Events Manager - en to cs_CZ translation catalogue (1361 entries)

en: If you're using the Google Maps, the more detail you provide, the more accurate Google can be at finding your location. If your address isn't being found, please <a href='http://maps.google.com'>try it on maps.google.com</a> by adding all the fields below separated by commas.
cs_CZ: Pokud používáte Google Maps, můžete zadat více detailů, které pomouhou Googlu při hledání ve Vaší lokalitě. Pokud Vaše adresa není nalezena, prosím, <a href='http://maps.google.com'>zkuste to na maps.google.com</a> přidáním všech níže uvedených polí oddělených čárkou.

en: Events with multiple dates will appear on each of those dates in the calendar.
cs_CZ: Události s více dat se objeví na každé z těchto termínů v kalendáři.

en: By default, events that have an end date later than today will be included in searches, set this to yes to consider events that started 'yesterday' as past.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení, události, které mají datum ukončení později než dnes bude zahrnuta do vyhledávání, nastavte toto nastavení na Ano uvažovat o akcích, že "včera" začínal jako minulost.

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Image
cs_CZ: Obraz

en: There was an error uploading the image.
cs_CZ: Nastala chyba při nahrávání obrazu.

en: Translated Event Information
cs_CZ: Přeloženo Informace o události

en: This is a translated event, therefore your time, location and booking information is handled by your original event translation.
cs_CZ: To je přeložena událost, tedy váš čas, umístění a rezervace informací se stará původní překlad události.

en: See original translation.
cs_CZ: Viz originální překlad.

en: This is a translated event, therefore address information is handled by the original location translation.
cs_CZ: To je přeložena událost, a proto zabývat informace je zpracována podle původního umístění překladu.

en: Below are translations for your tickets. If left blank, the language of the original event will be used.
cs_CZ: Níže jsou překlady pro vaše lístky. Pokud je ponecháno prázdné, bude použit jazyk původní události.

en: Disable  WordPress Thumbnails?
cs_CZ: Zakázat náhledy WordPressu?

en: If set to yes, full sized images will be used and HTML width and height attributes will be used to determine the size.
cs_CZ: Pokud je nastaveno na ano, budou načteny obrázky v plné velkosti a šířka/výška budou určeny pomocí HTML atributů.

en: Setting this to yes will also make your images crop efficiently with the %s feature in the %s plugin.
cs_CZ: Nastavením této funkce na ano zapnete efektivnější ořezávání vašich obrázků s funkcí %s v pluginu %s.

en: This is sent when a person's booking is pending. If approvals are enabled, this is sent out when a user first submits their booking.
cs_CZ: Tato zpráva je poslána v případě stavu rezervace "nevyřízený". V případě zapnutého procesu schvalování je tato zpráva poslána hned jak uživatel poprvé pošle svoji rezervaci.

en: This will be sent to event admins when a booking is rejected.
cs_CZ: Toto bude odesláno správcům událostí, když je rezervace zamítnuta.

en: Now there are #_BOOKEDSPACES spaces reserved, #_AVAILABLESPACES are still available.
cs_CZ: Nyní je rezervováno #_BOOKEDSPACES míst, #_AVAILABLESPACES je stále volných.

en: The following booking is %s :
cs_CZ: Následující rezervace je %s:

[ctx: [Date] - [Name] wrote]
en: %1$s - %2$s wrote
cs_CZ: %1$s - %2$s napsal

en: Select yes to select location from a drop-down menu; location selection will be faster, but you will lose the ability to insert locations with events
cs_CZ: Zvolte "ano" k vybrání lokace z rozbalovacího menu; výběr lokace bude rychlejší ale nebudete mít možnost vkládání lokací s událostmi.

en: Override Excerpts with Formats?
cs_CZ: Přepsat shrnutí formátem?

en: These formats can be used on %s pages or on other areas of your site displaying an %s.
cs_CZ: Tyto formáty mohou být použity na %s stránkách a nebo i na jiných místech vašich stránek, které zobrazují %s.

en: The format of a single %s page title.
cs_CZ: Formát jednoho %s titulní strana.

en: The format used to display %s content on single pages or elsewhere on your site.
cs_CZ: Použitý formát po zobrazení %s obsahu na jednotlivých stránkách či kdekoliv na vaší stránce.

en: %s Excerpts
cs_CZ: %s Výňatky

en: These formats can be used when WordPress automatically displays %s excerpts on your site and %s is enabled in your %s settings tab.
cs_CZ: Tento formát může být použit v případě, kdy WordPress automaticky zobrazí %s výňatky na vaší stránce a zároveň %s je zapnuto ve vašem panelu %s nastavení.

en: %s excerpt
cs_CZ: %s výňatek

en: Used if an excerpt has been defined.
cs_CZ: Bude použito v případě, kdy je nastaven výňatek.

en: %s excerpt fallback
cs_CZ: %s výňatek fallback

en: Used if an excerpt has not been defined.
cs_CZ: Bude použito v případě, kdy výňatek není nastaven.

en: Enter a number.
cs_CZ: Zadejte číslo.

en: Distance Values
cs_CZ: Vzdálenost hodnoty

en: The numerical units shown to those searching by distance. Use comma-separated numbers, such as "25,50,100".
cs_CZ: Zobrazení číselných jednotek pro vyhledávání dle vzdálenosti. Použijte čárku pro oddělení čísel, např. "25,50,100".

en: The format of a single %s page.
cs_CZ: Formát jednoho %s strana.

en: This setting is not applicable when using payment gateways, see individual gateways for approval settings.
cs_CZ: Toto nastavení není k dispozici v případě použití platebních bran. Viz. nastavení schvalování pro jednotlivé platební brány.

en: Event Reapproved
cs_CZ: událost upravené

en: If you enable tips, this information will be shown, which can include HTML.
cs_CZ: V případě zapnutí nápovědy bude tato informace zobrazena s možností použití HTML.

en: Please specify what days of the week this event should occur on.
cs_CZ: Specifikujte dny v týdnu ve kterých se tato událost má stát.

en: Quantity
cs_CZ: množství

[ctx: before or after]
en: %s the event starts
cs_CZ: %s spustí událost

en: Before
cs_CZ: před

en: After
cs_CZ: po

en: at
cs_CZ: na

en: Submit %s
cs_CZ: předložit %s

en: Update %s
cs_CZ: aktualizovat %s

en: The list is wrapped in a %s tag, so if an %s tag is not wrapping the formats below it will be added automatically.
cs_CZ: Seznam je zabalen v %s tagu, pokud ne %s tag bude přidán automaticky.

en: No Locations message
cs_CZ: No Místa zpráva

en: In single ticket mode, users can only create one ticket per event (and will not see options to add more tickets).
cs_CZ: V módu "jednotlivé lístky" mohou uživatelé vytvořit pouze jeden lístek na událost (možnost pro přidání více lístků nebude zobrazena).

en: The maximum allowed width for images uploads
cs_CZ: Maximální povolená šířka pro obrázky nahrát

en: The minimum allowed width for images uploads
cs_CZ: Minimální povolená šířka pro obrázky nahrát

en: Events page grouping header
cs_CZ: Hlavička stránky seskupení událostí

en: Choose how to format your group headings.
cs_CZ: Vyberte, jak chcete naformátovat záhlaví seskupení.

en: #s will be replaced by the date format below
cs_CZ: #s bude nahrazen formátem datumu uvedeném níže

en: Events page grouping date format
cs_CZ: Formát datumu stránky seskupení událostí

en: Choose how to format your group heading dates. Leave blank for default.
cs_CZ: Vyberte, jak formátovat datumy hlavičky seskupení. Zanechte prázdné pro výchozí nastavení.

en: This is only used when showing events from other blogs.
cs_CZ: Toto je použito pouze tehdy, pokud zobrazujete události z jiných stránek/blogů.

en: Default distance
cs_CZ: Výchozí vzdálenost

en: Default distance unit
cs_CZ: Výchozí jednotka vzdálenosti

en: Show distance options?
cs_CZ: Zobrazit nastavení vzdálenosti?

en: Default Country
cs_CZ: Výchozí země

en: Search form will be pre-selected with this country, if searching by country is disabled above, only search results from this country will be returned.
cs_CZ: Ve vyhledávacím formuláři bude předvybrána tento stát. Pokud je hledání dle státu vypnuto výše, budou vráceny pouze výsledky z této země.

en: Default %s color
cs_CZ: Výchozí %s barva

en: RSS Scope
cs_CZ: Oblast RSS

en: If you choose the Event post type whilst Events Manager is activated, you can also visit the <a href="%s">Events Manager settings page</a> for a few more options when displaying event information on your calendar.
cs_CZ: Volba Typ zprávy pro událost se zapnutým Manažerem Událostí umožňuje další volby v <a href="%s"> panelu nastaveni Events Manageru</a> při zobrazování informací o události ve vašem kalendáři.

en: Full Calendar Options
cs_CZ: Nastavení kompletního kalendáře

en: Looking for the rest of the FullCalendar Options? They've moved <a href="%s">here</a>, the options below are for overriding specific bits relevant to Events Manager.
cs_CZ: Hledáte zbytek možností nastavení Kompletního kalendáře? Byly přesunuty <a href="%s">sem</a>. Možnosti níže jsou pro přepsání specifických kousků relevantních k Events Manageru.

en: Override calendar on events page?
cs_CZ: Přepsat kalendář na stránce událostí?

en: If set to yes, the FullCalendar will be used instead of the standard calendar on the events page.
cs_CZ: Pokud je nastaveno ano, bude použit FullCalendar místo standardního kalendáře na stránce událostí.

en: Override calendar shortcode?
cs_CZ: Přepsat zkrácený zápis kalendáře?

en: Overrides the default calendar shortcode. You can also use [events_fullcalendar] instead.
cs_CZ: Přepsat výchozí zkrácený zápis kalendáře? Můžete také použít [events_fullcalendar].

en: Event title format
cs_CZ: Formát názvu události

en: HTML is not accepted.
cs_CZ: HTML není povoleno.

en: Event tooltips format
cs_CZ: Formát plovoucí nápovědy

en: Remove Image
cs_CZ: Odebrat obrázek

[ctx: events]
en: Future <span class="count">(%s)</span> | Future <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Budoucí  <span class="count">(%s)</span> událost
cs_CZ[1]: Budoucí  <span class="count">(%s)</span> události
cs_CZ[2]: Budoucích  <span class="count">(%s)</span> událostí

en: Within
cs_CZ: Během

en: We are going to use %s for searching.
cs_CZ: Budeme používat %s pro vyhledávání.

en: If this is incorrect, click cancel and try a more specific address.
cs_CZ: Klikněte na zrušit, pokud je adresa nesprávná a zkuste zadat přesnější adresu.

en: Tag Related Placeholders
cs_CZ: Vycpávky se vztahy k tagům.

[ctx: hex format]
en: Colors must be in a valid %s format, such as #FF00EE.
cs_CZ: Barvy musejí být ve správném formátu %s, jako #FF00EE.

en: This setting was not changed.
cs_CZ: Toto nastavení nebylo změněno.

en: Please enter your Location ID, or leave blank for no location.
cs_CZ: Zadejte ID umístění, nebo zanechte prázdné pro žádné umístění.

en: Please enter your Location ID.
cs_CZ: Zadejte ID umístění

en: Please add a User ID.
cs_CZ: Zadejte ID uživatele

en: Styling Options
cs_CZ: Nastavení stylů

en: Events Manager imposes a minimal amount of styling on websites so that your themes can take over.
cs_CZ: Events Manager zahrnuje jen minimum designových prvků, takže může být zcela řízen designem vašich stránek.

en: Below are some additional options for individual pages and sections, which you can turn on to enforce custom styling provided by the plugin or off if you want to do your own custom styling.
cs_CZ: Níže jsou některá dodatková nastavení pro jednotlivé stránky a sekce, která můžete zapnout pro vynucení stylů vytvořených puginem, případně vaše vlastní styly.

en: Search forms
cs_CZ: Vyhledávací formuláře

en: Event/Location admin pages
cs_CZ: Stránky správce Událostí/Míst

en: Booking admin pages
cs_CZ: Stránky správce rezervací

en: Events list page
cs_CZ: Stránka seznamu událostí

en: Locations list page
cs_CZ: Stránka seznamu umístění

en: Event booking forms
cs_CZ: Formuláře rezervací události.

en: Categories list page
cs_CZ: Stránka seznamu kategorií

en: Tags list page
cs_CZ: Stránka seznamu se štítky

en: Show locations search?
cs_CZ: Zobrazit vyhledávání umístění?

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of locations.
cs_CZ: Pokud je nastaveno Ano, vyhledávací formulář se zobrazí nad seznamem umístění.

en: This page is where people that have made bookings for an event can go and view their previous bookings.
cs_CZ: Toto je stránka, kde lidé, kteří si zakoupili lístek, mohou vidět jejich přehled.

en: Users with the relevant permissions can manage their own events and bookings to these events on the following pages.
cs_CZ: Uživatelé s příslušnými právy mohou spravovat své události a rezervace na následujících stránkách.

en: Main Search Fields
cs_CZ: Hlavní vyhledávací pole

en: Label
cs_CZ: Jmenovka/název

en: Geolocation Search
cs_CZ: Vyhledávání geolokace

en: Show geolocation search?
cs_CZ: Zobrazit vyhledávání geolokací?

en: Advanced Search Fields
cs_CZ: Pole pro rozšířené vyhledávání

en: Enable advanced fields?
cs_CZ: Povolit rozšířená pole?

en: Enables additional advanced search fields such as dates, country, etc.
cs_CZ: Povoluje pokročilá vyhledávací pole jako datum, země, atd.

en: If there's no fields to show in the main search section, this button will be used instead at the bottom of the advanced fields.
cs_CZ: Pokud nejsou k dispozici žádná pole ke zobrazení v hlavní sekci hledání, bude použito toto tlačítko na konci pokročilých polí.

en: Hidden by default?
cs_CZ: Skryté ve výchozím stavu?

en: If set to yes, advanced search fields will be hidden by default and can be revealed by clicking the "Advanced Search" link.
cs_CZ: Pokud nastaveno na ano, pole pro pokročilé vyhledávání budou schována a mohou být rozklinuta pomocí odkazu "Pokročilé vyhledávání".

en: Show label
cs_CZ: Zobrazit jmenovku/název

en: Appears as the label for this search option.
cs_CZ: Štítek pro tuto možnost vyhledávání.

en: Hide label
cs_CZ: Skrýt jmenovku/název

en: Dates
cs_CZ: Data

en: Categories dropdown label
cs_CZ: Název rozbalovacích kategorií

en: State/County
cs_CZ: Stát/Kraj

en: City/Town
cs_CZ: Město

en: Maximum spaces per booking
cs_CZ: Max. počet míst na rezervaci

en: If the user tries to make a booking with spaces that exceeds the maximum number of spaces per booking.
cs_CZ: Pokud se uživatel pokusí udělat rezervaci s více místy, než jaká je kapacita.

en: %d will be replaced by a number.
cs_CZ: %d bude nahrazeno číslem.

en: edit
cs_CZ: upravit

en: Show Advanced Search
cs_CZ: Zobrazit rozšířené vyhledávání

en: Hide Advanced Search
cs_CZ: Skýt rozšířené vyhledávání

en: Near...
cs_CZ: Okolo...

en: You cannot book more than %d spaces for this event.
cs_CZ: Nemůžete rezervovat více než %d míst pro tuto událost.

[ctx: spaces per booking]
en: At least
cs_CZ: Alespoň

en: spaces per booking
cs_CZ: míst na rezervaci

[ctx: spaces per booking]
en: At most
cs_CZ: Maximálně

[ctx: time]
en: at
cs_CZ: v

en: Available until
cs_CZ: Dostupné do

en: Available for
cs_CZ: Dostupné pro

en: Everyone
cs_CZ: Všichni

en: Logged In Users
cs_CZ: Přihlášení uživatelé

en: Guest Users
cs_CZ: Hosté

en: Restrict to
cs_CZ: Zakázat pro

en: Show Advanced Options
cs_CZ: Zobrazit rozšířená nastavení

en: Hide Advanced Options
cs_CZ: Skrýt rozšířená nastavení

en: Ticket Options
cs_CZ: Nastavení vstupného

en: Close Ticket Editor
cs_CZ: Zavřít editor vstupenek

en: Event Options
cs_CZ: Možnosti události

en: Maximum Spaces Per Booking
cs_CZ: Max. počet míst na rezervaci

en: If set, the total number of spaces for a single booking to this event cannot exceed this amount.
cs_CZ: Pokud nastaveno, počet zarezervovaných míst nemůže přesáhnout tuto hodnotu.

en: Leave blank for no limit.
cs_CZ: Zanechte prázdné pro neomezené.

en: RSS limit
cs_CZ: RSS omezení

en: Default map width
cs_CZ: Výchozí šířka mapy

en: Can be in form of pixels or a percentage such as %s or %s.
cs_CZ: Může být uvedeno jako pixely, nebo procenta. Např %s a %s.

en: Default map height
cs_CZ: Výchozí výška mapy

en: These settings will only apply to the image uploading if using our front-end forms. In your WP admin area, images are handled by WordPress.
cs_CZ: Tato nastavení budou dostupná pouze pokud nahráváte obrázek prostřednictvím front-endového formuláře. V administraci WP jsou obrázky spravovány WordPressem.

en: Upcoming Events
cs_CZ: Následující události

en: Note that assigning a %s page above will override this archive if the URLs collide (which is the default setting, and is recommended for maximum plugin compatibility). You can have both at the same time, but you must ensure that your page and %s slugs are different.
cs_CZ: Berte na vědomí, že přidělení %s stránky výše přepíše tento archiv, pokud se URL budou překrývat (což je standardní a doporučené nastavení pro zachování kompatibility). Můžete mít oboje najednou, ale musíte se ujistit, že vaše stránka a %s jsou rozdílné.

en: Note that assigning a %s page above will override this archive if the URLs collide (which is the default settings, and is recommended for maximum plugin compatibility). You can have both at the same time, but you must ensure that your page and %s slugs are different.
cs_CZ: Všimněte si, že přiřazením %s stránky výše přepíšete tento archiv, pokud jsou URL stejné (což je základní nastavení, a je doporučeno pro maximální kompatibilitu pluginů). Můžete mít oba ve stejnou chvíli, ale musíte se ujistit, že vaše stránka a %s jsou různé.

en: Month format
cs_CZ: Formát měsíce

en: The format of the month/year header of the calendar.
cs_CZ: Formát hlavičky měsíc/rok v kalendáři.

en: iCal Description
cs_CZ: iCal Popis

en: The description of the event that will appear in the calendar.
cs_CZ: Popis události, který bude zobrazen v kalendáři.

en: iCal Location
cs_CZ: iCal umístění

en: The location information that will appear in the calendar.
cs_CZ: Informace o umístění, která bude zobrazena v kalendáři.

en: Show member-only tickets?
cs_CZ: Zobrazit vstupenky pouze pro registrované?

en: %s must be set to yes for this to work.
cs_CZ: Pro použití této volby musí být %s nastaveno na ano.

en: If there are member-only tickets, you can choose whether or not to show these tickets to guests.
cs_CZ: Pokud jsou zde nějaké vstupenky pouze pro registrované, můžete zvolit, zda zobrazit tyto vstupenky hostům.

en: If guests cannot make bookings, they will be asked to register in order to book. However, enabling this will still show available tickets.
cs_CZ: Pokud není hostům umožněna rezervace, bude jim nabídnuta registrace pro následnou rezervaci. Nicméně povolením této volby budou stále zobrazeny volné lístky.

en: Registration Email Templates
cs_CZ: Šablona registračního emailu

en: This is only applicable when %s is not active.
cs_CZ: Použitelné pouze pokud je %s aktivní.

en: When a guest user makes a booking for the first time in Events Manager, a new user account is created for them and they are sent their credentials in a separate email, which can be modified below.
cs_CZ: Pokud uživatel, který nemá účet prvně udělá rezervaci pomocí Events Manageru, bude mu účet vytvořen a přihlašovací údaje budou odeslány ve zvláštním emailu, který může být editován níže.

en: Registration email subject
cs_CZ: Předmět registračního emailu

en: Registration email
cs_CZ: Registrační email

en: %s is replaced by username and %s is replaced by the user password.
cs_CZ: %s je nahrazeno uživatelským jménem a %s je nahrazeno heslem uživatele.

en: You have successfully created an account at %s
cs_CZ: Úspěšně jste vytvořili účet v %s

en: You can log into our site here : %s
cs_CZ: Do našeho portálu se můžete přihlásit zde: %s

en: To view your bookings, please visit %s after logging in.
cs_CZ: Pro zobrazení vašich rezervací navštivte prosím po přihlášení %s.

en: Sub Total
cs_CZ: Mezisoučet

en: Discounts Before Taxes
cs_CZ: Slevy před zdaněním

en: Taxes
cs_CZ: Daně

en: Discounts (After Taxes)
cs_CZ: Slevy (po zdanění)

en: Each event spans %s day(s)
cs_CZ: Každá událost trvá %s dní

en: Email Sent.
cs_CZ: Email odeslán.

en: ERROR : Email Not Sent.
cs_CZ: CHYBA: Email neodeslán.

[ctx: bookings]
en: No emails to send for this booking.
cs_CZ: Žádné emaily k odeslání pro tuto rezervaci.

en: iCal Scope
cs_CZ: iCal rozsah

en: By using formats, you can control how your %s are displayed from within the Events Manager <a href='#formats' class='nav-tab-link' rel='#em-menu-formats'>Formatting</a> tab above without having to edit your theme files.
cs_CZ: Používáním formátů lze kontrolovat jak jsou vaše %s zobrazeny uvnitř Events Managerské <a href='#formats' class='nav-tab-link' rel='#em-menu-formats'>Formátování</a> záložky výše aniž by se musely upravovat vaše základní soubory.

en: Event archives scope
cs_CZ: Rozsah archivu událostí

en: %s are a <a href="%s" target="_blank">WordPress custom taxonomy</a>.
cs_CZ: %s jsou <a href="%s" target="_blank">vlastní taxonomie WordPressu</a>.

en: %s can be displayed just like normal WordPress custom taxonomies in an archive-style format, however Events Manager by default allows you to completely change the standard look of these archives and use our own <a href="%s">custom formatting</a> methods.
cs_CZ: %s může být zobrazeno jako každá normální WordPress upravená taxonomie ve formátu archivu, na druhou stranu Events Manager dovoluje kompletně změnit standardní vzhled těchto archivů a použít naše vlastní <a href="%s">custom formatting</a> metody.

en: Due to how we change how this custom taxonomy is displayed when overriding with formats it is strongly advised that you assign a %s page below, which increases compatibility with various plugins and themes.
cs_CZ: Podle toho jak změníme jak je tato upravená taxonomie zobrazena při převažování formátů, je silně doporučeno přiřadit %s stránku níže, která zvyšuje kompatibilitu s různými pluginy a vzory.

en: <a href="%s">See some more information</a> on how %s work when overriding with formats.
cs_CZ: <a href="%s">Více informací</a> jak pracovat s %s, když přepisujete formáty.

en: Tags
cs_CZ: Štítky

en: When listing tags, this order is applied.
cs_CZ: Když vypisuji štítky, je použito toto pořadí.

en: Controls how many events belonging to a tag are shown per page when using placeholders such as %s. Leave blank for no limit.
cs_CZ: Určuje, kolik událostí náležejících ke štítku se zobrazí, pokud použijete zástupný symbol jako %s. Ponechte prázdné pro žádný limit.

en: Choose to show events within a specific time range.
cs_CZ: Vyberte pro zobrazení událostí v určitém časovém rozmezí.

en: Single %s Format
cs_CZ: Formát jedné %s

en: The settings below are used when using the %s placeholder
cs_CZ: Nastavení níže jsou použita v případě použitá %s zástupného textu.

en: Next event format
cs_CZ: Formát následující události

en: The format of the next upcoming event in this %s.
cs_CZ: Formát další nadcházející události v tomto %s.

en: Users with accounts (which would be created by other means when this mode is enabled) will still be able to log in and make bookings linked to their account as normal.
cs_CZ: Uživatelé s účty (které budou vytvořeny jinými způsoby pokud je tento mód povolen) budou stále schopni se připojit a provést rezervace spojené s jejich účtem jako normálně.

en: Allow bookings with registered emails?
cs_CZ: Povolit rezervace s registrovanými emaily?

en: By default, if a guest tries to book an event using the email of a user account on your site they will be asked to log in, selecting yes will bypass this security measure.
cs_CZ: Podle výchozího nastavení, pokud se pokusí host rezervovat na akci pomocí e-mailu uživatelského účtu, bude vyzván k přihlášení, pokud vybere ano, obejde toto bezpečnostní opatření.

en: <strong>Warning : </strong> By enabling this, registered users will not be able to see bookings they make as guests in their "My Bookings" page.
cs_CZ: <strong>Upozornění:</strong>  Povolením této možnosti znemožníte registrovaným uživatelům kontrolovat své rezervace, které udělali jako hosti.

en: No events in this location
cs_CZ: Źádné události v daném umístění

en: No events with this tag
cs_CZ: Žádné události spojené s tímto štítkem

en: Select a group you admin to attach this event to it. Note that all other admins of that group can modify the booking.
cs_CZ: Vyberte skupinu ve které jste administrátorem a přiřaďte jí tuto událost. Pamatujte, že všichni ostatní administrátoři mohou tyto rezervace upravovat.

en: Reset this form to create a location or search again.
cs_CZ: Resetujte tento formulář pro vytvoření místa konání nebo nové vyhledání

en: Draft
cs_CZ: Koncept

en: If you choose 'Pages' then %s will be shown using your theme default page template, alternatively choose from page templates that come with your specific theme.
cs_CZ: Pokud vyberete "Stránky" pak %s bude zobrazeno s přednastavenou šablonou vzhledu stránky, můžete si místo toho vybrat šablonu stránky, která je součástí vašeho specifického vzhledu.

en: If you would like to add extra classes to your body html tag when a single %s page is displayed, enter it here. May be useful or necessary if your theme requires special class names for specific templates.
cs_CZ: Jestliže chcete přidat extra css třídy do vašeho html, pro zobrazení jednotlivé stránky, zadejte je zde. Je to vhodné, pokud Vaše téma požaduje speciální názvy tříd pro specifické šablony.

en: Same concept as the body classes option, but some themes also use the <code>post_class()</code> function within page content to differentiate styling between post types.
cs_CZ: Stejný způsob jako výběr tříd, ale některé vzory také mají <code>vyber třídu()</code> funkci na obsahu stránky, aby se udělala rozdílná stylizace mezi typy postů.

en: Theme Templates
cs_CZ: Šablony témat

en: Body Classes
cs_CZ: Třídy těla zprávy

en: Post Classes
cs_CZ: Třídy příspěvku

en: Edit Details
cs_CZ: Upravit podrobnosti

en: Booking already made
cs_CZ: Rezervace již byla učiněna

en: Event Admin/Owner Emails
cs_CZ: Emaily správce/vlastníka události

en: Booked User Emails
cs_CZ: Rezervované emaily uživatele

en: Event Admin Emails
cs_CZ: Emaily správce události

en: Event Submitter Emails
cs_CZ: Emaily vytvořených událostí

en: A test email will be sent to your account email - %s
cs_CZ: Testovací email bude odeslán na váš email - %s

en: Personal details have successfully been modified.
cs_CZ: Osobní údaje byly úspěšně upraveny.

en: Already Booked
cs_CZ: Již rezervováno

en: Loading Map....
cs_CZ: nahrávám mapu....

en: Map Unavailable
cs_CZ: mapa není k dispozici

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Upcoming
cs_CZ: nadcházející

en: All %s
cs_CZ: Vše %s

en: No locations have been inserted yet!
cs_CZ: Nebyly vloženy žádná místa konání!

en: Bookings for %s
cs_CZ: Rezervace pro %s

en: Bookings data
cs_CZ: Rezervace - data

en: Available
cs_CZ: dostupný

en: You do not have any bookings.
cs_CZ: Nemáte žádné rezervace.

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
cs_CZ: prosím <a href="%s">Přihlásit se</a> pro zobrazení rezervace.

en: Display your events in a calendar widget.
cs_CZ: Zobrazit událost ve widgetu kalendář.

en: Events Calendar
cs_CZ: Kalendář událostí

en: Title
cs_CZ: Titul

en: Show Long Events?
cs_CZ: Zobrazit vícedenní události?

en: Category IDs
cs_CZ: ID kategorií

en: 1,2,3 or 2 (0 = all)
cs_CZ: 1,2,3 nebo 2 (0 = všechny)

en: all events
cs_CZ: všechny události

en: No events
cs_CZ: Žádné události

en: start date, start time, event name
cs_CZ: datum, čas začátku, název události

en: name, start date, start time
cs_CZ: jméno, datum, čas zahájení

en: name, end date, end time
cs_CZ: jméno, datum ukončení, konec času

en: end date, end time, event name
cs_CZ: datum ukončení, čas ukončení, názvu akce

en: Display a list of events on Events Manager.
cs_CZ: Zobrazit seznam událostí v Events Manageru.

en: Number of events
cs_CZ: Počet akcí

en: Scope
cs_CZ: rozsah

en: Order By
cs_CZ: Seřadit podle

en: Order
cs_CZ: pořadí

en: List item format
cs_CZ: Seznam položek ve formátu

en: Show all events link at bottom?
cs_CZ: Zobrazit všechny odkazy na akci na konci stránky?

en: All events link text?
cs_CZ: Celý text odkazů na události?

en: Event Locations
cs_CZ: Události v místech

en: Event start date/time, location name
cs_CZ: Datum / čas zahájení události, název umístění

en: Display a list of event locations on Events Manager.
cs_CZ: Zobrazit seznam míst konání v Events Manageru.

en: No locations
cs_CZ: Žádná místa konání

en: Show number of locations
cs_CZ: Zobrazit počet míst

en: Scope of the locations
cs_CZ: Rozsah míst

en: Order of the locations
cs_CZ: Pořadí míst

en: Search
cs_CZ: Vyhledání

en: Bulk Actions
cs_CZ: Hromadné akce

en: Approve
cs_CZ: Schválit

en: Decline
cs_CZ: Odmítnout

en: Booker
cs_CZ: Registrující

en: E-mail
cs_CZ: Email

en: Phone number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Spaces
cs_CZ: Počet míst

en: Restore
cs_CZ: Obnovit

en: Edit/View
cs_CZ: Úpravy / Zobrazit

en: Delete
cs_CZ: Vymazat

en: No cancelled bookings.
cs_CZ: Žádné rezervace není zrušena.

en: Unapprove
cs_CZ: Neschválit

en: Reject
cs_CZ: Odmítnout

en: No confirmed bookings.
cs_CZ: Žádné potvrzené rezervace.

en: Past events
cs_CZ: Proběhlé události

en: All events
cs_CZ: Všechny události

en: Future events
cs_CZ: Budoucí události

en: Past Events
cs_CZ: Minulé události

en: All Events
cs_CZ: Všechny události

en: Future Events
cs_CZ: Budoucí události

en: Delete selected
cs_CZ: Odstranit vybrané

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: no events
cs_CZ: žádné události

en: Event
cs_CZ: Událost

en: Date and time
cs_CZ: Datum a čas

en: Booked Spaces
cs_CZ: Rezervovaná místa

en: Pending
cs_CZ: Čekající

en: No pending bookings.
cs_CZ: Žádné nevyřízené objednávky.

en: No rejected bookings.
cs_CZ: Žádné odmítnuté rezervace.

en: Bookings
cs_CZ: Rezervace

en: Events Manager Settings
cs_CZ: Nastavení Events-manageru

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Getting Help for Events Manager
cs_CZ: Získání nápovědy pro Events Manager

en: Help
cs_CZ: Pomoc

en: Locations
cs_CZ: Místa konání

en: Update Blogs
cs_CZ: Aktualizovat blogy

en: <p>Events Manager is ready to go! It is highly recommended you read the <a href='%s'>Getting Started</a> guide on our site, as well as checking out the <a href='%s'>Settings Page</a>. <a href='%s' title='Don't show this advice again'>Dismiss</a></p>
cs_CZ: <p>Events Manager je připraven! Důrazně se doporučuje, abyste si prošli <a href='%s'>Začínáme</a> - průvodce na našich stránkách, stejně jako stránku<a href='%s'>nastavení </a>. <a href='%s' title='Příště již nezobrazovat'>Skrýt</a></p>

en: Uh Oh! For some reason WordPress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
cs_CZ: Uh Oh! Z nějakého důvodu WordPress nemůže stránku událostí (nebo jste ji právě odstranili). Není se čeho bát, vše, co musíte udělat, je vytvořit prázdnou stránku, pojmenujte ji jak chcete, a zvolte ji jako svoji stránku Události v <a href="%s"> stránce nastavení </a>. Omlouvám se za další krok! Pokud víte, co děláte, můžete si to sami nastavit a <a href="%s"> tuto zprávu ignorovat </a>

en: There is a newer version of Events Manager Pro which is recommended for this current version of Events Manager as new features have been added. Please go to the plugin website and download the latest update.
cs_CZ: Existuje nová verze Events Manager Pro, která je doporučená pro aktuální verzi Events Manager s nově přidanými funkcemi. Navštivte, prosím, stránky pluginu a stáhněte si poslední aktualizaci.

en: MultiSite options have moved <a href="%s">here</a>. <a href="%s">Dismiss message</a>
cs_CZ: MultiSite volby byly přesunuty<a href="%s"> zde </a>. <a href="%s"> Odmítnout zprávu </a>

en: Whilst they will still appear using placeholders, you need to <a href="%s">migrate your location and event images</a> in order for them to appear in your edit forms and media library. <a href="%s">Dismiss message</a>
cs_CZ: Zatímco oni budou stále zobrazovat pomocí zástupných symbolů, musíte <a href="%s"> migraci umístění a události obrázky </a>, aby pro ně objeví v upravovat formuláře a knihovny médií. <a href="%s"> Odmítnout zprávu </a>

en: Dev Mode active: Just a friendly reminder that you are updating to development versions. Only admins see this message, and it will go away when you disable this <a href="#pro-api">here</a> in your settings.
cs_CZ: Dev Mód aktivní: Pouze přátelské upozornění, že upravujete vývojové verze. Pouze administrátoři vidí tuto zprávu a zpráva zmizí pokud vypnete <a href="#pro-api">zde</a> ve vašem nastavení.

en: It looks like you have WPML enabled on your site. We advise you also install our extra <a href="%s">Events Manager WPML Connector</a> plugin which helps the two work better together. <a href="%s">Dismiss message</a>
cs_CZ: Zdá se, že máte na této stránce povolené WPML. Doporučujeme nainstalovat extra <a href="%s">Events Manager WPML Connector</a> plugin, který pomáhá aby oba více spolupracovali.   <a href="%s">Vymazat zprávu</a>

en: This page corresponds to the <strong>Events Manager</strong> %s page. Its content will be overridden by Events Manager, although if you include the word CONTENTS (exactly in capitals) and surround it with other text, only CONTENTS will be overwritten. If you want to change the way your events look, go to the <a href='%s'>settings</a> page.
cs_CZ: Tato stránka koresponduje s <strong>Events Manager</strong> %s stránkou. Její obsah bude přepsán pluginem, ledaže byste napsali do jejího obsahu slovo CONTENTS (takto velkým písmem) a doplnili další text. Pouze slovo CONTENTS bude nahrazeno dynamickým obsahem. Jestliže chcete změnit, jak budou události vypadat, jděte do <a href='%s'>nastavení</a>.

en: Events
cs_CZ: Události

en: Uninstall
cs_CZ: Odinstalovat

en: Event Bookings Dashboard
cs_CZ: Nástěnka rezervace událostí

en: Recent Bookings
cs_CZ: Poslední rezervace

en: Events With Bookings Enabled
cs_CZ: Události s povolenými rezervacemi

en: Unauthorized Access
cs_CZ: Neoprávněný přístup

en: You do not have the rights to manage this event.
cs_CZ: Nemáte právo spravovat tuto událost.

en: Manage %s Bookings
cs_CZ: Spravovat %s rezervace

en: View %s
cs_CZ: Zobrazit %s

en: Edit %s
cs_CZ: Upravit %s

en: Export CSV
cs_CZ: Export do CSV

en: Event Name
cs_CZ: Název události

en: Availability
cs_CZ: Dostupnost

en: Spaces confirmed
cs_CZ: Potvrzená místa

en: Available spaces
cs_CZ: Dostupná místa

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Location
cs_CZ: Místo konání

en: You do not have the rights to manage this ticket.
cs_CZ: Nemáte právo upravovat lístek.

en: Ticket for %s
cs_CZ: Lístek na %s

en: View/Edit Event
cs_CZ: Zobrazit / Upravit událost

en: View Event Bookings
cs_CZ: Zobrazit rezervace události

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Start
cs_CZ: Začátek

en: End
cs_CZ: Konec

en: Edit Booking
cs_CZ: Upravit rezervace

en: Event Details
cs_CZ: podrobnosti o události

en: Date/Time
cs_CZ: Datum / čas

en: Personal Details
cs_CZ: osobní data

en: Booking Details
cs_CZ: Rezervace Podrobnosti

en: Change
cs_CZ: Změnit

en: Resend Email
cs_CZ: Znovu poslat email

en: Send Email
cs_CZ: Poslat email

en: Submit Changes
cs_CZ: Odeslat změny

en: Cancel
cs_CZ: zrušit

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account when approving new bookings (i.e. you can overbook).
cs_CZ: <strong>Poznámka:</strong> Lístek nebude přiřazen k účtu, jestliže provedete novou rezervaci (tj. můžete se přerezervovat).

en: Ticket Type
cs_CZ: Typ lístku

en: Total Price
cs_CZ: Celková cena

en: %d Spaces
cs_CZ: %d míst

en: Tax
cs_CZ: daň

en: Comment
cs_CZ: komentář

en: Modify Booking
cs_CZ: Změnit rezervace

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account (i.e. you can overbook). Emails are not resent automatically.
cs_CZ: <strong>Poznámky:</strong> Na dostupnost lístků nebude brán zřetel (můžete překročit kapacitu). Emaily nejsou automaticky znovu odesílány.

en: Booking Notes
cs_CZ: Rezervace Poznámky

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
cs_CZ: Můžete přidat soukromé poznámky níže pro interní reference, které uvidí manažeři

en: Manage Person's Booking
cs_CZ: Správa rezervací osoby

en: Edit User
cs_CZ: Upravit uživatele

en: Delete User
cs_CZ: Smazat uživatele

en: Past And Present Bookings
cs_CZ: Minulé a současné Rezervace

en: Placeholders for customizing event pages
cs_CZ: Zástupné symboly pro zobrazení na stránkách akce

en: In the <a href='%s'>settings page</a>, you'll find various textboxes where you can edit how event information looks, such as for event and location lists. Using the placeholders below, you can choose what information should be displayed.
cs_CZ: V <a href='%s'>nastavení stránky</a>, najdete různé typy textových polí, kde si můžete upravovat, jak vypadá informace o události, jako je například událost a místo seznamu. Použitím zástupných symbolů níže si můžete vybrat, jaké informace by měly být zobrazeny.

en: Event Related Placeholders
cs_CZ: Symboly událostí

en: Category Related Placeholders
cs_CZ: Související kategorie symboly

en: Location Related Placeholders
cs_CZ: Související umístění zástupných symbolů

en: Booking Related Placeholders
cs_CZ: Rezervace Související symboly

en: Add location
cs_CZ: Přidat místo konání

en: Edit location
cs_CZ: Upravit místo konání

en: Update Network
cs_CZ: aktualizace sítě

en: To update your network blogs with the latest Events Manager automatically, click the update button below.
cs_CZ: Chcete-li aktualizovat Vaše blogy na netu s posledními událostmi Events Manageru automaticky, klepněte na tlačítko Aktualizovat níže.

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: This accepts %s and %s placeholders.
cs_CZ: Toto přijímá %s a %s zástupné symboly.

en: This accepts %s placeholders.
cs_CZ: Toto přijímá %s zástupné symboly.

en: This accepts %s, %s and %s placeholders.
cs_CZ: Toto přijímá %s, %s a %s zástupné symboly.

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: All
cs_CZ: Vše

en: Collapse All
cs_CZ: Sbalit všechny

en: Expand All
cs_CZ: Rozbalit všechny

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Event Manager Options
cs_CZ: Možnosti Events Manageru

en: Click to toggle
cs_CZ: klikněte na tlačítko pro přepnutí

en: Multi Site Options
cs_CZ: Možnosti Multisite instalace

en: Enable global tables mode?
cs_CZ: Povolit globální tabulky režimu?

en: Setting this to yes will make all events save in the main site event tables (EM must also be activated). This allows you to share events across different blogs, such as showing events in your network whilst allowing users to display and manage their events within their own blog. Bear in mind that activating this will mean old events created on the sub-blogs will not be accessible anymore, and if you switch back they will be but new events created during global events mode will only remain on the main site.
cs_CZ: Nastavení na ano uloží všechny akce do hlavní tabulky událostí (EM musí být aktivní). To umožňuje sdílet události napříč různými blogy, jako například Ukázat události v síti a zároveň umožňuje uživatelům zobrazit a spravovat jejich akcí v rámci svého vlastního blogu. Mějte na paměti, že aktivace této funkce bude znamenat,  že staré události vytvořené na sub-blogu již  nebudou více přístupné, a pokud se přepnete zpět, budou, ale nově vytvořené globální události budou připomenuty pouze na hlavní stránce.

en: %s belonging to other sub-sites will have an extra slug prepended to it so that your main site can differentiate between its own %s and those belonging to other sites in your network.
cs_CZ: %s patřící k jiným sub-stránky budou mít navíc Slug preppended na to, aby na hlavní stránce je možné rozlišovat mezi vlastní% s, a ti, kteří patří na jiná místa v síti.

en: When displaying global %s on the main site you have the option of users viewing the %s details on the main site or being directed to the sub-site.
cs_CZ: Při zobrazení globální %s na hlavní stránce máte možnost uživatelům, kteří zobrazují %s detaily na hlavní stránce, nebo směřuje k sub-stránky.

en: Displays %s from all sites on the network by default. You can still restrict %s by blog using shortcodes and template tags coupled with the <code>blog</code> attribute. Requires global tables to be turned on.
cs_CZ: Zobrazí %s ze všech stránek v síti ve výchozím nastavení. Stále můžete omezit %s podle blogu pomocí šablon a template tagů spolu s <code>blog</code> atribut. Vyžaduje zapnouté globální tabulky.

en: You <strong>must</strong> have assigned a %s page in your <a href="%s">main blog settings</a> for this to work.
cs_CZ: <strong>Musíte</strong> přiřadit %s stránku v <a href="%s"> hlavním nastavení blogu </a> pro tuto práci.

en: %s Options
cs_CZ: %s Možnosti

en: Display global events on main blog?
cs_CZ: Zobrazit globální události na hlavní blogu?

en: events
cs_CZ: události

en: Link sub-site %s directly to sub-site?
cs_CZ: Link sub-stránky %s přímo na sub-stránky?

en: event
cs_CZ: událost

en: Global %s slug
cs_CZ: Globální %s url adresy

en: Example:
cs_CZ: Příklad:

en: Locations on main blog?
cs_CZ: Místa na hlavní straně?

en: locations
cs_CZ: místa konání

en: If you would prefer all your locations to belong to your main blog, users in sub-sites will still be able to create locations, but the actual locations are created and reside in the main blog.
cs_CZ: Pokud preferujete, aby všechny lokality patřily k vašemu hlavnímu blogu, budou stále uživatelé na subdoménách mít možnost vytvořit místa konání, ale aktuální umístění umístění budou vytvářeny a umisťovány na hlavním blogu.

en: Display global %s on main blog?
cs_CZ: Zobrazit globální %s na hlavním blogu?

en: location
cs_CZ: místo konání

en: Changes saved.
cs_CZ: Změny uloženy.

en: Settings have been reset back to default. Your events, locations and categories have not been modified.
cs_CZ: Nastavení byly nastaveny zpět do výchozího nastavení. Vaše akce, lokality a kategorie nebyly změněny.

en: If there are any new updates, you should now see them in your Plugins or Updates admin pages.
cs_CZ: Jsou-li k dispozici aktualizace, uvidíte je v administraci nebo na stránce pluginů.

en: Checking for dev versions.
cs_CZ: Kontrola vývojových verzí.

en: Events Manager Test Email
cs_CZ: Testovací email Events Manager

en: Congratulations! Your email settings work.
cs_CZ: Gratulujeme! Nastavení emailu je v pořádku.

en: Email sent successfully to %s
cs_CZ: Email byl úspěšně odeslán na %s.

en: Email not sent.
cs_CZ: Email nebyl odeslán.

en: Are you sure you want to reset Events Manager?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete obnovit nastavení Events Manageru?

en: All your settings, including email templates and template formats for Events Manager will be deleted.
cs_CZ: Všechna vaše nastavení, včetně emailových šablon a šablon formátů budou smazány.

en: Uninstall Events Manager
cs_CZ: Odinstalovat Events Manager

en: Are you sure you want to uninstall Events Manager?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete odinstalovat Events Manager?

en: All your settings and events will be permanently deleted. This cannot be undone.
cs_CZ: Všechna vaše nastavení a události budou trvale odstraněny. To nelze vrátit zpět.

en: If you just want to deactivate the plugin, <a href="%s">go to your plugins page</a>.
cs_CZ: Pokud jen chcete deaktivovat plugin, <a href="%s"> přejděte na stránku pluginy </a>.

en: Uninstall and Deactivate
cs_CZ: Odinstalovat a deaktivovat

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Formatting
cs_CZ: Formátování

en: Emails
cs_CZ: Emaily

en: General Options
cs_CZ: Obecné možnosti

en: Disable thumbnails?
cs_CZ: Zakázat náhledy?

en: Select yes to disable Events Manager from enabling thumbnails (some themes may already have this enabled, which we cannot be turned off here).
cs_CZ: Zvolte Ano pro vypnutí miniatur v Events Manageru (některá témata to nemusí umožňovat, proto zde nemusí jít vypnout).

en: %s Settings
cs_CZ: %s Nastavení

en: Enable recurrence?
cs_CZ: Povolení opakování?

en: Select yes to enable the recurrence features feature
cs_CZ: Zvolte Ano, k povolení funkce opakování prvků.

en: Enable bookings?
cs_CZ: Povolit rezervaci?

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
cs_CZ: Zvolte Ano pro povolení a rezervaci vstupenek na akce.

en: Enable tags?
cs_CZ: Povolit štítky?

en: Select yes to enable the tag features
cs_CZ: Zvolte Ano, pro štítkování

en: Enable categories?
cs_CZ: Povolit kategorie?

en: Select yes to enable the category features
cs_CZ: Zvolte Ano k povolení kategorií

en: no default category
cs_CZ: žádné výchozí kategorie

en: Default Category
cs_CZ: Výchozí kategorie

en: None
cs_CZ: Žádný

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
cs_CZ: Tato volba umožňuje vybrat výchozí kategorii při přidávání události.

en: If an event does not have a category assigned when editing, this one will be assigned automatically.
cs_CZ: Pokud událost nemá kategorii přiřazenu při úpravách, bude jí tato přiřazena automaticky.

en: Enable %s attributes?
cs_CZ: Povolit %s atributy?

en: Select yes to enable the attributes feature
cs_CZ: Zvolte Ano pro povolení atributů

en: Enable %s custom fields?
cs_CZ: Povolit %s uživatelská pole?

en: Custom fields are the same as attributes, except you cannot restrict specific values, users can add any kind of custom field name/value pair. Only available in the WordPress admin area.
cs_CZ: Vlastní pole jsou stejné jako atributy, kromě toho, že nemůžete omezit určité hodnoty, uživatelé mohou přidávat jakoukoliv vlastní pole dvojici název / hodnota. K dispozici pouze v administrativním rozhraní WordPressu.

en: %s Attributes
cs_CZ: %s atributy

en: You can also add event attributes here, one per line in this format <code>#_ATT{key}</code>. They will not appear on event pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
cs_CZ: Můžete zde přidat atributy akcí, jeden na řádek v tomto formátu <code>#_ATT{key}</code>. Ty se nezobrazí na stránkách akce, dokud je nevložíte do jiné šablony níže, ale můžete uložit další informace o akci pro jiné účely.<a href='%s'>Více informací o zástupných symbolech.</a>

en: no default location
cs_CZ: žádné výchozí místo konání

en: Default Location
cs_CZ: Výchozí místo konání

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
cs_CZ: Tato volba umožňuje nastavit výchozí umístění při přidávání události.

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
cs_CZ: (nevztahuje se akce vlastnictví v současné době, ale to brzo přijde :-)

en: Default Location Country
cs_CZ: Výchozí země

en: no default country
cs_CZ: žádná výchozí země

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
cs_CZ: Vyberete-li výchozí zemi, bude předvybrána při vytváření nového umístění.

en: Enable locations?
cs_CZ: Povolit místa konání?

en: If you disable locations, bear in mind that you should remove your location page, shortcodes and related placeholders from your <a href="#formats" class="nav-tab-link" rel="#em-menu-formats">formats</a>.
cs_CZ: Jestliže vypnete místa konání, mějte na paměti, že byste měli odebrat stránku "místo konání", zástupné kódy a další z vašeho nastavení <a href="#formats" class="nav-tab-link" rel="#em-menu-formats">formátů</a>.

en: Require locations for events?
cs_CZ: Vyžadovat místo konání pro jednotlivé události?

en: Setting this to no will allow you to submit events without locations. You can use the <code>{no_location}...{/no_location}</code> or <code>{has_location}..{/has_location}</code> conditional placeholder to selectively display location information.
cs_CZ: Nastavení tohoto na NE vám umožní vkládat události bez umístění. Můžete použít <code>{no_location}...{/no_location}</code> nebo <code>{has_location}..{/has_location}</code> jako podmíněné zobrazení místa konání.

en: Use dropdown for locations?
cs_CZ: Použít rozbalovací seznam pro umístění?

en: You can also add location attributes here, one per line in this format <code>#_LATT{key}</code>. They will not appear on location pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
cs_CZ: Také můžete přidat atributy místa konání zde, každý na jeden řádek v tomto formátu: <code>#_LATT{key}</code>.Neprojeví se na stránce s místy konání, dokud je nevložíte do některé ze šablon níže. Nicméně je můžete použít k uchování nějakých extra informací.  <a href='%s'>More information on placeholders.</a>

en: Other
cs_CZ: Ostatní

en: Show some love?
cs_CZ: Ukázat reklamu?

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
cs_CZ: Stovky volných hodin šli do tvorby tohoto volně dostupného pluginu, Projevte nám svou podporu a přidejte malý odkaz ve spodní části Vaší stránky Akce.

en: Event Submission Forms
cs_CZ: Formuláře přidání události

en: You can allow users to publicly submit events on your blog by using the %s shortcode, and enabling anonymous submissions below.
cs_CZ: Můžete nepřihlášeným uživatelům umožnit vkládat události do Vašeho blogu pomocí %s zástupného kód, a umožňit přidání anonymního příspěvku níže.

en: Use Visual Editor?
cs_CZ: Použít Visual Editor?

en: Users can now use the WordPress editor for easy HTML entry in the submission form.
cs_CZ: Uživatelé nyní mohou vkládat informace pomocí interního HTML editoru WordPress, což jim usnadní odesílání.

en: Show form again?
cs_CZ: Zobrazit formulář znovu?

en: When a user submits their event, you can display a new event form again.
cs_CZ: Když uživatel odešle svou akci, můžete mu nechat zobrazit znovu nový formulář.

en: Success Message
cs_CZ: Zpráva o úspěšné operaci

en: Customize the message your user sees when they submitted their event.
cs_CZ: Upravit zprávu, kterou váš uživatel uvidí, když odešle svou akci.

en: Successfully Updated Message
cs_CZ: Úspěšně změněná zpráva

en: Customize the message your user sees when they resubmit/update their event.
cs_CZ: Upravit zprávu, kterou Váš uživatel uvidí, když znovu pošle/aktualizuje svou akci.

en: Anonymous event submissions
cs_CZ: Anonymní formulář přidání

en: Allow anonymous event submissions?
cs_CZ: Povolit anonymní formulář přidání události?

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
cs_CZ: Chcete umožnit uživatelům, aby předložily rezervace anonymně? Pokud ano, můžete využít nový [event_form] shortcode nebo <code>em_event_form()</code> template tag vložený do šablony.

en: Guest Default User
cs_CZ: Přiřadit k uživateli

en: Events require a user to own them. In order to allow events to be submitted anonymously you need to assign that event a specific user. We recommend you create a "Anonymous" subscriber with a very good password and use that. Guests will have the same event permissions as this user when submitting.
cs_CZ: Události vyžadují, aby je uživatel vlastnil. K tomu, abyste mohli povolit anonymní přidání události pomocí formuláře, musíte tento krok přiřadit ke konkrétnímu uživateli. Doporučujeme vytvořit anonymního uživatele s velmi dobrým heslem a toho k tomu použít.

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
cs_CZ: Anonymní zadavatelé nemohou vidět nebo měnit jejich akce, jakmile jsou odeslány. Můžete upravit zprávu o úspěšné operaci, kterou naleznete zde.

en: Performance Optimization
cs_CZ: Nastavení výkonu

en: Advanced
cs_CZ: Rozšířené

en: In the boxes below, you are expected to write the page IDs. For multiple pages, use comma-separated values e.g. 1,2,3. Entering 0 means EVERY page, -1 means the home page.
cs_CZ: Do kolonek níže specifikujte ID stránky. Pro více stránek zadejte ID oddělena čárkou, např. 1,2,3. Zadání O znamená VŠECHNY stránky, -1 znamená Home page.

en: This section allows you to configure parts of this plugin that will improve performance on your site and increase page speeds by reducing extra files from being unnecessarily included on pages as well as reducing server loads where possible. This only applies to pages outside the admin area.
cs_CZ: Sekce níže umožňuje nastavit části pluginu tak, aby se zvýšil výkon a rychlost načítání stránek a to redukcí extra souborů, které nejsou potřeba, jakož i redukcí komunikace se serverem. tot je použito pouze na stránky mimo administrátorské rozhraní.

en: Warning!
cs_CZ: Varování!

en: This is for advanced users, you should know what you're doing here or things will not work properly. For more information on how these options work see our <a href="%s" target="_blank">optimization recommendations</a>
cs_CZ: Toto je pro zkušenější uživatele, měli byste vědět, co zde děláte, jinak věci nebudou správně fungovat. Pro více informací jak tyto možnosti fungují se podívejte na <a href="%s" target="_blank">doporučení optimalizace</a>

en: JavaScript Files
cs_CZ: Soubory JavaScript

en: If you are not using it already, we recommend you try the <a href="%s" target="_blank">Use Google Libraries</a> plugin, because without further optimization options below it already significantly reduces the number of files needed to display your Event pages and will most likely speed up your overall website loading time.
cs_CZ: Pokud ho už nepoužíváte, doporučujeme vyzkoušet <a href="%s" target="_blank">Použít Google Libraries</a> plugin, protože bez další nutnosti optimalizace, velmi redukuje počet kolonek potřebných k zobrazení na stránkách Události a také velmi urychlí načítací časy na celé stránce.

en: Limit JS file loading?
cs_CZ: Omezit nahrávání JS souboru?

en: Prevent unnecessary loading of JavaScript files on pages where they are not needed.
cs_CZ: Zabránit zbytečnému načítaní JavaScriptových souborů na stránkách, kde nejsou potřeba.

en: Aside from pages we automatically generate and include certain jQuery files, if you are using Widgets, Shortcode or PHP to display specific items you may need to tell us where you are using them for them to work properly. Below are options for you to include specific jQuery dependencies only on certain pages.
cs_CZ: Mimo stránky, které automaticky generujeme a které obsahují určité jQuery soubory, pokud používáte Widgets, Shortcode nebo PHP k zobrazení určitých specifických věcí, možná nám budete muset říct, které používáte, aby mohly fungovat správně. Níže je nastavení pro vás jak přibrat jQuery závislosti na určité stránky.

en: General JS
cs_CZ: Obecný JS (Java Script)

en: Loads our own JS file if no other dependencies are already loaded, which is still needed for many items generated by EM using JavaScript such as Calendars, Maps and Booking Forms/Buttons
cs_CZ: Nahrajte naše vlastní JS soubory pokud nejsou žádné další závislosti načteny, které budete potřebovat k vytvoření mnoha věcí, které EM používá přes JavaScript, například Kalendáře, Mapy a Rezervační formuláře/Tlačítka

en: Search Forms
cs_CZ: Formuláře pro vyhledávání

en: Include pages where you use shortcodes or widgets to display event search forms.
cs_CZ: Zahrnout stránky kde používáte shortcode nebo widgety pro zobrazení vyhledávacích polí.

en: Event Edit and Submission Forms
cs_CZ: Formuláře úprav a odeslání události

en: Include pages where you use shortcode or PHP to display event submission forms.
cs_CZ: Zahrnout stránky kde používáte shortcode nebo PHP pro zobrazení registračního formuláře.

en: Booking Management Pages
cs_CZ: Stránky správy rezervací

en: CSS File
cs_CZ: Soubor CSS

en: Limit loading of our CSS files?
cs_CZ: Omezit nahrávání souboru CSS?

en: Enabling this will prevent us from loading our CSS file on every page, and will only load on specific pages generated by Events Manager.
cs_CZ: Povolením této volby zabráníte načítání našeho CSS souboru na každé stránce. Bude zaveden jen na stránkách vytvořených Events Managerem.

en: Include on
cs_CZ: Zahrnout

en: Our CSS file will only be INCLUDED on all of these pages.
cs_CZ: Náš CSS soubor bude VLOŽEN na všech následujících stránkách.

en: Exclude on
cs_CZ: Vyloučit

en: Our CSS file will be EXCLUDED on all of these pages. Takes precedence over inclusion rules.
cs_CZ: Náš CSS soubor NEBUDE NAČTEN na všech těchto stránkách. Má prioritu vůči pravidlům o vkládání.

en: Thumbnails
cs_CZ: Náhledy

en: Be aware that some themes will not work with this option, if so (or you want to make your own changes), you can create a file named <code>single-%s.php</code> <a href='#'>as shown on the WordPress codex</a>, and leave this set to Posts.
cs_CZ: Uvědomte si, že některá témata nebudou fungovat s touto volbou, pokud ano (nebo chcete-li vytvořit vlastní změny), můžete vytvořit soubor s názvem <code>single-%s.php</code> <a href = '#'> jak je uvedeno na WordPress Codex </a>, a nechat tuto sadu na příspěvky.

en: Permalink Slugs
cs_CZ: Trvalé odkazy

en: You can change the permalink structure of your events, locations, categories and tags here. Be aware that you may want to set up redirects if you change your permalink structures to maintain SEO rankings.
cs_CZ: Můžete změnit strukturu trvalých odkazů vašich akcí, umístění, kategorií a tagů. Uvědomte si, že pokud budete chtít nastavené přesměrovat, může to vést ke ztrátě na SEO žebříčku.

en: e.g. %s - you can use / Separators too
cs_CZ: např.: %s - můžete použít / Oddělovače také

en: Event Categories
cs_CZ: Kategorie událostí

en: Event Tags
cs_CZ: Štítky událostí

en: %s Pages
cs_CZ: %s stránky

en: Display %s as
cs_CZ: Zobrazit %s jako

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Override with Formats?
cs_CZ: Přepsat s formáty?

en: Enable Comments?
cs_CZ: Povolit komentáře?

en: If you would like to disable comments entirely, disable this, otherwise you can disable comments on each single %s. Note that %s with comments enabled will still be until you resave them.
cs_CZ: Jestliže chcete zakázat komentáře globálně, zatrhněte. Komentáře je také možné zakázat u každé konkrétní události/místa. Pamatujte, že existující %s se zapnutými komentáři je budou mít nadále povolené, dokud je znovu neuložíte.

en: %s List/Archives
cs_CZ: %s Seznam/Archivy

en: Events page
cs_CZ: Stránka událostí

en: [No %s Page]
cs_CZ: [ne %s strana]

en: This option allows you to select which page to use as an events page. If you do not select an events page, to display event lists you can enable event archives or use the appropriate shortcodes and/or template tags.
cs_CZ: Tato volba umožňuje vybrat, která stránka se použije pro stránku událostí. Jestliže nevyberete stránku Události, k zobrazení seznamu událostí můžete povolit archiv akcí nebo použít příslušný shortcode a / nebo tagy šablony.

en: Show events search?
cs_CZ: Zobrazit vyhledávání událostí?

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of events.
cs_CZ: Pokud je nastavena na hodnotu Ano, objeví se formulář pro vyhledávání těsně nad seznamem událostí.

en: Display calendar in events page?
cs_CZ: Zobrazit kalendář na stránce Události?

en: This options allows to display the calendar in the events page, instead of the default list. It is recommended not to display both the calendar widget and a calendar page.
cs_CZ: Tato volba umožňuje zobrazení kalendáře na stránce Události, místo výchozího seznamu. Nedoporučuje se, aby se zobrazoval současně kalendáře widget a stránka kalendáře.

en: If you would like to show events that span over more than one day, see the Calendar section on this page.
cs_CZ: Pokud byste chtěli ukázat události, které trvají více než jeden den, naleznete je v sekci Kalendář na této stránce.

en: Disable title rewriting?
cs_CZ: Zakázat přepisování titulu?

en: Some WordPress themes don't follow best practices when generating navigation menus, and so the automatic title rewriting feature may cause problems, if your menus aren't working correctly on the event pages, try setting this to 'Yes', and provide an appropriate HTML title format below.
cs_CZ: Některé WordPress Témata nemusí dodržovat doporučené postupy při generování menu navigace, a tak automatické přepsání názvu funkce může způsobit problémy. Pokud vaše nabídky nepracují správně na stránkách akce, zkuste toto nastavení změnit na "Ano", a poskytnout vhodný HTML formát titulku níže.

en: Event Manager titles
cs_CZ: Titulky Event Manageru

en: This only setting only matters if you selected 'Yes' to above. You will notice the events page titles aren't being rewritten, and you have a new title underneath the default page name. This is where you control the HTML of this title. Make sure you keep the #_PAGETITLE placeholder here, as that's what is rewritten by events manager. To control what's rewritten in this title, see settings further down for page titles.
cs_CZ: Toto nastavení jen záleží jen pokud jste zvolili "Ano" výše. Můžete si všimnout, události, názvy stránek nejsou přepsány, a máte nový titul pod názvem výchozí stránku. To je místo, kde můžete ovládat HTML tohoto titulu. Ujistěte se, že budete mít #_PAGETITLE symbol zde, stejně jako je to, co je přepsána událostmi Manager. Kontrolovat, co je přepsán v této hlavě, viz Nastavení níže na stránce titulů.

en: WordPress %s Archives
cs_CZ: Wordpress %s archivy

en: %s custom post types can have archives, just like normal WordPress posts. If enabled, should you visit your base slug url %s and you will see an post-formatted archive of previous %s
cs_CZ: %s uživatelské typy obsahu mohou mít archivy, stejně jako normální příspěvky Wordpressu. Jestliže je zapnuto, můžete navštívit Vaši kořenovou adresu %s a uvidíte dle příspěvků formátovaný archiv z předchozích %s

en: Enable Archives?
cs_CZ: Povolit archivy?

en: Allow WordPress post-style archives.
cs_CZ: Povolit archivy ve stylu příspěvků WordPressu.

en: Default event archive ordering
cs_CZ: Výchozí pořadí archivu

en: Order by start date, start time
cs_CZ: Seřadit podle datum, čas zahájení

en: Order by name
cs_CZ: Seřadit podle názvu

en: Ascending
cs_CZ: vzestupně

en: Descending
cs_CZ: sestupně

en: When Events Manager displays lists of events the default behavior is ordering by start date in ascending order. To change this, modify the values above.
cs_CZ: Když Events Manager zobrazí seznam událostí, výchozí chování je řazení podle data zahájení ve vzestupném pořadí. Chcete-li změnit, upravte hodnoty výše.

en: General settings
cs_CZ: obecné nastavení

en: Are current events past events?
cs_CZ: Jsou aktuální události také minulé událostí?

en: Include in WordPress Searches?
cs_CZ: Zahrnout do vyhledávání WordPress?

en: Allow %s to appear in the built-in search results.
cs_CZ: dovolit %s aby byly vestavěné ve výsledcích vyhledávání.

en: Default %s list options
cs_CZ: Výchozí %s seznam možností

en: These can be overridden when using shortcode or template tags.
cs_CZ: Tyto nastavení mohou být překryta při použití shortcode nebo template tags.

en: Default event list ordering
cs_CZ: Výchozí seznam událostí třídění

en: Order by start date, start time, then event name
cs_CZ: Seřadit podle datum, čas začátku, pak názvu akce

en: Order by name, start date, then start time
cs_CZ: Seřadit podle názvu, data zahájení, pak se čas začátku

en: Order by name, end date, then end time
cs_CZ: Seřadit dle názvu, data ukončení, pak času ukončení

en: Order by end date, end time, then event name
cs_CZ: Seřadit podle konečného data, času konce, pak názvu akce

en: All Ascending
cs_CZ: Všechny vzestupně

en: All Descending
cs_CZ: Všechny sestupně

en: Event list scope
cs_CZ: Rozsah seznamu událostí

en: Only show events starting within a certain time limit on the events page. Default is future events with no end time limit.
cs_CZ: Zobrazit pouze událostí, které začíná v určitém časovém limitu na stránce Události. Výchozí hodnota je budoucí události bez omezení času ukončení.

en: Event List Limits
cs_CZ: Omezení seznamu událostí

en: This will control how many events are shown on one list by default.
cs_CZ: To bude určovat, kolik událostí se zobrazí na jednom seznamu ve výchozím nastavení.

en: Controls how many events being held at a location are shown per page when using placeholders such as %s. Leave blank for no limit.
cs_CZ: Určuje, kolik událostí bude udržováno na stránce, pokud použijete zástupný znak jako %s. Ponechte prázdné pro žádný limit.

en: %s page
cs_CZ: %s strana

en: This option allows you to select which page to use as the %s page. If you do not select a %s page, to display lists you can enable archives or use the appropriate shortcodes and/or template tags.
cs_CZ: Tato volba vám umožňuje určit, kterou stránku použít jako %s stranu. Jesliže nevyberete %s stranu, k zobrazení seznamu můžete zapnout archiv nebo použít shortcode a/nebo template tags.

en: Default archive ordering
cs_CZ: Výchozí pořadí archivu

en: Order by %s
cs_CZ: Seřadit podle %s

en: Country
cs_CZ: země

en: Town
cs_CZ: Město

en: Default list ordering
cs_CZ: Výchozí pořadí seznamu

en: List Limits
cs_CZ: limity seznamu

en: This will control how many %s are shown on one list by default.
cs_CZ: To bude určovat, kolik %s jsou uvedeny na jednom seznamu ve výchozím nastavení.

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: This option allows you to select which page to use as the %s page.
cs_CZ: Tato volba umožňuje vybrat, které stránky k použití jako %s stránky.

en: categories
cs_CZ: kategorie

en: Setting this to yes will make categories display as a page rather than an archive.
cs_CZ: Nastavení na ano zajistí, že bude kategorie zobrazena jako stránka a ne jako archiv.

en: When listing events for a category, this order is applied.
cs_CZ: Když se vypisují události pro kategorii, je použito toto řazení.

en: category
cs_CZ: kategorie

en: Count
cs_CZ: Počet

en: Slug
cs_CZ: URL adresa

en: When listing categories, this order is applied.
cs_CZ: Když vypisuji kategorie, je použito toto řazení.

en: Controls how many events belonging to a category are shown per page when using placeholders such as %s. Leave blank for no limit.
cs_CZ: Určuje, kolik událostí na kategorii je zobrazeno,když použijete zástupný symbol jako %s. Nechte prázdné pro žádný limit.

en: tags
cs_CZ: štítky

en: These pages allow you to provide an event management interface outside the admin area on whatever page you want on your website. Bear in mind that this is overridden by BuddyPress if activated.
cs_CZ: Tyto stránky umožňují poskytovat rozhraní pro správu událostí mimo území admin na cokoliv stránku, kterou chcete na svých webových stránkách. Mějte na paměti, že je to tím, překryté BuddyPress pokud je aktivní.

en: My Bookings
cs_CZ: Moje rezervace

en: My bookings
cs_CZ: Moje rezervace

en: Users can view their bookings for other events on this page.
cs_CZ: Uživatelé si mohou prohlížet své rezervace na jiné události na této stránce.

en: bookings
cs_CZ: rezervace

en: Start Date
cs_CZ: Počáteční den

en: Booking Date
cs_CZ: Den rezervace

en: Front-end management pages
cs_CZ: Stránky administrace z Front-endu

en: Edit events
cs_CZ: Upravit události

en: Users can view, add and edit their %s on this page.
cs_CZ: Uživatelé mohou vidět, přidávat a editovat své %s na této stránce.

en: Edit locations
cs_CZ: Upravit umístění

en: Manage bookings
cs_CZ: Správa rezervací

en: Users can manage bookings for their events on this page.
cs_CZ: Na této stránce mohou uživatelé mohou spravovat rezervace.

en: %s Page
cs_CZ: %s strana

en: These formats will be used on your events page. This will also be used if you do not provide specified formats in other event lists, like in shortcodes.
cs_CZ: Tento formát bude použit na stránce událostí. Toto bude také použito, jestliže nepoužijete specifický formát na jiných seznamech, například shortcody.

en: Yearly
cs_CZ: ročně

en: Monthly
cs_CZ: měsíčně

en: Weekly
cs_CZ: týdně

en: Daily
cs_CZ: denně

en: Events page grouping
cs_CZ: Seskupování stránek událostí

en: If you choose a group by mode, your events page will display events in groups of your chosen time range.
cs_CZ: Pokud zvolíte skupinový mód, vaše stránka s událostí zobrazí události ve skupinách dle zvoleného časového rámce.

en: Date and Time formats follow the <a href="%s">WordPress time formatting conventions</a>
cs_CZ: Pro formáty data a času následujte <a href="%s">WordPress konvence času formátování</a>

en: Default event list format header
cs_CZ: Výchozí formát záhlaví seznamu událostí

en: This content will appear just above your code for the default event list format. Default is blank
cs_CZ: Tento obsah se zobrazí jen nad kódu pro seznam výchozí událost formátu. Výchozí hodnota je prázdná

en: Default event list format
cs_CZ: Výchozí formát seznamu událostí

en: The format of any events in a list.
cs_CZ: Formát jakékoliv události v seznamu.

en: Default event list format footer
cs_CZ: Výchozí formát zápatí seznamu událostí

en: This content will appear just below your code for the default event list format. Default is blank
cs_CZ: Tento obsah se zobrazí přímo pod kódem pro výchozí seznam událostí. Výchozí hodnota je prázdná

en: No events message
cs_CZ: Žádné události - zpráva

en: The message displayed when no events are available.
cs_CZ: Tato zpráva se zobrazí, když žádné událost není k dispozici.

en: List events by date title
cs_CZ: Seznam událostí podle data

en: If viewing a page for events on a specific date, this is the title that would show up. To insert date values, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>  with a <code>#</code> symbol before them, i.e. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>
cs_CZ: Je-li zobrazena stránka pro akce k určitému datu, to je titul, který by se ukázal. Pro vložení dat použijte <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP znaky formátu času</a>  s <code>#</code> symbol před nimi, jako <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>

en: Single %s Page
cs_CZ: Strana s jednou %s

en: Search Form
cs_CZ: Vyhledávací formulář

en: Search button text
cs_CZ: Text tlačítka vyhledávání

en: Show text search?
cs_CZ: Zobrazit textové vyhledávání?

en: Appears within the input box.
cs_CZ: Objeví se v rámci vstupního pole.

en: Show date range?
cs_CZ: Zobrazit časové období?

en: Show categories?
cs_CZ: Zobrazit kategorií?

en: Appears as the first default search option.
cs_CZ: Objeví se jako výchozí volba vyhledávání.

en: Show countries?
cs_CZ: Zobrazit zemí?

en: All countries text
cs_CZ: Text pro všechny země

en: Show regions?
cs_CZ: Zobrazit regiony?

en: All regions text
cs_CZ: Všechny regiony textu

en: Show states?
cs_CZ: Zobrazit státy?

en: All states text
cs_CZ: Všechny státy textu

en: Show towns/cities?
cs_CZ: Zobrazit města?

en: All towns/cities text
cs_CZ: Všechna města textu

en: Date Format
cs_CZ: Formát data

en: For use with the %s placeholder
cs_CZ: Pro použití s %s zástupným symbolem

en: Date Picker Format
cs_CZ: Výběr formátu datumu

en: Same as <em>Date Format</em>, but this is used for the datepickers used by Events Manager. This uses a slightly different format to the others on here, for a list of characters to use, visit the <a href="%s">jQuery formatDate reference</a>
cs_CZ: Stejně jako <em>Formát datumu</em>, ale toto je užité pro výběrčí datumů používaných Events Managerem. Ten používá trochu jiné formáty než jsou zde, pro seznam charakterů k dispozici navštivte <a href="%s">formát jQueryReference Datumu</a>

en: Date Separator
cs_CZ: dělítko data

en: For when start/end %s are present, this will separate the two (include spaces here if necessary).
cs_CZ: V případě, kdy začátek / konec %s jsou přítomny, budou odděleny zadaným symbolem (včetně mezer zde v případě potřeby).

en: dates
cs_CZ: data

en: Time Format
cs_CZ: Formát času

en: Time Separator
cs_CZ: Oddělovač času

en: times
cs_CZ: čas

en: All Day Message
cs_CZ: Zpráva pro celý den

en: If an event lasts all day, this text will show if using the %s placeholder
cs_CZ: Jestliže trvá událost celý den, pak se zobrazí tento text, jestliže  použijete %s zástupný symbol.

en: Use 24h Format?
cs_CZ: Použít 24 hodinový formát?

en: When creating events, would you like your times to be shown in 24 hour format?
cs_CZ: Chcete zobrazit čas ve 24 hodinovém formátu, když vytváříte události?

en: Calendar
cs_CZ: Kalendář

en: Link directly to event on day with single event?
cs_CZ: Nasměrovat přímo na akci ve dnech jen s jednou událostí?

en: If a calendar day has only one event, you can force a direct link to the event (recommended to avoid duplicate content).
cs_CZ: Pokud kalendářní den obsahuje pouze jednu událost, můžete nastavit přímý link na tuto událost (doporučujeme nedělat pro vyhnutí se duplicitnímu obsahu).

en: Show list on day with single event?
cs_CZ: Zobrazit seznam v den s jednou událostí?

en: By default, if a calendar day only has one event, it display a single event when clicking on the link of that calendar date. If you select Yes here, you will get always see a list of events.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení, pokud je kalendářní den, má pouze jeden případ, zobrazí se událost, při kliknutí na odkaz v tomto kalendářním dni. Zvolíte-li Ano, tady se vám vždy zobrazí seznam událostí.

en: Small Calendar
cs_CZ: Malý kalendář

en: Event titles
cs_CZ: Nadpisy událostí

en: The format of the title, corresponding to the text that appears when hovering on an eventful calendar day.
cs_CZ: Formát titulu, který odpovídá textu, který se zobrazí při najetí na rušný den v kalendáři.

en: Title separator
cs_CZ: oddělovač titulku

en: The separator appearing on the above title when more than one events are taking place on the same day.
cs_CZ: Oddělovač se objeví na nad titulem, když více událostí koná ve stejný den.

en: Abbreviated weekdays
cs_CZ: Zkrácené dny v týdnu

en: The calendar headings uses abbreviated weekdays
cs_CZ: Kalendář používá zkratky pro dny.

en: Initial lengths
cs_CZ: Počáteční délka

en: Shorten the calendar headings containing the days of the week, use 0 for the full name.
cs_CZ: Zkrátit nadpisy v kalendáři které obsahují dny v týdnu. Požijte 0 pro plné jméno.

en: Full Calendar
cs_CZ: Úplný kalendář

en: Event format
cs_CZ: Formát události

en: The format of each event when displayed in the full calendar. Remember to include <code>li</code> tags before and after the event.
cs_CZ: Formát každé události při zobrazení v plné calenda. Nezapomeňte zahrnout <code>li</code> Tagy před a po události.

en: Abbreviated weekdays?
cs_CZ: Zkrácené dny v týdnu?

en: Use abbreviations, e.g. Friday = Fri. Useful for certain languages where abbreviations differ from full names.
cs_CZ: Použít zkratky, např. Pátek = Pá. Užitečné pro některé jazyky, kde se zkratky liší od úplných názvů.

en: Calendar Day Event List Settings
cs_CZ: Nastavení seznamu kalendáře denních událostí

en: Order by event name, then event start time
cs_CZ: Seřadit podle názvu události, poté času zahájení

en: Order by event start time, then event name
cs_CZ: Seřadit podle času zahájení události, poté názvu události

en: Calendar events/day limit
cs_CZ: Omezení počtu událostí/dnů v kalendáři

en: Limits the number of events on each calendar day. Leave blank for no limit.
cs_CZ: Omezí počet událostí pro každý den v kalendáři. Bez omezení zanechte prázdné.

en: More Events message
cs_CZ: Zpráva při více událostech

en: Text with link to calendar day page with all events for that day if there are more events than the limit above, leave blank for no link as the day number is also a link.
cs_CZ: Text s odkazem na den kalendáře se všemi událostmi pro ten den. Pokud je tam více událostí než je limit výše, nechte mezeru, aby zde žádný odkaz nebyl, neboť číslo data je také odkaz.

en: iCal Feed Settings
cs_CZ: Nastavení iCal Feed

en: iCal Title
cs_CZ: titul iCal

en: The title that will appear in the calendar.
cs_CZ: Titul, který se objeví v kalendáři.

en: iCal Limit
cs_CZ: omezení iCal

en: Limits the number of future events shown (0 = unlimited).
cs_CZ: Omezuje počet budoucích událostí k zobrazení (0 = neomezeno).

en: %s list header format
cs_CZ: Formát %s záhlaví seznamu

en: This content will appear just above your code for the %s list format below. Default is blank
cs_CZ: Tento obsah se zobrazí jen nad kódem %s formát seznamu níže. Výchozí hodnota je prázdná

en: %s list item format
cs_CZ: %s formát položek seznamu

en: The format of a single %s in a list.
cs_CZ: Formát jednoho %s v seznamu.

en: %s list footer format
cs_CZ: %s Formát zápatí seznamu

en: This content will appear just below your code for the %s list format above. Default is blank
cs_CZ: Tento obsah se zobrazí těsně pod kódem %s seznamu výše. Výchozí hodnota je prázdná

en: No %s message
cs_CZ: žádné %s - zpráva

en: The message displayed when no %s are available.
cs_CZ: Tato zpráva zobrazí, když %s nejsou k dispozici.

en: Single %s title format
cs_CZ: samostatná %s - formát titulku

en: Single %s page format
cs_CZ: samostatné %s  - formát stránky

en: %s List Formats
cs_CZ: %s Formáty seznamů

en: Default %s list format
cs_CZ: Výchozí seznam %s - formát

en: The format of the events the list inserted in the location page through the %s element.
cs_CZ: Formát seznamu událostí vložených na stránce umístění skrze prvek %s.

en: The message to be displayed in the list generated by %s when no events are available.
cs_CZ: Zpráva, která bude zobrazena v seznamu generovaném %s, když nejsou k dispozici žádné události.

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: The format of a single category page title.
cs_CZ: Formát titulku stránky s jednou kategorií.

en: The format of the events the list inserted in the category page through the %s element.
cs_CZ: Formát událostí, seznam je vložen na stránku s kategoriemi pomocí %s prvku.

en: Tag
cs_CZ: Štítek

en: tag
cs_CZ: štítek

en: The format of a single tag page title.
cs_CZ: Formát titulku stránky s jedním štítkem.

en: The format of the events the list inserted in the tag page through the <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> element.
cs_CZ: Formát událostí seznam vložen do stránky pomocí tagu <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> a <code>#_TAGALLEVENTS</code> prvek.

en: The message to be displayed in the list generated by <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> when no events are available.
cs_CZ: Zpráva, která se zobrazí v seznamu vytvořeném <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> a <code>#_TAGALLEVENTS</code> když nejsou žádné akce k dispozici.

en: RSS main title
cs_CZ: RSS hlavní titul

en: The main title of your RSS events feed.
cs_CZ: Hlavní titulek události RSS zdroj.

en: RSS main description
cs_CZ: RSS hlavní popis

en: The main description of your RSS events feed.
cs_CZ: Hlavní popis vašich RSS feed událostí.

en: The format of the title of each item in the events RSS feed.
cs_CZ: Formát názvu každé položky v kanálu RSS Události.

en: RSS description format
cs_CZ: Popis ve formátu RSS

en: The format of the description of each item in the events RSS feed.
cs_CZ: Formát popisu každé položky v kanálu RSS Události.

en: Maps
cs_CZ: Mapy

en: You can use Google Maps to show where your events are located. For more information on using maps, <a href="%s">see our documentation</a>.
cs_CZ: Můžete použít Google Mapy, abyste zobrazili, kde se události nacházejí. Pro více informací, jak používat mapy <a href="%s">klikněte zde</a>.

en: Enable Google Maps integration?
cs_CZ: Povolit integraci Google Maps?

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: No
cs_CZ: Ne

en: Check this option to enable Goggle Map integration.
cs_CZ: Zaškrtněte tuto volbu k integraci map od Googlu.

en: Global Map Format
cs_CZ: Globální formát map

en: If you use the %s <a href="%s">shortcode</a>, you can display a map of all your locations and events, the settings below will be used.
cs_CZ: Jestliže použijete %s <a href="%s">shortcode</a>, můžete zobrazit mapu všech umístění a událostí, použito je nastavení níže.

en: Location balloon format
cs_CZ: Formát bubliny u míst

en: The format of the text appearing in the balloon describing the location.
cs_CZ: Formát textu, který se zobrazí na místě popisujícím lokaci.

en: Event.
cs_CZ: Událost.

en: Single Location/Event Map Format
cs_CZ: Formát jednoho umístění/události

en: If you use the <code>#_LOCATIONMAP</code> <a href="%s">placeholder</a> when displaying individual event and location information, the settings below will be used.
cs_CZ: Pokud použijete <code>#_LOCATIONMAP</code> <a href="%s">symbol</a>při zobrazení jednotlivých akcí a informací o místě, bude použito níže uvedené nastavení.

en: Allow guest bookings?
cs_CZ: Povolit rezervaci hostů?

en: If enabled, guest visitors can supply an email address and a user account will automatically be created for them along with their booking. They will be also be able to log back in with that newly created account.
cs_CZ: Pokud je povoleno, může host návštěvníci nabídky e-mailovou adresu a uživatelský účet se automaticky vytvoří pro ně spolu s jejich rezervaci. Budou také moci znovu přihlásit se, že nově vytvořený účet.

en: Approval Required?
cs_CZ: Požadováno schválení?

en: Bookings will not be confirmed until the event administrator approves it.
cs_CZ: Rezervace nebude potvrzena, dokud ji správce neschválí.

en: Reserved unconfirmed spaces?
cs_CZ: Rezervovat nepotvrzená místa?

en: By default, event spaces become unavailable once there are enough CONFIRMED bookings. To reserve spaces even if unapproved, choose yes.
cs_CZ: Standardně, místa se stanou nedostupnými, jakmile jsou rezervace POTVRZENÉ. Pro rezervaci míst i u nepotvrzených rezervací, zvolte ano.

en: Can users cancel their booking?
cs_CZ: Uživatelé mohou zrušit svou rezervaci?

en: If enabled, users can cancel their bookings themselves from their bookings page.
cs_CZ: Pokud je povoleno, uživatelé mohou zcela zrušit svůj rezervace na stránce se svými rezervacemi..

en: Allow overbooking when approving?
cs_CZ: Povolit přerezervování při schvalování?

en: If you get a lot of pending bookings and you decide to allow more bookings than spaces allow, setting this to yes will allow you to override the event space limit when manually approving.
cs_CZ: Jestliže máte hodně čekajících rezervací a rozhodnete se povolit více rezervací, než je míst, nastavení na ano vám povolí přepis míst na událost při manuálním schválení.

en: Allow double bookings?
cs_CZ: Povolit dvojité rezervace?

en: If enabled, users can book an event more than once.
cs_CZ: Pokud je povoleno, mohou se uživatelé přihlásit na událost více než jednou.

en: Pricing
cs_CZ: Ceny

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Choose your currency for displaying event pricing.
cs_CZ: Vyberte si měnu pro zobrazování událostí ceny.

en: Thousands Separator
cs_CZ: Oddělovač tisíců

en: Decimal Point
cs_CZ: desetinná čárka

en: Currency Format
cs_CZ: Formát měny

en: Choose how prices are displayed. <code>@</code> will be replaced by the currency symbol, and <code>#</code> will be replaced by the number.
cs_CZ: Vyberte, jak budou zobrazeny ceny. Znak <code>@</code> bude nahrazen symbolem měny a znak<code>#</code> bude nahrazen číslem.

en: Tax Rate
cs_CZ: Sazba daně

en: Add a tax rate to your ticket prices (entering 10 will add 10% to the ticket price).
cs_CZ: Přidat sazby daně do cen letenek (vstup 10 přidá 10% k ceně letenky).

en: Add tax to ticket price?
cs_CZ: Přidání daň ceně letenky?

en: When displaying ticket prices and booking totals, include the tax automatically?
cs_CZ: Při zobrazení Ceny vstupenek a rezervace součty, zahrnuje daň, automaticky?

en: Customize Feedback Messages
cs_CZ: Přizpůsobit zprávy zpětné vazby

en: Below you will find texts that will be displayed to users in various areas during the bookings process, particularly on booking forms.
cs_CZ: Níže naleznete texty, které budou zobrazeny uživatelům na různých místech během procesu rezervace, zvláště v rezervačním formuláři.

en: My Bookings messages
cs_CZ: Zpráva - mé rezervace

en: Booking Cancelled
cs_CZ: Rezervace zrušena

en: When a user cancels their booking, this message will be displayed confirming the cancellation.
cs_CZ: Pokud uživatel zruší svou rezervaci, tato zpráva bude zobrazena pro potvrzení.

en: Booking Cancellation Warning
cs_CZ: Varování při stornované rezervaci

en: When a user chooses to cancel a booking, this warning is displayed for them to confirm.
cs_CZ: Toto upozornění se zobrazí pro potvrzení uživatelům, kteří se rozhodli zrušit rezervaci.

en: Booking form texts/messages
cs_CZ: Rezervační formulář texty/zprávy

en: Bookings disabled
cs_CZ: Zakázání rezervací

en: An event with no bookings.
cs_CZ: Událost bez rezervací

en: Bookings closed
cs_CZ: Rezervace uzavřeny

en: Bookings have closed (e.g. event has started).
cs_CZ: Rezervace byly uzavřeny (událost již začala)

en: Fully booked
cs_CZ: Naplněná rezervace

en: Event is fully booked.
cs_CZ: Událost již má naplněnou kapacitu

en: Already attending
cs_CZ: Již se účastníte

en: If already attending and double bookings are disabled, this message will be displayed, followed by a link to the users booking page.
cs_CZ: Pokud uživatel již má lístek, chce zakoupit další a bookování více lístků na osobu je zakázáno, bude zobrazena tato zpráva, následována odkazem na stránku se seznamem jeho lístků.

en: Manage bookings link text
cs_CZ: Spravovat text odkazu rezervace

en: Link text used for link to user bookings.
cs_CZ: Text odkazu, který odkáže uživatele na stránku s jejich rezervacemi.

en: Booking form feedback messages
cs_CZ: Rezervační formulář hlášení zpětné vazby

en: When a booking is made by a user, a feedback message is shown depending on the result, which can be customized below.
cs_CZ: Je-li rezervace provedena uživatelem, je zpětná vazba zpráva na obrázku v závislosti na výsledku, který lze upravit níže.

en: Successful booking
cs_CZ: úspěšné rezervace

en: When a booking is registered and confirmed.
cs_CZ: Pokud je rezervace zapsána a potvrzena.

en: Successful pending booking
cs_CZ: Úspěšná čekající rezervace

en: When a booking is registered but pending.
cs_CZ: Je-li rezervace registrována, ale čekající.

en: Not enough spaces
cs_CZ: Není dostatek míst

en: When a booking cannot be made due to lack of spaces.
cs_CZ: Pokud by rezervace neměla být uskutečněna kvůli nedostatku míst.

en: Errors
cs_CZ: chyby

en: When a booking cannot be made due to an error when filling the form. Below this, there will be a dynamic list of errors.
cs_CZ: Když si rezervaci nemělo být kvůli chybě při vyplňování formuláře. Pod tímto, bude dynamický seznam chyb.

en: Email Exists
cs_CZ: Email existuje

en: When a guest tries to book using an email registered with a user account.
cs_CZ: Pokud se uživatel, který nemá účet, pokusí registrovat s emailem, který je již k nějakému účtu přiřazen.

en: User must log in
cs_CZ: Uživatel se musí přihlásit

en: When a user must log in before making a booking.
cs_CZ: Když se uživatel musí přihlásit ještě před provedením rezervace.

en: Error mailing user
cs_CZ: Chyba mailing uživatele

en: If a booking is made and an email cannot be sent, this is added to the success message.
cs_CZ: Je-li rezervace provedena a email nelze odeslat, je toto přidáno ke zprávě.

en: Already booked
cs_CZ: již rezervované

en: If the user made a previous booking and cannot double-book.
cs_CZ: Pokud si uživatel z předchozí rezervace a nelze dvakrát knihy.

en: No spaces booked
cs_CZ: Žádná místa nejsou rezervována

en: If the user tries to make a booking without requesting any spaces.
cs_CZ: Pokud se uživatel pokusí provést rezervaci aniž by bylo vyžadováno místo.

en: Sold Out
cs_CZ: Vyprodáno

en: Booking button feedback messages
cs_CZ: Odpovědi na tlačítko rezervace.

en: When the %s placeholder, the below texts will be used.
cs_CZ: Pokud %s zástupný text, budou použity texty níže.

en: User can book
cs_CZ: Uživatelé mohou provést rezervaci

en: Booking in progress
cs_CZ: Rezervace v procesu

en: Booking complete
cs_CZ: Rezervace je dokončena

en: Booking error
cs_CZ: Chyba rezervace

en: Event fully booked
cs_CZ: Událost již má naplněné rezervace

en: Cancelation in progress
cs_CZ: Stornování v procesu

en: Cancelation complete
cs_CZ: Stornování dokončeno

en: Cancelation error
cs_CZ: Chaba stornování

en: Booking Form
cs_CZ: Rezervační formulář

en: Display login form?
cs_CZ: Zobrazit přihlašovací formulář?

en: Choose whether or not to display a login form in the booking form area to remind your members to log in before booking.
cs_CZ: Vyberte, zda chcete zobrazit přihlašovací formulář v oblasti rezervačního formuláře připomenout své členy přihlásit před provedením rezervace.

en: Submit button text
cs_CZ: Text tlačítka odeslání

en: The text used by the submit button. To use an image instead, enter the full url starting with %s or %s.
cs_CZ: Text použitý tlačítkem pro odeslání. Pro použitá obrázku vložte kompletní URL začínající s %s, nebo %s.

en: Ticket
cs_CZ: lístek

en: Single ticket mode?
cs_CZ: Režim jednoho lístku?

en: Show ticket table in single ticket mode?
cs_CZ: Zobrazit tabulky vstupenek v rámci režimu jednoho lístku?

en: If you prefer a ticket table like with multiple tickets, even for single ticket events, enable this.
cs_CZ: Pokud dáváte přednost lístek stole jako s mnoha lístky, a to i pro jednotlivé jízdenky události, umožnit to.

en: Show unavailable tickets?
cs_CZ: Zobrazit nedostupné lístky?

en: You can choose whether or not to show unavailable tickets to visitors.
cs_CZ: Můžete si vybrat, zda chcete zobrazovat k dispozici vstupenky na návštěvníky.

en: Show multiple tickets if logged out?
cs_CZ: Zobrazit více lístků, pokud nejste přihlášeni?

en: Ticket Price (Descending)
cs_CZ: Cena lístku (sestupně)

en: Ticket Price (Ascending)
cs_CZ: Cena lístku (vzestupně)

en: Ticket Name (Ascending)
cs_CZ: Název lístku (vzestupně)

en: Ticket Name (Descending)
cs_CZ: Název lístku (sestupně)

en: Order Tickets By
cs_CZ: Řadit vstupenky dle

en: Choose which order your tickets appear.
cs_CZ: Vyberte pořadí řazení.

en: No-User Booking Mode
cs_CZ: Režim no-user rezervace

en: By default, when a booking is made by a user, this booking is tied to a user account, if the user is not registered nor logged in and guest bookings are enabled, an account will be created for them.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení se při rezervaci provádí uživatel, je tato rezervace vázána na uživatelský účet, v případě, že uživatel není registrován ani přihlášeni a hostující rezervace je povoleno, bude vytvořen účet pro ně.

en: The option below allows you to disable user accounts and assign all bookings to a parent user, yet you will still see the supplied booking personal information for each booking. When this mode is enabled, extra booking information about the person is stored alongside the booking record rather than as a WordPress user.
cs_CZ: Z níže uvedených možností můžete vypnout uživatelské účty a přidělit veškeré rezervace na mateřské uživatele, ale stále budete vidět dodaných rezervace osobní údaje pro každou rezervaci. Je-li tato režim, zvláštní rezervace informace o osobě uložena vedle hotelu záznam, nikoli jako uživatel WordPress.

en: <strong>Warning : </strong> Various features afforded to users with an account will not be available, e.g. viewing bookings. Once you enable this and select a user, modifying these values will prevent older non-user bookings from displaying the correct information.
cs_CZ: <strong>varování: </strong> Různé funkce poskytované uživatelům účtu nebude k dispozici, např. sledování rezervace. Jakmile aktivujete tuto a vyberte uživatele, kterým se mění tyto hodnoty zabrání starší non-uživatele rezervace zobrazování správné informace.

en: Enable No-User Booking Mode?
cs_CZ: Povolení No-Uživatel Rezervace režim?

en: This disables user registrations for bookings.
cs_CZ: Zakáže uživatelské registrace pro rezervace.

en: Assign bookings to
cs_CZ: Přiřazení rezervací

en: Choose a parent user to assign bookings to. People making their booking will be unaware of this and will never have access to those user details. This should be a subscriber user you do not use to log in with yourself.
cs_CZ: Vyberte si rodiče uživatel přiřadit rezervací. Lidé, aby jejich rezervace budou vědomi toho a nikdy nebude mít přístup k uživatelským detaily. To by měl být účastník uživatele nechcete použít pro přihlášení sám se sebou.

en: Booking Email Templates
cs_CZ: Šablona emailu rezervace

en: You can disable this email by leaving the subject blank.
cs_CZ: Můžete zakázat tento email pokud necháte Předmět prýzdný.

en: Email events admin?
cs_CZ: Zaslat události adminovi?

en: If you would like every event booking confirmation email sent to an administrator write their email here (leave blank to not send an email).
cs_CZ: Pokud byste chtěli všech událostí potvrzení rezervace emailem na správce napsat svůj email (nechte prázdné, nechcete-li emailem).

en: For multiple emails, separate by commas (e.g. email1@test.com,email2@test.com,etc.)
cs_CZ: Pro více emailů oddělte čárkami (např. email1@test.com,email2@test.com,atd.)

en: Email event owner?
cs_CZ: Zaslat vlastníkovi události?

en: Check this option if you want the event contact to receive an email when someone books places. An email will be sent when a booking is first made (regardless if confirmed or pending)
cs_CZ: Zaškrtněte tuto volbu, pokud chcete událost kontakt obdržíte email, když někdo knih míst. Email bude zaslán při rezervaci poprvé provedena (bez ohledu na to, pokud potvrdí nebo v jednání)

en: Disable new registration email?
cs_CZ: Zakázat nový registrační email?

en: Check this option if you want to prevent the WordPress registration email from going out when a user anonymously books an event.
cs_CZ: Zaškrtněte tuto volbu pokud chcete zabránit WordPress registračnímu emailu, aby byl odeslán, když uživatel anonymně rezervuje událost.

en: An email will be sent to the event contact if someone cancels their booking.
cs_CZ: Email bude zaslán kontaktu události, když někdo zruší své rezervace.

en: Confirmed booking email
cs_CZ: Email pro potvrzené objednávky

en: This is sent when a person's booking is confirmed. This will be sent automatically if approvals are required and the booking is approved. If approvals are disabled, this is sent out when a user first submits their booking.
cs_CZ: To je vyslán při potvrzení rezervace osoby. To bude odeslána automaticky, pokud jsou nutné povolení a rezervace je schválen. Je-li povolení jsou zakázány, je to poslal, když uživatel poprvé předkládá svou rezervaci.

en: Booking confirmed email subject
cs_CZ: Předmět emailu pro potvrzené rezervace

en: Booking confirmed email
cs_CZ: Email potvrzení rezervace

en: Pending booking email
cs_CZ: Email pro čekající rezervace

en: This will be sent to the person when they first submit their booking. Not relevant if bookings don't require approval.
cs_CZ: Toto bude zasláno osobě, když provedou první rezervaci. Neplatí, jestliže rezervace nevyžadují schválení.

en: Booking pending email subject
cs_CZ: Předmět emailu pro čekající rezervace

en: Booking pending email
cs_CZ: Email čekající rezervace

en: Rejected booking email
cs_CZ: Email odmítnuté rezervace

en: This will be sent automatically when a booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
cs_CZ: Toto bude automaticky odesláno, pokud je rezervace odmítnuta. Neplatí, jestliže rezervace nevyžadují schválení.

en: Booking rejected email subject
cs_CZ: Předmět emailu odmítnuté rezervace

en: Booking rejected email
cs_CZ: Email odmítnuté rezervace

en: Booking cancelled
cs_CZ: Rezervace zrušena

en: This will be sent when a user cancels their booking.
cs_CZ: Toto bude odesláno, když uživatel zruší své rezervace.

en: Booking cancelled email subject
cs_CZ: Předmět emailu u zrušené rezervace

en: Booking cancelled email
cs_CZ: Email zrušené rezervace

en: Event Submission Templates
cs_CZ: Šablony pro přidávání událostí

en: Administrator Email
cs_CZ: Email administrátora

en: Event submission notifications will be sent to emails added here.
cs_CZ: Notifikace o registracích nových událostí budou odeslány na následující emaily.

en: If left blank, no emails will be sent. Separate emails with commas for more than one email.
cs_CZ: Pokud ponecháno prázdné, žádné emaily nebudou odeslány. Oddělte emaily čárkami, pokud chcete zaslat více než jeden,

en: Event Submitted
cs_CZ: Událost odeslána

en: An email will be sent to your administrator emails when an event is submitted and pending approval.
cs_CZ: Email bude odeslán na váš administrační mail pokud rezervace čeká na schválení.

en: Event submitted subject
cs_CZ: Předmět přidané události

en: If left blank, this email will not be sent.
cs_CZ: Pokud zanecháte prázdné, tento email nebude odeslán.

en: Event submitted email
cs_CZ: Email přidané události

en: Event Re-Submitted
cs_CZ: Událost přeposlána

en: When a user modifies a previously published event, it will be put back into pending review status and will not be published until you re-approve it.
cs_CZ: Pokud uživatel upraví dříve publikovanou událost, bude přepnuta zpět do stavu, kdy čeká na schválení a nebude publikována, dokud ji znovu neschválíte.

en: Event resubmitted subject
cs_CZ: Znovu odeslané předměty.

en: Event resubmitted email
cs_CZ: Email o znovu odeslané události.

en: Event Published
cs_CZ: Událost zvežejněna

en: An email will be sent to an administrator of your choice when an event is published by users who are not administrators.
cs_CZ: Email bude odeslán administrátorovi dle vašeho výběru v momentě, když uživatel, který není administrátor, publikuje událost.

en: Event published subject
cs_CZ: Předmět zveřejněné události

en: Event published email
cs_CZ: Email zveřejněné události

en: Event Approved
cs_CZ: Událost schválena

en: An email will be sent to the event owner when their event is approved. Users requiring event approval do not have the <code>publish_events</code> capability.
cs_CZ: Email bude zaslán vlastníkovi události po jejím schválení. Uživatelé, kteří vyžadující schválení nemají <code> publish_events </code> možnost.

en: Event approved subject
cs_CZ: Předmět schválené události

en: Event approved email
cs_CZ: Email schválené události

en: Event reapproved subject
cs_CZ: Předmět znovu schválené události

en: Event reapproved email
cs_CZ: Email znovu schválené události

en: Image Sizes
cs_CZ: velikosti obrázku

en: Maximum width (px)
cs_CZ: Maximální šířka (px)

en: Minimum width (px)
cs_CZ: Minimální šířka (px)

en: Maximum height (px)
cs_CZ: Maximální výška (px)

en: The maximum allowed height for images uploaded, in pixels
cs_CZ: Maximální povolená výška nahrané obrázky, v pixelech

en: Minimum height (px)
cs_CZ: Minimální výška (v px)

en: The minimum allowed height for images uploaded, in pixels
cs_CZ: Minimální povolená výška pro nahrané obrázky, v pixelech

en: Maximum size (bytes)
cs_CZ: Maximální velikost (bytes)

en: The maximum allowed size for images uploaded, in bytes
cs_CZ: Maximální povolená velikost pro obrázky v bajtech

en: Email Settings
cs_CZ: Nastavení emailu

en: Before you save your changes, you can quickly send yourself a test email by clicking this button.
cs_CZ: Před uložením vašich změn si můžete nechat poslat testovací email kliknutím na toto tlačítko.

en: Test Email Settings
cs_CZ: Nastavení testovacího emailu

en: Notification sender name
cs_CZ: Oznámení - jméno odesílatele

en: Insert the display name of the notification sender.
cs_CZ: Vložte zobrazované jméno oznámení odesílatele.

en: Notification sender address
cs_CZ: Oznámení - adresa odesílatele

en: Insert the address of the notification sender.
cs_CZ: Vložte adresu odesílatele oznámení.

en: Mail sending method
cs_CZ: Mail způsob odeslání

en: PHP mail function
cs_CZ: PHP mail funkce

en: Select the method to send email notification.
cs_CZ: Vyberte způsob odeslání upozornění emailem.

en: Send HTML Emails?
cs_CZ: Poslat HTML emaily?

en: If set to yes, your emails will be sent in HTML format, otherwise plaintext.
cs_CZ: Pokud je nastaveno Ano, vaše emaily budou zaslány ve formátu HTML, jinak v plaintextu.

en: Depending on server settings, some sending methods may ignore this settings.
cs_CZ: V závislosti na nastavení serveru mohou některé metody odeslání ignorovat tato nastavení.

en: Add br tags to HTML emails?
cs_CZ: Přidat br tagy do HTML emailů?

en: If HTML emails are enabled, br tags will automatically be added for new lines.
cs_CZ: Pokud je HTML povoleno, BR tagy budou automaticky přidány pro nové řádky.

en: The port through which you e-mail notifications will be sent. Make sure the firewall doesn't block this port
cs_CZ: Port, přes který budete odesílat emaily. Ujistěte se, že firewall neblokuje tento port.

en: Use SMTP authentication?
cs_CZ: Použít ověření SMTP?

en: SMTP authentication is often needed. If you use Gmail, make sure to set this parameter to Yes
cs_CZ: SMTP autentizace je často potřeba. Pokud používáte Gmail, ujistěte se, že nastavení tohoto parametru na Ano

en: The SMTP host. Usually it corresponds to 'localhost'. If you use Gmail, set this value to 'ssl://smtp.gmail.com:465'.
cs_CZ: SMTP hostitel.Obvykle to odpovídá 'localhost'. Pokud používáte GMail, nastavte tuto hodnotu na 'ssl://smtp.gmail.com:465'.

en: SMTP username
cs_CZ: SMTP uživatelské jméno

en: Insert the username to be used to access your SMTP server.
cs_CZ: Vložte uživatelské jméno bude použita pro přístup k SMTP serveru.

en: SMTP password
cs_CZ: heslo SMTP

en: Insert the password to be used to access your SMTP server
cs_CZ: Vložte heslo, které mají být použity pro přístup k SMTP serveru

en: Checking...
cs_CZ: Kontroluji...

en: User Capabilities
cs_CZ: Možnosti uživatelů

en: Warning: Changing these values may result in exposing previously hidden information to all users.
cs_CZ: Upozornění: Změna těchto hodnot může vést k odhalení dosud skrytých informací pro všechny uživatele.

en: %s Capabilities
cs_CZ: %s možnosti

en: Users can publish %s and skip any admin approval
cs_CZ: Uživatelé mohou publikovat %s a přeskočit schválení správce

en: User can delete other users %s
cs_CZ: Uživatel může odstranit %s ostatních uživatelů

en: User can edit other users %s
cs_CZ: Uživatel může upravovat ostatní uživatelé %s

en: User can delete their own %s
cs_CZ: Uživatel může smazat jejich %s

en: User can create and edit %s
cs_CZ: Uživatel může vytvářet a upravovat %s

en: User can view private %s
cs_CZ: Uživatel může zobrazit soukromé %s

en: Recurring Event
cs_CZ: Opakující se událost

en: recurring events
cs_CZ: opakujících se událostí

en: User can use other user locations for their events.
cs_CZ: Uživatel může použít umístění jiných uživatelů pro své události.

en: User can delete %s categories and tags.
cs_CZ: Uživatel může odstranit %s kategorie a štítky.

en: User can edit %s categories and tags.
cs_CZ: Uživatel může editovat %s kategorie a štítky.

en: User can manage other users individual bookings and event booking settings.
cs_CZ: Uživatel může spravovat ostatní uživatele individuálních rezervací a nastavení událostí rezervace.

en: User can use and manage bookings with their events.
cs_CZ: Uživatel může použít a spravovat rezervace se  svou akcí.

en: User can upload images along with their events and locations.
cs_CZ: Uživatel může vkládat obrázky spolu s jejich událostmi a umístěním.

en: You can now give fine grained control with regards to what your users can do with events. Each user role can have perform different sets of actions.
cs_CZ: Nyní si můžete dát jemnozrnné řízení s ohledem na to, co uživatelé mohou dělat s událostmi. Každý uživatel může mít roli plnit různé typy kroků.

en: Apply global capabilities?
cs_CZ: Použít globální oprávnění?

en: If set to yes the capabilities will be applied all your network blogs and you will not be able to set custom capabilities each blog. You can select no later and visit specific blog settings pages to add/remove capabilities.
cs_CZ: Pokud je zaškrtnuto ano, schopnosti budou použity na všechny vaše blogy sítě a nepůjde nastavit různé schopnosti pro každý blog. Později můžete zvolit ne a upravit nastavení specifického blogu a přidat/odebrat určité schopnosti.

en: Admin Tools
cs_CZ: Nástroje administrátora

en: Development Versions &amp; Updates
cs_CZ: Vývojářské verze &amp; Aktualizace

en: We're always making improvements, adding features and fixing bugs between releases. We incrementally make these changes in between updates and make it available as a development version. You can download these manually, but we've made it easy for you. <strong>Warning:</strong> Development versions are not always fully tested before release, use wisely!
cs_CZ: Neustále zdokonalujeme, přidáváme funkce a opravujeme chyby mezi verzemi. Postupně provádíme tyto změny mezi aktualizacemi a dáváme to k dispozici jako vývojovou verzi. Můžete si ji stáhnout ručně, ale udělali jsme to pro vás jednoduší. <strong>Varování: </strong> Vývojové verze nejsou vždy plně testované, tudíž je používejte moudře!

en: Enable Dev Updates?
cs_CZ: Povolit aktualizace verzí ve vývoji? (pouze pro testování)

en: If enabled, the latest dev version will always be checked instead of the latest stable version of the plugin.
cs_CZ: Pokud povoleno, vždy bude zkontrolována poslední vývojářská verze místo stabilní.

en: Re-Check Updates
cs_CZ: Znovu zkontrolovat aktualizace

en: If you would like to check and see if there is a new stable update.
cs_CZ: Pokud chcete zkontrolovat, jestli jsou dostupné aktualizace.

en: Check Dev Versions
cs_CZ: Zkontrolovat vývojové verze

en: If you would like to download a dev version, but just as a one-off, you can force a dev version check by clicking the button below. If there is one available, it should appear in your plugin updates page as a regular update.
cs_CZ: Pokud si chcete stáhnout vývojářskou verzi, ale jen jako jednorázovou, můžete vynutit kontrolu vývojářské verze kliknutím níže na tlačítko. Pokud je nějaká k dispozici, měla by se vám zobrazit v  zásuvných modulech, jakožto normální aktualizace.

en: Uninstall/Reset
cs_CZ: Odinstalovat / Reset

en: Use the buttons below to uninstall Events Manager completely from your system or reset Events Manager to original settings and keep your event data.
cs_CZ: Pomocí tlačítek pod odinstalovat Události manažer zcela ze systému nebo resetovat události vedoucí k původnímu nastavení a vaše data události.

en: %s added the event %s
cs_CZ: %s přidána událost %s

en: %s added the event %s to %s.
cs_CZ: %s přidána událost %s na %s.

en: %s is attending %s.
cs_CZ: %s se účastní %s.

en: %s will not be attending %s anymore.
cs_CZ: %s již nebudou navštěvovat %s.

en: %s is attending %s of the group %s.
cs_CZ: %s se účastní %s ze skupiny %s.

en: %s will not be attending %s of group %s anymore.
cs_CZ: %s nebudou navštěvovat %s skupiny %s ještě.

en: Search %s...
cs_CZ: Hledání %s. ..

en: My Profile
cs_CZ: Můj profil

en: Events I'm Attending
cs_CZ: Události kterých se účastním

en: My Events
cs_CZ: moje události

en: My Locations
cs_CZ: moje stránka

en: My Event Bookings
cs_CZ: Moje rezervace na akci

en: Group Ownership
cs_CZ: Skupina vlastnictví

en: You have a pending booking
cs_CZ: Máte čekající rezervaci

en: You have %s pending bookings
cs_CZ: Máte %s čekající rezervace

en: You have a confirmed booking
cs_CZ: Máte potvrzenou rezervaci

en: You have %s confirmed bookings
cs_CZ: Máte %s potvrzené rezervace

en: A user cancelled a booking
cs_CZ: Uživatelem zrušená rezervace

en: %s users cancelled bookings.
cs_CZ: %s uživatelů zrušilo rezervace.

en: Group Events
cs_CZ: Seskupit události

en: Reschedule Events
cs_CZ: Přenastavit událost

en: Edit Event
cs_CZ: Upravit událost

en: Add Event
cs_CZ: Přidat událost

en: Add Location
cs_CZ: Přidat místo konání

en: Edit Location
cs_CZ: Upravit místo konání

en: You are currently viewing your public page, this is what other users will see.
cs_CZ: Právě si prohlížíte veřejnou stránku, tedy to, co ostatní uvidí.

en: Approved
cs_CZ: Schváleno

en: Rejected
cs_CZ: Odmítnuto

en: Cancelled
cs_CZ: Zrušeno

en: Awaiting Online Payment
cs_CZ: Čeká se na online platbu

en: Awaiting Payment
cs_CZ: Čeká na zaplacení

en: Changes saved
cs_CZ: Změny uloženy

en: Your booking has been recorded
cs_CZ: Vaše rezervace byla zaznamenána

en: There was a problem saving the booking.
cs_CZ: Došlo k problému při ukládání rezervace.

en: You cannot manage this %s.
cs_CZ: Nemůžete spravovat %s.

en: Booking
cs_CZ: Rezervace

en: You are trying to book a non-existent ticket for this event.
cs_CZ: Snažíte se rezervovat neexistující vstupenku na tuto událost.

en: Guest User
cs_CZ: Uživatel Host

en: Not Supplied
cs_CZ: Není podporováno

en: %s deleted
cs_CZ: %s vymazány

en: %s could not be deleted
cs_CZ: %s nelze odstranit

en: Not approved, spaces full.
cs_CZ: Neschválené, obsazená místa.

en: Booking %s.
cs_CZ: Rezervace %s.

en: Booking could not be %s.
cs_CZ: Rezervace nemůže být %s.

en: Booking note successfully added.
cs_CZ: Poznámka k objednávce byla úspěšně přidána.

en: Confirmation email could not be sent to admin. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
cs_CZ: Potvrzovací email nelze odeslat administrátorovi. Registrující by měl obdržet svůj email (pouze administrátor vidí toto varování).

en: Confirmed
cs_CZ: Potvrzeno

en: Needs Attention
cs_CZ: Vyžaduje pozornost

en: Incomplete Bookings
cs_CZ: Nekompletní rezervace

en: First Name
cs_CZ: Jméno

en: Last Name
cs_CZ: Příjmení

en: Event Date(s)
cs_CZ: Datum události

en: Event Time(s)
cs_CZ: Čas události

en: Phone Number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Booking ID
cs_CZ: ID rezervace

en: Booking Comment
cs_CZ: Komentář rezervace

en: Ticket Name
cs_CZ: Název lístku

en: Ticket Description
cs_CZ: Popis lístku

en: Ticket Price
cs_CZ: Cena lístku

en: Ticket ID
cs_CZ: ID vstupenky/lístku

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Bookings Table Settings
cs_CZ: Nastavení tabulky rezervace

en: Modify what information is displayed in this booking table.
cs_CZ: Upravte, jaká informace se zobrazí v této tabulce rezervací.

en: Columns to show
cs_CZ: Sloupce k zobrazení

en: Drag items to or from the left column to add or remove them.
cs_CZ: Přetáhněte položky do/z levého sloupce pro jejich přidání/odebrání.

en: Export Bookings
cs_CZ: Exportovat rezervace

en: Select the options below and export all the bookings you have currently filtered (all pages) into a CSV spreadsheet format.
cs_CZ: Vyberte volby níže a vyexportuje rezervace odpovídající aktuálnímu filtru do CSV.

en: Split bookings by ticket type
cs_CZ: Rozdělit rezervace podle typu lístku

en: If your events have multiple tickets, enabling this will show a separate row for each ticket within a booking.
cs_CZ: Pokud vaše události mají více lístků, povolení této možnosti ukáže separátní řádek pro každý lístek.

en: Columns to export
cs_CZ: Sloupce k exportování

en: Export these bookings.
cs_CZ: Exportovat tyto rezervace

en: %s Rows
cs_CZ: %s Řádky

en: Displaying Event
cs_CZ: Zobrazení události

en: Displaying User
cs_CZ: Zobrazení uživatele

en: No bookings.
cs_CZ: Žádné rezervace

en: %s created.
cs_CZ: %s vytvořen.

en: Bookings %s. Mails Sent.
cs_CZ: Rezervace %s. Maily byly odeslány.

en: An error occurred.
cs_CZ: Došlo k chybě.

en: Choose a color for your category. You can access this using the %s placeholder.
cs_CZ: Vyberte si barvu své kategorie. Můžete ji použít pomocí %s zástupného symbolu.

en: Choose/Upload Image
cs_CZ: Vybrat / Nahrát obrázek

en: Choose an image for your category, which can be displayed using the %s placeholder.
cs_CZ: Vyberte si obrázek pro svou kategorii, které lze zobrazit pomocí %s zástupný symbol.

en: WARNING: This is a recurring event.
cs_CZ: UPOZORNĚNÍ: Jedná se o opakující se události.

en: Modifications to this event will cause all recurrences of this event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and disassociate them with this recurring event.
cs_CZ: Změny na tuto událost způsobí, že všechny recidivy této akce bude odstraněn a znovu a předchozí rezervace budou vymazány! Můžete upravovat jednotlivé recidivy a odloučit je s tímto opakované události.

en: WARNING: This is a recurrence in a set of recurring events.
cs_CZ: VAROVÁNÍ: Toto je opakování v souboru opakující se události.

en: If you update this event data and save, it could get overwritten if you edit the recurring event template. To make it an independent, <a href="%s">detach it</a>.
cs_CZ: Máte-li aktualizovat údaje této události a uložit, mohlo by to přepsány Pokud upravíte opakované události šablony. Aby to bylo nezávislé, <a href="%s"> sejmout </a>.

en: To manage the whole set, <a href="%s">edit the recurring event template</a>.
cs_CZ: Chcete-li spravovat celou sadu, <a href="%s"> upravit opakované události šablony </a>.

en: WARNING: This is a event belonging to the group "%s". Other group admins can also modify this event.
cs_CZ: UPOZORNĚNÍ: Jedná se o akce, které patří do skupiny "%s". Druhá skupina administrátoři mohou také změnit tuto událost.

en: Your event details are incorrect and recurrences cannot be created, please correct these errors first:
cs_CZ: Vaši akci údaje jsou nesprávné a recidiv nemůže být vytvořen, prosím, opravit tyto chyby jako první:

en: Your %s details are incorrect and cannot be published, please correct these errors first:
cs_CZ: Váš %s údaje jsou nesprávné a nemohou být zveřejněny, prosím, opravte tyto chyby jako první:

en: Anonymous Submitter Info
cs_CZ: Informace o anonymním odesílateli

en: When
cs_CZ: Datum konání

en: Where
cs_CZ: Místo

en: Bookings/Registration
cs_CZ: Rezervace / Registrace

en: Bookings Stats
cs_CZ: Statistika rezervací

en: Attributes
cs_CZ: atributy

en: Site Categories
cs_CZ: Kategorie webu

en: This event was submitted by a guest. You will find their details in the <em>Anonymous Submitter Info</em> box
cs_CZ: Tato událost byla přidána anonymním uživatelem (hostem). Detaily naleznete v <em>Informace o anonymním odesílateli</em>.

en: No categories available, <a href="%s">create one here first</a>
cs_CZ: K dispozici žádné kategorie, <a href="%s">vytvořit tu první</a>

en: Recurrences
cs_CZ: Opakování

en: View all posts in %s
cs_CZ: Zobrazit všechny příspěvky v %s

en: View all categories
cs_CZ: Zobrazit všechny kategorie

en: Date and Time
cs_CZ: Datum a čas

en: Owner
cs_CZ: Vlastník

en: Booked
cs_CZ: rezervovaný

en: WARNING! You will delete ALL recurrences of this event, including booking history associated with any event in this recurrence. To keep booking information, go to the relevant single event and save it to detach it from this recurrence series.
cs_CZ: VAROVÁNÍ! Odstraníte všechny opakující se události, včetně historie rezervací spojené s událostí v tomto opakování. Chcete-li zachovat informace o rezervacích, jděte na příslušné jednorázovou událost, uložte ji odpojte od tohoto opakování.

en: Edit Recurring Events
cs_CZ: Upravit opakujících se událostí

en: Detach
cs_CZ: odpojit

en: Duplicate %s
cs_CZ: duplikovat %s

en: Duplicate
cs_CZ: duplikovat

en: Modifications to these events will cause all recurrences of each event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and detach them from recurring events by visiting the <a href="%s">events page</a>.
cs_CZ: Modifikace těchto událostí způsobí, že všechny opakování každé události budou odstraněny a znovu vytvořeny a předchozí rezervace budou vymazány! Můžete upravovat jednotlivé opakování a oddělit je od opakujících se událostí při návštěvě <a href="%s">události stránky</a>.

en: %s is required.
cs_CZ: %s je vyžadováno

en: Event name
cs_CZ: Název události

en: A valid email
cs_CZ: Platný email

en: Your name
cs_CZ: Vaše jméno

en: Events cannot start after they end.
cs_CZ: Událost nemůže začít po svém ukončení!

en: For recurring events that end the following day, ensure you make your event last 1 or more days.
cs_CZ: V případě opakujících se událostí, které končí následující den, ujistěte se, že vytvoříte událost trvající alespoň 1 nebo více dní.

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
cs_CZ: Termíny musí mít správné formátování. Použijte vyskakovací kalendář pro výběr.

en: Missing fields:
cs_CZ: Chybějící pole:

en: Since the event is repeated, you must specify an event end date greater than the start date.
cs_CZ: Protože událost se opakuje, je nutné zadat datum ukončení akce větší než počáteční datum.

en: There were some errors saving your location.
cs_CZ: Při ukládání umístění se objevily některé chyby.

en: It will not be displayed on the website listings, to correct this you must <a href="%s">edit your location</a> directly.
cs_CZ: Nebude zobrazeno na webu, opravit to musíte přímo v <a href="%s"> upravovat své místo </a>.

en: Something went wrong saving your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
cs_CZ: Nepodařilo se uložit vaše %s na index tabulky. Informujte prosím správce webu o tom.

en: Successfully saved %s
cs_CZ: úspěšně uloženo %s

en: Something went wrong updating your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
cs_CZ: Něco je špatně aktualizaci vašeho %s na index tabulky. Informujte prosím správce webu o tom.

en: Something went wrong with the recurrence update...
cs_CZ: Něco se pokazilo při aktualizaci opakování...

en: There was a problem saving the recurring events.
cs_CZ: Došlo k problému při ukládání opakujících se událostí.

en: %s successfully duplicated.
cs_CZ: %s úspěšně duplicitní.

en: Profile
cs_CZ: profil

en: Event detached.
cs_CZ: Oddělit události.

en: Undo
cs_CZ: Zpět

en: Event could not be detached.
cs_CZ: Událost nelze oddělit.

en: Event re-attached to recurrence.
cs_CZ: Událost znovu připojena k opakování.

en: Event could not be attached.
cs_CZ: Událost nemůže být připojena.

en: Sunday
cs_CZ: neděle

en: Monday
cs_CZ: pondělí

en: Tuesday
cs_CZ: úterý

en: Wednesday
cs_CZ: středa

en: Thursday
cs_CZ: čtvrtek

en: Friday
cs_CZ: pátek

en: Saturday
cs_CZ: sobota

en: the first %s of the month
cs_CZ: první %s měsíce

en: the second %s of the month
cs_CZ: druhé %s měsíce

en: the third %s of the month
cs_CZ: třetí %s měsíce

en: the fourth %s of the month
cs_CZ: čtvrtý %s měsíce

en: the last %s of the month
cs_CZ: poslední %s měsíce

en: From %1$s to %2$s
cs_CZ: z %1$s na %2$s

en: everyday
cs_CZ: každodenní

en: every %s days
cs_CZ: každý %s dnů

en: every week
cs_CZ: každý týden

en: every %s weeks
cs_CZ: každý %s týdnů

en: every %s months
cs_CZ: každý %s měsíců

en: every year
cs_CZ: každý rok

en: every %s years
cs_CZ: každý %s rok

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: State
cs_CZ: stav

en: The location address
cs_CZ: Adresa místa

en: The location town
cs_CZ: Umístění města

en: The country
cs_CZ: země

en: Location name
cs_CZ: název místa

en:  is required.
cs_CZ:  je vyžadováno.

en: You do not have permission to create/edit %s.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k vytváření / editaci %s.

en: Could not send email.
cs_CZ: Nemohu odeslat email.

en: Please supply a valid email format.
cs_CZ: Poskytněte, prosím, svůj email v platném formátu.

en: The image file is too big! Maximum size:
cs_CZ: Obrazový soubor je příliš velký! Maximální velikost:

en: The image is too big! Maximum size allowed:
cs_CZ: Obraz je příliš velký! Maximální povolená velikost:

en: The image is too small! Minimum size allowed:
cs_CZ: Obrázek je příliš malý! Minimální povolená velikost:

en: The image is in a wrong format!
cs_CZ: Obrázek je ve špatném formátu!

en: User deleted by administrators
cs_CZ: Uživatel smazán správci

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Ticket booking created
cs_CZ: Rezervace vstupenek vytvořena

en: There was a problem saving the ticket booking.
cs_CZ: Došlo k problému při ukládání rezervace vstupenek.

en: Standard Ticket
cs_CZ: standardní vstupenky

en: Ticket created
cs_CZ: Lístek vytvořen

en: There was a problem saving the ticket.
cs_CZ: Došlo k problému při ukládání vstupenek.

en: Please enter a valid ticket price e.g. 10.50 (no currency signs)
cs_CZ: Zadejte prosím platnou cenu lístku např. 10.50 (ne znaky měn)

en: You cannot delete a ticket that has a booking on it.
cs_CZ: Nemůžete mazat lístek, který je rezervován.

en: You do not have the rights to manage this %s.
cs_CZ: Nemáte právo spravovat tento %s.

en: You cannot delete tickets if there are any bookings associated with them. Please delete these bookings first.
cs_CZ: Nemůžete mazat vstupenky pokud existují nějaké rezervace s nimi. Prosím,smažte nejprve rezervace.

en: Standard
cs_CZ: standardní

en: No ticket id provided
cs_CZ: Žádné vstupenek za předpokladu, id

en: %s successfully deleted.
cs_CZ: %s úspěšně odstraněna.

en: %s could not be deleted.
cs_CZ: %s nelze odstranit.

en: %s successfully deleted
cs_CZ: %s úspěšně smazána

en: You must log in to cancel your booking.
cs_CZ: Musíte se přihlásit a pak zrušit svou rezervaci.

en: Exported booking on %s
cs_CZ: Exportována rezervace na %s

en: <li>No events in this location</li>
cs_CZ: <li>Žádné události v této lokalitě</li>

en: You are in Events Manager debug mode. To turn debug mode off, go to the <a href="%s">settings</a> page.
cs_CZ: Nacházíte se v módu akce Správci ladění. Chcete-li režim ladění vypnout, jděte na stránku <a href="%s">nastavení</a>.

en: My %s
cs_CZ: můj %s

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
cs_CZ: Zobrazeno %1$s&#8211;%2$s z %3$s

en: Today's events
cs_CZ: Dnešní události

en: Tomorrow's events
cs_CZ: Zítřejší události

en: Events this month
cs_CZ: Události tohoto měsíce

en: Events next month
cs_CZ: Události příští měsíc

en: Events current and next month
cs_CZ: Události aktuální a příští měsíc

en: Events within 2 months
cs_CZ: Události ve lhůtě 2 měsíců

en: Events within 3 months
cs_CZ: Události do 3 měsíců

en: Events within 6 months
cs_CZ: Události do 6 měsíců

en: Events within 12 months
cs_CZ: Události ve lhůtě 12 měsíců

en: Mon
cs_CZ: Po

en: Tue
cs_CZ: Út

en: Wed
cs_CZ: St

en: Thu
cs_CZ: Čt

en: Fri
cs_CZ: Pá

en: Sat
cs_CZ: So

en: Sun
cs_CZ: Ne

en: Trying to perform an illegal action.
cs_CZ: Nepovolená operace.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
cs_CZ: <strong>CHYBA</strong>: Zadejte svou emailovou adresu.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
cs_CZ: <strong>CHYBA</strong>: Emailová adresa není správná.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
cs_CZ: <strong>CHYBA</strong>:Zadejte prosím uživatelské jméno.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
cs_CZ: <strong>CHYBA</strong>:Toto uživatelské jméno je neplatné, protože používá nepovolené znaky. Zadejte prosím platné uživatelské jméno.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
cs_CZ: <strong>CHYBA</strong>: Toto uživatelské jméno je již registrováno, prosím, vyberte jiné.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
cs_CZ: <strong>CHYBA</strong>:Tento email je již registrován, zadejte jiný.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
cs_CZ: <strong>CHYBA</strong>:Nemůžete se zaregistrovat... obraťte se na <a href="mailto:%s">webmastera</a> !

en: New user registration on your blog %s:
cs_CZ: Registrace nového uživatele na blogu %s:

en: Username: %s
cs_CZ: Uživatelské jméno: %s

en: E-mail: %s
cs_CZ: Email: %s

en: [%s] New User Registration
cs_CZ: [%s] Registrace nového uživatele

en: [%s] Your username and password
cs_CZ: [%s]Vaše uživatelské jméno a heslo

en: If translations are left blank, the default value will be used.
cs_CZ: Jestliže jsou překlady nevyplněny, budou použity výchozí hodnoty.

en: If left blank, the default value will be used.
cs_CZ: Jestliže je nevyplněno, bude použita výchozí hodnota.

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have successfully reserved #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
cs_CZ: Dobrý den #_BOOKINGNAME, <br/>úspěšně jste si rezervovali #_BOOKINGSPACES míst(o,a) na #_EVENTNAME.<br/>Kdy: #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Kde: #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>S pozdravem,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have requested #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive an automatic confirmation.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
cs_CZ: Dobrý den #_BOOKINGNAME, <br/>požadovali jste #_BOOKINGSPACES míst(o,a) na #_EVENTNAME.<br/>Kdy: #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Kde: #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Vaše rezervace čeká na schválení administrátorem. Po schválení obdržíte potvrzení.<br/>S pozdravem,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been rejected.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
cs_CZ: Dobrý den #_BOOKINGNAME, <br/>Omlouváme se, Vaše rezervace #_BOOKINGSPACES místa/míst na #_EVENTNAME #_EVENTDATES byla odmítnuta.<br/>S pozdravem,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been cancelled.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
cs_CZ: Dobrý den #_BOOKINGNAME,  <br/>Omlouváme se, Vaše rezervace #_BOOKINGSPACES místa/míst na #_EVENTNAME #_EVENTDATES byla zrušena.<br/>S pozdravem,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_CONTACTNAME, <br/>Your event #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been approved.<br/>You can view your event here: #_EVENTURL
cs_CZ: Dobrý den #_CONTACTNAME, <br/>Vaše událost #_EVENTNAME v #_EVENTDATES byla schválena.<br/>Zobrazit ji můžete zde: #_EVENTURL

en: A new event has been submitted by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
cs_CZ: Nové události byly předloženy #_CONTACTNAME.<br/>jméno: #_EVENTNAME <br/>datum: #_EVENTDATES <br/>čas: #_EVENTTIMES <br/>navštivte prosím #_EDITEVENTURL přezkoumání této události ke schválení.

en: A new event has been published by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Edit this event - #_EDITEVENTURL <br/> View this event - #_EVENTURL
cs_CZ: #_CONTACTNAME zveřejnil(a) novou událost.<br/>Název : #_EVENTNAME <br/>Datum : #_EVENTDATES <br/>Čas : #_EVENTTIMES <br/>Upravit událost - #_EDITEVENTURL <br/> Zobrazit událost - #_EVENTURL

en: A previously published event has been modified by #_CONTACTNAME, and this event is now unpublished and pending your approval.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
cs_CZ: Dřívější veřejná akce byla změněna #_CONTACTNAME, a tato akce nyní není veřejná a čeká na vaše schválení.<br/>Jméno : #_EVENTNAME <br/>Datum : #_EVENTDATES <br/>Čas : #_EVENTTIMES <br/> Prosím navštivte #_EDITEVENTURL ke schválení této akce.

en: All Categories
cs_CZ: Všechny kategorie

en: All Countries
cs_CZ: Všechny země

en: All Regions
cs_CZ: všechny regiony

en: All States
cs_CZ: všechny státy

en: All Cities/Towns
cs_CZ: Všechna města / města

en: You have successfully submitted your event, which will be published pending approval.
cs_CZ: Úspěšně jste zadali svou akci, bude zveřejněna po schválení.

en: You have successfully updated your event, which will be republished pending approval.
cs_CZ: Úspěšně jste aktualizovali svou akci, která bude zveřejněna po schválení.

en: Submitted Event Awaiting Approval
cs_CZ: Odeslaná událost čeká na schválení

en: Re-Submitted Event Awaiting Approval
cs_CZ: Znovu poslaná událost čeká na schválení

en: Published Event
cs_CZ: Publikované události

en: All Day
cs_CZ: Celý den

en: No %s
cs_CZ: ne %s

en: No events in this category
cs_CZ: Žádné události v této kategorii

en: more...
cs_CZ: více...

en: Send your booking
cs_CZ: Pošlete svou rezervaci

en: Online bookings are not available for this event.
cs_CZ: Online rezervace nejsou k dispozici pro tuto událost.

en: Bookings are closed for this event.
cs_CZ: Rezervace jsou uzavřeny.

en: This event is fully booked.
cs_CZ: Tato událost je již plně obsazena.

en: You are currently attending this event.
cs_CZ: V současnosti se účastníte této akce.

en: Manage my bookings
cs_CZ: Spravovat mé rezervace

en: Are you sure you want to cancel your booking?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zrušit svou rezervaci?

en: Booking %s
cs_CZ: Rezervace %s

en: Booking successful, pending confirmation (you will also receive an email once confirmed).
cs_CZ: Rezervace úspěšná, čeká se na potvrzení (obdržíte email, jakmile bude potvrzeno).

en: Booking successful.
cs_CZ: Rezervace úspěšná.

en: Booking cannot be made, not enough spaces available!
cs_CZ: Objednávka nemůže být uskutečněna, kapacita je naplněna!

en: You must log in or register to make a booking.
cs_CZ: Musíte se přihlásit nebo zaregistrovat k vytvoření rezervace.

en: However, there were some problems whilst sending confirmation emails to you and/or the event contact person. You may want to contact them directly and letting them know of this error.
cs_CZ: Nicméně, tam byly nějaké problémy při odesílání e-mailů Vám potvrzení a / nebo v případě kontaktní osoby. Možná budete chtít kontaktovat přímo a dát jim vědět o této chybě.

en: Booking could not be created
cs_CZ: Rezervaci nebylo možné vytvořit

en: This email already exists in our system, please log in to register to proceed with your booking.
cs_CZ: Tento email již v našem systému existuje, přihlaste se pro pokračování s vaší rezervací.

en: A new user account has been created for you. Please check your email for access details.
cs_CZ: Nový uživatelský účet byl vytvořen. Zkontrolujte, prosím, svůj email pro přístupové údaje.

en: There was a problem creating a user account, please contact a website administrator.
cs_CZ: Vyskytl se problém při tvorbě uživatelského účtu, obraťte se na správce webu.

en: You already have booked a seat at this event.
cs_CZ: Již jste si rezervovali místo na této akci.

en: You must request at least one space to book an event.
cs_CZ: Musíte požádat alespoň o jedno místo k rezervaci události.

en: Book Now
cs_CZ: rezervovat

en: Booking...
cs_CZ: Rezervuji...

en: %s Submitted
cs_CZ: %s odesláno

en: %s Error. Try again?
cs_CZ: %s chyba. Zkusit znovu?

en: Canceling...
cs_CZ: Stornuji...

en: Cancellation
cs_CZ: Stornování

en: Booking Pending
cs_CZ: Čekající rezervace

en: Booking Rejected
cs_CZ: Odmítnuté rezervace

en: Booking Confirmed
cs_CZ: Potvrzené rezervace

en: No Events
cs_CZ: žádné události

en: Event Tag
cs_CZ: Štítek události

en: Search Event Tags
cs_CZ: Hledat štítky události

en: Popular Event Tags
cs_CZ: Populární štítky

en: All Event Tags
cs_CZ: Všechny štítky

en: Parent Event Tags
cs_CZ: Rodičovské štítky

en: Parent Event Tag:
cs_CZ: Rodičovský štítek:

en: Edit Event Tag
cs_CZ: Upravit štítek

en: Update Event Tag
cs_CZ: Aktualizovat štítek

en: Add New Event Tag
cs_CZ: Přidat nový štítek

en: New Event Tag Name
cs_CZ: Název štítku

en: Separate event tags with commas
cs_CZ: Oddělte štítky čárkou

en: Add or remove events
cs_CZ: Přidávání a odstraňování událostí

en: Choose from most used event tags
cs_CZ: Vyberte si z nejpoužívanějších štítků

en: Event Category
cs_CZ: Kategorie události

en: Search Event Categories
cs_CZ: Prohledat kategorie událostí

en: Popular Event Categories
cs_CZ: Populární kategorie událostí

en: All Event Categories
cs_CZ: Všechny kategorie událostí

en: Parent Event Categories
cs_CZ: Rodičovské kategorie

en: Parent Event Category:
cs_CZ: Rodičovská kategorie:

en: Edit Event Category
cs_CZ: Upravit kategorie události

en: Update Event Category
cs_CZ: Aktualizace kategorie události

en: Add New Event Category
cs_CZ: Přidat novou kategorii událostí

en: New Event Category Name
cs_CZ: Název nové kategorie

en: Separate event categories with commas
cs_CZ: Oddělte kategorie událostí čárkami

en: Choose from most used event categories
cs_CZ: Vyberte si z nejpoužívanějších kategorií událostí

en: Display events on your blog.
cs_CZ: Zobrazit události na svém blogu.

en: Add New Event
cs_CZ: Přidat novou událost

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: New Event
cs_CZ: nové události

en: View
cs_CZ: Zobrazit

en: View Event
cs_CZ: Zobrazit událost

en: Search Events
cs_CZ: hledání událostí

en: No Events Found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné akce

en: No Events Found in Trash
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné akce v koši

en: Parent Event
cs_CZ: Rodičovská událost

en: Recurring Events
cs_CZ: Opakující se události

en: Recurring Events Template
cs_CZ: Šablony opakujících se událostí

en: Add Recurring Event
cs_CZ: Přidat opakující se událost

en: Add New Recurring Event
cs_CZ: Přidat opakující se událost

en: Edit Recurring Event
cs_CZ: Upravit opakující se událost

en: New Recurring Event
cs_CZ: Nová opakující se událost

en: Search Recurring Events
cs_CZ: Hledání opakujících se událostí

en: No Recurring Events Found
cs_CZ: Žádné opakující se události nebyly nalezeny

en: No Recurring Events Found in Trash
cs_CZ: Žádné opakované události nebyly v koši nalezeny

en: Parent Recurring Event
cs_CZ: Opakující se rodičovské události

en: Display locations on your blog.
cs_CZ: Zobrazení umístění na svém blogu.

en: Add New Location
cs_CZ: Přidat nové umístění

en: New Location
cs_CZ: Nové umístění

en: View Location
cs_CZ: Zobrazit umístění

en: Search Locations
cs_CZ: Vyhledávání lokalit

en: No Locations Found
cs_CZ: Žádné umístění nebylo nalezeno

en: No Locations Found in Trash
cs_CZ: Žádné umístění nebylo nalezeno v koši

en: Parent Location
cs_CZ: Rodičovské umístění

en: You must log in to view and manage your events.
cs_CZ: Musíte se přihlásit pro zobrazení a správu svých událostí.

en: You must log in to view and manage your locations.
cs_CZ: Musíte se přihlásit k prohlížení a správu Vašich umístění.

en: You must log in to view and manage your bookings.
cs_CZ: Musíte se přihlásit pro zobrazení a správu Vašich rezervace.

en: Please wait while the booking is being submitted.
cs_CZ: Počkejte prosím, rezervace je odesílána.

en: Save Ticket
cs_CZ: Uložit lístek/vstupenku

en: Save Settings
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Are you sure you want to delete?
cs_CZ: Jste si jisti smazáním?

en: Searching...
cs_CZ: Vyhledávání ...

en: Loading...
cs_CZ: Nahrávám ...

en: Are you sure you want to reschedule this recurring event? If you do this, you will lose all booking information and the old recurring events will be deleted.
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete změnit plán této opakující se události? Pokud tak učiníte, ztratíte všechny informace o rezervacích a staré opakující se události budou smazány.

en: Are you sure you want to detach this event? By doing so, this event will be independent of the recurring set of events.
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete uvolnit tuto událost? Tím se tato událost je nezávislá na opakující soubor událostí.

en: This cannot be undone.
cs_CZ: To nelze vrátit zpět.

en: All events will be moved to trash.
cs_CZ: Všechny události budou přesunuty do koše.

en: Are you sure you want to delete all recurrences of this event?
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete odstranit všechna opakování této události?

en: Are you sure you want to disable bookings? If you do this and save, you will lose all previous bookings. If you wish to prevent further bookings, reduce the number of spaces available to the amount of bookings you currently have
cs_CZ: Jste si jisti, že chcete zakázat rezervaci? Pokud tak učiníte a uložíte ji, přijdete o všechny předchozí rezervace. Pokud chcete, aby se zabránilo další rezervaci, snižte počet míst k dispozici k rezervaci

en: You do not have permission to manage others %s
cs_CZ: Nemáte oprávnění ke správě ostatní %s

en: You do not have permission to manage %s
cs_CZ: Nemáte oprávnění ke správě %s

en: You do not have permission to publish %s
cs_CZ: Nemáte oprávnění k publikování %s

en: You do not have permission to delete others %s
cs_CZ: Nemáte oprávnění k odstranění dalších %s

en: You do not have permission to delete %s
cs_CZ: Nemáte oprávnění k odstranění %s

en: You do not have permission to edit others %s
cs_CZ: Nemáte oprávnění k úpravám dalších %s

en: You do not have permission to edit %s
cs_CZ: Nemáte oprávnění k úpravám %s

en: You cannot read private %s
cs_CZ: Nemůžete číst soukromé %s

en: You cannot view others %s
cs_CZ: Nelze zobrazit další %s

en: You do not have permission to upload images
cs_CZ: Nemáte oprávnění vkládat obrázky

en: Duplicate this event
cs_CZ: duplikovat tuto událost

en: Not attending any events yet.
cs_CZ: Žádné navštěvované události.

en: Log in if you already have an account with us.
cs_CZ: Přihlaste se, pokud zde již máte účet.

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Log In
cs_CZ: Přihlásit se

en: Remember Me
cs_CZ: Pamatovat si mě

en: Sign Up
cs_CZ: Zaregistrujte se

en: Password Lost and Found
cs_CZ: Heslo - ztráty a nálezy

en: Lost your password?
cs_CZ: Zapomněli jste heslo?

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Events Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
cs_CZ: Nemáte žádné vlastní atributy definované v některé z vašich akcí Správce nastavení šablony. Prosím, přidejte <a href='%s'>nastavení stránky</a>

en: Deprecated Attributes
cs_CZ: Překonané atributy

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Events Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these deprecated attributes, give it a blank value and save.
cs_CZ: If you see any attributes under here, that means they're not used in Events Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these depreciated attributes, give it a blank value and save.

en: In order to use attributes, you must define some in your templates, otherwise they'll never show. Go to Events > Settings > General to add attribute placeholders.
cs_CZ: aby bylo možné používat atributy, musíte je definovat v šablonách, jinak se nikdy nezobrazí. Jděte do Akce > Nastavení > Všeobecně přidat atributům vyhrazená místa.

en: Available Spaces
cs_CZ: Míst k dispozici

en: Confirmed Spaces
cs_CZ: Potvrzených míst

en: Pending Spaces
cs_CZ: Čekajících míst

en: manage bookings
cs_CZ: Správa rezervací

en: printable view
cs_CZ: Zobrazit pro tisk

en: export csv
cs_CZ: exportovat do CSV

en: No responses yet!
cs_CZ: Zatím žádný komentář!

en: Enable registration for this event
cs_CZ: Povolit registraci na tuto událost

en: Tickets
cs_CZ: Vstupenky/lístky

en: You can have single or multiple tickets, where certain tickets become available under certain conditions, e.g. early bookings, group discounts, maximum bookings per ticket, etc.
cs_CZ: Můžete mít jednu nebo více vstupenek, některé lístky budou dostupné za určitých podmínek, např. časné rezervace, skupinové slevy, maximum rezervací na lístek, atd.

en: Basic HTML is allowed in ticket labels and descriptions.
cs_CZ: Základní HTML je povoleno v značce štítků a popisku.

en: Start/End
cs_CZ: Začátek / konec

en: Avail. Spaces
cs_CZ: Místa k dispozici

en: Add new ticket
cs_CZ: Přidat nový lístek

en: Free
cs_CZ: Volný

en: View Bookings
cs_CZ: Zobrazit Rezervace

en: Total Spaces
cs_CZ: Celkem míst

en: Individual tickets with remaining spaces will not be available if total booking spaces reach this limit. Leave blank for no limit.
cs_CZ: Lístky, u kterých zbývají nějaká místa nebudou dostupné, pokud součet všech rezervací překročí tento limit. Ponechte prázdné pro nastavení bez limitu.

en: Booking Cut-Off Date
cs_CZ: Datum ukončení rezervací

en: This is the definite date after which bookings will be closed for this event, regardless of individual ticket settings above. Default value will be the event start date.
cs_CZ: Toto je konečný termín, po kterém bude pro tuto akci uzavřena rezervace, bez ohledu na individuálním nastavení lístků výše. Výchozí hodnotou bude datum akce.

en: Category:
cs_CZ: Kategorie:

en: No image uploaded for this event yet
cs_CZ: Žádný obrázek nyní není nahraný pro tuto událost.

en: Upload/change picture
cs_CZ: Přidat / Změnit obrázek

en: Delete Image?
cs_CZ: Odstranit obrázek?

en: Not a Group Event
cs_CZ: Žádné seskupená událost

en: As a site admin, you see all group events, users will only be able to choose groups they are admins of.
cs_CZ: Jako administrátor této stránky uvidíte události ve všech skupinách. Uživatelé budou schopni vybrat skupiny, které spravují.

en: No groups defined yet.
cs_CZ: Žádná skupina dosud není definována.

en: This event does not have a physical location.
cs_CZ: Tato událost nemá fyzické umístění.

en: Location:
cs_CZ: Umístění:

en: No Location
cs_CZ: Žádné umístění

en: Location Name:
cs_CZ: Název místa konání:

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
cs_CZ: Vytvořte místo, nebo začněte psát pro hledání již dříve vytvořeného místa konání.

en: You cannot edit saved locations here.
cs_CZ: Zde nemůžete upravovat uložená místa.

en: Address:
cs_CZ: Adresa:

en: City/Town:
cs_CZ: Město / obec:

en: State/County:
cs_CZ: Stát / kraj:

en: Postcode:
cs_CZ: PSČ:

en: Region:
cs_CZ: Kraj:

en: Country:
cs_CZ: Země:

en: none selected
cs_CZ: Nevybráno

en: Location not found
cs_CZ: Lokalita nebyla nalezena

en: This event repeats
cs_CZ: Tato událost se opakuje

en: every
cs_CZ: každý

en: day
cs_CZ: den

en: days
cs_CZ: dnů

en: week on
cs_CZ: týden

en: weeks on
cs_CZ: týdny

en: month on the
cs_CZ: měsíc

en: months on the
cs_CZ: měsíců

en: year
cs_CZ: rok

en: years
cs_CZ: roků

en: first
cs_CZ: první

en: second
cs_CZ: druhý

en: third
cs_CZ: třetí

en: fourth
cs_CZ: čtvrtý

en: last
cs_CZ: poslední

en: of each month
cs_CZ: každého měsíce

en: Recurrences span from
cs_CZ: Rozpětí opakování od

en: to
cs_CZ: do

en: Events start from
cs_CZ: Událost začíná

en: All day
cs_CZ: Celý den

en: day(s)
cs_CZ: den (dny)

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
cs_CZ: Pro opakované události: jednodenní událost bude vytvořena na každém opakujícím se dni v zadaném období.

en: This is a recurring event.
cs_CZ: Jedná se o opakující se událost.

en: From
cs_CZ: Z

en: Event starts at
cs_CZ: Událost začíná v

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
cs_CZ: Tato událost trvá každý den od počátečního do konečného dne, se systémem začátek / konec doby, které se vztahují na každý den.

en: Your Details
cs_CZ: Vaše podrobnosti

en: The event name. Example: Birthday party
cs_CZ: Název události. Příklad: Narozeninová oslava

en: Details
cs_CZ: podrobnosti

en: Details about the event.
cs_CZ: Podrobnosti o události.

en: HTML allowed.
cs_CZ: HTML povoleno.

en: Event Image
cs_CZ: Obrázek k události

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Locations Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
cs_CZ: Nemáte definované žádné vlastní atributy ve vašem lokálním manažerském nastavení šablon. Prosím přidejte je v <a href='%s'>nastavení stránky</a>.

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Locations Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these deprecated attributes, give it a blank value and save.
cs_CZ: Pokud vidíte tyto atributy zde, znamená to, že nejsou použity v lokálních manažerských formátech.  Chcete-li je přidat, musíte znovu přidat atribut v možnostech formátování v nastavení stránky. Chcete-li některé z těchto zastaralých atributů odstranit, dejte jim prázdnou hodnotu a uložte.

en: No image uploaded for this location yet
cs_CZ: Pro toto umístění ještě není nahraný obrázek.

en: Location Name
cs_CZ: Název místa

en: The name of the location
cs_CZ: Název místa

en: Details about the location.
cs_CZ: Podrobnosti o místě konání.

en: HTML Allowed.
cs_CZ: Povolené HTML.

en: Location Image
cs_CZ: Obrázek umístění

en: Enter a ticket name.
cs_CZ: Zadat název lístku

en: Enter a maximum number of spaces (required).
cs_CZ: Zadejte maximální počet míst (požadováno).

en: Available from
cs_CZ: K dispozici od

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
cs_CZ: Přidat začátek nebo konec data (nebo obojí) uložit časového omezení dostupnosti vstupenek. Nechte buď prázdné, bez horní / dolní mez.

en: and
cs_CZ: a

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
cs_CZ: Nechte prázdné pro žádný horní / dolní limit.

en: Required?
cs_CZ: Vyžadováno?

en: If checked every booking must select one or the minimum number of this ticket.
cs_CZ: Pkud zatrženo, každá rezervace musí vybrat jeden nebo minimum od tohoto lístku.
