sig en eller flera dagar för återkommande evenemang som slutar en efterkommande dag.

en: For use with the %s placeholder
sv_SE: Definierar %s platshållaren

en: For when start/end %s are present, this will separate the two (include spaces here if necessary).
sv_SE: För när start/slut %s finns så kommer denna att separera de två (inkludera mellanrum här ifall det behövs).

en: Formatting
sv_SE: Formattering

en: Free
sv_SE: Gratis

en: Fri
sv_SE: fre

en: Friday
sv_SE: fredag

en: From
sv_SE: Datum från

en: From %1$s to %2$s
sv_SE: Från %1$s till %2$s

en: Front-end management pages
sv_SE: Front-end managementsidor

en: Full Calendar
sv_SE: Fullständig kalender

en: Full Calendar Options
sv_SE: Fulla kalenderalternativ

en: Fully booked
sv_SE: Fullbokat

en: Future Events
sv_SE: Framtida evenemang

en: Future events
sv_SE: Framtida evenemang

en: General
sv_SE: Allmänna

en: General JS
sv_SE: Allmän JS

en: General Options
sv_SE: Allmäna Alternativ

en: General settings
sv_SE: Allmäna inställningar

en: Geolocation Search
sv_SE: Geoplats-sökning

en: Getting Help for Events Manager
sv_SE: Få hjälp med Event Manager

en: Global Map Format
sv_SE: Global kartformattering

en: Group Events
sv_SE: Grupperade Evenemang

en: Group Ownership
sv_SE: Gruppägandeskap

en: Guest Default User
sv_SE: Standard gästanvändare

en: Guest User
sv_SE: Gästanvändare

en: Guest Users
sv_SE: Gästanvändare

en: HTML Allowed.
sv_SE: HTML Tillåtet.

en: HTML allowed.
sv_SE: HTML tillåtet.

en: HTML is not accepted.
sv_SE: HTML är inte accepterat.

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Hidden by default?
sv_SE: Dold som standard?

en: Hide Advanced Options
sv_SE: Dölj avancerade alternativ

en: Hide Advanced Search
sv_SE: Göm avancerad sök

en: Hide label
sv_SE: Göm etikett

en: However, there were some problems whilst sending confirmation emails to you and/or the event contact person. You may want to contact them directly and letting them know of this error.
sv_SE: Men det uppstod problem när bekräftelsemailen skulle skickas till dig och evenemangets kontaktperson. Om du har möjlighet bör du kontakta dem direkt och rapportera detta fel.

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
sv_SE: Hundratals gratistimmar har gått åt i skapandet av detta gratisplugin, visa ditt stöd genom att lägga till en liten länk till pluginnets hemsida på botten av dina evenemangsidor.

en: If HTML emails are enabled, br tags will automatically be added for new lines.
sv_SE: om HTML-mail är aktiverat kommer BR-taggar automatiskt att läggas till vid radbrytning.

en: If a booking is made and an email cannot be sent, this is added to the success message.
sv_SE: Detta läggs till meddelandet till användaren om en bokning utförs och lyckas, men e-post inte kan skickas.

en: If a calendar day has only one event, you can force a direct link to the event (recommended to avoid duplicate content).
sv_SE: Om en kalenderdag bara har en händelse kan du tvinga en direktlänk till händelsen (rekommenderas för att undvika dubbletter).

en: If already attending and double bookings are disabled, this message will be displayed, followed by a link to the users booking page.
sv_SE: Om redan deltar och dubbelbokningar är inaktiverade kommer detta meddelande att visas. Följt av en länk till användarens bokningssida.

en: If an event does not have a category assigned when editing, this one will be assigned automatically.
sv_SE: Om ett evenemang inte har en kategori knuten till sig så kommer denna att användas automatiskt när man editerar evenemanget.

en: If an event lasts all day, this text will show if using the %s placeholder
sv_SE: Om en händelse varar hela dagen kommer denna text att visas om du använder %s platshållare

en: If checked every booking must select one or the minimum number of this ticket.
sv_SE: Om du aktiverar detta måste varje bokning bestå av minst en eller det minsta antalet av denna biljett.

en: If enabled, guest visitors can supply an email address and a user account will automatically be created for them along with their booking. They will be also be able to log back in with that newly created account.
sv_SE: Om aktiverad så kan gästbesökare skriva in en e-postadress och automatiskt få ett användarkonto ihop med sin bokning. De kommer också få möjligheten att logga in senare med sitt nyskapade konto.

en: If enabled, the latest dev version will always be checked instead of the latest stable version of the plugin.
sv_SE: Om du aktiverar denna kommer de senaste development-versionerna att kollas istället för de senaste stabila versionerna.

en: If enabled, users can book an event more than once.
sv_SE: Om denna är aktiverad kan användare boka in sig på ett evenemang mer än en gång.

en: If enabled, users can cancel their bookings themselves from their bookings page.
sv_SE: Om denna är aktiverad kan användare avboka sig själv ifrån sin bokningssida.

en: If guests cannot make bookings, they will be asked to register in order to book. However, enabling this will still show available tickets.
sv_SE: Om gästerna inte kan göra bokningar kommer de att uppmanas att registrera sig för att boka. Tillgängliga biljetter kommer dock ändå att visas om du aktiverar detta.

en: If left blank, no emails will be sent. Separate emails with commas for more than one email.
sv_SE: Om du lämnar detta blankt så kommer inget mail att skickas. För fler än en emailadress, separera med kommatecken.

en: If left blank, the default value will be used.
sv_SE: Om lämnad tom kommer standardvärdet att användas.

en: If left blank, this email will not be sent.
sv_SE: Lämna tom för att inte skicka något mail.

en: If set to yes the capabilities will be applied all your network blogs and you will not be able to set custom capabilities each blog. You can select no later and visit specific blog settings pages to add/remove capabilities.
sv_SE: Om du väljer ja kommer capabilitiesen att tillämpas på alla dina nätverkade bloggar och du kommer inte att kunna sätta anpassade capabilites på respektive blogg. Du kan välja nej vid ett senare tillfälle och besöka senast och besöka specifika bloggars inställningssidor för att lägga till/ta bort capabilities.

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of events.
sv_SE: Om du sätter denna till "ja" så kommer ett sökformulär att visas ovanför listan med evenemang.

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of locations.
sv_SE: Om du aktiverar detta kommer ett sökformulär att dyka upp precis ovanför din lista på platser

en: If set to yes, advanced search fields will be hidden by default and can be revealed by clicking the "Advanced Search" link.
sv_SE: Om aktiverad kommer avancerade sökfält att döljas som standard men kan visas genom att man trycker på länken "Avancerad sökning".

en: If set to yes, full sized images will be used and HTML width and height attributes will be used to determine the size.
sv_SE: Om du sätter denna till Ja kommer fullstorleksbilder att användas och HTML-attribut för bredd och höjd användas för att bestämma storleken.

en: If set to yes, the FullCalendar will be used instead of the standard calendar on the events page.
sv_SE: Om du sätter denna till Ja kommer FullCalendar att användas istället för standardkalendern på eventsidorna.

en: If set to yes, your emails will be sent in HTML format, otherwise plaintext.
sv_SE: Om du väljer ja så kommer din e-post att skickas i HTML-format, annars skickas den i vanlig text.

en: If set, the total number of spaces for a single booking to this event cannot exceed this amount.
sv_SE: Om du aktiverar detta sätter du ett övre tak för hur många platser en enskild bokning kan ta i anspråk.

en: If the user made a previous booking and cannot double-book.
sv_SE: Om en användare gjort en tidigare bokning och inte kan dubbelboka.

en: If the user tries to make a booking with spaces that exceeds the maximum number of spaces per booking.
sv_SE: Om användaren försöker boka fler platser än vad hen tillåts göra.

en: If the user tries to make a booking without requesting any spaces.
sv_SE: Om användaren försöker göra en bokning utan att reservera några platser.

en: If there are any new updates, you should now see them in your Plugins or Updates admin pages.
sv_SE: Om det finns några nya uppdateringar bör du nu se dem i dina Plugin- eller Uppdaterings-adminsidor.

en: If there are member-only tickets, you can choose whether or not to show these tickets to guests.
sv_SE: Om det finns biljetter som är enbart tillgängliga för medlemmar så kan du välja ifall dessa ändå ska synas för gästbesökare.

en: If there's no fields to show in the main search section, this button will be used instead at the bottom of the advanced fields.
sv_SE: Om det inte finns något fält att visa i huvudsöksektionen så kommer denna knapp att användas istället på botten av de avancerade fälten.

en: If this is incorrect, click cancel and try a more specific address.
sv_SE: Om detta inte stämmer, tryck avbryt och testa en mer specifik adress.

en: If translations are left blank, the default value will be used.
sv_SE: Om översättningarna lämnas blanka så kommer standardvärden att användas.

en: If viewing a page for events on a specific date, this is the title that would show up. To insert date values, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>  with a <code>#</code> symbol before them, i.e. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>
sv_SE: Den här rubriken kommer upp om man tittar på en sida för en evenemang ett visst datum. För att ställa in datumvärden, använd <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP-time formatbokstäver</a> med en <code>#</code> symbol framför, t ex. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>

en: If you are not using it already, we recommend you try the <a href="%s" target="_blank">Use Google Libraries</a> plugin, because without further optimization options below it already significantly reduces the number of files needed to display your Event pages and will most likely speed up your overall website loading time.
sv_SE: Om du inte redan avnäder det så rekommenderar vi att du testar <a href="%s" target="_blank">Use Google Libraries</a>-pluginet. För enbart detta reducerar antalet filer som behövs för att visa dina evenemangsidor kommer med stor sannolikhet snabba upp dina sidladdningar.

en: If you choose 'Pages' then %s will be shown using your theme default page template, alternatively choose from page templates that come with your specific theme.
sv_SE: Om du väljer 'Sidor' så kommer %s att visas mha ditt temas standardmall för sidor, du kan också välja ifrån sidmallarna som kommer med det tema du använder.

en: If you choose a group by mode, your events page will display events in groups of your chosen time range.
sv_SE: Om du väljer en grupp via läge kommer dina evenemangsidor att visas i grupper utefter dina inställda tidsintervall.

en: If you choose the Event post type whilst Events Manager is activated, you can also visit the <a href="%s">Events Manager settings page</a> for a few more options when displaying event information on your calendar.
sv_SE: Om du väljer eventets posttyp medan Events Manager är aktiverad kan du också besöka <a href="%s">Events Manager inställningssida</a> för ett par extra inställningar för hur eventinfo ska visas i din kalender.

en: If you disable locations, bear in mind that you should remove your location page, shortcodes and related placeholders from your <a href="#formats" class="nav-tab-link" rel="#em-menu-formats">formats</a>.
sv_SE: Om du inaktiverar platser tänk då på att du ska ta bort din platssida, shortcodes och relaterade platshållare från dina <a href="#formats" class="nav-tab-link" rel="#em-menu-formats">format</a>.

en: If you enable tips, this information will be shown, which can include HTML.
sv_SE: Denna information kommer att visas om du aktiverar tips (kan inkludera HTML).

en: If you get a lot of pending bookings and you decide to allow more bookings than spaces allow, setting this to yes will allow you to override the event space limit when manually approving.
sv_SE: Välj "ja" här för att tillåta överskridning av antalet ursprungliga platser när du godkänner väntande bokningar. D v s om du fått en stor mängd väntande bokningar och du beslutar dig för att tillåta fler platsbokningar än tillgängliga platser.

en: If you just want to deactivate the plugin, <a href="%s">go to your plugins page</a>.
sv_SE: Om du bara vill avaktivera pluginet, gå till <a href="%s">pluginsidan</a>.

en: If you prefer a ticket table like with multiple tickets, even for single ticket events, enable this.
sv_SE: Aktivera denna om du vid enkelbiljetter föredrar en biljettabell precis som vid flera biljetter.

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Events Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these deprecated attributes, give it a blank value and save.
sv_SE: Om du ser några attribut här under så betyder det att dom inte används i Event Manager mer. För att lägga till dom behöver du lägga till det egna attributet igen till ett formateringsalternativ på inställningssidan. För att ta bort något av dessa utfasade attribut, ge det ett tomt värde och spara.

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Locations Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these deprecated attributes, give it a blank value and save.
sv_SE: Om du ser några attribut här under så betyder det att dom inte används längre i platshanteringens formatering. För att lägga till dom behöver du lägga till det egna attributet igen till ett formateringsalternativ på inställningssidan. För att ta bort något av dessa utfasade attribut, ge det ett tomt värde och spara.

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
sv_SE: Om du väljer ett standardland så kommer det att vara förvalt när du skapar en ny plats.

en: If you update this event data and save, it could get overwritten if you edit the recurring event template. To make it an independent, <a href="%s">detach it</a>.
sv_SE: Om du uppdaterar denna evenemangdata och sparar så kan det ändå bli överskrivet om du ändrar mallen för det återkommande evenemanget. För att bryta ut just detta evenemang ur mallen till ett fristående evenemang, tryck här: <a href="%s">koppla loss</a>.

en: If you use the %s <a href="%s">shortcode</a>, you can display a map of all your locations and events, the settings below will be used.
sv_SE: Om du använder %s <a href="%s">kordkoden</a> för att visa en karta över alla dina platser och evenemang kommer inställningarna nedan att användas.

en: If you use the <code>#_LOCATIONMAP</code> <a href="%s">placeholder</a> when displaying individual event and location information, the settings below will be used.
sv_SE: Om du använder <code>#_LOCATIONMAP</code> <a href="%s">platshållaren</a> när du visar enskilda evenemang och platsinformation kommer inställningarna nedan att användas.

en: If you would like every event booking confirmation email sent to an administrator write their email here (leave blank to not send an email).
sv_SE: Skriv administratörens e-post här ifall du vill att varje bokningsgodkännande ska e-postas till denne (lämna blank om du inte vill skicka någon e-post).

en: If you would like to add extra classes to your body html tag when a single %s page is displayed, enter it here. May be useful or necessary if your theme requires special class names for specific templates.
sv_SE: Om du skulle vilja lägga till extraklasser till din body-tag (i HTML-koden) när en enskild %s sida visas så skriv in den här. Kan vara användbart eller nödvändigt om ditt tema kräver speciella klassnamn för specifika mallar.

en: If you would like to check and see if there is a new stable update.
sv_SE: Om du vill kontrollera och se om det finns en ny stabil uppdatering.

en: If you would like to disable comments entirely, disable this, otherwise you can disable comments on each single %s. Note that %s with comments enabled will still be until you resave them.
sv_SE: Inaktivera detta om du vill stänga av kommentarer helt. Annars kan inaktivera kommentarer på  varje enskild %s. Notera att %s med aktiverade kommentarer fortfarande kommer att vara ha dessa aktiverade tills du sparar om dem.

en: If you would like to download a dev version, but just as a one-off, you can force a dev version check by clicking the button below. If there is one available, it should appear in your plugin updates page as a regular update.
sv_SE: Om du vill ladda ner en dev version, men bara som en engångsföreteelse, kan du tvinga fram en dev-versionskontroll genom att klicka på knappen nedan. Om det finns en tillgänglig bör den visas på din sida för plugin-uppdateringar sidan som en vanlig uppdatering.

en: If you would like to show events that span over more than one day, see the Calendar section on this page.
sv_SE: Se kalendersektionen på denna sida om du vill visa evenemang som sträcker sig över mer än en dag.

en: If you would prefer all your locations to belong to your main blog, users in sub-sites will still be able to create locations, but the actual locations are created and reside in the main blog.
sv_SE: Om du vill att alla dina platser ska höra till din huvudblogg så kommer användare i subsiter fortfarande kunna skapa platser, men platserna kommer att skapas och lagras i huvudbloggen.

en: If you're using the Google Maps, the more detail you provide, the more accurate Google can be at finding your location. If your address isn't being found, please <a href='http://maps.google.com'>try it on maps.google.com</a> by adding all the fields below separated by commas.
sv_SE: Ju bättre du preciserar platsen, desto mer exakt kommer Google Map att kunna hitta din plats. Om din adress inte kan hittas, försök hitta den själv på <a href='http://maps.google.com'>maps.google.com</a> genom att ange alla fält nedan separerade med kommatecken.

en: If your events have multiple tickets, enabling this will show a separate row for each ticket within a booking.
sv_SE: Om dina evenemang har flera biljetter kommer en aktivering utav detta att visa en separat rad för varje biljett inom en bokning.

en: Image
sv_SE: Bild

en: Image Sizes
sv_SE: Bildstorlekar

en: In order to use attributes, you must define some in your templates, otherwise they'll never show. Go to Events > Settings > General to add attribute placeholders.
sv_SE: För att kunna använda attribut behöver du definiera några i din mall, annars kommer de inte att visas. Gå till Evenemang -> Inställningar -> Allmänt för att lägga till attribut-platshållare.

en: In single ticket mode, users can only create one ticket per event (and will not see options to add more tickets).
sv_SE: I enkelbiljettläget kan användarna bara skapa en biljett per event och kommer heller inte se alternativ för att lägga till fler biljetter.

en: In the <a href='%s'>settings page</a>, you'll find various textboxes where you can edit how event information looks, such as for event and location lists. Using the placeholders below, you can choose what information should be displayed.
sv_SE: På <a href='%s'>inställningssidan</a> kan du hitta diverse textboxar där du kan förändra hur utbildingsinformationen ser ut, såsom evenemang och platslistor. Använd platshållarna nedan för att välja vilken information som ska visas.

en: In the boxes below, you are expected to write the page IDs. For multiple pages, use comma-separated values e.g. 1,2,3. Entering 0 means EVERY page, -1 means the home page.
sv_SE: I rutorna nedan ska du ange sidornas ID. Om flera sidor, kommaseparera värdena (12,82,14 etc). Om du anger 0 betyder det ALLA sidor. -1 betyder startsidan.

en: Include in WordPress Searches?
sv_SE: Inkludera i WordPress-sökningar?

en: Include on
sv_SE: Inkludera på

en: Include pages where you use shortcode or PHP to display event submission forms.
sv_SE: Inkludera sidor där du använder kortkoder eller PHP för att visa formulär för att skicka in evenemang.

en: Include pages where you use shortcodes or widgets to display event search forms.
sv_SE: Inkludera sidor där du använder kortkoder eller widgets för att visa evenemang sökformulär.

en: Incomplete Bookings
sv_SE: Ofullständiga bokningar

en: Individual tickets with remaining spaces will not be available if total booking spaces reach this limit. Leave blank for no limit.
sv_SE: Enskilda biljetter med kvarvarande platser kommer inte att vara tillgängliga om de totala bokningplatserna når denna gräns. Lämna tomt för ingen gräns.

en: Initial lengths
sv_SE: Initiala längder

en: Insert the address of the notification sender.
sv_SE: Skriv in adressen för notifieringens avsändare.

en: Insert the display name of the notification sender.
sv_SE: Skriv in visningsnamnet för notifierings avsändare.

en: Insert the password to be used to access your SMTP server
sv_SE: Skriv in lösenordet so ska användas för att ansluta till din SMTP-server

en: Insert the username to be used to access your SMTP server.
sv_SE: Skriv in användarnamnet som ska användas för att ansluta till SMTP-servern

en: It looks like you have WPML enabled on your site. We advise you also install our extra <a href="%s">Events Manager WPML Connector</a> plugin which helps the two work better together. <a href="%s">Dismiss message</a>
sv_SE: Det verkar som om du har WPML aktiverat på din sida. För att detta ska fungera på bästa sätt rekommenderar vi att du installerar vår plugin <a href="%s">Events Manager WPML Connector</a>. <a href="%s">Dismiss message</a>

en: It will not be displayed on the website listings, to correct this you must <a href="%s">edit your location</a> directly.
sv_SE: Den kommer inte att visas i webbsidan listning, för att korrigera detta måste du <a href="%s">ändra din plats</a> direkt.

en: JavaScript Files
sv_SE: JavaScript-filer

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Leave blank for no limit.
sv_SE: Lämna tom för ingen gräns.

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
sv_SE: Lämna endera blank ifall du inte vill ha någon övre/lägre gräns.

en: Limit JS file loading?
sv_SE: Begränsa laddning av JS filer?

en: Limit loading of our CSS files?
sv_SE: Begränsa laddning av våra CSS-filer?

en: Limits the number of events on each calendar day. Leave blank for no limit.
sv_SE: Begränsa antalet evenemang för respektive kalenderdag (lämna tom för ingen gräns).

en: Limits the number of future events shown (0 = unlimited).
sv_SE: Begränsa antalet framtida evenemang som visas (0 = obegränsat).

en: Link directly to event on day with single event?
sv_SE: Länka direkt till evenemanget på en dag med enbart en händelse?

en: Link sub-site %s directly to sub-site?
sv_SE: Länka sub-side %s direkt till subsidor?

en: Link text used for link to user bookings.
sv_SE: Länktext som används för länkar till användarbokningar.

en: List Limits
sv_SE: Listans längd

en: List events by date title
sv_SE: Visa evenemang efter datum rubrik

en: List item format
sv_SE: Format på listpost/listpunkt

en: Loading Map....
sv_SE: Laddar Karta...

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: Loads our own JS file if no other dependencies are already loaded, which is still needed for many items generated by EM using JavaScript such as Calendars, Maps and Booking Forms/Buttons
sv_SE: Laddar vår egen JS-fil om inga andra beroenden redan har laddats, vilket fortfarande behövs för många poster som genereras av EM med hjälp av JavaScript som till exempel kalendrar, kartor samt bokningsformulär och knappar.

en: Location
sv_SE: Plats

en: Location Image
sv_SE: Platsbild

en: Location Name
sv_SE: Platsnamn

en: Location Name:
sv_SE: Platsnamn:

en: Location Related Placeholders
sv_SE: Platsrelaterade platshållare

en: Location balloon format
sv_SE: Format på kartballongerna på platssidan

en: Location name
sv_SE: Platsnamn

en: Location not found
sv_SE: Platsen kunde inte hittas

en: Location:
sv_SE: Plats:

en: Locations
sv_SE: Platser

en: Locations list page
sv_SE: Sida för platslista

en: Locations on main blog?
sv_SE: Platser på huvudbloggen?

en: Log In
sv_SE: Logga in

en: Log in if you already have an account with us.
sv_SE: Har du konto sedan tidigare?

en: Logged In Users
sv_SE: Inloggade användare

en: Looking for the rest of the FullCalendar Options? They've moved <a href="%s">here</a>, the options below are for overriding specific bits relevant to Events Manager.
sv_SE: Letar du efter resten av FullCalenders inställningar? De har flyttat <a href="%s">hit</a>, inställningar nedan är för att skriva över de specifika delar som är relevanta för Events Manager.

en: Lost your password?
sv_SE: Tappat ditt lösenord?

en: Mail sending method
sv_SE: Metod för att skicka e-post

en: Main Search Fields
sv_SE: Huvudsökfält

en: Manage %s Bookings
sv_SE: Hantera %s bokningar

en: Manage Person's Booking
sv_SE: Hantera en persons bokning

en: Manage bookings
sv_SE: Hantera bokningar

en: Manage bookings link text
sv_SE: Länktext för Hantera bokningar

en: Manage my bookings
sv_SE: Hantera mina bokningar

en: Many themes display extra meta information on post pages such as 'posted by' or 'post date' information, which may not be desired. Usually, page templates contain less clutter.
sv_SE: Många teman visar extra meta-information på inläggssidor (ex: 'postat av', 'post-datum' etc) vilket kanske inte alltid önskas. Vanligtvis innehåller sidmallar mindre av detta.

en: Map Unavailable
sv_SE: Karta Otillgänglig

en: Maps
sv_SE: Kartor

en: Maximum Spaces Per Booking
sv_SE: Max antal platser per bokning

en: Maximum height (px)
sv_SE: Maxhöjd (px)

en: Maximum size (bytes)
sv_SE: Maxstorlek (bytes)

en: Maximum spaces per booking
sv_SE: Max platser per bokning

en: Maximum width (px)
sv_SE: Maxbredd (px)

en: Minimum height (px)
sv_SE: Minsta höjd (px)

en: Minimum width (px)
sv_SE: Minbredd (px)

en: Missing fields:
sv_SE: Saknade fält:

en: Modifications to these events will cause all recurrences of each event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and detach them from recurring events by visiting the <a href="%s">events page</a>.
sv_SE: Modifieringar av detta evenemang kommer innebära att alla upprepningar av utbilningen tas bort och återkapas, samt att tidigare gjorda bokningar tas bort! Du kan istället ändra varje återkommande evenemang och av-associera dem med detta evenemang genom att besöka <a href="%s">evenemangsidan</a>.

en: Modifications to this event will cause all recurrences of this event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and disassociate them with this recurring event.
sv_SE: Modifieringar av detta evenemang kommer innebära att alla upprepningar av utbilningen tas bort och återkapas, samt att tidigare gjorda bokningar tas bort! Du kan istället ändra varje återkommande evenemang och av-associera dem med detta evenemang.

en: Modify Booking
sv_SE: Ändra Bokning

en: Modify what information is displayed in this booking table.
sv_SE: Ändra vilken information som visas i den här bokningstabellen.

en: Mon
sv_SE: mån

en: Monday
sv_SE: måndag

en: Month format
sv_SE: Månadsformat

en: Monthly
sv_SE: Månatligen

en: More Events message
sv_SE: Fler evenemangmeddelande

en: Multi Site Options
sv_SE: Alternativ för flera hemsidor

en: MultiSite options have moved <a href="%s">here</a>. <a href="%s">Dismiss message</a>
sv_SE: MultiSite-inställningar har flyttat <a href="%s">hit</a>. <a href="%s">Stäng meddelande</a>

en: My %s
sv_SE: Mina %s

en: My Bookings
sv_SE: Mina bokningar

en: My Bookings messages
sv_SE: Mina bokningar-meddelande

en: My Event Bookings
sv_SE: Mina Evenemangbokningar

en: My Events
sv_SE: Mina Evenemang

en: My Locations
sv_SE: Mina platser

en: My Profile
sv_SE: Min Profil

en: My bookings
sv_SE: Mina bokningar

en: Name
sv_SE: Namn

en: Near...
sv_SE: Nära...

en: Needs Attention
sv_SE: Behöver uppmärksamhet

en: New Event
sv_SE: Nytt Evenemang

en: New Event Category Name
sv_SE: Nytt evenemangkategorinamn

en: New Event Tag Name
sv_SE: Nytt namn på evenemangetikett

en: New Location
sv_SE: Ny Plats

en: New Recurring Event
sv_SE: Nytt upprepande evenemang

en: New user registration on your blog %s:
sv_SE: Ny användare registrerad på din hemsida %s:

en: Next event format
sv_SE: Format för nästa evenemang

en: No
sv_SE: Nej

en: No %s
sv_SE: Inga %s

en: No %s message
sv_SE: Inga %s meddelanden

en: No Events
sv_SE: Inga evenemang

en: No Events Found
sv_SE: Hittade inga evenemang

en: No Events Found in Trash
sv_SE: Inga evenemang funna i Papperskorgen

en: No Location
sv_SE: Ingen plats

en: No Locations Found
sv_SE: Hittade inga platser

en: No Locations Found in Trash
sv_SE: Hittade inga platser i papperskorgen

en: No Locations message
sv_SE: meddelande för "Ingen plats"

en: No Recurring Events Found
sv_SE: Hittade inga återkommande evenemang

en: No Recurring Events Found in Trash
sv_SE: Hittade inga återkommande evenemang i Papperskorgen

en: No bookings.
sv_SE: Inga bokningar.

en: No cancelled bookings.
sv_SE: Inga avbrutna bokningar.

en: No categories available, <a href="%s">create one here first</a>
sv_SE: Inga tillgängliga kategrier, <a href="%s">skapa en här först</a>

en: No confirmed bookings.
sv_SE: Inga bekräftade bokningar.

en: No events
sv_SE: Inga evenemang

en: No events in this category
sv_SE: Inga evenemang i denna kategori

en: No events in this location
sv_SE: Det finns inga evenemangs på denna plats.

en: No events message
sv_SE: Inga evenemangmeddelanden

en: No events with this tag
sv_SE: Hittade inga evenemang med denna etikett

en: No groups defined yet.
sv_SE: Inga grupper definierade ännu.

en: No image uploaded for this event yet
sv_SE: Ingen bild är uppladdad för detta event än

en: No image uploaded for this location yet
sv_SE: Ingen bild är uppladdad för denna plats ännu

en: No locations
sv_SE: Inga platser

en: No locations have been inserted yet!
sv_SE: Inga platser har lagts in ännu!

en: No pending bookings.
sv_SE: Inga avvaktande bokningar

en: No rejected bookings.
sv_SE: Inga avvisade bokningar.

en: No responses yet!
sv_SE: Ännu inga svar!

en: No spaces booked
sv_SE: Inga platser bokade

en: No ticket id provided
sv_SE: Inget biljettid angivet

en: No-User Booking Mode
sv_SE: Användarlöst Bokningsläge

en: None
sv_SE: Ingen

en: Not Supplied
sv_SE: Inte medföljande

en: Not a Group Event
sv_SE: Inte ett gruppevenemang

en: Not approved, spaces full.
sv_SE: Ej godkänd, inga lediga platser.

en: Not attending any events yet.
sv_SE: Inte inbokad till några evenemang ännu.

en: Not enough spaces
sv_SE: Inte tillräckligt med platser

en: Note that assigning a %s page above will override this archive if the URLs collide (which is the default setting, and is recommended for maximum plugin compatibility). You can have both at the same time, but you must ensure that your page and %s slugs are different.
sv_SE: Observera att om du tilldelar en %s sida ovan kommer denna att åsidosätta detta arkiv om webbadresserna krockar (vilket är standardinställningen och rekommenderas för maximal pluginkompatibilitet). Du kan ha båda på samma gång, men man måste se till att din sida och %s har olika slugs.

en: Note that assigning a %s page above will override this archive if the URLs collide (which is the default settings, and is recommended for maximum plugin compatibility). You can have both at the same time, but you must ensure that your page and %s slugs are different.
sv_SE: Observera att om du tilldelar en %s sida ovan kommer denna att åsidosätta detta arkiv om webbadresserna krockar (vilket är standardinställningen och rekommenderas för maximal pluginkompatibilitet). Du kan ha båda på samma gång, men man måste se till att din sida och %s har olika slugs.

en: Notification sender address
sv_SE: Notifieringens avsändaradress

en: Notification sender name
sv_SE: Avsändarnamn för meddelande

en: Now there are #_BOOKEDSPACES spaces reserved, #_AVAILABLESPACES are still available.
sv_SE: Det är nu #_BOOKEDSPACES platser reserverade. #_AVAILABLESPACES platser är fortfarande tillgängliga.

en: Number of events
sv_SE: Antal evenemang

en: Online bookings are not available for this event.
sv_SE: Internetbokning är inte tillgänglig för detta evenemang.

en: Only show events starting within a certain time limit on the events page. Default is future events with no end time limit.
sv_SE: Visa endast evenemang med början inom en viss tid på evenemangsidan. Standard är framtida evenemang utan sluttidsgräns.

en: Order
sv_SE: Sortera

en: Order By
sv_SE: Sortera efter

en: Order Tickets By
sv_SE: Sortera Biljetter Efter

en: Order by %s
sv_SE: Sortera efter %s

en: Order by end date, end time, then event name
sv_SE: Sortera efter slutdatum, sluttid, evenemangnamn

en: Order by event name, then event start time
sv_SE: Sortera efter evenemangnamn, sen evenemangets startdatum och tid

en: Order by event start time, then event name
sv_SE: Sortera efter evenemangets startdatum och tid, sen evenemangnamn

en: Order by name
sv_SE: Sortera efter namn

en: Order by name, end date, then end time
sv_SE: Sortera efter namn, slutdatum, sluttid

en: Order by name, start date, then start time
sv_SE: Sortera efter namn, slutdatum, starttid

en: Order by start date, start time
sv_SE: Sortera efter startdatum, starttid

en: Order by start date, start time, then event name
sv_SE: Sortera efter startdatum, starttid, evenemangnamn

en: Order of the locations
sv_SE: Platsernas ordning

en: Other
sv_SE: Andra

en: Our CSS file will be EXCLUDED on all of these pages. Takes precedence over inclusion rules.
sv_SE: Vår CSS-fil kommer att EXKLUDERAS på alla följande sidor. Denna inställning är överordnad inkluderande regler.

en: Our CSS file will only be INCLUDED on all of these pages.
sv_SE: Vår CSS-filk kommer enbart bli INKLUDERAD på alla dessa sidor.

en: Override Excerpts with Formats?
sv_SE: åsidosätt utdrag med format?

en: Override calendar on events page?
sv_SE: Skriv över eventsidornas kalender?

en: Override calendar shortcode?
sv_SE: Skriv över kalenderns kortkod?

en: Override with Formats?
sv_SE: Skriv över mall med egen formattering?

en: Overrides the default calendar shortcode. You can also use [events_fullcalendar] instead.
sv_SE: Åsidosätter kalenders standardkordkod. Du kan också använda [events_fullcalendar] istället.

en: Owner
sv_SE: Ägare

en: PHP mail function
sv_SE: PHP mail-funktion

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Parent Event
sv_SE: Ärvda evenemang

en: Parent Event Categories
sv_SE: Ärvda evenemangkategorier

en: Parent Event Category:
sv_SE: Ärvd Evenemangkategori:

en: Parent Event Tag:
sv_SE: Ärvd evenemangetikett:

en: Parent Event Tags
sv_SE: Ärvda evenemangetiketter

en: Parent Location
sv_SE: Ärvd plats

en: Parent Recurring Event
sv_SE: Överliggande återkommande evenemang

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Password Lost and Found
sv_SE: Lösenordshittegods

en: Past And Present Bookings
sv_SE: Tidigare och nuvarande bokningar

en: Past Events
sv_SE: Tidigare evenemang

en: Past events
sv_SE: Tidigare evenemang

en: Pending
sv_SE: Väntande

en: Pending Spaces
sv_SE: Avvaktande platser

en: Pending booking email
sv_SE: E-post för väntande bokning

en: Performance Optimization
sv_SE: Prestandaoptimering

en: Permalink Slugs
sv_SE: Slugs för permalänkar

en: Personal Details
sv_SE: Personlig fakta

en: Personal details have successfully been modified.
sv_SE: Personlig info ändrad.

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Phone Number
sv_SE: Telefonnummer

en: Phone number
sv_SE: Telefonnummer

en: Placeholders for customizing event pages
sv_SE: Platshållare för att anpassa evenemangsidor

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
sv_SE: <a href="%s">Logga in</a> här för att se dina bokningar.

en: Please add a User ID.
sv_SE: Vänligen lägg till ett AnvändarID (User ID).

en: Please enter a valid ticket price e.g. 10.50 (no currency signs)
sv_SE: Ange ett giltigt biljettpris t.ex. 10.50 (inget valutatecken)

en: Please enter your Location ID, or leave blank for no location.
sv_SE: Vänligen ange ditt PlatsID (Location ID) eller lämna detta blankt för ingen plats.

en: Please enter your Location ID.
sv_SE: Vänligen ange ditt PlatsID (Location ID).

en: Please specify what days of the week this event should occur on.
sv_SE: Ange på vilka veckordagar detta evenemang ska inträffa.

en: Please supply a valid email format.
sv_SE: Var vänlig fyll i en korrekt e-postadress.

en: Please wait while the booking is being submitted.
sv_SE: Vänligen vänta medan din bokning registreras.

en: Popular Event Categories
sv_SE: Populära evenemangkategorier

en: Popular Event Tags
sv_SE: Populära evenemangetiketter

en: Post Classes
sv_SE: Post klasser

en: Postcode:
sv_SE: Postkod:

en: Posts
sv_SE: Poster

en: Prevent unnecessary loading of JavaScript files on pages where they are not needed.
sv_SE: Förhindra onödig laddning av JavaScript-filer på sidor där de inte behövs.

en: Price
sv_SE: Pris

en: Pricing
sv_SE: Prissättning

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Published Event
sv_SE: Publiserat evenemang

en: Quantity
sv_SE: Kvantitet

en: RSS description format
sv_SE: RSS beskrivningsformat

en: RSS limit
sv_SE: RSS gräns

en: RSS main description
sv_SE: RSS huvudbeskrivning

en: RSS main title
sv_SE: RSS huvudrubrik

en: RSS title format
sv_SE: RSS rubrikformat

en: Re-Check Updates
sv_SE: Återkontrollera uppdateringar

en: Re-Submitted Event Awaiting Approval
sv_SE: Återinskickade evenemang som väntar på godkännande

en: Recent Bookings
sv_SE: Nya bokningar

en: Recurrences
sv_SE: Upprepningar

en: Recurrences span from
sv_SE: Upprepningen sträcker sig ifrån

en: Recurring Event
sv_SE: Upprepande Evenemang

en: Recurring Events
sv_SE: Upprepande evenemang

en: Recurring Events Template
sv_SE: Mall för upprepande evenemang

en: Registration Email Templates
sv_SE: Mall för registreringsmail

en: Registration email
sv_SE: Registreringsmail

en: Registration email subject
sv_SE: Ämne för registreringsmail

en: Reject
sv_SE: Avvisa

en: Rejected
sv_SE: Avslagen

en: Rejected booking email
sv_SE: E-post för avvisad bokning

en: Remember Me
sv_SE: Kom ihåg mig

en: Remove Image
sv_SE: Ta bort bild

en: Require locations for events?
sv_SE: Kräv plats för evenemangen?

en: Required?
sv_SE: Krävs?

en: Reschedule Events
sv_SE: Boka om Evenemang

en: Resend Email
sv_SE: Skicka E-post igen

en: Reserved unconfirmed spaces?
sv_SE: Reserverade obekräftade platser?

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset Events Manager
sv_SE: Återställ Events Manager till grundinställningar

en: Reset this form to create a location or search again.
sv_SE: Återställ detta formulär för att skapa en plats eller sök igen.

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Restrict to
sv_SE: Begränsa till

en: SMTP authentication is often needed. If you use Gmail, make sure to set this parameter to Yes
sv_SE: SMTP-åtkomstkontroll behövs för det mesta. Om du exempelvis använder GMail så behöver denna inställning sättas till Ja.

en: SMTP password
sv_SE: SMTP lösenord

en: SMTP username
sv_SE: SMTP-användarnamn

en: Same as <em>Date Format</em>, but this is used for the datepickers used by Events Manager. This uses a slightly different format to the others on here, for a list of characters to use, visit the <a href="%s">jQuery formatDate reference</a>
sv_SE: Samma som <em>Datumformat</em>, men denna används för datumväljarna som används av Events Manager. Denna använder en något annorlunda format till de andra här, för en lista på tecken att använda, besök <a href="%s">jQuery formatDate referens</a>

en: Same concept as the body classes option, but some themes also use the <code>post_class()</code> function within page content to differentiate styling between post types.
sv_SE: Samma koncept som för bodyklasserna men vissa teman använder också  <code>post_class()</code>-funktionen i innehållet på sidan för att skilja stylingen mellan olika posttyper.

en: Sat
sv_SE: lör

en: Saturday
sv_SE: lördag

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save Settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Save Ticket
sv_SE: Spara biljett

en: Scope
sv_SE: Omfattning

en: Scope of the locations
sv_SE: Platsernas omfattning

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search %s...
sv_SE: Sök %s...

en: Search Event Categories
sv_SE: Sök evenemangkategorier

en: Search Event Tags
sv_SE: Sök evenemangetiketter

en: Search Events
sv_SE: Sök evenemang

en: Search Form
sv_SE: Sökformulär

en: Search Forms
sv_SE: Sökformulär

en: Search Locations
sv_SE: Sök platser

en: Search Recurring Events
sv_SE: Sök upprepande evenemang

en: Search button text
sv_SE: Text för sök-knapp

en: Search form will be pre-selected with this country, if searching by country is disabled above, only search results from this country will be returned.
sv_SE: Sökformuläret kommer att vara förinställt på detta land. Om sökning mha land är avaktiverat ovan kommer därför enbart resultat från detta land att returneras.

en: Search forms
sv_SE: Sökformulär

en: Searching...
sv_SE: Söker...

en: See original translation.
sv_SE: Se orginalöversättning.

en: Select a group you admin to attach this event to it. Note that all other admins of that group can modify the booking.
sv_SE: Välj en grupp du administrerar för att koppla detta evenemang till den. Notera att alla andra administratörer av den gruppen kan ändra bokningen.

en: Select the method to send email notification.
sv_SE: Välj metoden för att skicka e-postnotifieringar.

en: Select the options below and export all the bookings you have currently filtered (all pages) into a CSV spreadsheet format.
sv_SE: Markera alternativen nedan och exportera alla bokningar du för närvarande har filtrerat fram (alla sidor) i ett CSV-kalkylbladsformat.

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
sv_SE: Välj "ja" för att aktivera hantering utav bokningar och biljetter för evenemang.

en: Select yes to disable Events Manager from enabling thumbnails (some themes may already have this enabled, which we cannot be turned off here).
sv_SE: Välj ja för att avaktivera Events Manager från att använda tumnagelbilder (vissa teman kan ändå ha detta aktiverat, vilket vi inte kan påverka tyvärr)

en: Select yes to enable the attributes feature
sv_SE: Välj "ja" för att aktivera attributfunktionen.

en: Select yes to enable the category features
sv_SE: Välj "ja" för att aktivera kategorifunktionen.

en: Select yes to enable the recurrence features feature
sv_SE: Välj "ja" för att aktivera funktionen för upprepade evenemang.

en: Select yes to enable the tag features
sv_SE: Välj ja för att aktivera etikettfunktionerna

en: Select yes to select location from a drop-down menu; location selection will be faster, but you will lose the ability to insert locations with events
sv_SE: Välj ja för att välja plats från en drop-down-meny. Att välja plats kommer att gå snabbare men du tappar funktionen att manuellt fylla i formuläret.

en: Send Email
sv_SE: Skicka E-post

en: Send HTML Emails?
sv_SE: Skicka E-post i HTML-format?

en: Send your booking
sv_SE: Skicka din bokning

en: Separate event categories with commas
sv_SE: Separera evenemangkategorier med kommatecken

en: Separate event tags with commas
sv_SE: Separera evenemangetiketter med kommatecken

en: Setting this to no will allow you to submit events without locations. You can use the <code>{no_location}...{/no_location}</code> or <code>{has_location}..{/has_location}</code> conditional placeholder to selectively display location information.
sv_SE: Om du sätter denna till nej kan du sparar evenemang utan plats. Du kan använda de villkorade platshållarna <code>{no_location}...{/no_location}</code> eller <code>{has_location}..{/has_location}</code> för att manuellt visa platsinformation när du behöver det.

en: Setting this to yes will also make your images crop efficiently with the %s feature in the %s plugin.
sv_SE: Om du sätter detta till ja kommer även dina bilder att beskäras effektivt mha %s funktionen i pluginnet %s.

en: Setting this to yes will make all events save in the main site event tables (EM must also be activated). This allows you to share events across different blogs, such as showing events in your network whilst allowing users to display and manage their events within their own blog. Bear in mind that activating this will mean old events created on the sub-blogs will not be accessible anymore, and if you switch back they will be but new events created during global events mode will only remain on the main site.
sv_SE: Att sätta denna till "ja" kommer att innebära att alla evenemang sparas i huvudsidans evenemangtabell (EM måste också vara aktiverat). Detta låter dig dela med evenemang på olika bloggar/hemsidor. Du kan t ex visa evenemang i ditt nätverk samtidigt som du tillåter användare att visa och hantera sina evenemang på deras egna hemsidor och bloggar. Tänk på att om du aktiverar detta kommer det innebära att gamla evenemang som skapats på sub-bloggarna inte kommer att vara tillgänglig längre, och om du sedan byter tillbaka kommer de att bete sig som evenemang skapade under den globala läget, och därför inte ha kvar någon association med sub-bloggarna/sidorna. De kommer alltså då enbart visas på huvudsidan.

en: Setting this to yes will make categories display as a page rather than an archive.
sv_SE: Sätt detta till Ja för att få kategorier att visas som en sida istället för ett arkiv.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings have been reset back to default. Your events, locations and categories have not been modified.
sv_SE: Inställningarna har återställt till sina standardvärden. Dina evenemang, platser och kategorier har inte blivit påverkade.

en: Shorten the calendar headings containing the days of the week, use 0 for the full name.
sv_SE: Förkorta kalenderrubrikerna för veckodagarna? Ange 0 för att använda det fullständiga namnet.

en: Show Advanced Options
sv_SE: Visa avancerade alternativ

en: Show Advanced Search
sv_SE: Visa avancerad sök

en: Show Long Events?
sv_SE: Visa långa evenemang?

en: Show all events link at bottom?
sv_SE: Visa alla evenemang-länk längst ner?

en: Show categories?
sv_SE: Visa kategorier?

en: Show countries?
sv_SE: Visa länder?

en: Show date range?
sv_SE: Visa datumintervall?

en: Show distance options?
sv_SE: Visa avståndsalternativ?

en: Show events search?
sv_SE: Visa sökruta för evenemang?

en: Show form again?
sv_SE: Visa formulär igen?

en: Show geolocation search?
sv_SE: Visa geoplats-sök?

en: Show label
sv_SE: Visa etikett

en: Show list on day with single event?
sv_SE: Visa lista för dag med endast en evenemang?

en: Show locations search?
sv_SE: Visa platssök?

en: Show member-only tickets?
sv_SE: Visa bara-för-medlemmar-biljetter?

en: Show multiple tickets if logged out?
sv_SE: Visa flera biljetter om utloggad?

en: Show number of locations
sv_SE: Visa flera platser

en: Show regions?
sv_SE: Visa regioner?

en: Show some love?
sv_SE: Visa lite kärlek?

en: Show states?
sv_SE: Visa delstater?

en: Show text search?
sv_SE: Visa textsök?

en: Show ticket table in single ticket mode?
sv_SE: Visa biljettabellen i enkelbiljett-läge?

en: Show towns/cities?
sv_SE: Visa stad/ort?

en: Show unavailable tickets?
sv_SE: Visa otillgängliga biljetter?

en: Sign Up
sv_SE: Registrera dig

en: Since the event is repeated, you must specify an event end date greater than the start date.
sv_SE: Eftersom evenemanget är återkommande så måste du specificera ett slutdatum som inträffar efter startdatumet.

en: Single %s Format
sv_SE: Formattering för enskild %s

en: Single %s Page
sv_SE: En %s Sida

en: Single %s page format
sv_SE: Enskild %s sidformat

en: Single %s title format
sv_SE: Enskild %s rubrikformat

en: Single Location/Event Map Format
sv_SE: Format på karta för enskild plats/evenemang

en: Single ticket mode?
sv_SE: Enkelbiljett-läge?

en: Site Categories
sv_SE: Sidkategorier

en: Small Calendar
sv_SE: Liten kalender

en: Sold Out
sv_SE: Slutsåld

en: Some WordPress themes don't follow best practices when generating navigation menus, and so the automatic title rewriting feature may cause problems, if your menus aren't working correctly on the event pages, try setting this to 'Yes', and provide an appropriate HTML title format below.
sv_SE: Vissa WordPress-teman följer inte best practise när de genererar navigationsmenyer, så den automatiska rubrikomskrivningen kan orsaka problem. Om dina menyer inte fungerar korrekt på evenemangsidorna, testa att sätta denna till 'Ja' och fyll i ett lämpligt HTML-rubrik-format nedan.

en: Something went wrong saving your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
sv_SE: Någonting gick fel när %s skulle sparas till indextabellen. Vänligen informera sidans administratör om detta.

en: Something went wrong updating your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
sv_SE: Någonting gick fel när %s skulle uppdateras i indextabellen. Vänligen informera sidans administratör om detta.

en: Something went wrong with the recurrence update...
sv_SE: Någonting blev fel med uppdateringen av den upprepade evenemanget...

en: Spaces
sv_SE: Platser

en: Spaces confirmed
sv_SE: Platser bekräftade

en: Split bookings by ticket type
sv_SE: Dela bokningar efter biljettyp

en: Standard Ticket
sv_SE: Standardbiljett

en: Start Date
sv_SE: Startdatum

en: Start/End
sv_SE: Start/Slut

en: State
sv_SE: Stat

en: State/County
sv_SE: Stat/Län

en: State/County:
sv_SE: Stat/Län:

en: Styling Options
sv_SE: Stylingalternativ

en: Sub Total
sv_SE: Delsumma

en: Submit %s
sv_SE: Skicka in %s

en: Submit Changes
sv_SE: Spara förändringar

en: Submit button text
sv_SE: Text för spara-knapp

en: Submitted Event Awaiting Approval
sv_SE: Inskickat evenemang som väntar på godkännande

en: Success Message
sv_SE: Lyckat-meddelande

en: Successful booking
sv_SE: Lyckad bokning

en: Successful pending booking
sv_SE: Lyckad avvaktande bokning

en: Successfully Updated Message
sv_SE: Meddelandet är uppdaterat

en: Successfully saved %s
sv_SE: Sparat %s

en: Sun
sv_SE: sön

en: Sunday
sv_SE: söndag

en: Tag
sv_SE: Etikett

en: Tag Related Placeholders
sv_SE: Etikettrelaterade platshållare

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Tags list page
sv_SE: Sida för taglista

en: Tax
sv_SE: Moms

en: Tax Rate
sv_SE: Momssats

en: Taxes
sv_SE: Skatter

en: Test Email Settings
sv_SE: Testa E-postinställningar

en: Text with link to calendar day page with all events for that day if there are more events than the limit above, leave blank for no link as the day number is also a link.
sv_SE: Text med länk till kalenderdagsida med alla händelser för den dagen om det finns fler händelser än gränsen ovan. Lämna tomt för ingen länk då dagnumret också är en länk.

en: The SMTP host. Usually it corresponds to 'localhost'. If you use Gmail, set this value to 'ssl://smtp.gmail.com:465'.
sv_SE: SMTP-värd. Vanligtvis 'localhost'. Om du använder GMail, ställ in denna till 'ssl://smtp.gmail.com:465'.

en: The calendar headings uses abbreviated weekdays
sv_SE: Kalenderrubrikerna använder förkortningar av veckodagar

en: The country
sv_SE: Landet

en: The description of the event that will appear in the calendar.
sv_SE: Beskrivningen av evenemanget som det ska se ut i kalendern

en: The event name. Example: Birthday party
sv_SE: Namnet på evenemanget

en: The following booking is %s :
sv_SE: Följande bokning är %s :

en: The format of a single %s in a list.
sv_SE: Formatet på en enskild %s i en lista.

en: The format of a single %s page title.
sv_SE: Formatet för en enkel %s sidrubrik.

en: The format of a single %s page.
sv_SE: Formatet för en enkel %s sida.

en: The format of a single category page title.
sv_SE: Formatet för en enkel kategorisidrubrik.

en: The format of a single tag page title.
sv_SE: Formatet på en etikettsidas sidrubrik.

en: The format of any events in a list.
sv_SE: Formatet på evenemangen i listan.

en: The format of each event when displayed in the full calendar. Remember to include <code>li</code> tags before and after the event.
sv_SE: Formatet på varje evenemang när de listas i den fulla kalendern. Kom ihåg att inkludera <code>li</code> taggar innan och efter evenemanget.

en: The format of the description of each item in the events RSS feed.
sv_SE: Formatet på beskrivningen av varje objekt i RSS-feeden för evenemang.

en: The format of the events the list inserted in the category page through the %s element.
sv_SE: Formatet för evenemanglistan som sätts in på kategorisidan genom %s elementet.

en: The format of the events the list inserted in the location page through the %s element.
sv_SE: Formatet på evenemanglistan som sätts in på platssidan genom %s elementet.

en: The format of the events the list inserted in the tag page through the <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> element.
sv_SE: Evenemanglistans format som sätts in på kategorisidan mha <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> och <code>#_TAGALLEVENTS</code> elementen.

en: The format of the month/year header of the calendar.
sv_SE: Formatet på kalenderns månad/år header

en: The format of the next upcoming event in this %s.
sv_SE: Formatet på kommande evenemang i denna %s.

en: The format of the text appearing in the balloon describing the location.
sv_SE: Formatet på texten som syns i ballongen som beskriver en plats.

en: The format of the title of each item in the events RSS feed.
sv_SE: Formatet på rubriken på varje objekt i evenemangernas RSS-flöde.

en: The format of the title, corresponding to the text that appears when hovering on an eventful calendar day.
sv_SE: Formatet på rubriken, det vill säga texten som visas när muspekaren hålls ovanför en kalenderdag som har evenemang.

en: The format used to display %s content on single pages or elsewhere on your site.
sv_SE: Formatet som används för att visa %s innehåll på enskilda sidor på andra platser på din sida.

en: The image file is too big! Maximum size:
sv_SE: Bildfilen kunde inte sparas! Max storlek:

en: The image is in a wrong format!
sv_SE: Bilden är i fel format!

en: The image is too big! Maximum size allowed:
sv_SE: Bild kunde inte sparas! Max tillåten storlek:

en: The image is too small! Minimum size allowed:
sv_SE: Bilden är för liten! Minsta tillåtna storlek:

en: The list is wrapped in a %s tag, so if an %s tag is not wrapping the formats below it will be added automatically.
sv_SE: Listan är wrappad i en %s tag så om en %s tag inte wrappar formatet nedan så kommer det att läggas till automatiskt.

en: The location address
sv_SE: Platsens adress

en: The location information that will appear in the calendar.
sv_SE: Platsinformationen såsom den ska se ut i kalendern.

en: The location town
sv_SE: Platsens stad

en: The main description of your RSS events feed.
sv_SE: Huvudbeskrivningen av ditt RSS-flöde

en: The main title of your RSS events feed.
sv_SE: Huvudrubriken på dina evenemangers RSS-flöde.

en: The maximum allowed height for images uploaded, in pixels
sv_SE: Den maximalt tillåtna höjden för uppladdade bilder (i pixlar)

en: The maximum allowed size for images uploaded, in bytes
sv_SE: Den maximalt tillåtna storleken för uppladdade bilder (i bytes)

en: The maximum allowed width for images uploads
sv_SE: Den maximalt tillåtna bredden för uppladdade bilder

en: The message displayed when no %s are available.
sv_SE: Meddelandet som visas när inga %s är tillgängliga.

en: The message displayed when no events are available.
sv_SE: Detta meddelande visas när inga evenemang är tillgängliga.

en: The message to be displayed in the list generated by %s when no events are available.
sv_SE: Meddelandet som visas i listan genererad utav %s när inga evenemang är tillgängliga.

en: The message to be displayed in the list generated by <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> when no events are available.
sv_SE: Meddelandet som ska visas i listan skapat av <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> och <code>#_TAGALLEVENTS</code> när inga evenemang finns tillgängliga.

en: The minimum allowed height for images uploaded, in pixels
sv_SE: Den minsta tillåtna höjden för uppladdade bilder (i pixlar)

en: The minimum allowed width for images uploads
sv_SE: Den minsta tillåtna bredden för uppladdade bilder

en: The name of the location
sv_SE: Namnet på platsen

en: The numerical units shown to those searching by distance. Use comma-separated numbers, such as "25,50,100".
sv_SE: Numerisk enhet som visas för dom som söker på distans. Använd kommaseparerade nummer såsom "25,50,100".

en: The option below allows you to disable user accounts and assign all bookings to a parent user, yet you will still see the supplied booking personal information for each booking. When this mode is enabled, extra booking information about the person is stored alongside the booking record rather than as a WordPress user.
sv_SE: Alternativet nedan gör det möjligt att avaktivera användarkonton och knyta alla bokningar till en överliggande användare. Du kommer fortfarande se all inskriven personlig bokningsinformation för respektive bokning. Skillnaden är att användarinfo är sparat ihop med bokningen och inte som en wordpress-användare.

en: The port through which you e-mail notifications will be sent. Make sure the firewall doesn't block this port
sv_SE: Porten som din e-post kommer att skickas igenom. Var noga med att ingen brandvägg blockerar denna port.

en: The separator appearing on the above title when more than one events are taking place on the same day.
sv_SE: Separatorn som visas ovanför rubriken när mer än en evenemang hålls samma dag.

en: The settings below are used when using the %s placeholder
sv_SE: Inställningarna nedan appliceras för platshållaren %s

en: The text used by the submit button. To use an image instead, enter the full url starting with %s or %s.
sv_SE: Den text som används av submit-knappen. Om du vill använda en bild istället anger du en fullständig URL som börjar med %s eller %s.

en: The title that will appear in the calendar.
sv_SE: Rubriken som kommer att synas i kalendern.

en: Theme Templates
sv_SE: Temamallar

en: There is a newer version of Events Manager Pro which is recommended for this current version of Events Manager as new features have been added. Please go to the plugin website and download the latest update.
sv_SE: Det finns en uppdaterad version av Events Manager Pro som rekommenderas för denna version av Events Manager eftersom nya funktioner har blivit tillagda. Vänligen gå till pluginsidan och ladda ner den senaste uppdateringen.

en: There was a problem creating a user account, please contact a website administrator.
sv_SE: Ett fel uppstod vid skapandet av användarkontot, vänligen kontakta webbredaktören eller webbsidans administratör.

en: There was a problem saving the booking.
sv_SE: Problem uppstod när bokning skulle sparas.

en: There was a problem saving the recurring events.
sv_SE: Ett problem uppstod vid sparandet av den återkommande evenemanget.

en: There was a problem saving the ticket booking.
sv_SE: Det uppstod problem vid sparandet utav biljettbokningen.

en: There was a problem saving the ticket.
sv_SE: Det uppstod problem när biljetten sparades.

en: There was an error uploading the image.
sv_SE: Ett fel uppstod vid bilduppladdningen.

en: There were some errors saving your location.
sv_SE: Fel uppstod när platsen skulle sparas.

en: These can be overridden when using shortcode or template tags.
sv_SE: Dessa kan åsidodsättas genom att använda kortkoder eller malltaggar.

en: These formats can be used on %s pages or on other areas of your site displaying an %s.
sv_SE: Dessa format kan användas på %s sidorna eller på andra området på din sida som visar %s.

en: These formats can be used when WordPress automatically displays %s excerpts on your site and %s is enabled in your %s settings tab.
sv_SE: Dessa format kan användas när WordPress automatiskt visar %s utdrag på sin sida och %s är aktiverat i din %s inställningsflik.

en: These formats will be used on your events page. This will also be used if you do not provide specified formats in other event lists, like in shortcodes.
sv_SE: Dessa format kommer att användas på dina evenemangsidor. Dessa kommer också att användas om du inte ger specificerade format i andra händelselistor, som i kortkoder.

en: These pages allow you to provide an event management interface outside the admin area on whatever page you want on your website. Bear in mind that this is overridden by BuddyPress if activated.
sv_SE: Dessa sidor låter dig tillhandahålla ett evenemanghanterings-gränssnitt utanför admindelen av Wordpress på vilken sida du vill på din blogg/hemsida. Tänk på att om du kör BuddyPress kommer dess inställningar att stå över det du gör här.

en: These settings will only apply to the image uploading if using our front-end forms. In your WP admin area, images are handled by WordPress.
sv_SE: Dessa inställning gäller för de fall du använder våra front-end-formulär för bilduppladdning. I WP-adminläget hanteras bilduppladdning däremot utav WordPress självt.

en: This accepts %s and %s placeholders.
sv_SE: Denna accepterar %s och %s.

en: This accepts %s placeholders.
sv_SE: Denna accepterar %s.

en: This accepts %s, %s and %s placeholders.
sv_SE: Denna accepterar %s, %s och %s.

en: This cannot be undone.
sv_SE: Detta kan inte ångras.

en: This content will appear just above your code for the %s list format below. Default is blank
sv_SE: Detta innehåll kommer att visas precis ovanför din kod för %s listans format nedan. Standard är blankt.

en: This content will appear just above your code for the default event list format. Default is blank
sv_SE: Ovanstående kommer att visas precis under din kod för standardslistan över evenemang. Standard här är ingenting.

en: This content will appear just below your code for the %s list format above. Default is blank
sv_SE: Detta innehåll kommer att visas precis nedanför din kod för %s listans format ovan. Standard är tomt.

en: This content will appear just below your code for the default event list format. Default is blank
sv_SE: Detta innehåll kommer att visas precis nedanför din kod för standardlistan över evenemang. Standard är blankt.

en: This disables user registrations for bookings.
sv_SE: Detta avaktiverar användarregistrering för bokning.

en: This email already exists in our system, please log in to register to proceed with your booking.
sv_SE: Denna e-postadress finns redan i vårt system. Vänligen logga in för att registrera dig och fortsätta med din bokning.

en: This event does not have a physical location.
sv_SE: Detta evenemang saknar fysisk plats.

en: This event is fully booked.
sv_SE: Detta evenemang är fullbokat.

en: This event repeats
sv_SE: Detta evenemang repeteras

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
sv_SE: Detta evenemang kommer att gå varje dag mellan den första och den sista dagen. De start och sluttider som angivits kommer att vara desamma varje dag.

en: This event was submitted by a guest. You will find their details in the <em>Anonymous Submitter Info</em> box
sv_SE: Detta evenemang har skickats in av en gäst. Du kommer att hitta deras uppgifter i <em>Anonym Inlämnarinformation </em>-boxen.

en: This is a recurring event.
sv_SE: Detta är ett återkommande evenemang.

en: This is a translated event, therefore address information is handled by the original location translation.
sv_SE: Detta är ett översatt evenemang och därför hanteras addresinformation av orginalevenemanget.

en: This is a translated event, therefore your time, location and booking information is handled by your original event translation.
sv_SE: Detta är ett översatt evenamang och därför hanteras tid, plats och bokningsinformation av orginalevenemanget.

en: This is for advanced users, you should know what you're doing here or things will not work properly. For more information on how these options work see our <a href="%s" target="_blank">optimization recommendations</a>
sv_SE: Endast för avancerade användare, ändra inte om du inte vet vad du gör. För mer information om hur dessa inställningar fungerar se våra <a href="%s" target="_blank">optimeringsrekommendationer</a>

en: This is only applicable when %s is not active.
sv_SE: Detta gäller endast när %s inte är aktiv.

en: This is only used when showing events from other blogs.
sv_SE: Detta används enbart när event från andra bloggar visas.

en: This is sent when a person's booking is confirmed. This will be sent automatically if approvals are required and the booking is approved. If approvals are disabled, this is sent out when a user first submits their booking.
sv_SE: Detta skickas när en persons bokning är bekräftad. Detta kommer att skickas automatiskt om godkännande krävs och bokningen är godkännd. Om godkännanden är inaktiverade så kommer detta att skickas ut när en användaren skickar in sin bokning.

en: This is sent when a person's booking is pending. If approvals are enabled, this is sent out when a user first submits their booking.
sv_SE: Detta aktiveras när en användares bokning är väntande. Om godkännanden är aktiverade så kommer detta att skickas till användaren när denne skickar in sin bokning.

en: This is the definite date after which bookings will be closed for this event, regardless of individual ticket settings above. Default value will be the event start date.
sv_SE: Detta är den definitiva datum efter vilket bokningar kommer att vara stängd för detta evenemang, oavsett individuella biljettinställningar ovan. Standardvärde är händelsens startdatum.

en: This only setting only matters if you selected 'Yes' to above. You will notice the events page titles aren't being rewritten, and you have a new title underneath the default page name. This is where you control the HTML of this title. Make sure you keep the #_PAGETITLE placeholder here, as that's what is rewritten by events manager. To control what's rewritten in this title, see settings further down for page titles.
sv_SE: Denna inställning är endast intressant ifall du har valt "Ja" ovan. Du kommer att märka evenemangs sidrubriker inte blir omskrivna, och att du har en ny rubrik under standardsidans namn. Det är här du styr HTML-koden för denna rubrik. Se till att du behåller platshållaren # _PAGETITLE här, eftersom det är den som skrivs över utav Events Manager. För att hantera vad som skrivs i denna rubrik, se inställningarna längre ner för sidrubriker.

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
sv_SE: Detta val tillåter dig att ställa in standardkategorin för dina evenemang

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
sv_SE: Detta alternativ tillåter dig att välja en standardplats när du lägger upp en evenemang.

en: This option allows you to select which page to use as an events page. If you do not select an events page, to display event lists you can enable event archives or use the appropriate shortcodes and/or template tags.
sv_SE: Denna inställning tillåter dig att välja vilken sida du vill använda som evenemangsida. Om du inte väljer en evenemangsida så kan du visa evenemanglistor genom att aktivera evenemangarkiv eller använda de för syftet avsedda kortkommandona och/eller malltaggarna.

en: This option allows you to select which page to use as the %s page.
sv_SE: Detta alternativ tillåter dig att välja vilken sida du vill använda som %s sida.

en: This option allows you to select which page to use as the %s page. If you do not select a %s page, to display lists you can enable archives or use the appropriate shortcodes and/or template tags.
sv_SE: Denna inställning tillåter dig att välja vilken sida att använda som %s sidan. Om du inte väljer en %s sida så kan du aktiver arkiv eller använda passande kortkoder och/eller malltaggar för att visa listor istället.

en: This options allows to display the calendar in the events page, instead of the default list. It is recommended not to display both the calendar widget and a calendar page.
sv_SE: Detta alternativ gör det möjligt att (istället för den förvalda listan) visa kalendern på evenemangsidan. Det är rekommenderat att du inte visar både kalenderwidgeten och en kalendersida.

en: This page corresponds to the <strong>Events Manager</strong> %s page. Its content will be overridden by Events Manager, although if you include the word CONTENTS (exactly in capitals) and surround it with other text, only CONTENTS will be overwritten. If you want to change the way your events look, go to the <a href='%s'>settings</a> page.
sv_SE: Denna sida motsvarar <strong>Events Manager</strong> %s sida. Dess innehåll kommer att skrivas över utav Events Manager. Om du anger ordet CONTENTS (exakt på det sättet, i stora bokstäver) och omger det med annan text och innehåll så kommer enbart CONTENTS  att skrivas över utav Events Manager.Om du vill ändra på hur dina evenemang ser ut, gå till <a href='%s'>inställningssidan</a>.

en: This page is where people that have made bookings for an event can go and view their previous bookings.
sv_SE: Detta är sidan som systemets användare kan besöka för att se sina tidigare utförda bokningar.

en: This section allows you to configure parts of this plugin that will improve performance on your site and increase page speeds by reducing extra files from being unnecessarily included on pages as well as reducing server loads where possible. This only applies to pages outside the admin area.
sv_SE: Denna sektion tillåter dig att konfigurera delar av detta plugin som kan förbättra prestandan på din site och förbättra laddningstiderna för sidor genom att reducera onödig laddning av script samt i vissa fall minska serverns belastning. Detta gäller ej administrationsgränssnittets sidor.

en: This setting is not applicable when using payment gateways, see individual gateways for approval settings.
sv_SE: Denna inställning är inte tillämpbar när betalningsgateways används. Se individuella gateways för godkännandeinställningar.

en: This setting was not changed.
sv_SE: Inställningen ändrades inte.

en: This will be sent automatically when a booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
sv_SE: Detta kommer att skickas ut automatiskt när en bokning bli avvisad. Detta är inte relevant ifall bokningarna inte kräver godkännande.

en: This will be sent to event admins when a booking is rejected.
sv_SE: Detta kommer att skickas till evenmangets administratör när en bokning nekas.

en: This will be sent to the person when they first submit their booking. Not relevant if bookings don't require approval.
sv_SE: Detta kommer att skickas till personen när de skickar sin bokning. Inte relevant ifall bokningar inte kräver godkännande.

en: This will be sent when a user cancels their booking.
sv_SE: Detta kommer att skickas när en användare avbryter sin bokning.

en: This will control how many %s are shown on one list by default.
sv_SE: Detta kontrollerar hur många %s  som visas på en och samma lista som standard.

en: This will control how many events are shown on one list by default.
sv_SE: Detta kontrollerar hur många evenemang som visas på en och samma lista som standard.

en: Thousands Separator
sv_SE: Tusendelsseparator

en: Thu
sv_SE: tors

en: Thumbnails
sv_SE: Tumnaglar

en: Thursday
sv_SE: torsdag

en: Ticket
sv_SE: Biljett

en: Ticket Description
sv_SE: Biljettbeskrivning

en: Ticket ID
sv_SE: BiljettID

en: Ticket Name
sv_SE: Biljettnamn

en: Ticket Name (Ascending)
sv_SE: Biljettnamn (Stigande)

en: Ticket Name (Descending)
sv_SE: Biljettnamn (Fallande)

en: Ticket Options
sv_SE: Biljettalternativ

en: Ticket Price
sv_SE: Biljettpris

en: Ticket Price (Ascending)
sv_SE: Biljettpris (Stigande)

en: Ticket Price (Descending)
sv_SE: Biljettpris (Fallande)

en: Ticket Type
sv_SE: Biljettyp

en: Ticket booking created
sv_SE: Biljettbokning skapad.

en: Ticket created
sv_SE: Biljett skapad

en: Ticket for %s
sv_SE: Biljett för %s

en: Tickets
sv_SE: Biljetter

en: Time Format
sv_SE: Tidsformat

en: Time Separator
sv_SE: Tidseparator

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Title separator
sv_SE: Rubrikseparator

en: To manage the whole set, <a href="%s">edit the recurring event template</a>.
sv_SE: För att hantera ett helt set av evenemang, <a href="%s">ändra på mallen för de återkommande evenemangen</a>.

en: To update your network blogs with the latest Events Manager automatically, click the update button below.
sv_SE: Tryck på uppdatera-knappen nedan för att uppdatera dina nätverksbloggar med den senaste versionen av Events Manager automatiskt.

en: To view your bookings, please visit %s after logging in.
sv_SE: Besök %s efter inloggning för att se dina bokningar.

en: Today's events
sv_SE: Dagens evenemang

en: Tomorrow's events
sv_SE: Morgondagens evenemang

en: Total Price
sv_SE: Totalpris

en: Total Spaces
sv_SE: Totala antalet platser

en: Town
sv_SE: Stad

en: Translated Event Information
sv_SE: Översatt evenemangsinformation

en: Trying to perform an illegal action.
sv_SE: Försöker utföra en förbjuden åtgärd.

en: Tue
sv_SE: tis

en: Tuesday
sv_SE: tisdag

en: Uh Oh! For some reason WordPress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
sv_SE: Uh Oh! Av någon anledning kunde inte WordPress skapa en evenemangsida åt dig (eller så tog du precis bort den). Men oroa dig inte, allt du behöver göra är att skapa en tom sida, kalla den för vad du vill, och välja den som din evenemangsida på <a href="%s">inställningssidan</a>. Ledsen för detta extra steg! Om du vet vad du gör, så kanske du gjort såhär med mening, om så är fallet så kan du <a href="%s">ignorera detta meddelande</a>

en: Unapprove
sv_SE: Återkalla godkännande

en: Unauthorized Access
sv_SE: Obehörig åtkomst

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Uninstall
sv_SE: Avinstallera

en: Uninstall Events Manager
sv_SE: Avinstallera Events Manager

en: Uninstall and Deactivate
sv_SE: Avinstallera och Avaktivera

en: Uninstall/Reset
sv_SE: Avinstallera/Återställ grundinställningar

en: Upcoming
sv_SE: Kommande

en: Upcoming Events
sv_SE: Kommande evenemang

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update %s
sv_SE: Uppdatera %s

en: Update Blogs
sv_SE: Uppdatera Bloggar

en: Update Event Category
sv_SE: Uppdatera evenemangkategori

en: Update Event Tag
sv_SE: Uppdatera evenemangetikett

en: Update Network
sv_SE: Uppdatera Nätverk

en: Upload/change picture
sv_SE: Ladda upp/ändra bild

en: Use 24h Format?
sv_SE: Använd 24h format?

en: Use SMTP authentication?
sv_SE: Använd SMTP åtkomstkontroll?

en: Use Visual Editor?
sv_SE: Använd visuell editor?

en: Use abbreviations, e.g. Friday = Fri. Useful for certain languages where abbreviations differ from full names.
sv_SE: Använd förkortningar, tex Fredag = Fre etc. Användbart för vissa språk där förkortningarna skiljer sig från fullständiga namn.

en: Use dropdown for locations?
sv_SE: Använd rullgardinsmenyer för platserna?

en: Use the buttons below to uninstall Events Manager completely from your system or reset Events Manager to original settings and keep your event data.
sv_SE: Använd knappen nedan för att antingen avinstalla Events Manager fullständigt ifrån ditt system eller för att återställa Events Manager till originalinställningar och behålla din evenemangdata.

en: Used if an excerpt has been defined.
sv_SE: Används ifall ett utdrag har blivit definierat.

en: Used if an excerpt has not been defined.
sv_SE: Används ifall ett utdrag inte har blivit definierat.

en: User Capabilities
sv_SE: Användarens möjligheter

en: User can book
sv_SE: Användare kan boka

en: User can create and edit %s
sv_SE: Användaren kan skapa och ändra %s

en: User can delete %s categories and tags.
sv_SE: Användaren kan ta bort %s kategorier och etiketter.

en: User can delete other users %s
sv_SE: Användaren kan ta bort andra användares %s

en: User can delete their own %s
sv_SE: Användaren kan ta bort sina egna upplagda %s

en: User can edit %s categories and tags.
sv_SE: Användaren kan ändra %s kategorier och etiketter.

en: User can edit other users %s
sv_SE: Användaren kan ändra i andra användares %s

en: User can manage other users individual bookings and event booking settings.
sv_SE: Användaren kan ändra i andra användares individuella bokningar och bokningsinställningar tillhörande deras evenemangtillfällen.

en: User can upload images along with their events and locations.
sv_SE: Användaren kan ladda upp bilder ihop med sina evenemang och platser.

en: User can use and manage bookings with their events.
sv_SE: Användaren kan använda och hantera bokningar tillhörande de evenemangtillfällen de skapat.

en: User can use other user locations for their events.
sv_SE: Användaren kan använda andra användares upplagda platser i sina evenemang.

en: User can view private %s
sv_SE: Användaren kan se privata %s

en: User deleted by administrators
sv_SE: Användare borttagen av administratören.

en: User must log in
sv_SE: Användaren måste logga in

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Username: %s
sv_SE: Användarnamn: %s

en: Users can manage bookings for their events on this page.
sv_SE: På denna sida kan användare hantera bokningar för sina evenemang.

en: Users can now use the WordPress editor for easy HTML entry in the submission form.
sv_SE: Användare kan nu använda WordPress-editorn för att enkelt infoga HTML i formuläret.

en: Users can publish %s and skip any admin approval
sv_SE: Användaren kan publisera %s utan att dessa behöver godkännas utav en administratör.

en: Users can view their bookings for other events on this page.
sv_SE: På denna sida kan användare se sina bokningar för andra evenemang.

en: Users can view, add and edit their %s on this page.
sv_SE: På den här sidan kan användare se, lägga till och ändra sina %s.

en: Users with accounts (which would be created by other means when this mode is enabled) will still be able to log in and make bookings linked to their account as normal.
sv_SE: Användare med konton (som behöver skapas på annat sätt när detta läge är aktiverat) kommer fortfarande att kunna logga in och göra bokningar kopplade till deras konto som vanligt.

en: Users with the relevant permissions can manage their own events and bookings to these events on the following pages.
sv_SE: Användare med rätt behörighet kan hantera sina egna evenemang och dess bokningar på följande sidor.

en: View
sv_SE: Visa

en: View %s
sv_SE: Visa %s

en: View Bookings
sv_SE: Visa Bokningar

en: View Event
sv_SE: Visa evenemang

en: View Event Bookings
sv_SE: Visa evenemangbokningar

en: View Location
sv_SE: Visa plats

en: View all categories
sv_SE: Visa alla kategorier

en: View all posts in %s
sv_SE: Visa alla poster i %s

en: View/Edit Event
sv_SE: Visa/Redigera evenemang

en: WARNING! You will delete ALL recurrences of this event, including booking history associated with any event in this recurrence. To keep booking information, go to the relevant single event and save it to detach it from this recurrence series.
sv_SE: Varning! Du kommer att ta bort ALLA upprepningar av detta evenemang inklusive bokningshistorik för varje enskild evenemang. För att behålla bokningsinformationen, gå till den berörda gemensamma evenemanget och spara den för att koppla loss den från denna upprepningsserien.

en: WARNING: This is a event belonging to the group "%s". Other group admins can also modify this event.
sv_SE: Varning: Detta är en evenemang som hör till gruppen "%s". Andra administratörer för denna grupp kan också modifiera detta evenemang.

en: WARNING: This is a recurrence in a set of recurring events.
sv_SE: Varning: Detta är en instans av en evenemang i en serie av upprepade evenemang.

en: WARNING: This is a recurring event.
sv_SE: VARNING: Detta är en återkommande evenemang.

en: Warning!
sv_SE: Varning!

en: Warning: Changing these values may result in exposing previously hidden information to all users.
sv_SE: Varning: Om du ändrar dessa värden på ett felaktigt sätt kan tidigare dold information bli tillgänglig för alla användare på sidan.

en: We are going to use %s for searching.
sv_SE: Vi kommer att använda %s för sökning.

en: We're always making improvements, adding features and fixing bugs between releases. We incrementally make these changes in between updates and make it available as a development version. You can download these manually, but we've made it easy for you. <strong>Warning:</strong> Development versions are not always fully tested before release, use wisely!
sv_SE: Vi gör alltid förbättringar, lägger till funktioner och rättar till fel mellan releaserna. Vi gör dessa förändringar stegvis mellan uppdateringarna och göra dessa småsteg tillgängliga som utvecklingsversioner. Du kan ladda ner dessa manuellt, men vi har gjort det enkelt för dig. <strong>Varning:</strong>Utvecklingsversioner är inte alltid fullt testade innan de släpps, använd försiktigt!

en: Wed
sv_SE: ons

en: Wednesday
sv_SE: onsdag

en: Weekly
sv_SE: Veckoligen

en: When
sv_SE: När

en: When Events Manager displays lists of events the default behavior is ordering by start date in ascending order. To change this, modify the values above.
sv_SE: När Events Manager visar listor på evenemang så är standardbeteendet att sortera efter startdatum i fallande ordning. Detta kan du ändra ovan.

en: When a booking cannot be made due to an error when filling the form. Below this, there will be a dynamic list of errors.
sv_SE: När en bokning inte kan utföras på grund av att användaren fyllt i formuläret på fel sätt. Nedanför detta kommer det att finnas en dynamisk lista med felmeddelanden.

en: When a booking cannot be made due to lack of spaces.
sv_SE: När en bokningen inte kunde utföras på grund av platsbrist.

en: When a booking is made by a user, a feedback message is shown depending on the result, which can be customized below.
sv_SE: När en användare gör en bokning kommer ett meddelande att visas beroende på hur bokningen gick. Detta ställs in nedan.

en: When a booking is registered and confirmed.
sv_SE: När en bokning är registrerad och bekräftad.

en: When a booking is registered but pending.
sv_SE: När en bokning är registrerad men är avvaktande.

en: When a guest tries to book using an email registered with a user account.
sv_SE: När en gäst försöker att boka med en e-postadress som redan är registrerad med på ett annat användarkonto.

en: When a guest user makes a booking for the first time in Events Manager, a new user account is created for them and they are sent their credentials in a separate email, which can be modified below.
sv_SE: När en gäst användare gör en bokning för första gången i Events Manager kommer ett nytt användarkonto att skapas åt dem de får sina inloggningsuppgifter i ett mail. Detta mail kan ändras nedan.

en: When a user cancels their booking, this message will be displayed confirming the cancellation.
sv_SE: När en användare avbryter sin bokning kommer detta meddelande att visas som bekräftelse för avbokningen.

en: When a user chooses to cancel a booking, this warning is displayed for them to confirm.
sv_SE: När en användare väljer att avboka en bokning visas denna varning för dem att bekräfta.

en: When a user modifies a previously published event, it will be put back into pending review status and will not be published until you re-approve it.
sv_SE: När en användare ändrar en tidigare publicerad händelse, kommer det sättas tillbaka i väntan på översyn och kommer inte att publisehd förrän du på nytt godkänner det.

en: When a user must log in before making a booking.
sv_SE: När en användare måste logga in för att göra en bokning

en: When a user submits their event, you can display a new event form again.
sv_SE: När en användare skickar in sitt evenemang så kan de visas ett nytt formulär igen.

en: When creating events, would you like your times to be shown in 24 hour format?
sv_SE: Om du vill att din tid ska visas i 24-timmarsformat när du skapar ett evenemang.

en: When displaying global %s on the main site you have the option of users viewing the %s details on the main site or being directed to the sub-site.
sv_SE: När du visar globala %s på huvudsidan har du möjlighet att låta användare se informationen för %s på huvudsidan, eller ledas till sub-sidan.

en: When displaying ticket prices and booking totals, include the tax automatically?
sv_SE: Ska moms läggas på automatiskt när biljettpriser och bokningsdetaljer visas?

en: When listing categories, this order is applied.
sv_SE: När du listar kategorier tillämpas denna sortering.

en: When listing events for a category, this order is applied.
sv_SE: När du listar händelser för en viss kategori tillämpas denna sortering.

en: When listing tags, this order is applied.
sv_SE: Ordningen etiketterna visas i.

en: When the %s placeholder, the below texts will be used.
sv_SE: När %s platshållare, kommer nedanstående text användas.

en: Where
sv_SE: Var

en: Whilst they will still appear using placeholders, you need to <a href="%s">migrate your location and event images</a> in order for them to appear in your edit forms and media library. <a href="%s">Dismiss message</a>
sv_SE: Även om de fortfarande syns vid användning av platshållare så behöver du <a href="%s" migrera dina platser och evenemangbilder</a> för att dessa ska komma in i mediebiblioteket och formulären. <a href="%s">Avfärda meddelande</a>

en: Within
sv_SE: i

en: WordPress %s Archives
sv_SE: WordPress %s Arkiv

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
sv_SE: Ska besökare få boka platser anonymt? Isåfall kan du använda den nya [event_form] kortkoden eller <code>em_event_form()</code> malltaggen med detta aktiverat.

en: Yearly
sv_SE: Årsvis

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You <strong>must</strong> have assigned a %s page in your <a href="%s">main blog settings</a> for this to work.
sv_SE: Du <strong>måste</strong> ha kopplat en %s sida i dina <a href="%s">huvudbloginställningar</a> för att detta ska fungera.

en: You already have booked a seat at this event.
sv_SE: Du har redan bokat en plats på detta evenemang.

en: You are currently attending this event.
sv_SE: Du är inbokad på detta evenemang.

en: You are currently viewing your public page, this is what other users will see.
sv_SE: Du just nu är på din publika sida, detta är vad andra användare kommer att se.

en: You are in Events Manager debug mode. To turn debug mode off, go to the <a href="%s">settings</a> page.
sv_SE: Du är i Events Managers debugläge. För att stänga av debugläget, gå till <a href="%s">inställningssidan</a>.

en: You are trying to book a non-existent ticket for this event.
sv_SE: Biljetten du försöker boka finns ej till detta evenemang.

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
sv_SE: Du kan lägga till privata noteringar nedan för intern referens. Dessa kommer enbart synas för evenemangshandläggaren.

en: You can allow users to publicly submit events on your blog by using the %s shortcode, and enabling anonymous submissions below.
sv_SE: Du kan tillåta användare att fritt lägga in evenemang på din blogg genom att använda %s kortkoden och aktivera anonyma bidrag nedan.

en: You can also add event attributes here, one per line in this format <code>#_ATT{key}</code>. They will not appear on event pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
sv_SE: Du kan också lägga till evenemangattribut här, en per rad i detta format <code>#_ATT{key}</code>. Dom kommer inte att visas på evenemangets sidor ifall du inte sätter in dem i en annan mall nedan, men du kanske vill spara extra information om en evenemang för andra ändamål. <a href='%s'>Mer information om platshållare</a>.

en: You can also add location attributes here, one per line in this format <code>#_LATT{key}</code>. They will not appear on location pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
sv_SE: Du kan också lägga till platsattribut här, en per rad i detta format <code>#_ATT{key}</code>. Dom kommer inte att visas på platssidor ifall du inte sätter in dem i en annan mall nedan, men du kanske vill spara extra information om en evenemang för andra ändamål. <a href='%s'>Mer information om platshållare</a>.

en: You can change the permalink structure of your events, locations, categories and tags here. Be aware that you may want to set up redirects if you change your permalink structures to maintain SEO rankings.
sv_SE: Här kan du ändra permalänkstrukturen för dina evenemang, platser, kategorier och etiketter. Tänk på att sätta upp redirects if du ändrar permalänkstrukturen för att upprätthålla SEO rankning o dyl.

en: You can choose whether or not to show unavailable tickets to visitors.
sv_SE: Du kan bestämma om du vill visa otillgängliga biljetter för besökare.

en: You can disable this email by leaving the subject blank.
sv_SE: Du kan inaktivera den här e-posten genom att lämna ämnesraden blank.

en: You can have single or multiple tickets, where certain tickets become available under certain conditions, e.g. early bookings, group discounts, maximum bookings per ticket, etc.
sv_SE: Du har en eller flera biljetter, där vissa biljetter blir tillgängliga under vissa förutsättningar, t ex tidiga bokningar, grupprabatter, max antal bokningar per biljett eller dylikt

en: You can log into our site here : %s
sv_SE: Här kan du logga in på vår sida : %s

en: You can now give fine grained control with regards to what your users can do with events. Each user role can have perform different sets of actions.
sv_SE: Du kan nu ställa in noggran kontroll över vad dina registrerade användare kan göra med evenemang på sidan. Varje användarroll kan få olika typer utav rättigheter.

en: You can use Google Maps to show where your events are located. For more information on using maps, <a href="%s">see our documentation</a>.
sv_SE: Du kan använda Google Maps för att visa var din evenemang ska äga rum. För mer information om hur man använder kartorna, se vår <a href="%s">dokumentationz</a>

en: You cannot book more than %d spaces for this event.
sv_SE: Du kan inte boka mer än %d platser på detta evenemang.

en: You cannot delete a ticket that has a booking on it.
sv_SE: Du kan inte ta bort en biljett som det finns bokningar knutna till.

en: You cannot delete tickets if there are any bookings associated with them. Please delete these bookings first.
sv_SE: Du kan inte ta bort biljetter om det finns bokningar associerade med dem. Ta bort bokningen först.

en: You cannot edit saved locations here.
sv_SE: Du kan inte ändra sparade platser här.

en: You cannot manage this %s.
sv_SE: Du kan inte hantera denna %s.

en: You cannot read private %s
sv_SE: Du kan inte läsa privata %s

en: You cannot view others %s
sv_SE: Du kan inte se andras %s

en: You do not have any bookings.
sv_SE: Du har inga bokningar.

en: You do not have permission to create/edit %s.
sv_SE: Du har inte rättigheter att skapa/ändra %s.

en: You do not have permission to delete %s
sv_SE: Du har inte rättigheter att ta bort %s

en: You do not have permission to delete others %s
sv_SE: Du har inte rättigheter att ta bort andras %s

en: You do not have permission to edit %s
sv_SE: Du har inte rättigheter att ändra %s

en: You do not have permission to edit others %s
sv_SE: Du har inte rättigheter att ändra andras %s

en: You do not have permission to manage %s
sv_SE: Du har inte rättigheter att hantera %s

en: You do not have permission to manage others %s
sv_SE: Du har inte rättigheter att hantera andras %s

en: You do not have permission to publish %s
sv_SE: Du har inte rättigheter att publicera %s

en: You do not have permission to upload images
sv_SE: Du har inte rättigheter att ladda upp bilder

en: You do not have the rights to manage this %s.
sv_SE: Du har inte rättigheter att hantera denna %s.

en: You do not have the rights to manage this event.
sv_SE: Du har inte rättigheter att hantera detta evenemang.

en: You do not have the rights to manage this ticket.
sv_SE: Du har inte rätt att hantera den här biljetten

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Events Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
sv_SE: Du har inga egna attribut definierade i någon av dina mallar i Event Manager. Vänligen lägg in dem på <a href='%s'>inställningssidan </ a>

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Locations Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
sv_SE: Du har inga egna attribut definierade i några av dina mallinställningar för platshanteraring. Vänligen lägg in dem på <a href='%s'>inställningssidan</ a>

en: You have %s confirmed bookings
sv_SE: Du har %s bekräftade bokningar

en: You have %s pending bookings
sv_SE: Du har %s pågående bokningar

en: You have a confirmed booking
sv_SE: Du har en bekräftad bokning

en: You have a pending booking
sv_SE: Du har en pågående bokning

en: You have successfully created an account at %s
sv_SE: Du har skapat ett konto hos %s

en: You have successfully submitted your event, which will be published pending approval.
sv_SE: Ditt evenemang är inskickat och det kommer att sparas i väntan på godkännande

en: You have successfully updated your event, which will be republished pending approval.
sv_SE: Evenemanget har blivit uppdaterat och kommer att sättas i väntan på godkännande.

en: You must log in or register to make a booking.
sv_SE: Du måste logga in eller registrera dig för att kunna utföra en bokning.

en: You must log in to cancel your booking.
sv_SE: Du måste logga in för att kunna avbryta din bokning

en: You must log in to view and manage your bookings.
sv_SE: Du måste logga in för att visa och hantera dina bokningar.

en: You must log in to view and manage your events.
sv_SE: Du måste logga in för att kunna visa och hantera dina evenemang.

en: You must log in to view and manage your locations.
sv_SE: Du måste logga in för att visa och hantera dina platser.

en: You must request at least one space to book an event.
sv_SE: Du måste välja åtminstone en plats för att boka en evenemang.

en: Your %s details are incorrect and cannot be published, please correct these errors first:
sv_SE: Dina %s uppgifter är felaktiga och kan inte publiseras, vänligen korrigera dessa fel först:

en: Your Details
sv_SE: Dina uppgifter

en: Your booking has been recorded
sv_SE: Din bokning har blivit mottagen

en: Your event details are incorrect and recurrences cannot be created, please correct these errors first:
sv_SE: Evenemangdetaljerna är felaktiga och upprepningen kan inte skapas, korrigera följande fel:

en: Your name
sv_SE: Ditt namn

en: [%s] New User Registration
sv_SE: [%s] Ny användarregistrering

en: [%s] Your username and password
sv_SE: [%s] Ditt användarnamn och lösenord

[ctx: [Date] - [Name] wrote]
en: %1$s - %2$s wrote
sv_SE: %1$s - %2$s skrev

en: [No %s Page]
sv_SE: [Ingen %s Sida]

en: all events
sv_SE: alla evenemang

en: and
sv_SE: och

en: at
sv_SE: vid

[ctx: before or after]
en: %s the event starts
sv_SE: %s evenemanget startar

en: bookings
sv_SE: bokningar

[ctx: bookings]
en: No emails to send for this booking.
sv_SE: Ingen E-post kommer att skickas vid denna bokning.

en: categories
sv_SE: kategorier

en: category
sv_SE: kategori

en: dates
sv_SE: datum

en: day
sv_SE: dag

en: day(s)
sv_SE: dag(ar)

en: days
sv_SE: dagar

en: e.g. %s - you can use / Separators too
sv_SE: t.ex. %s - du kan också använda / som separatorer.

en: edit
sv_SE: ändra

en: end date, end time, event name
sv_SE: slutdatum, sluttid, evenemangmnamn

en: event
sv_SE: evenemang

en: events
sv_SE: evenemanger

[ctx: events]
en: Future <span class="count">(%s)</span> | Future <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Framtida <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Framtida <span class="count">(%s)</span>

en: every
sv_SE: varje

en: every %s days
sv_SE: var %s dag

en: every %s months
sv_SE: var %s månad

en: every %s weeks
sv_SE: var %s vecka

en: every %s years
sv_SE: var %s år

en: every week
sv_SE: varje vecka

en: every year
sv_SE: varje år

en: everyday
sv_SE: varje dag

en: export csv
sv_SE: exportera csv (kommaseparerat format)

en: first
sv_SE: första

en: fourth
sv_SE: fjärde

[ctx: hex format]
en: Colors must be in a valid %s format, such as #FF00EE.
sv_SE: Färger måste vara i ett korrekt %s format, som exempelvis #FF00EE.

en: iCal Description
sv_SE: iCal-beskrivning

en: iCal Feed Settings
sv_SE: iCal Feedinställningar

en: iCal Limit
sv_SE: iCal Gräns

en: iCal Location
sv_SE: iCal-plats

en: iCal Title
sv_SE: iCal Rubrik

en: last
sv_SE: sista

en: location
sv_SE: plats

en: locations
sv_SE: platser

en: manage bookings
sv_SE: hantera bokningar

en: month on the
sv_SE: månad den

en: months on the
sv_SE: månaderna de

en: more...
sv_SE: mer...

en: name, end date, end time
sv_SE: namn, slutdatum, sluttid

en: name, start date, start time
sv_SE: namn, startdatum, starttid

en: no default category
sv_SE: ingen standardkategori

en: no default country
sv_SE: inget standardland

en: no default location
sv_SE: ingen standardplats

en: no events
sv_SE: inga evenemang

en: none selected
sv_SE: ingen vald

en: of each month
sv_SE: varje månad

en: printable view
sv_SE: utskriftsvänlig vy

en: recurring events
sv_SE: upprepande evenemang

en: second
sv_SE: andra

en: spaces per booking
sv_SE: platser per bokning

[ctx: spaces per booking]
en: At least
sv_SE: Som minst

[ctx: spaces per booking]
en: At most
sv_SE: Som mest

en: start date, start time, event name
sv_SE: startdatum, starttid, evenemangnamn

en: tag
sv_SE: etikett

en: tags
sv_SE: etiketter

en: the first %s of the month
sv_SE: den första %s i månaden

en: the fourth %s of the month
sv_SE: den fjärde %s i månaden

en: the last %s of the month
sv_SE: den sista %s i månaden

en: the second %s of the month
sv_SE: den andra %s i månaden

en: the third %s of the month
sv_SE: den tredje %s i månaden

en: third
sv_SE: tredje

[ctx: time]
en: at
sv_SE: klockan

en: times
sv_SE: gånger

en: to
sv_SE: till

en: week on
sv_SE: vecka den

en: weeks on
sv_SE: veckor den

en: year
sv_SE: år

en: years
sv_SE: år
