Events Manager - en to ar translation catalogue (1353 entries)

en:  is required.
ar: مطلوب

en: #s will be replaced by the date format below
ar: #s سوف يستبدل بحسب صيغة التاريخ أدناه

en: %d Spaces
ar: أماكن  %d

en: %d will be replaced by a number.
ar: %d سيتم استبداله بعدد.

en: %s Attributes
ar: %s سمات

en: %s Capabilities
ar: %s إمكانيات

en: %s Error. Try again?
ar: %s حدث خطأ ؟ يرجي إعادة المحاولة.

en: %s Excerpts
ar: %s  مقتبسات

en: %s ID
ar: %s المعرف

en: %s List Formats
ar: %s قائمة التنسيقات

en: %s List/Archives
ar: %s  قائمة/ الارشيف

en: %s Options
ar: %s خيارات

en: %s Page
ar: %s صفحة

en: %s Pages
ar: %s الصفحات

en: %s Rows
ar: %s الصفوف

en: %s Settings
ar: %s الاعدادات

en: %s Submitted
ar: %s  مقدّم

en: %s added the event %s
ar: %s أضاف المناسبة %s

en: %s added the event %s to %s.
ar:  %s إضافة المناسبة  %s إلى%ss.

en: %s are a <a href="%s" target="_blank">WordPress custom taxonomy</a>.
ar: %s هي <a href="%s" target="_blank">هى تصنيف مخصص في الوردبرس</a>.

en: %s can be displayed just like normal WordPress custom taxonomies in an archive-style format, however Events Manager by default allows you to completely change the standard look of these archives and use our own <a href="%s">custom formatting</a> methods.
ar: %s يمكن عرضها تماما مثل التصنيفات مخصصة في الوردبرس العادية  في صيغة  الأرشيف، لكن  Events Manager افتراضيا تسمح لك بتغيير نظرة معيار هذه المحفوظات واستخدام التنسيق الخاصة بنا  <a href="%s">مخصص </a>طرق.

en: %s could not be deleted
ar: %s لا يمكن حذف

en: %s could not be deleted.
ar: %s لا يمكن حذفه

en: %s created.
ar: %s انشئ

en: %s custom post types can have archives, just like normal WordPress posts. If enabled, should you visit your base slug url %s and you will see an post-formatted archive of previous %s
ar: %s أنواع نشر مخصصة يمكن أن يحتوي على الارشيف، تماما مثل منشورات الووردبرس العادية. التمكين يعني، يجب عليك زيارة القاعدة  الخاص بك رابط %s بعد التنسيق سترى أرشيفا من السابق %s

en: %s deleted
ar: %s محذوف

en: %s excerpt
ar: %s  مقتبس

en: %s excerpt fallback
ar: %s مقتبس احتياطي

en: %s is attending %s of the group %s.
ar: %s. يحضر %s. من المجموعة %s.

en: %s is attending %s.
ar: %s يحضر %s

en: %s is replaced by username and %s is replaced by the user password.
ar: %s يبدل باسم المستخدم %s يبدل بكلمة المرور

en: %s is required.
ar: %s مطلوب

en: %s list footer format
ar: %s صيغة تذييل القائمة

en: %s list header format
ar: %s صيغة ترويسة القائمة

en: %s list item format
ar: %s صيغة عنصر القائمة

en: %s must be set to yes for this to work.
ar: %s يجب تعيين إلى نعم لهذا العمل.

en: %s page
ar: %s صفحة

en: %s successfully deleted
ar: %s تم حذفه بنجاح.

en: %s successfully deleted.
ar: %s تم حذفه بنجاح.

en: %s successfully duplicated.
ar: %s تمت عملية التكرار بنجاح.

en: %s users cancelled bookings.
ar: %s  من المستخدمين قد ألغوا الخجوزات

en: %s will not be attending %s anymore.
ar: %s لن يحضر  %s بعد الآن.

en: %s will not be attending %s of group %s anymore.
ar: %s  لن يحضر %s من المجموعة %s  بعد الآن.

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
ar: (لا يتناسب مع اشتراك  المناسبة  في الوقت الحاضر، انتظرونا قريبا!)

en: 1,2,3 or 2 (0 = all)
ar: 1 ، 2 ، 3  أو 2 (0 = الكل )

en: <a href="%s">See some more information</a> on how %s work when overriding with formats.
ar: <a href="%s"> انظر مزيد من المعلومات</a> حول كيفية عمل %s عند تجاوز الصيغ.

en: <li>No events in this location</li>
ar: <li> لا يوجد مناسبات في هذا المكان </li>

en: <p>Events Manager is ready to go! It is highly recommended you read the <a href='%s'>Getting Started</a> guide on our site, as well as checking out the <a href='%s'>Settings Page</a>. <a href='%s' title='Don't show this advice again'>Dismiss</a></p>
ar: <p>Events Manager  أصبحت جاهزة ! ينصح بشدة أن تقرأ<a href='%s'>ابدأ الآن</a> الإرشادات على موقعنا، وكذلك التحقق من <a href='%s'>إعدادات الصفحة</a>. <a href='%s' title='لا تظهر هذه النصيحة '>تجاهل </a></p>

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
ar: <strong>خطأ</strong>:  تعذر تسجيلك ... يرجى الاتصال <a href="mailto:%s"> المسؤول عن الموقع!</a> المسؤول عن الموقع!

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
ar:  <strong>خطأ </strong>:الرجاء إدخال اسم المستخدم.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
ar: <strong> خطأ </ strong>: الرجاء كتابة عنوان البريد الإلكتروني الخاص بك.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
ar: <strong> خطأ </ strong>: عنوان البريد الإلكتروني غير صحيح.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
ar: <strong>خطأ</strong>: يتم تسجيل هذا البريد الإلكتروني بالفعل، يرجى اختيار واحد آخر.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
ar: <strong>خطأ</strong>: يتم تسجيل هذا المستخدم بالفعل، يرجى اختيار واحد آخر.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ar: <strong>خطأ</strong>: اسم المستخدم هذا غير صحيح لأنه يستخدم أحرف غير قانونية. الرجاء ادخال اسم مستخدم صحيح.

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account (i.e. you can overbook). Emails are not resent automatically.
ar: <strong>ملاحظات:</strong> توافر التذاكر لم تؤخذ في الاعتبار عند الموافقة على الحجوزات الجديدة(مثلا:  يمكنك الحجز مجددا). البريد الاكتروني لا يرسَل تلقائيا

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account when approving new bookings (i.e. you can overbook).
ar: <strong>ملاحظات:</strong> توافر التذاكر لم تؤخذ في الاعتبار عند الموافقة على الحجوزات الجديدة(مثلا:  يمكنك الحجز مجددا)

en: <strong>Warning : </strong> By enabling this, registered users will not be able to see bookings they make as guests in their "My Bookings" page.
ar:  <strong>  تحذير:  </strong>  المستخدمين المسجلين لن تكونوا قادرين على رؤية الحجوزات و تجعلهم كزوار في صفحة "حجوزاتي" .

en: <strong>Warning : </strong> Various features afforded to users with an account will not be available, e.g. viewing bookings. Once you enable this and select a user, modifying these values will prevent older non-user bookings from displaying the correct information.
ar: <strong>تحذير:  </strong> والعديد من الميزات الممنوحة للمستخدمين الذين لديهم حساب غير تتوفر، على سبيل المثال عرض الحجوزات. بمجرد تمكين هذه وتحديد مستخدم، تعديل هذه القيم سيمنع الحجوزات  القديمة الغيرلمستخدمة من عرض المعلومات الصحيحة.

en: A new event has been published by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Edit this event - #_EDITEVENTURL <br/> View this event - #_EVENTURL
ar: المناسبة الجديدة  قد نشرت  #_CONTACTNAME اسم <BR/>: #_EVENTNAME <BR/> التسجيل: #_EVENTDATES <BR/> الوقت: #_EVENTTIMES <BR/> عدل هذه المناسبة - #_EDITEVENTURL <BR/> عرض هذه المناسبة - #_EVENTURL

en: A new event has been submitted by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
ar: المناسبة الجديدة  قد أرسلت  #_CONTACTNAME اسم <BR/>: #_EVENTNAME <BR/> التسجيل: #_EVENTDATES <BR/> الوقت: #_EVENTTIMES <BR/> يرجى زيارة #_EDITEVENTURL من يراجع هذه المناسبة للموافقة عليها.

en: A new user account has been created for you. Please check your email for access details.
ar: لقد تم إنشاء حساب جديد لك . يرجى فحص بريدك الالكتروني للحصول على تفاصيل الدخول

en: A previously published event has been modified by #_CONTACTNAME, and this event is now unpublished and pending your approval.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
ar: تم تعديل المناسبة المنشورة من قبل #_CONTACTNAME، وهذه المناسبة هى الآن غير منشورة وبانتظار موافقة لديك اسم <BR/>: #_EVENTNAME <BR/> التسجيل: #_EVENTDATES <BR/> الوقت: #_EVENTTIMES <BR/> يرجى زيارة #_EDITEVENTURL من يراجع هذه المناسبة للموافقة عليها.

en: A test email will be sent to your account email - %s
ar: سيتم إرسال رسالة إلى حسابك البريد الإلكتروني - %s

en: A user cancelled a booking
ar: المستخدم قام بإلغاء الحجز

en: A valid email
ar: بريد الكتروني صحيح

en: Abbreviated weekdays
ar: أيام الأسبوع مختصرة

en: Abbreviated weekdays?
ar: استخدام أيام الأسبوع مختصرة؟

en: Actions
ar: اجراءات

en: Add Event
ar: إضافة مناسبة

en: Add Location
ar: إضافة مكان

en: Add New
ar: اضف جديد

en: Add New Event
ar: إضافة مناسبة جديدة

en: Add New Event Category
ar: إضافة فئة مناسبات جديدة

en: Add New Event Tag
ar: إضافة وسم مناسبات جديد

en: Add New Location
ar: إضافة مكان جديد

en: Add New Recurring Event
ar: إضافة مناسبة متكررة جديدة

en: Add Recurring Event
ar: إضافة مناسبة متكررة

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
ar: إضافة بداية أو نهاية التاريخ (أو كليهما) لفرض قيود زمنية على توافر التذاكر. اتركها فارغة لمنع الحد العلوي / الأدنى.

en: Add a tax rate to your ticket prices (entering 10 will add 10% to the ticket price).
ar: إضافة معدل الضريبة إلى أسعار التذاكر الخاصة بك (ادخال  10 سيضيف %10 على سعر التذكرة).

en: Add br tags to HTML emails?
ar: إضافة وسوم  br  على رسائل البريد الإلكتروني HTML؟

en: Add location
ar: إضافة مكان

en: Add new ticket
ar: إضافة ت1كرة جديدة

en: Add or remove events
ar: إضافة أو إزالة المناسبات

en: Add tax to ticket price?
ar: إضافة الضرائب لسعر التذكرة؟

en: Address
ar: عنوان الموقع

en: Address:
ar: عنوان:

en: Admin Tools
ar: أدوات المشرف

en: Administrator Email
ar: البريد الالكتروني للادمن

en: Advanced
ar: المتقدم

en: Advanced Search Fields
ar: حقول للبحث المتقدم

en: After
ar: بعد

en: All
ar: الكل

en: All %s
ar: كل %s

en: All Ascending
ar: الجميع بشكل تصاعدي

en: All Categories
ar: جميع  فئات المناسبات

en: All Cities/Towns
ar: جميع البلدات/المدن

en: All Countries
ar: جميع المدن

en: All Day
ar: طوال اليوم

en: All Day Message
ar: جميع رسائل اليوم

en: All Descending
ar: الجميع بشكل تنازلي

en: All Event Categories
ar: جميع  فئات المناسبات

en: All Event Tags
ar: جميع وسوم المناسبات

en: All Events
ar: كافة المناسبات

en: All Regions
ar: جميع المناطق

en: All States
ar: جميع الولايات

en: All countries text
ar: جميع المدن

en: All day
ar: كل اليوم

en: All events
ar: كافة المناسبات

en: All events link text?
ar: جميع روابط المناسبات ؟

en: All events will be moved to trash.
ar: سيتم نقل جميع المناسبات والأحداث  إلى سلة المهملات.

en: All regions text
ar: جميع المناطق

en: All states text
ar: جميع الولايات

en: All towns/cities text
ar: جميع البلدات/المدن

en: All your settings and events will be permanently deleted. This cannot be undone.
ar: سيتم حذف كل الإعدادات والمناسبات بشكل دائم. ولا يمكن التراجع عنه.

en: All your settings, including email templates and template formats for Events Manager will be deleted.
ar: سيتم حذف كل الإعدادات، بما في ذلك قوالب البريد الإلكتروني وصيغ القوالب لـEvents Manager  .

en: Allow %s to appear in the built-in search results.
ar: السماح %s للظهور في نتائج البحث المضمنة.

en: Allow WordPress post-style archives.
ar: السماح بأرشيفات الوردبرس.

en: Allow anonymous event submissions?
ar: السماح بالتقديم لمناسبة غير معروفة  ؟

en: Allow bookings with registered emails?
ar: السماح للحجوزات مع رسائل البريد الإلكتروني المسجلة؟

en: Allow double bookings?
ar: السماح للحجوزات المزدوجة؟

en: Allow guest bookings?
ar: السماح لحجوزات الضيوف؟

en: Allow overbooking when approving?
ar: السماح بتكرار الحجز عند الموافقة؟

en: Already Booked
ar: محجوز

en: Already attending
ar: حضر بالفعل

en: Already booked
ar: محجوز مسبقا

en: An email will be sent to an administrator of your choice when an event is published by users who are not administrators.
ar: سيتم إرسال بريد الكتروني الى مسؤول من اختيارك عند نشر هذه المناسبة من قبل المستخدمين غير المسؤولين.

en: An email will be sent to the event contact if someone cancels their booking.
ar: سيتم إرسال بريد إلكتروني إلى جهات الاتصال الخاصة بالمناسبة إذا أراد  شخص ما الغاء حجزهم.

en: An email will be sent to the event owner when their event is approved. Users requiring event approval do not have the <code>publish_events</code> capability.
ar: سيتم إرسال بريد إلكتروني إلى صاحب المناسبة عندما تتم الموافقة على هذه المناسبة . المستخدمين الذين يتطلب الموافقة على مناسباتهم ليس لديهم <code>publish_events</code> القدرة للنشر.

en: An email will be sent to your administrator emails when an event is submitted and pending approval.
ar: البريد الالكتروني سوف يرسل الى البريد الالكتروني لمشرف المناسبة الخاصة بك اذا تم ارسال المناسبة وينتظر الموافقة

en: An error occurred.
ar: حدث خطأ ما.

en: An event with no bookings.
ar: مناسبة بدون حجز

en: Anonymous Submitter Info
ar: معلومات مرسل مجهول

en: Anonymous event submissions
ar: التقديم لمناسبة غير معروفة

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
ar: المرسلين المجهولين  لا يمكن أن يروا  أو يعدلو مناسباتهم بمجرد ارسالها . يمكنك تخصيص رسالة النجاح التي يروها  هنا.

en: Appears as the first default search option.
ar: إظهاره كخيار البحث الافتراضي الأول.

en: Appears as the label for this search option.
ar: إظهارها كعنوان لخيار البحث هذا.

en: Appears within the input box.
ar: يظهر في خانة الإدخال

en: Apply
ar: تنفيذ

en: Apply global capabilities?
ar: تطبيق قدرات شاملة؟

en: Approval Required?
ar: الموافقة مطلوبة؟

en: Approve
ar: تأكيد

en: Approved
ar: موافق عليه

en: Are current events past events?
ar: هل جميع المناسبات الحالية هى مناسبات قديمة ؟

en: Are you sure you want to cancel your booking?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إلغاء الحجز الخاص بك ؟

en: Are you sure you want to delete all recurrences of this event?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في حذف جميع تكرارات هذه المناسبة ؟

en: Are you sure you want to delete?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في الحذف ؟

en: Are you sure you want to detach this event? By doing so, this event will be independent of the recurring set of events.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد فصل هذه المناسبة ؟ وبذلك، فإن هذه المناسبة ستكون مستقلة عن مجموعة متكررة من المناسبات .

en: Are you sure you want to disable bookings? If you do this and save, you will lose all previous bookings. If you wish to prevent further bookings, reduce the number of spaces available to the amount of bookings you currently have
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في تعطيل الحجوزات ؟ إذا كنت قد فعلت وحفظت ذلك ، سوف تفقد جميع حجوزاتك السابقة . إذا كنت ترغب في منع الحجوزات الأخرى ، قم بتقليل الأماكن المتوفرة للحجوزات التي تمتلكها حالياً

en: Are you sure you want to reschedule this recurring event? If you do this, you will lose all booking information and the old recurring events will be deleted.
ar: هل أنت متأكد من رغبتك بإعادة جدولة هذه المناسبة المتكررة ؟ إذا فعلت ذلك ، سوف تفقد جميع معلومات الحجز وستحذف جميع المناسبات القديمة المتكررة

en: Are you sure you want to reset Events Manager?
ar: هل انت متأكد انك تود إعادة تعيين Events Manager  للاعدادات الافتراضية ؟

en: Are you sure you want to uninstall Events Manager?
ar: هل انت متأكد انك تود إلغاء تسطيب Events Manager   ؟

en: As a site admin, you see all group events, users will only be able to choose groups they are admins of.
ar: كمدير للموقع ، أنت تستطيع أن ترى جميع مجموعات المناسبات . المستخدمين فقط يستطيعون اختيار المجموعات التي سيشرفون عليها.

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Aside from pages we automatically generate and include certain jQuery files, if you are using Widgets, Shortcode or PHP to display specific items you may need to tell us where you are using them for them to work properly. Below are options for you to include specific jQuery dependencies only on certain pages.
ar: وبصرف النظر عن الصفحات التي أجرينا عليها توليد تلقائي وتشمل بعض ملفات الجي كويري، إذا كنت تستخدم التطبيقات المسهلة " الويدجت " ،أو  الاختصار أو PHP لعرض العناصر المحددة  فيتوجب أن تقول لنا أين استخدمتهم  للعمل بشكل صحيح. وفيما يلي الخيارات بالنسبة لك لتشمل تبعيات جي كويري محددة على صفحات معينة.

en: Assign bookings to
ar: تعيين الحجوزات ل

en: Attributes
ar: سمات

en: Avail. Spaces
ar: أماكن متاحة

en: Availability
ar: التوفر

en: Available
ar: متوفر

en: Available Spaces
ar: أماكن متاحة

en: Available for
ar: متاح ل

en: Available from
ar: متوفر من

en: Available spaces
ar: أماكن  متاحة

en: Available until
ar: متوفر لغاية

en: Awaiting Online Payment
ar: في انتظار الدفع عبر الانترنت

en: Awaiting Payment
ar: في انتظار الدفع

en: Basic HTML is allowed in ticket labels and descriptions.
ar: يسمح لل HTML الأساسية في تسمية التذاكر ووصفها.

en: Before
ar: قبل

en: Before you save your changes, you can quickly send yourself a test email by clicking this button.
ar: قبل أن تقوم بحفظ التغييرات، يمكنك إرسال رسالة بريد إلكتروني سريعة للاختبار  بنفسك من خلال النقر على هذا الزر.

en: Below are some additional options for individual pages and sections, which you can turn on to enforce custom styling provided by the plugin or off if you want to do your own custom styling.
ar: وفيما يلي بعض الخيارات الإضافية لصفحات والأقسام الفردية، والتي يمكن أن تتحول إلى تخصيص النمط اجباري التي يقدمها البرنامج المساعد (الاضافة) أو إيقاف تشغيله إذا كنت تريد أن تفعل النمط الخاص بك

en: Below you will find texts that will be displayed to users in various areas during the bookings process, particularly on booking forms.
ar: أدناه سوف تجد النصوص التي سيتم عرضها للمستخدمين في مختلف المجالات خلال عملية الحجز، ولا سيما على صيغ الحجز.

en: Body Classes
ar: كلاسات المحتوي

en: Book Now
ar: احجز الآن

en: Booked
ar: محجوز

en: Booked Spaces
ar: أماكن محجوزة

en: Booked User Emails
ar: البريد الاكتروني الخاص حجز المستخدم

en: Booker
ar: بوكير

en: Booking
ar: الحجز

en: Booking %s
ar: حجز %s

en: Booking %s.
ar: الحجز %s

en: Booking Cancellation Warning
ar: تحذير إلغاء الحجز

en: Booking Cancelled
ar: الحجز ملغي

en: Booking Comment
ar: تعليقات الحجز

en: Booking Confirmed
ar: حجز مؤكد

en: Booking Cut-Off Date
ar: قطع الحجز

en: Booking Date
ar: تاريخ الحجز

en: Booking Details
ar: تفاصيل الحجز

en: Booking Email Templates
ar: قوالب الحجز بالبريد الإلكتروني

en: Booking Form
ar: صيغة الحجز

en: Booking ID
ar: معرف الحجز

en: Booking Management Pages
ar: إدارة صفحات الحجز

en: Booking Notes
ar: ملاحظات الحجز

en: Booking Pending
ar: حجز معلق

en: Booking Rejected
ar: حجز مرفوض

en: Booking Related Placeholders
ar: أماكن الحجوزات ذات الصلة

en: Booking admin pages
ar: صفحات حجز الادمن

en: Booking already made
ar: الحجز تم بالفعل

en: Booking button feedback messages
ar: زر رسائل التغذية الراجعة للحجز

en: Booking cancelled
ar: تم الغاء الحجز

en: Booking cancelled email
ar: الغاء الحجوزات بالبريد الاكتروني

en: Booking cancelled email subject
ar: موضوع البريد الاكتروني الخاص بالغاء الحجوزات

en: Booking cannot be made, not enough spaces available!
ar: لم يتم إنشاء الحجز ، لا تتوفر أماكن بما فيه الكفاية!

en: Booking complete
ar: إتمام عملية الحجز

en: Booking confirmed email
ar: الحجز مؤكد بالبريد الإلكتروني

en: Booking confirmed email subject
ar: موضوع الحجوزات مؤكدة بالبريد الإلكتروني

en: Booking could not be %s.
ar: لم يتم الحجز %s.

en: Booking could not be created
ar: لم يتم إنشاء الحجز

en: Booking error
ar: خطأ في عملية  الحجز

en: Booking form feedback messages
ar: صيغة رسائل الاستفسار للحجز

en: Booking form texts/messages
ar: صيغة الحجز نصوص / رسائل

en: Booking in progress
ar: الحجز قيد التقدم

en: Booking note successfully added.
ar: فشل عملية إضافة الحجز

en: Booking pending email
ar: الحجز في انتظار الموافقة بالبريد الإلكتروني

en: Booking pending email subject
ar: موضوع الحجز في انتظار الموافقة بالبريد الإلكتروني

en: Booking rejected email
ar: موضوع البريد الاكتروني الخاص برفض الحجوزات

en: Booking rejected email subject
ar: موضوع البريد الاكتروني الخاص الغاء الحجوزات

en: Booking successful, pending confirmation (you will also receive an email once confirmed).
ar: لقد تم الحجز بنجاح ، بانتظار التأكيد ( سوف تتلقى أيضا رسالة عبر البريد الالكتروني مؤكدة )

en: Booking successful.
ar: تم الحجز بنجاح.

en: Booking...
ar: جاري الحجز ...

en: Bookings
ar: حجوزات

en: Bookings %s. Mails Sent.
ar: تم ارسال بريد الكتروني  %s بالحجز

en: Bookings Stats
ar: حالة الحجز

en: Bookings Table Settings
ar: اعدادات جدول الحجز

en: Bookings are closed for this event.
ar: الحجز قد أغلق لهذه المناسبة

en: Bookings closed
ar: الحجوزات مغلقة

en: Bookings data
ar: بينات الحجز

en: Bookings disabled
ar: تعطيل الحجوزات

en: Bookings for %s
ar: حجز ل %s

en: Bookings have closed (e.g. event has started).
ar: الحجوزات قد أغلقت (مثلا : المناسبة قد بدأت ).

en: Bookings will not be confirmed until the event administrator approves it.
ar: لن يتم تأكيد الحجوزات حتى يقوم مسؤول المناسبة بالموافقة عليه.

en: Bookings/Registration
ar: تأكيد الحضور للمناسبة

en: Bulk Actions
ar: الإجراءات السائبة

en: By default, event spaces become unavailable once there are enough CONFIRMED bookings. To reserve spaces even if unapproved, choose yes.
ar: افتراضيا، أماكن المناسبة تصبح غير متوفرة مرة واحدة هناك ما يكفي من الحجوزات المؤكدة. لحجز أماكن حتى لو كان غير موافق عليها، اختر نعم.

en: By default, if a calendar day only has one event, it display a single event when clicking on the link of that calendar date. If you select Yes here, you will get always see a list of events.
ar: افتراضيا، إذا كان اليوم يوجد به مناسبة واحدة فقط، فإنه يعرض مناسبة واحدة عند النقر على الرابط فى ذلك التاريخ. إذا قمت بتحديد "نعم" هنا، سوف ترى دائما قائمة المناسبات.

en: By default, if a guest tries to book an event using the email of a user account on your site they will be asked to log in, selecting yes will bypass this security measure.
ar: افتراضيا، إذا حاول أحد الضيوف حجز مناسبة باستخدام البريد الإلكتروني من حساب المستخدم على موقع الويب الخاص بك وسوف يطلب منه تسجيل الدخول، اختيار نعم سوف تجاوز هذا التدبير الأمني.

en: By default, when a booking is made by a user, this booking is tied to a user account, if the user is not registered nor logged in and guest bookings are enabled, an account will be created for them.
ar: افتراضيا، عند إجراء الحجز من قبل المستخدم، ويرتبط هذا الحجز إلى حساب المستخدم، إذا لم يتم تسجيل المستخدم ولا تسجيل الدخول وتمكين الحجوزات الزوار، سيتم إنشاء حساب لهم.

en: By using formats, you can control how your %s are displayed from within the Events Manager <a href='#formats' class='nav-tab-link' rel='#em-menu-formats'>Formatting</a> tab above without having to edit your theme files.
ar: باستخدام الصيغ ، يمكنك التحكم في كيفية عرض %s من خلال Events Manager <a href='#formats' class='nav-tab-link' rel='#em-menu-formats'>تنسيق</a> الحاجة إلى تحرير الملفات في الثيم الخاص بك.

en: CSS File
ar: ملف المظهر CSS

en: Calendar
ar: التقويم

en: Calendar Day Event List Settings
ar: إعدادات الجدول الزمني لقائمة مناسبات في يوم معين

en: Calendar events/day limit
ar: الجدول الزمني للمناسبات/ اليوم محدود

en: Can be in form of pixels or a percentage such as %s or %s.
ar: يمكن أن يكون في شكل بكسل أو نسبة مئوية مثل %s أو %s.

en: Can users cancel their booking?
ar: يمكن للمستخدمين إلغاء حجوزاتهم؟

en: Cancel
ar: الغاء

en: Cancelation complete
ar: تمت عملية الإلغاء

en: Cancelation error
ar: خطأ في عملية الإلغاء

en: Cancelation in progress
ar: الإلغاء قيد التقدم

en: Canceling...
ar: إلغاء...

en: Cancellation
ar: الإلغاء

en: Cancelled
ar: ملغي

en: Categories
ar: الفئات

en: Categories dropdown label
ar: تسمية الفئات المنسدلة

en: Categories list page
ar: صفحة قائمة الفئات

en: Category
ar: فئة

en: Category IDs
ar: معرفات الفئة

en: Category Related Placeholders
ar: أماكن  الفئة ذات صلة

en: Category:
ar: الفئة

en: Change
ar: تغيير

en: Changes saved
ar: حفظ التغييرات

en: Changes saved.
ar: تم حفظ التغييرات

en: Check Dev Versions
ar: فحص إصدارات ديف

en: Check this option if you want the event contact to receive an email when someone books places. An email will be sent when a booking is first made (regardless if confirmed or pending)
ar: حدد هذا الخيار إذا كنت ترغب جهة اتصال المناسبة في الحصول على البريد الإلكتروني عندما يقوم شخص بحجز الأماكن. سيتم إرسال البريد الإلكتروني عند إجراء الحجز أولا (بغض النظر عما إذا مؤكدة أو انتظار)

en: Check this option if you want to prevent the WordPress registration email from going out when a user anonymously books an event.
ar: حدد هذا الخيار إذا كنت تريد منع تسجيل عن طريق بريدك في الوردبرس و الخروج عندما يحجز مستخدم مجهول مناسبة ما.

en: Check this option to enable Goggle Map integration.
ar: حدد هذا الخيار لتمكين الدمج مع خرائط جوجل .

en: Checking for dev versions.
ar: التحقق من وجود إصدارات ديف.

en: Checking...
ar: فحص ...

en: Choose a color for your category. You can access this using the %s placeholder.
ar: اختيار لون للفئة الخاصة بك. يمكنك الوصول إلى هذه باستخدام %s المخزن

en: Choose a parent user to assign bookings to. People making their booking will be unaware of this and will never have access to those user details. This should be a subscriber user you do not use to log in with yourself.
ar: اختيار المستخدم الاب لتعيين الحجوزات. الناس سوف تجري حجوزاتها دون  أن يكون على علم بذلك ولن يمكنه من الوصول إلى تفاصيل المستخدم. هذا ينبغي أن يكون المستخدم مشترك ويجب تسجيل الدخول بنفسك.

en: Choose an image for your category, which can be displayed using the %s placeholder.
ar: اختيار صورة لفئة الخاص بك، والتي يمكن عرضها باستخدام  %s المخزن

en: Choose from most used event categories
ar: اختر من فئات المناسبات الأكثر استخداماً

en: Choose from most used event tags
ar: اختر من وسوم المناسبات الأكثر استخداماً

en: Choose how prices are displayed. <code>@</code> will be replaced by the currency symbol, and <code>#</code> will be replaced by the number.
ar: اختيار كيفية عرض الأسعار. <code>@</code> سيتم استبدال رمز العملة, and <code>#</code> وسيحل محله الرقم.

en: Choose how to format your group heading dates. Leave blank for default.
ar: اختيار كيفية تنسيق مجموعتك ترويسة التواريخ. اتركه فارغا للافتراضي.

en: Choose how to format your group headings.
ar: اختر كيف تصيغ عناوين مجموعتك

en: Choose to show events within a specific time range.
ar: اختيار عرض المناسبات ضمن نطاق زمني محدد.

en: Choose whether or not to display a login form in the booking form area to remind your members to log in before booking.
ar: اختيار نعم أم لا لعرض نموذج تسجيل الدخول في منطقة نموذج الحجز لتذكير الأعضاء لتسجيل الدخول قبل الحجز.

en: Choose which order your tickets appear.
ar: اختيار كيفية ترتيب التذاكر الخاصة بك.

en: Choose your currency for displaying event pricing.
ar: اختيار العملة الخاصة بك لعرض تسعير المناسبة.

en: Choose/Upload Image
ar: اختيار / رفع صورة

en: City/Town
ar: مدينة/بلدة

en: City/Town:
ar: المدينة / البلدة:

en: Click to toggle
ar: اضغط  للتبديل

en: Close Ticket Editor
ar: اغلاق محرر التذاكر

en: Collapse All
ar: طي الكل

en: Columns to export
ar: أعمدة للتصدير

en: Columns to show
ar: أعمدة للعرض

en: Comment
ar: تعليق

en: Confirmation email could not be sent to admin. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
ar: تعذر إرسال رسالة تأكيد بالبريد الإلكتروني إلى الادمن.  بعد التسجيل ينبغي أن تحصل على البريد الإلكتروني (الادمن فقط من يرى هذا التحذير)

en: Confirmed
ar: تأكيد

en: Confirmed Spaces
ar: الأماكن المؤكدة

en: Confirmed booking email
ar: رسالة البريد الإلكتروني لتأكيد الحجز

en: Congratulations! Your email settings work.
ar: تهانينا! إعدادات البريد الإلكتروني الخاص بك تعمل.

en: Controls how many events being held at a location are shown per page when using placeholders such as %s. Leave blank for no limit.
ar: التحكم في عدد المناسبات التي  ستحمل على الموقع الظاهر في كل صفحة عندما تستخدم مكان مثل %s.  اتركه فارغاً بدون أى حد

en: Controls how many events belonging to a category are shown per page when using placeholders such as %s. Leave blank for no limit.
ar: التحكم في عدد المناسبات ذات الصلة بالفئة التي تظهر في كل صفحة عندما تستخدم مكان مثل %s.  اتركه فارغاً بدون أى حد

en: Controls how many events belonging to a tag are shown per page when using placeholders such as %s. Leave blank for no limit.
ar: التحكم في عدد المناسبات ذات الصلة بالوسم الذي يظهر في كل صفحة عندما تستخدم مكان مثل %s.  اتركه فارغاً بدون أى حد

en: Could not send email.
ar: لايمكن ارسال بريد الكتروني

en: Count
ar: يحسب

en: Country
ar: المدينة

en: Country:
ar: البلد:

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
ar: يمكنك إدخال موقع جديد أو تحديد موقع تم حفظه سابقا بادخال اسم الموقع المحفوظ. مثال: منزل صالح القدهي

en: Currency
ar: عملة

en: Currency Format
ar: صيغة العملة

en: Custom fields are the same as attributes, except you cannot restrict specific values, users can add any kind of custom field name/value pair. Only available in the WordPress admin area.
ar: الحقول المخصصة هي نفس السمات، ولكن لا يمكن تقييد قيم معينة، يمكن للمستخدمين إضافة أي نوع من الحقل المخصص زوج من الاسم / القيمة. يظهر فقط للادمن في الوردبرس.

en: Customize Feedback Messages
ar: رسائل تخصيص الملاحظات

en: Customize the message your user sees when they resubmit/update their event.
ar: تخصيص الرسالة التي يراها المستخدم الخاص بك عند إعادة التقديم / تحديث مناسباتهم

en: Customize the message your user sees when they submitted their event.
ar: تخصيص الرسالة التي يراها المستخدم الخاص بك عندما يرسلوا مناسباتهم .

en: Daily
ar: يومياً

en: Date
ar: تاريخ

en: Date Format
ar: صيغة التاريخ

en: Date Picker Format
ar: تنسيق منتقي التاريخ

en: Date Separator
ar: فاصل التاريخ

en: Date and Time
ar: التاريخ و الوقت

en: Date and Time formats follow the <a href="%s">WordPress time formatting conventions</a>
ar: صيغة الوقت والتاريخ تتبع لـ <a href="%s">صيغة الوقت المتعارف عليها لدى الوردبرس</a>

en: Date and time
ar: التاريخ والوقت

en: Date/Time
ar: التاريخ/الوقت

en: Dates
ar: التواريخ

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
ar: يجب أن يكون مواعيد التنسيق صحيح. الرجاء استخدام تزويدها بلاقط تاريخ .

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have requested #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive an automatic confirmation.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ar: عزيزي #_BOOKINGNAME، <BR/> قد يطلب منك #_BOOKINGSPACES مكان / اماكن لل#_EVENTNAME <br/> لمتى: #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES <BR/> أين: #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE <BR/> حجزك حاليا في انتظار الموافقة من قبل المسؤولين لدينا. بمجرد الموافقة عليها سوف تتلقى تأكيدا التلقائي. <br/> لتفضلوا بقبول فائق الاحترام، <BR/> #_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have successfully reserved #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ar: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>كنت قد حجزت بنجاح #_BOOKINGSPACES مكان/اماكن  ل #_EVENTNAME.<br/>متى : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>اين : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>تفضلوا بقبول فائق الاحترام,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been cancelled.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ar: عزيزي #_BOOKINGNAME، <BR/> حجز طلب الاماكن الخاص  #_BOOKINGSPACES #_EVENTNAME #_EVENTDATES تم إلغاؤه. <BR/> تفضلوا بقبول فائق الاحترام، #_CONTACTNAME <BR/>

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been rejected.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ar: عزيزي #_BOOKINGNAME، <BR/> حجز طلب المكان  الخاص #_BOOKINGSPACES #_EVENTNAME #_EVENTDATES قوبل بالرفض. <BR/> تفضلوا بقبول فائق الاحترام، #_CONTACTNAME <BR/>

en: Dear #_CONTACTNAME, <br/>Your event #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been approved.<br/>You can view your event here: #_EVENTURL
ar: عزيزي #_CONTACTNAME، <BR/> تمت الموافقة #_EVENTNAME على الحدث الخاص #_EVENTDATES <br/> يمكنك عرض هذه المناسبة الخاص بك  من هنا: #_EVENTURL

en: Decimal Point
ar: العلامة العشرية

en: Decline
ar: رفض

en: Default %s color
ar: اللون %s الافتراضي

en: Default %s list format
ar: شكل %s القائمة الافتراضية

en: Default %s list options
ar: خيارات %s  القائمة التلقائية

en: Default Category
ar: الفئة الافتراضية

en: Default Country
ar: المدينة بشكل تلقائي

en: Default Location
ar: الموقع  الافتراضي

en: Default Location Country
ar: موقع البلد الافتراضي

en: Default archive ordering
ar: الترتيب التلقائي في الأرشيف

en: Default distance
ar: المسافة الافتراضية

en: Default distance unit
ar: وحدة المسافة الافتراضية

en: Default event archive ordering
ar: الترتيب التلقائي للمناسبات في الأرشيف

en: Default event list format
ar: صيغة قائمة المناسبات التلقائية

en: Default event list format footer
ar: هامش صيغة قائمة المناسبات التلقائية

en: Default event list format header
ar: عنوان صيغة قائمة المناسبات التلقائية

en: Default event list ordering
ar: الترتيب التلقائي لقائمة المناسبات

en: Default list ordering
ar: الترتيب التلقائي للقائمة

en: Default map height
ar: الطول الافتراضي للخريطة

en: Default map width
ar: العرض الافتراضي للخريطة

en: Delete
ar: إلغاء

en: Delete Image?
ar: حذف صورة؟

en: Delete User
ar: حذف مستخدم

en: Delete selected
ar: حذف المحدد

en: Depending on server settings, some sending methods may ignore this settings.
ar: اعتمادا على إعدادات الخادم، بعض أساليب الإرسال قد تتجاهل هذه الإعدادات.

en: Deprecated Attributes
ar: السمات المستهلكة

en: Descending
ar: تنازلي

en: Description
ar: وصف

en: Detach
ar: فصل

en: Details
ar: تفاصيل عن المناسبة

en: Details about the event.
ar: تفاصيل عن المناسبة

en: Details about the location.
ar: تفاصيل الموقع

en: Dev Mode active: Just a friendly reminder that you are updating to development versions. Only admins see this message, and it will go away when you disable this <a href="#pro-api">here</a> in your settings.
ar: تنشيط الوضع ديف : مجرد تذكير ودي بأنه تم التحديث لديك  إلى إصدارات مطورة. المسؤول فقط يرى هذه الرسالة، وسوف تزول عند تعطيل هذه <a href="#pro-api"> هنا </a> في الإعدادات الخاصة بك.

en: Development Versions &amp; Updates
ar: تطوير إصدارات &amp;  تحديثات

en: Disable  WordPress Thumbnails?
ar: تعطيل الصور المصغرة الخاصة بالوردبرس؟

en: Disable new registration email?
ar: تعطيل ايميل التسجيل الجديد ؟

en: Disable thumbnails?
ar: تعطيل الصور المصغرة؟

en: Disable title rewriting?
ar: تعطيل إعادة كتابة العنوان ؟

en: Discounts (After Taxes)
ar: خصومات (بعد الضرائب)

en: Discounts Before Taxes
ar: خصومات (قبل الضرائب)

en: Display %s as
ar: عرض %s كـ

en: Display a list of event locations on Events Manager.
ar: عرض قائمة أماكن المناسبات على  Events Manager

en: Display a list of events on Events Manager.
ar: عرض قائمة المناسبات على  Events Manager

en: Display calendar in events page?
ar: عرض التقويم في صفحة المناسبات؟

en: Display events on your blog.
ar: عرض المناسبات على مدونتك

en: Display global %s on main blog?
ar: عرض  %s  الشامل على المدونة الرئيسية؟

en: Display global events on main blog?
ar: عرض المناسبات العامة على المدونة  الرئيسية؟

en: Display locations on your blog.
ar: عرض الأماكن على مدونتك

en: Display login form?
ar: نموذج عرض تسجيل الدخول

en: Display your events in a calendar widget.
ar: إظهار مناسباتك في التقويم

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
ar: عرض %2$s&#8211;%1$s الـ %3$s

en: Displaying Event
ar: عرض المناسبة

en: Displaying User
ar: عرض المستخدم

en: Displays %s from all sites on the network by default. You can still restrict %s by blog using shortcodes and template tags coupled with the <code>blog</code> attribute. Requires global tables to be turned on.
ar: عرض %s  جميع المواقع على الشبكة بشكل افتراضي. لكن لا يزال بإمكانك تقييده  %sبواسطة المدونة باستخدام الاختصارات واوسمة القالب إلى جانب <code> المدونة</ code> . يتطلب ان تكون الجداول الشاملة قيد التشغيل.

en: Distance Values
ar: قيم المسافة

en: Draft
ar: مسودة

en: Drag items to or from the left column to add or remove them.
ar: سحب العناصر من  أو إلى العمود الأيسر لإضافة أو إزالتها.

en: Due to how we change how this custom taxonomy is displayed when overriding with formats it is strongly advised that you assign a %s page below, which increases compatibility with various plugins and themes.
ar: بسبب الطريقة التي تغيير كيفية عرض هذا التصنيف المخصص عند تجاوز الصيغ مع ذلك ينصح بشدة أن يتم تعيين الصفحة على  %s ادناه، مما يزيد التوافق مع مختلف الإضافات والموضوعات.

en: Duplicate
ar: مكررة

en: Duplicate %s
ar: مكررة  %s

en: Duplicate this event
ar: كرر هذه المناسبة

en: E-mail
ar: البريد الالكتروني

en: E-mail: %s
ar: البريد الالكتروني: %s

en: ERROR : Email Not Sent.
ar: خطأ: لم يتم الرسال البريد الالكتروني.

en: Each event spans %s day(s)
ar: كل مناسبة  تمتد  %s يوم

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit %s
ar: تحرير %s

en: Edit Booking
ar: تعديل حجز

en: Edit Details
ar: تحرير التفاصيل

en: Edit Event
ar: تحرير مناسبة

en: Edit Event Category
ar: عرض فئة المناسبات

en: Edit Event Tag
ar: تحرير وسم المناسبات

en: Edit Location
ar: تحرير مكان

en: Edit Recurring Event
ar: عرض المناسبة المتكررة

en: Edit Recurring Events
ar: تعديل المناسبات المتكررة

en: Edit User
ar: تعديل مستخدم

en: Edit events
ar: تحرير المناسبات

en: Edit location
ar: تحرير موقع

en: Edit locations
ar: تحرير الأماكن

en: Edit/View
ar: تحرير/عرض

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Exists
ar: البريد الإلكتروني موجود

en: Email Sent.
ar: تم ارسال البريد الإلكتروني.

en: Email Settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Email event owner?
ar: مراسلة صاحب المناسبة ؟

en: Email events admin?
ar: مراسلة مسؤول المناسبات ؟

en: Email not sent.
ar: لم يتم إرسال البريد الإلكتروني

en: Emails
ar: رسائل البريد الالكتروني

en: Enable %s attributes?
ar: تمكين  %s السمات

en: Enable %s custom fields?
ar: تمكين %s الحقول المخصصة؟

en: Enable Archives?
ar: السماح بالأرشيفات ؟

en: Enable Comments?
ar: تمكين التعليقات

en: Enable Dev Updates?
ar: تمكين تحديثات ديف؟

en: Enable Google Maps integration?
ar: تمكين الدمج مع خرائط جوجل ؟

en: Enable No-User Booking Mode?
ar: تمكين وضع  لا-مستخدم يحجز؟

en: Enable advanced fields?
ar: تمكين الحقول المتقدمة ؟

en: Enable bookings?
ar: تمكين الحجوزات؟

en: Enable categories?
ar: تمكين الفئات؟

en: Enable global tables mode?
ar: تمكين وضع الجداول الشاملة؟

en: Enable locations?
ar: تمكين المواقع؟

en: Enable recurrence?
ar: تمكين التكرار؟

en: Enable registration for this event
ar: رغب في تفعيل خاصية تأكيد المدعووين لحضورهم للمناسبة

en: Enable tags?
ar: تمكين الاوسمة؟

en: Enables additional advanced search fields such as dates, country, etc.
ar: تمكين المزيد من حقول البحث المتقدم مثل التواريخ ، المدينة ، وغير ذلك .

en: Enabling this will prevent us from loading our CSS file on every page, and will only load on specific pages generated by Events Manager.
ar: تمكين هذا يمنعنا من تحميل ملف CSS في كل صفحة، وسيتم تحميله فقط على صفحات معينة تم إنشاؤها بواسطة  Events Manager..

en: End
ar: نهاية

en: Enter a maximum number of spaces (required).
ar: أدخل أقصى عدد من الأماكن (مطلوب)

en: Enter a number.
ar: أدخل الرقم

en: Enter a ticket name.
ar: أدخل اسم التذكرة

en: Error mailing user
ar: خطأ في مراسلة المستخدم

en: Errors
ar: أخطاء

en: Event
ar: مناسبة

en: Event Admin Emails
ar: رسائل البريد الاكتروني الخاصة بادمن الحدث

en: Event Admin/Owner Emails
ar: مدير المناسبة / البريد الالكتروني للمالك

en: Event Approved
ar: مناسبة تم الموافقة عليها

en: Event Bookings Dashboard
ar: لوحة تحكم حجز المناسبات

en: Event Categories
ar: فئات المناسبات

en: Event Category
ar: فئة مناسبات

en: Event Date(s)
ar: تاريخ الحجز

en: Event Details
ar: تفاصيل المناسبة

en: Event Edit and Submission Forms
ar: نماذج تحرير وارسال المناسبة

en: Event Image
ar: صورة رئيسية للمناسبة

en: Event List Limits
ar: تحديدات قائمة المناسبات

en: Event Locations
ar: أماكن المناسبات

en: Event Manager Options
ar: خيارات مدير الفعالية

en: Event Manager titles
ar: عناوين  Event Manager

en: Event Name
ar: عنوان المناسبة

en: Event Options
ar: خيارات المناسبة

en: Event Published
ar: مناسبة منشورة

en: Event Re-Submitted
ar: سيتم اعادة ارسال المناسبة

en: Event Reapproved
ar: تم قبول المناسبة

en: Event Related Placeholders
ar: أماكن المناسبات  ذات الصلة

en: Event Submission Forms
ar: نموذج التقديم للمناسبة

en: Event Submission Templates
ar: نموذج ارسال المناسبة

en: Event Submitted
ar: تم التقديم للمناسبة

en: Event Submitter Emails
ar: رسائل البريد الاكتروني لمرسل المناسبة

en: Event Tag
ar: وسم المناسبات

en: Event Tags
ar: اوسمة المناسبات

en: Event Time(s)
ar: وقت الحجز

en: Event approved email
ar: رسائل البريد الالكتروني للمناسبة الموافق عليها

en: Event approved subject
ar: موضوع المناسبة الموافق عليها

en: Event archives scope
ar: مجال أرشيفات المناسبة

en: Event booking forms
ar: أشكال الحجز للمناسبة

en: Event could not be attached.
ar: لا يمكن ارفاق المناسبة.

en: Event could not be detached.
ar: لا يمكن فصل المناسات.

en: Event detached.
ar: المناسبة غير منفصل.

en: Event format
ar: صيغة المناسبة

en: Event fully booked
ar: المناسبة محجوزة بالكامل

en: Event is fully booked.
ar: لقد اكتمل حجز المناسبة بالكامل

en: Event list scope
ar: مجال قائمة المناسبات

en: Event name
ar: اسم المناسبة

en: Event published email
ar: رسائل البريد الالكتروني للمناسبة المنشورة

en: Event published subject
ar: موضوع المناسبة المنشورة

en: Event re-attached to recurrence.
ar: إعادة ارفاق المناسبة  للتكرار.

en: Event reapproved email
ar: البريد الاكتروني للمناسبات المقبولة

en: Event reapproved subject
ar: موضوع المناسبات المقبولة

en: Event resubmitted email
ar: البريد الالكتروني لاعادة ارسال المناسبة

en: Event resubmitted subject
ar: موضوع إعادة ارسال المناسبة

en: Event start date/time, location name
ar: بداية تاريخ/وقت المناسبة ، واسم المكان

en: Event starts at
ar: من الساعة

en: Event submission notifications will be sent to emails added here.
ar: تنبيهات ارسال المناسبة سوف ترسل للبريد الإلكتروني المضاف هنا

en: Event submitted email
ar: البريد الالكتروني للمناسبة المرسلة

en: Event submitted subject
ar: موضوع المناسبة المرسلة

en: Event title format
ar: صيغة عنوان المناسبة

en: Event titles
ar: عناوين المناسبة

en: Event tooltips format
ar: صيغة تلميحات المناسبة

en: Event.
ar: مناسبة.

en: Event/Location admin pages
ar: صفحات المناسبة / الموقع للادمن

en: Events
ar: المناسبات

en: Events Calendar
ar: الجدول الزمني للمناسبات "التقويم"

en: Events I'm Attending
ar: مناسبات سأحضرها

en: Events Manager Settings
ar: اعدادات إضافة Events Manager

en: Events Manager Test Email
ar: البريد الالكتروني لاختبار Events Manager

en: Events Manager imposes a minimal amount of styling on websites so that your themes can take over.
ar: Events Manager يفرض الحد الأدنى من الانماط على المواقع حيث ان الثيمات الخاصة بك يمكن أن تستغرق الكثير.

en: Events With Bookings Enabled
ar: مناسبات ممكنة الحجز

en: Events cannot start after they end.
ar:  لا يمكن للمناسبات أن تبدأ بعد أن تنتهي.

en: Events current and next month
ar: مناسبات الشهر الحالي والقادم

en: Events list page
ar: صفحة قائمة المناسبات

en: Events next month
ar: مناسبات الشعر القادم

en: Events page
ar: صفحة المناسبات

en: Events page grouping
ar: تبويب صفحة المناسبات

en: Events page grouping date format
ar: صيغة تأريخ تبويب صفحة المناسبات

en: Events page grouping header
ar: رأس تبويب صفحة المناسبات

en: Events require a user to own them. In order to allow events to be submitted anonymously you need to assign that event a specific user. We recommend you create a "Anonymous" subscriber with a very good password and use that. Guests will have the same event permissions as this user when submitting.
ar: المناسبات تتطلب مستخدم لامتلاكها. من أجل السماح للمناسبات التي سترسل كمجهول تحتاج إلى تعيين هذه المناسبة من مستخدم معين. ننصحك إنشاء مشترك "مجهول" مع كلمة مرور جيدة جدا واستخدام ذلك. الضيوف لديهم نفس الصلاحيات  مثل هذا المستخدم عند الارسال .

en: Events start from
ar: من الساعة

en: Events this month
ar: مناسبات هذا الشهر

en: Events within 12 months
ar: المناسبات خلال 12 شهر

en: Events within 2 months
ar: المناسبات خلال شهرين

en: Events within 3 months
ar: المناسبات خلال 3 شهور

en: Events within 6 months
ar: المناسبات خلال 6 شهور

en: Everyone
ar: كل شخص

en: Example:
ar: مثال:

en: Exclude on
ar: استبعاد

en: Expand All
ar: توسعة الكل

en: Export Bookings
ar: تصدير الحجوزات

en: Export CSV
ar: تصدير بصيغة CSV

en: Export these bookings.
ar: تصدير هذه الحجوزات.

en: Exported booking on %s
ar: تصدير الحجز على %s

en: Filter
ar: تصفية

en: First Name
ar: الاسم الاول

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
ar: لمناسبة متكررة، سيتم إنشاء مناسبة ليوم واحد ف كل  تاريخ متكرر ضمن نطاق التاريخ.

en: For multiple emails, separate by commas (e.g. email1@test.com,email2@test.com,etc.)
ar: لإرسال البريد الإلكتروني الى عدة مستخدمين  ، افصل بينها بفواصل (على سبيل المثال email1@test.com، email2@test.com، الخ.)

en: For recurring events that end the following day, ensure you make your event last 1 or more days.
ar: المناسبات المتكررة التي تنتهي في اليوم التالي ، تأكد انك جعلت المناسبة الاخيرة الخاص بك ليوم أو أكثر.

en: For use with the %s placeholder
ar: للاستخدام مع مكان الـ%s

en: For when start/end %s are present, this will separate the two (include spaces here if necessary).
ar: عندما تبدأ/تنتهي %s  ستصبح موجودة ، هذا سوف يفصل الاثنين ( يجب وضع مسافات هنا )

en: Formatting
ar: التنسيق

en: Free
ar: مجاني

en: Fri
ar: الجمعة

en: Friday
ar: الجمعة

en: From
ar: من تاريخ

en: From %1$s to %2$s
ar: من  %1$s الى %2$s

en: Front-end management pages
ar: صفحات إدارة الواجهة الأمامية

en: Full Calendar
ar: جدول الزمني كامل

en: Full Calendar Options
ar: خيارات التقويم الكاملة

en: Fully booked
ar: محجوزة بالكامل

en: Future Events
ar: المناسبات القادمة

en: Future events
ar: المناسبات القادمة

en: General
ar: عام

en: General JS
ar: جافا سكريبت عام

en: General Options
ar: الخيارات العامة

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Geolocation Search
ar: البحث بحسب الموقع الجغرافي

en: Getting Help for Events Manager
ar: الحصول على مساعدة Events Manager

en: Global %s slug
ar:  %s   slug الكلي

en: Global Map Format
ar: شكل الخريطة الشامل

en: Group Events
ar: مجموعة مناسبات

en: Group Ownership
ar: المجموعة الملكية

en: Guest Default User
ar: الضيف مستخدم افتراضي

en: Guest User
ar: مستخدم ضيف

en: Guest Users
ar: للمستخدمين الضيوف

en: HTML Allowed.
ar: مسموح بالHTML

en: HTML allowed.
ar: مسموح بالHTML

en: HTML is not accepted.
ar: HTML غير مسموح به.

en: Help
ar: مساعدة

en: Hidden by default?
ar: مخفي تلقائياً ؟

en: Hide Advanced Options
ar: إخفاء خيارات متقدمة

en: Hide Advanced Search
ar: إخفاء البحث المتقدم

en: Hide label
ar: إخفاء العنوان

en: However, there were some problems whilst sending confirmation emails to you and/or the event contact person. You may want to contact them directly and letting them know of this error.
ar: على أي حال ، لقد كانت هناك بعض المشاكل عند إرسال رسائل التأكيد إلى بريدك الالكتروني و/أو إلى الشخص الذي ستتصل به لحجز المناسبة . ربما ترغب في الاتصال بهم مباشرة وتعريفهم بهذا الخطأ.

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
ar: استغرق عمل هذه الاضافة المجانية مئات الساعات، أظهروا  دعمكم لها بإضافة رابط إلى موقع الاضافة في أسفل صفحات مناسباتكم

en: ID
ar: المعرّف

en: If HTML emails are enabled, br tags will automatically be added for new lines.
ar: إذا تم تمكين رسائل البريد الإلكتروني HTML، سيتم تلقائيا إضافة وسم BR لاضافة خطوط فاصلة جديدة.

en: If a booking is made and an email cannot be sent, this is added to the success message.
ar: إذا تم إجراء الحجز و لا يمكن إرسال البريد الإلكتروني، يضاف هذا إلى رسالة النجاح.

en: If a calendar day has only one event, you can force a direct link to the event (recommended to avoid duplicate content).
ar: إذا كان يوم يحتوي على مناسبة واحدة  فقط ، يمكنك وضع رابط مباشرة لهذه المناسبة  (يوصى بها لتجنب تكرار المحتوى ).

en: If already attending and double bookings are disabled, this message will be displayed, followed by a link to the users booking page.
ar: إذا حضروا بالفعل وتم تعطيل الحجوزات المزدوجة، سيتم عرض هذه الرسالة، تليها وصلة إلى صفحة حجز المستخدمين .

en: If an event does not have a category assigned when editing, this one will be assigned automatically.
ar: إذا كان هناك مناسبة ولم يكن له فئة مخصصة عند التحرير، سيتم تعيين هذه الفئة تلقائيا.

en: If an event lasts all day, this text will show if using the %s placeholder
ar: إذا استمرت المناسبة طوال اليوم ، هذا النص سوف يظهر إذا استخدمت مكان الـ%s

en: If checked every booking must select one or the minimum number of this ticket.
ar: إذا تم فحص كل حجز يجب اختيار واحد أو الحد الأدنى لعدد هذه التذاكر.

en: If enabled, guest visitors can supply an email address and a user account will automatically be created for them along with their booking. They will be also be able to log back in with that newly created account.
ar: تمكين هذا، يمكن للزوار والضيوف تزويد عنوان البريد الإلكتروني وسيتم تلقائيا إنشاء حساب مستخدم لهم جنبا إلى جنب مع الحجز. وسيتمكن من تسجيل الدخول مرة أخرى من هذا الحساب الذي تم إنشاؤه أيضا.

en: If enabled, the latest dev version will always be checked instead of the latest stable version of the plugin.
ar: إذا تم تمكين هذا،  أحدث نسخة ديف ستفحص دائما  بدلا من أحدث إصدار من الإضافة .

en: If enabled, users can book an event more than once.
ar: تمكين هذا يمكن المستخدمين من حجز مناسبة أكثر من مرة.

en: If enabled, users can cancel their bookings themselves from their bookings page.
ar: تمكين هذا، يمكن للمستخدمين إلغاء حجوزاتهم بأنفسهم من صفحة حجوزاتهم.

en: If guests cannot make bookings, they will be asked to register in order to book. However, enabling this will still show available tickets.
ar: إذا كان الضيوف لا يمكنهم إجراء الحجوزات، سوف يطلب منهم التسجيل من أجل الحجز. ومع ذلك، تمكين هذا لا يزال يظهر التذاكر المتاحة.

en: If left blank, no emails will be sent. Separate emails with commas for more than one email.
ar: اذا تركت هذا فارغ لا يرسل أي ايميل. اذا كان اكثر من بريد الكتروني افصل بينهم بفاصلة

en: If left blank, the default value will be used.
ar: إذا ترك فارغا، سيتم استخدام القيمة الافتراضية.

en: If left blank, this email will not be sent.
ar: اذا ترك فارغ لن  يرسل أي رسالة

en: If set to yes the capabilities will be applied all your network blogs and you will not be able to set custom capabilities each blog. You can select no later and visit specific blog settings pages to add/remove capabilities.
ar: إذا اخترت نعم، الإمكانيات سوف تطبق على جميع مدونات الشبكة، ولن تكون قادرا على تحديد قدرات مخصصة لكل مدونة. يمكنك تحديد موعد وزيارة صفحات إعدادات مدونةالمحددة لإضافة / إزالة القدرات.

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of events.
ar: إذا اخترت "نعم" ، سوف يظهر نموذج  البحث فوق قائمة المناسبات.

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of locations.
ar: إذا اخترت نعم، سوف يظهر نموذج البحث فوق قائمة المواقع.

en: If set to yes, advanced search fields will be hidden by default and can be revealed by clicking the "Advanced Search" link.
ar: إذا اخترت " نعم " ، حقول البحث المتقدم سوف تختفي تلقائياً ويمكن إظهارها مجدداً بالضغط على رابط " البحث المتقدم "

en: If set to yes, full sized images will be used and HTML width and height attributes will be used to determine the size.
ar: إذا اخترت نعم، سيتم استخدام الصور الحجم الكامل والعرض والارتفاع الخاص ب HTML سيتم استخدام السمات لتحديد حجم.

en: If set to yes, the FullCalendar will be used instead of the standard calendar on the events page.
ar: إذا اخترت نعم، سيتم استخدام التقويم كامل بدلا من معيار التقويم في صفحة المناسبات.

en: If set to yes, your emails will be sent in HTML format, otherwise plaintext.
ar: إذا اخترت نعم، سيتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني بتنسيق HTML، خلاف ذلك رسالة عادية .

en: If set, the total number of spaces for a single booking to this event cannot exceed this amount.
ar: إذا وضع، فإن العدد الإجمالي لاماكن الحجز المستقل لهذه المناسبة لا يمكن أن يتجاوز هذا العدد.

en: If the user made a previous booking and cannot double-book.
ar: إذا كان المستخدم أجرى الحجز السابق ولا يمكن أن يحجز مرة اخرى.

en: If the user tries to make a booking with spaces that exceeds the maximum number of spaces per booking.
ar: إذا حاول المستخدم الحجز الاماكن التي يتجاوز الحد الأقصى لعدد الاماكن المسموح به في الحجز.

en: If the user tries to make a booking without requesting any spaces.
ar: إذا حاول المستخدم إجراء الحجز دون طلب أي اماكن.

en: If there are any new updates, you should now see them in your Plugins or Updates admin pages.
ar: اذا كان هناك أي تعديلات جديدة، يجب عليك رؤيتها في الإضافات خاصتك او في صفحات الادمن المحدثة .

en: If there are member-only tickets, you can choose whether or not to show these tickets to guests.
ar: إذا كان هناك تذاكر للأعضاء فقط، يمكنك اختيار ما إذا كان تظهر  أو لا هذه التذاكر للضيوف.

en: If there's no fields to show in the main search section, this button will be used instead at the bottom of the advanced fields.
ar: إذا لم يكن هناك أي حقول لإظهارها في قسم البحث الأساسي ، هذا الزر سوف يستخدم بدلاً منه في آخر الحقول المتقدمة.

en: If this is incorrect, click cancel and try a more specific address.
ar: إذا كان ذلك غير صحيح ، إضغط إلغاء وحاول باستخدام المزيد من العناوين المخصصة

en: If translations are left blank, the default value will be used.
ar: إذا تركت الترجمة فارغة، سيتم استخدام القيمة الافتراضية.

en: If viewing a page for events on a specific date, this is the title that would show up. To insert date values, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>  with a <code>#</code> symbol before them, i.e. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>
ar: إذا عرضت صفحة للمناسبات بتاريخ محدد ، هذا العنوان الذي يجب أن يظهر . لإدخال قيمة التاريخ ، استخدم  رمز <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">حروف صيغة الوقت لـ PHP</a> مع a <code>#</code> قبلهم ، على سبيل المثال، <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>إلى آخره<br

en: If you are not using it already, we recommend you try the <a href="%s" target="_blank">Use Google Libraries</a> plugin, because without further optimization options below it already significantly reduces the number of files needed to display your Event pages and will most likely speed up your overall website loading time.
ar: إذا كنت لا تستخدمه بالفعل، فنحن نوصي أن تجرب إضافة  <a href="%s" target="_blank"> Use Google Libraries </A> ، لأنه بدون مزيد من الخيارات الأمثل بالفعل يقلل بشكل كبير من عدد من الملفات اللازمة لعرض صفحات هذه المناسبة الخاص بك وعلى الأرجح سنقوم بتسريع وقت تحميل الموقع لديك .

en: If you choose 'Pages' then %s will be shown using your theme default page template, alternatively choose from page templates that come with your specific theme.
ar: إذا اخترت "الصفحات" ثم %s سوف  تعرض باستخدام صفحة قالب الافتراضي للثيم الخاصة بك، بدلا من الاختيار من بين صفحات القوالب  التي تأتي مع ثيم محدد.

en: If you choose a group by mode, your events page will display events in groups of your chosen time range.
ar: إذا اخترت مجموعة عن طريق الوضع،  صفحة المناسبات الخاصة بك سوف تعرض المناسبات  في مجموعات خلال النطاق الزمني الذي تم اختياره.

en: If you choose the Event post type whilst Events Manager is activated, you can also visit the <a href="%s">Events Manager settings page</a> for a few more options when displaying event information on your calendar.
ar: إذا اخترت نوع  نشر مناسبة في حين يتم تنشيط  Events Manager، يمكنك أيضا زيارة <a href="%s">صفحة إعدادات Events Manager </a> للحصول على عدد أكثر من الخيارات عند عرض معلومات المناسبة على التقويم الخاص بك.

en: If you disable locations, bear in mind that you should remove your location page, shortcodes and related placeholders from your <a href="#formats" class="nav-tab-link" rel="#em-menu-formats">formats</a>.
ar: إذا قمت بتعطيل المواقع، يضع في اعتبارها أنه يجب إزالة صفحة الموقع الخاص بك،الاختصارات والاماكن  ذات الصلة من<a href="#formats" class="nav-tab-link" rel="#em-menu-formats">الصيغ الخاصة بك</a>.

en: If you enable tips, this information will be shown, which can include HTML.
ar: إذا قمت بتمكين تلماليحات، سيتم عرض هذه المعلومات، التي يمكن أن تشمل HTML.

en: If you get a lot of pending bookings and you decide to allow more bookings than spaces allow, setting this to yes will allow you to override the event space limit when manually approving.
ar: إذا كانت الكثير من الحجوزات في الانتظار وكنت قررت أن تسمح بالمزيد من الحجوزات اكثر من  الأماكن المسموح بها، اختر "نعم" وسوف تسمح لك بتجاوز الحد المسموح للأماكن في المناسبة عند الموافقة يدويا.

en: If you just want to deactivate the plugin, <a href="%s">go to your plugins page</a>.
ar: إذا كنت ترغب فقط في تنشيط الاضافات، <a href="%s"> اذهب  إلى حسابك في </A> صفحة الإضافات.

en: If you prefer a ticket table like with multiple tickets, even for single ticket events, enable this.
ar: إذا كنت تفضل جدول التذكرة كما هو الحال مع تذاكر متعددة، حتى بالنسبة للمناسبات ذات التذكرة الواحدة، قم بتمكين هذا.

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Events Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these deprecated attributes, give it a blank value and save.
ar: إذا كنت ترى أي سمات بالأسفل هنا، وهذا يعني انها لا تستخدم في صيغ  Events Manager . لإضافتها، تحتاج إلى إضافة سمة مخصصة مرة أخرى إلى خيار التنسيق في صفحة الإعدادات. لإزالة أي من صفات الاستهلاك، اتركها  فارغة وحفظها.

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
ar: إذا قمت بتحديد المدينة الافتراضية،  ستكون محددة عند إنشاء موقع جديد.

en: If you update this event data and save, it could get overwritten if you edit the recurring event template. To make it an independent, <a href="%s">detach it</a>.
ar: إذا قمت بتحديث بيانات المناسبة وحفظها، فإنه سوف يستبدل الكتابة إذا قمت بتحرير نموذج تكرار المناسبة  . لجعلها مستقلة <a href="%s">افصل المناسبة </a>.

en: If you use the %s <a href="%s">shortcode</a>, you can display a map of all your locations and events, the settings below will be used.
ar: إذا كنت تستخدم %s <a href="%s">كود مختصر</a> يمكنك عرض خريطة لكل من المواقع والمناسبات ، سيتم استخدام الإعدادات أدناه.

en: If you use the <code>#_LOCATIONMAP</code> <a href="%s">placeholder</a> when displaying individual event and location information, the settings below will be used.
ar: إذا كنت تستخدم <code>#_LOCATIONMAP</code> <a href="%s">مخزن</a> عند عرض معلومات المناسبة والمكان الفردي، سيتم استخدام الإعدادات أدناه.

en: If you would like every event booking confirmation email sent to an administrator write their email here (leave blank to not send an email).
ar: إذا كنت ترغب تأكيد كل حجز بالبريد الإلكتروني ارسل  إلى المسؤول ان يكتب بريدهم الإلكتروني هنا (اتركه فارغا لعدم ارسال بريد الكتروني).

en: If you would like to add extra classes to your body html tag when a single %s page is displayed, enter it here. May be useful or necessary if your theme requires special class names for specific templates.
ar: إذا كنت ترغب في إضافة فئات إضافية لمحتوي ال HTML عند عرض صفحة واحدة %s، أدخله هنا. قد تكون مفيدة أو ضرورية إذا الثيم الخاص بك يتطلب أسماء الفئة الخاصة لقوالب معينة.

en: If you would like to check and see if there is a new stable update.
ar: إذا كنت ترغب في التحقق ومعرفة ما إذا كان هناك تحديث جديد مستقر.

en: If you would like to disable comments entirely, disable this, otherwise you can disable comments on each single %s. Note that %s with comments enabled will still be until you resave them.
ar: إذا كنت ترغب في تعطيل التعليقات تماما، عطّل هذا، وإلا يمكنك تعطيل التعليقات كل على حدا %s. لاحظ أن %s سيظل التعليق ممكن حتى تقوم بإعادة حفظهم.

en: If you would like to download a dev version, but just as a one-off, you can force a dev version check by clicking the button below. If there is one available, it should appear in your plugin updates page as a regular update.
ar: إذا كنت ترغب في تحميل نسخة ديف، ولكن لمرة واحدة، يمكنك فرض اختيار إصدار ديف بالنقر على الزر أدناه. إذا كان هناك اصدار متاح، ينبغي أن يظهر في صفحة تحديثات البرنامج المساعد الخاص بك كتحديث منتظم.

en: If you would like to show events that span over more than one day, see the Calendar section on this page.
ar: إذا كنت ترغب في عرض المناسبات  التي تمتد لأكثر من يوم واحد، راجع التقويم في هذه الصفحة.

en: If you would prefer all your locations to belong to your main blog, users in sub-sites will still be able to create locations, but the actual locations are created and reside in the main blog.
ar: إذا كنت تفضل ان كل المواقع الخاصة بك تنتمي الى المدونة الرئيسية الخاصة بك، ويبقى المستخدمون في المواقع الفرعية قادرين على إنشاء الأماكن ، ولكن المواقع المنشئة والفعلية موجودة على المدونة الرئيسية.

en: If your events have multiple tickets, enabling this will show a separate row for each ticket within a booking.
ar: إذا كانت المناسبات  الخاصة بك لديها تذاكر متعددة، تمكين هذه ،سوف تظهر في صف منفصل لكل تذكرة داخل الحجز.

en: Image
ar: حذف

en: Image Sizes
ar: احجام الصورة

en: In order to use attributes, you must define some in your templates, otherwise they'll never show. Go to Events > Settings > General to add attribute placeholders.
ar: من أجل استخدام الصفات، يجب عليك تعريف بعض في القوالب الخاصة بك، وإلا فإنها سوف لن تظهر أبدا. الذهاب إلى المناسبات  > الإعدادات> عام لإضافة العناصر النائبة .

en: In single ticket mode, users can only create one ticket per event (and will not see options to add more tickets).
ar: في وضع التذكرة المستقلة، يمكن للمستخدمين إنشاء تذكرة واحدة فقط لكل مناسبة (وسوف لا ترى خيارات لإضافة المزيد من التذاكر).

en: In the <a href='%s'>settings page</a>, you'll find various textboxes where you can edit how event information looks, such as for event and location lists. Using the placeholders below, you can choose what information should be displayed.
ar: في <a href='%s' صفحة الإعدادات </a> ,  سوف تجد أنواع مختلفة من صناديق النص ، التي تسمح لك بتحرير ورؤية كيف تبدو معلومات المناسبة   ، مثل قوائم المناسبات و الأماكن . باستخدام المكان المخصص أدناه ، بإمكانك اختيار المعلومات التي ترغب أن تظهر .

en: In the boxes below, you are expected to write the page IDs. For multiple pages, use comma-separated values e.g. 1,2,3. Entering 0 means EVERY page, -1 means the home page.
ar: في المربعات أدناه، يتوقع منك إرسال معرفات الصفحة. لصفحات متعددة، استخدم القيم مفصولة بفواصل على سبيل المثال 1،2،3. دخول 0 يعني كل صفحة، -1 يعني في الصفحة الرئيسية.

en: Include in WordPress Searches?
ar: ضمها إلى بحث الووردبرس؟

en: Include on
ar: تشمل على

en: Include pages where you use shortcode or PHP to display event submission forms.
ar: تضمين صفحات حيث يمكنك استخدام الاختصارات أو PHP لعرض نماذج الإرسال للمناسبة.

en: Include pages where you use shortcodes or widgets to display event search forms.
ar: تضمين صفحات حيث يمكنك استخدام الاختصارات أو السمات لعرض أشكال البحث عن المناسبة.

en: Incomplete Bookings
ar: حجز غير مكتمل

en: Individual tickets with remaining spaces will not be available if total booking spaces reach this limit. Leave blank for no limit.
ar: التذاكر الفردية مع الاماكن المتبقية لن تكون متاحة، إذا وصلت الأماكن الى الحد الأقصى من  الاماكن المحجوزة الإجمالية. اتركه فارغا لالغاء الحدود.

en: Initial lengths
ar: الأطوال الأولية

en: Insert the address of the notification sender.
ar: أدخل عنوان مرسل الإخطار.

en: Insert the display name of the notification sender.
ar: إدراج اسم العرض من مرسل الإخطار.

en: Insert the password to be used to access your SMTP server
ar: أدخل كلمة المرور ليتم استخدامها للوصول إلى خادم SMTP

en: Insert the username to be used to access your SMTP server.
ar: إدراج اسم المستخدم لاستخدامه للوصول إلى خادم SMTP الخاص بك.

en: It looks like you have WPML enabled on your site. We advise you also install our extra <a href="%s">Events Manager WPML Connector</a> plugin which helps the two work better together. <a href="%s">Dismiss message</a>
ar: يبدو أن لديك خاصية WPML على موقع الويب الخاص بك. ننصحك أيضا تثبيت اضافتنا<a href="%s">Events Manager WPML Connector  </a>مما يساعد الاثنين للعمل معا بشكل أفضل. <a href="%s">تجاهل الرسالة </a>

en: It will not be displayed on the website listings, to correct this you must <a href="%s">edit your location</a> directly.
ar: لن يتم عرض القوائم على شبكة الإنترنت، لتصحيح هذا يجب <a href="%s">تعديل موقعك  </a> مباشرة.

en: JavaScript Files
ar: ملفات جافا سكريبت

en: Label
ar: عنوان

en: Last Name
ar: الاسم الاخير

en: Leave blank for no limit.
ar: اتركه فارغا لالغاء حد.

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
ar: أتركه  فارغاً بدون الحد العلوي أو السفلي.

en: Limit JS file loading?
ar: تحديد تحميل ملف جافا سكريبت؟

en: Limit loading of our CSS files?
ar: الحد من تحميل ملفات CSS؟

en: Limits the number of events on each calendar day. Leave blank for no limit.
ar: تحديد عدد من المناسبات في كل يوم . اتركه فارغا اذا لايوجد حد.

en: Limits the number of future events shown (0 = unlimited).
ar: يحد من عدد المناسبات المستقبلية المعروضة (0 = غير محدود).

en: Link directly to event on day with single event?
ar: هل تريد ربط مباشر لهذا المناسبة في يوم بحيث تكون كحدث منفرد بهذا اليوم ؟

en: Link sub-site %s directly to sub-site?
ar: رابط  موقع فرعي %s مباشرة الى موقع فرعي؟

en: Link text used for link to user bookings.
ar: نص الارتباط يستخدم لتصل إلى حجوزات المستخدم.

en: List Limits
ar: تحديدات القائمة

en: List events by date title
ar: رتب المناسبات بحسب تأريخ العنوان

en: List item format
ar: صيغة عنصر القائمة

en: Loading Map....
ar: تحميل الخريطة ....

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Loads our own JS file if no other dependencies are already loaded, which is still needed for many items generated by EM using JavaScript such as Calendars, Maps and Booking Forms/Buttons
ar: تحميل ملف الجافا سكريبت الخاصة بنا إذا لم يكن هناك  أي تبعيات أخرى قد تحملت ، والتي لا تزال هناك حاجة لكثير من العناصر التي تم إنشاؤها بواسطة إضافة  Events Manager . باستخدام جافا سكريبت مثل التقاويم والخرائط ونماذج الحجز / أزرار

en: Location
ar: موقع

en: Location Image
ar: صورة الموقع

en: Location Name
ar: موقع اسم

en: Location Name:
ar: اسم المكان:

en: Location Related Placeholders
ar: أماكن  المواقع  ذات الصلة

en: Location balloon format
ar: شكل بالون للموقع

en: Location name
ar: اسم الموقع

en: Location not found
ar: لم يتم العثور على الموقع

en: Location:
ar: الموقع:

en: Locations
ar: أماكن

en: Locations list page
ar: صفحة قائمة المواقع

en: Locations on main blog?
ar: مكان على المدونة الرئيسية

en: Log In
ar: تسجيل الدخول

en: Log in if you already have an account with us.
ar: قم بتسجيل الدخول إذا كنت تمتلك حساب في موقعنا .

en: Logged In Users
ar: تسجيل الدخول للمستخدمين

en: Looking for the rest of the FullCalendar Options? They've moved <a href="%s">here</a>, the options below are for overriding specific bits relevant to Events Manager.
ar: هل تبحث عن بقية خيارات التقويم الكاملة؟ لقد انتقلت <a href="%s">هنا</a>، الخيارات أدناه هي لتجاوز بت محددة متعلقة ب  Events Manager.

en: Lost your password?
ar: فقدت كلمة المرور ؟

en: Mail sending method
ar: طريقة إرسال البريد

en: Main Search Fields
ar: حقول البحث الرئيسية

en: Manage %s Bookings
ar: إدارة %s  الحجوزات

en: Manage Person's Booking
ar: إدارة حجوزات الاشخاص

en: Manage bookings
ar: إدارة الحجوزات

en: Manage bookings link text
ar: إدارة نص الروابط للحجوزات

en: Manage my bookings
ar: إدارة الحجوزات الخاصة بك

en: Many themes display extra meta information on post pages such as 'posted by' or 'post date' information, which may not be desired. Usually, page templates contain less clutter.
ar: العديد من الثيمات  تعرض معلومات وصفية اضافية على صفحات آخرى مثل "أرفق" أو معلومات "تاريخ ما بعد '، الذي قد لا يكون المطلوب. عادة، صفحة القوالب تحتوي على أقل فوضى.

en: Map Unavailable
ar: الخريطة غير متوفرة

en: Maps
ar: خرائط

en: Max
ar: الحد الاعلى

en: Maximum Spaces Per Booking
ar: الاماكن القصوى لكل الحجز

en: Maximum height (px)
ar: أقصى ارتفاع (بكسل)

en: Maximum size (bytes)
ar: الحد الأقصى للحجم (بايت)

en: Maximum spaces per booking
ar: الحد الاعلى من الاماكن لكل الحجز

en: Maximum width (px)
ar: الحد الأقصى للعرض(بكسل)

en: Min
ar: الحد الادنى

en: Min/Max
ar: الحد الأقصى / الحد الادنى

en: Minimum height (px)
ar: الحد الأدنى للارتفاع (بكسل)

en: Minimum width (px)
ar: الاحد الادنى للعرض(بكسل)

en: Missing fields:
ar: حقول مفقودة:

en: Modifications to these events will cause all recurrences of each event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and detach them from recurring events by visiting the <a href="%s">events page</a>.
ar: التعديلات على هذه المناسبات سوف يؤدي كل تكرار لكل مناسبة ليتم حذفها وإعادة إنشائها وسيتم حذف الحجوزات السابقة! يمكنك تعديل التكرارات الفردية وفصل المناسبات المتكررة من خلال زيارة <a href="%s"> صفحة المناسبات</a>.

en: Modifications to this event will cause all recurrences of this event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and disassociate them with this recurring event.
ar: التعديلات على هذه المناسبة سوف يسبب تكرار هذه المناسبة ويتم حذفها وإعادة إنشائها وسيتم حذف الحجوزات السابقة! يمكنك تعديل تكرار متفرد والنأي بها عن المناسبة المتكررة.

en: Modify Booking
ar: تعديل الحجز

en: Modify what information is displayed in this booking table.
ar: تعديل ما هي المعلومات التي يتم عرضها في هذا الجدول الحجز.

en: Mon
ar: الاثنين

en: Monday
ar: الاثنين

en: Month format
ar: استخدام صيغة الشهر

en: Monthly
ar: شهرياً

en: More Events message
ar: المزيد من رسائل المناسبات

en: Multi Site Options
ar: خيارات متعددة الموقع

en: MultiSite options have moved <a href="%s">here</a>. <a href="%s">Dismiss message</a>
ar: تم نقل الخيارات متعددة المواقع </a> <a href="%s">هنا </a>. <a href="%s"> تجاهل الرسالة </a>

en: My %s
ar: %s ي

en: My Bookings
ar: حجوزات مناسباتي

en: My Bookings messages
ar: رسائل الحجز الخاص بي

en: My Event Bookings
ar: تأكيد المدعوين لمناسباتي

en: My Events
ar: مناسباتي

en: My Locations
ar: مواقعي المخزنة

en: My Profile
ar: عضوية المجموعات

en: My bookings
ar: حجوزات مناسباتي

en: Name
ar: اسم

en: Near...
ar: تقريباً...

en: Needs Attention
ar: انتباه

en: New Event
ar: مناسبة جديدة

en: New Event Category Name
ar: إسم فئة مناسبات جديدة

en: New Event Tag Name
ar: إسم وسم مناسبات جديد

en: New Location
ar: مكان جديد

en: New Recurring Event
ar: مناسبة متكررة جديدة

en: New user registration on your blog %s:
ar: تسجيل مستخدم جديد على مدونتك %s :

en: Next event format
ar: صيغة المناسبة القادمة

en: No
ar: لا

en: No %s
ar: لا %s

en: No %s message
ar: لا يوجد  %s رسائل

en: No Events
ar: لا يوجد مناسبات

en: No Events Found
ar: لم يتم العثور على أى مناسبات

en: No Events Found in Trash
ar: لم يتم العثور على أى مناسبات في سلة المهملات

en: No Location
ar: الموقع غير

en: No Locations Found
ar: لم يتم العثور على أى أماكن

en: No Locations Found in Trash
ar: لم يتم العثور على أى أماكن في سلة المهملات

en: No Locations message
ar: لا يوجد رسائل للأماكن

en: No Recurring Events Found
ar: لم يتم العثور على أى مناسبات متكررة

en: No Recurring Events Found in Trash
ar: لم يتم العثور على أى مناسبات متكررة  في سلة المهملات

en: No bookings.
ar: لا يوجد حجوزات.

en: No cancelled bookings.
ar: لا يوجد حجوزات ملغيّة

en: No categories available, <a href="%s">create one here first</a>
ar: لا يوجد فئات متاحة، <a href="%s">خلق واحدة هنا أولا</a>

en: No confirmed bookings.
ar: لا يوجد حجوزات مؤكدة.

en: No events
ar: لا يوجد مناسبات

en: No events in this category
ar: لا يوجد مناسبات في هذه الفئة

en: No events in this location
ar: لا يوجد مناسبات في هذا المكان

en: No events message
ar: لا يوجد رسائل للمناسبات

en: No events with this tag
ar: لا يوجد مناسبات لهذا الوسم

en: No groups defined yet.
ar: لا يوجد مجموعات محددة حتى الآن.

en: No image uploaded for this event yet
ar: لم يتم تحميل صورة رئيسية لهذه المناسبة حتى الآن

en: No image uploaded for this location yet
ar: لا يوجد صورة تم تحميلها لهذا الموقع حتى الآن

en: No locations
ar: لا يوجد أماكن

en: No locations have been inserted yet!
ar: لم يتم إدراج أي مواقع حتى الآن!

en: No pending bookings.
ar: لا يوجد حجوزات معلقة

en: No rejected bookings.
ar: لا يوجد حجوزات مرفوضة

en: No responses yet!
ar: غير نشط بعد!

en: No spaces booked
ar: لا يوجد أماكن محجوزة

en: No ticket id provided
ar: تذكرة غير مزودة بمعرف

en: No-User Booking Mode
ar: وضع عدم حجز المستخدم

en: None
ar: لا شيء

en: Not Supplied
ar: غير مزود

en: Not a Group Event
ar: ليست مجموعة لمناسبة

en: Not approved, spaces full.
ar: لم تتم الموافقة عليها، الاماكن ممتلئة بالكامل.

en: Not attending any events yet.
ar: لم تحضر أى مناسبة بعد.

en: Not enough spaces
ar: لا يوجد أماكن كافية

en: Note that assigning a %s page above will override this archive if the URLs collide (which is the default setting, and is recommended for maximum plugin compatibility). You can have both at the same time, but you must ensure that your page and %s slugs are different.
ar: لاحظ أن تعيين الصفحة على  %s فوق ستتجاوز هذا الأرشيف إذا كانت عناوين تصطدم (و هو الإعداد الافتراضي، ويستحب للأقصى قدر من التوافق للاضافة). يمكن أن يكون الاثنين في نفس الوقت، ولكن يجب عليك التأكد من أن صفحتك و%s مختلفة.

en: Note that assigning a %s page above will override this archive if the URLs collide (which is the default settings, and is recommended for maximum plugin compatibility). You can have both at the same time, but you must ensure that your page and %s slugs are different.
ar: لاحظ أن تعيين الصفحة %s  فوق ستتجاوز هذا الأرشيف إذا كانت عناوين متصادمة (وهو الإعدادات الافتراضية، ويستحب للأقصى قدر من التوافق الاضافة). يمكن أن يكون الاثنين على حد سواء في نفس الوقت، ولكن يجب عليك التأكد من أن صفحتك و%s مختلفة.

en: Notification sender address
ar:  عنوان مرسل الإخطار

en: Notification sender name
ar: الإخطار باسم المرسل

en: Now there are #_BOOKEDSPACES spaces reserved, #_AVAILABLESPACES are still available.
ar: هناك #_BOOKEDSPACES اماكن المحجوزة، #_AVAILABLESPACES لا تزال متاحة.

en: Number of events
ar: عدد المناسبات

en: Online bookings are not available for this event.
ar: الحجز عبر الانترنت غير متوفر لهذه المناسبة.

en: Only show events starting within a certain time limit on the events page. Default is future events with no end time limit.
ar: أظهر فقط المناسبات التي تبدأ خلال الوقت الحالي المحدد على صفحة المناسبات . بشكل افتراضي  فإن المناسبات القادمة تكون بدون وقت انتهاء محدد .

en: Order
ar: ترتيب

en: Order By
ar: ترتيب بحسب

en: Order Tickets By
ar: ترتيب التذاكر حسب

en: Order by %s
ar: الترتيب بحسب %s

en: Order by end date, end time, then event name
ar: اطلب بواسطة  تاريخ الانتهاء ، ووقت الانتهاء ، ومن ثم اسم المناسبة

en: Order by event name, then event start time
ar: ترتيب حسب اسم المناسبة ، ثم وقت بدء المناسبة

en: Order by event start time, then event name
ar: ترتيب حسب وقت بدء المناسبة ، ثم اسم المناسبة

en: Order by name
ar: الترتيب بحسب الاسم

en: Order by name, end date, then end time
ar: اطلب بواسطة الاسم ، وتاريخ الانتهاء ، ومن ثم وقت الانتهاء

en: Order by name, start date, then start time
ar: اطلب بواسطة الاسم ، وتاريخ البداية ، ومن ثم وقت البداية

en: Order by start date, start time
ar: الترتيب بحسب تاريخ البداية ، ووقت البداية

en: Order by start date, start time, then event name
ar: اطلب بواسطة تاريخ البداية ، ووقت البداية ، ومن ثم اسم المناسبة

en: Order of the locations
ar: ترتيب الأماكن

en: Other
ar: أخرى

en: Our CSS file will be EXCLUDED on all of these pages. Takes precedence over inclusion rules.
ar: سيتم استبعاد ملف CSS على كل من هذه الصفحات. الأسبقية حسب قواعد التضمين.

en: Our CSS file will only be INCLUDED on all of these pages.
ar: لن يتم تضمين ملف CSS على كل من هذه الصفحات.

en: Override Excerpts with Formats?
ar: تجاوز المقتطفات مع التنسيقات؟

en: Override calendar on events page?
ar: تجاوز التقويم على صفحة المناسبات؟

en: Override calendar shortcode?
ar: تجاوز اختصارات التقويم؟

en: Override with Formats?
ar: تجاوز مع التنسيقات؟

en: Overrides the default calendar shortcode. You can also use [events_fullcalendar] instead.
ar: يتجاوز اختصارات  للتقويم الافتراضي. يمكنك أيضا استخدام [events_fullcalendar] بدلا من ذلك.

en: Owner
ar: مالك

en: PHP mail function
ar: دالةPHP للبريد الاكتروني

en: Pages
ar: صفحات

en: Parent Event
ar: المناسبة الأصلية

en: Parent Event Categories
ar: فئات المناسبات الأصلية:

en: Parent Event Category:
ar: فئة المناسبات الأصلية:

en: Parent Event Tag:
ar: وسم المناسبات الأصلية:

en: Parent Event Tags
ar: وسوم المناسبات الأصلية

en: Parent Location
ar: المكان الأصلي

en: Parent Recurring Event
ar: المناسبة المتكررة الأصلية

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password Lost and Found
ar: فقد كلمة السر ثم وجدت

en: Past And Present Bookings
ar: الحجوزات السابقة والحالية

en: Past Events
ar: المناسبات السابقة

en: Past events
ar: المناسبات السابقة

en: Pending
ar: معلق

en: Pending Spaces
ar: أماكن بانتظار الموافقة

en: Pending booking email
ar: الحجز بانتظار الموافقة بالبريد الإلكتروني

en: Performance Optimization
ar: الأداء الأمثل

en: Personal Details
ar: التفاصيل الشخصية

en: Personal details have successfully been modified.
ar: تم تعديل بياناتك الشخصية بنجاح

en: Phone
ar: هاتف

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Phone number
ar: رقم الهاتف

en: Placeholders for customizing event pages
ar: مكان لتخصيص صفحات المناسبات

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
ar: يرجى<a href="%s">تسجيل الدخول</a> لعرض حجوزاتك.

en: Please add a User ID.
ar: الرجاء إضافة معرف المستخدم

en: Please enter a valid ticket price e.g. 10.50 (no currency signs)
ar: الرجاء إدخال سعر التذكرة صالحة مثلا 10.50 (بدون اشارة العملة)

en: Please enter your Location ID, or leave blank for no location.
ar: الرجاء إدخال اسم الموقع الخاص بك، أو اتركه فارغا بدون موقع.

en: Please enter your Location ID.
ar: الرجاء إدخال معرف الموقع الخاص بك.

en: Please supply a valid email format.
ar: الرجاء تزويدنا بصيغة ايميل صحيح

en: Please wait while the booking is being submitted.
ar: يرجى الانتظار بينما يتم تسليم الحجز

en: Popular Event Categories
ar: فئات المناسبات الأكثر شهرة

en: Popular Event Tags
ar: وسوم المناسبات الأكثر شهرة

en: Post Classes
ar: كلاسات المنشور

en: Postcode:
ar: الرمز البريدي:

en: Posts
ar: التدوينات

en: Prevent unnecessary loading of JavaScript files on pages where they are not needed.
ar: منع التحميل غير الضروري لملفات الجافا سكريبت على الصفحات التي لا تكون هناك حاجة إليها.

en: Price
ar: سعر

en: Pricing
ar: التسعير

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Published Event
ar: مناسبات منشورة

en: Quantity
ar: الكمية

en: RSS Scope
ar: مدى RSS

en: RSS description format
ar: صيغة وصف RSS

en: RSS limit
ar: حدود RSS

en: RSS main description
ar: وصف RSS  الرئيسي

en: RSS main title
ar: عنوان RSS الرئيسي

en: RSS title format
ar: صيغة عنوان RSS

en: Re-Check Updates
ar: إعادة التحقق من التحديثات

en: Re-Submitted Event Awaiting Approval
ar: المناسبة التي أعدت تقديمها  في انتظار الموافقة

en: Recent Bookings
ar: الحجوزات الأخيرة

en: Recurrences
ar: تكرار

en: Recurrences span from
ar: تكرار تمتد من

en: Recurring Event
ar: مناسبة مكررة

en: Recurring Events
ar: المناسبات المتكررة

en: Recurring Events Template
ar: نموذج المناسبات المتكررة

en: Region
ar: منطقة

en: Region:
ar: المنطقة:

en: Registration Email Templates
ar: نموذج التسجيل بالبريد الالكتروني

en: Registration email
ar: البريد الالكتروني للتسجيل

en: Registration email subject
ar: موضوع ايميل التسجيل

en: Reject
ar: رفض

en: Rejected
ar: مرفوض

en: Rejected booking email
ar: رفض الحجز البريد الإلكتروني

en: Remember Me
ar: تذكرني

en: Remove Image
ar: حذف الصورة

en: Require locations for events?
ar: تحتاج لأماكن للمناسبات ؟

en: Required?
ar: مطلوب؟

en: Reschedule Events
ar: إعادة جدولة المناسبات

en: Resend Email
ar: إعادة ارسال البريد الالكتروني

en: Reserved unconfirmed spaces?
ar: حجز الأماكن الغير مؤكدة؟

en: Reset
ar:  إعادة تعيين

en: Reset Events Manager
ar: إعادة تعيين Events Manager  للإعدادت الافتراضية

en: Reset this form to create a location or search again.
ar: إعادة هذا النموذج لإنشاء موقع أو البحث مرة أخرى.

en: Restore
ar: استعادة

en: Restrict to
ar: تقييد ل

en: SMTP authentication is often needed. If you use Gmail, make sure to set this parameter to Yes
ar: غالبا نحتاج المصادقة SMTP. إذا كنت تستخدم Gmail، تأكد من تعيين هذه الميزة إلى نعم

en: SMTP password
ar: كلمة مرور SMTP

en: SMTP username
ar: اسم المستخدم SMTP

en: Same as <em>Date Format</em>, but this is used for the datepickers used by Events Manager. This uses a slightly different format to the others on here, for a list of characters to use, visit the <a href="%s">jQuery formatDate reference</a>
ar: نفس <em> تنسيق التاريخ <em/>، ولكن يتم استخدام هذا لdatepickers المستخدمة من قبل Events Manager. هذا يستخدم شكل مختلف قليلا إلى الآخرين هنا، للحصول على قائمة الشخصيات للاستخدام، زيارة <a href="%s"> مسج formatDate إشارة </a>

en: Same concept as the body classes option, but some themes also use the <code>post_class()</code> function within page content to differentiate styling between post types.
ar: نفس مفهوم خيارات فئات المحتوى،  ولكن بعض الثيمات  أيضا تستخدام <code>post_class()</code> دالة داخل محتوى الصفحة للتفريق بين أنواع نمط لآخر.

en: Sat
ar: السبت

en: Saturday
ar: السبت

en: Save Changes
ar: حفظ لتغييرات

en: Save Settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Save Ticket
ar: حفظ  التذكرة

en: Scope
ar: مدى

en: Scope of the locations
ar: مدى الأماكن

en: Search
ar: ابحث

en: Search %s...
ar: ابحث %s...

en: Search Event Categories
ar: بحث عن فئات المناسبات

en: Search Event Tags
ar: البحث في وسوم المناسبات

en: Search Events
ar: البحث عن مناسبات

en: Search Form
ar: نموذج البحث

en: Search Forms
ar: أشكال البحث

en: Search Locations
ar: البحث عن الأماكن

en: Search Recurring Events
ar: البحث عن مناسبات المتكررة

en: Search button text
ar: نص زر البحث

en: Search form will be pre-selected with this country, if searching by country is disabled above, only search results from this country will be returned.
ar: سيتم اختيار نموذج البحث مسبقا  مع هذا البلد، وإذا كان البحث عن طريق بلد معطل أعلاه، سيتم إرجاع فقط نتائج البحث من هذا البلد.

en: Search forms
ar: أشكال البحث

en: Searching...
ar: جاري البحث...

en: Select a group you admin to attach this event to it. Note that all other admins of that group can modify the booking.
ar: اختر المجموعة التي تشرف عليها وإرفاق هذه المناسبة لها. ملاحظة/ن جميع المدراء الآخرين من تلك المجموعة يمكنهم تعديل الحجز.

en: Select the method to send email notification.
ar: حدد طريقة لإرسال إشعارات البريد الإلكتروني.

en: Select the options below and export all the bookings you have currently filtered (all pages) into a CSV spreadsheet format.
ar: حدد الخيارات أدناه وتصدير جميع الحجوزات التي قمت تصفيتها حاليا (كل الصفحات) إلى تنسيق جدول CSV.

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
ar: اختر نعم للسماح للحجوزات والتذاكر للفعاليات.

en: Select yes to disable Events Manager from enabling thumbnails (some themes may already have this enabled, which we cannot be turned off here).
ar: اختار "نعم" لمنع  Events Manager   من السماح  بالصور المصغرة ( بعض الثيمات بالفعل الصور المصغرة ممكنة ، وهو ما لا يمكننا إيقافه).

en: Select yes to enable the attributes feature
ar: اختر "نعم" لتمكين ميزة السمات

en: Select yes to enable the category features
ar: حدد نعم لتمكين مميزات الفئة

en: Select yes to enable the recurrence features feature
ar: اختار نعم لتمكين ميزة تكرار

en: Select yes to enable the tag features
ar: حدد نعم لتمكين مميزة الوسوم

en: Select yes to select location from a drop-down menu; location selection will be faster, but you will lose the ability to insert locations with events
ar: اختر "نعم"  لتحديد موقع من القائمة المنسدلة. اختيار الموقع سوف يكون أسرع، ولكن سوف تفقد القدرة على إدراج المواقع مع المناسبات

en: Send Email
ar: ارسال البريد الالكتروني

en: Send HTML Emails?
ar: إرسال رسائل البريد الإلكتروني HTML؟

en: Send your booking
ar: إرسال الحجز الخاص بك

en: Separate event categories with commas
ar: قم بفصل فئات المناسبات باستخدام الفواصل " ، "

en: Separate event tags with commas
ar: قم بفصل الوسوم باستخدام الفواصل " ، "

en: Setting this to no will allow you to submit events without locations. You can use the <code>{no_location}...{/no_location}</code> or <code>{has_location}..{/has_location}</code> conditional placeholder to selectively display location information.
ar: اختيارك الخيار " لا" يسمح لك أن ترسل طلب المناسبات بدون تعيين المواقع. يمكنك استخدام <code>{no_location}...{/no_location}</code> او<code>{has_location}..{/has_location}</code> المخزن  الشرطي لعرض معلومات الموقع بشكل انتقائي.

en: Setting this to yes will also make your images crop efficiently with the %s feature in the %s plugin.
ar: تغيير هذا إلى الخيار "نعم" سيمكنك من قص صورك بكفاءة مع ميزة%s في إضافة %s .

en: Setting this to yes will make all events save in the main site event tables (EM must also be activated). This allows you to share events across different blogs, such as showing events in your network whilst allowing users to display and manage their events within their own blog. Bear in mind that activating this will mean old events created on the sub-blogs will not be accessible anymore, and if you switch back they will be but new events created during global events mode will only remain on the main site.
ar: تعيين هذا إلى نعم يجعل جميع الفعاليات تخزن في جداول موقع الفعالية الرئيسي (كما يجب تفعيل ادارة الفعالية)، وهذا يمكنك من مشاركة الفعاليات عبر مدونات مختلفة، مثل عرض الغاليات في شبكتك في حين السماح للمستخدمين لعرض وإدارة هذه الفعاليات من خلال مدوناتهم. نضع في اعتبارنا أن تفعيل هذا سيعني المناسبات القديمة التي تم إنشاؤها على المدونة الفرعية لن تكون في المتناول بعد الآن. وإذا قمت بالتبديل أنها ستكون كذلك أما المناسبات الجديدة التي تم إنشاؤها خلال وضع المناسبات  العالمية هي فقط من ستبقى على الموقع الرئيسي.

en: Setting this to yes will make categories display as a page rather than an archive.
ar: اختيار  " نعم "  سوف يجعل الفئات تظهر على الصفحة بدلاً من الأرشيف.

en: Settings
ar: اعدادات

en: Settings have been reset back to default. Your events, locations and categories have not been modified.
ar: تم إعادة الاعدادات الى الوضع الافتراضي.  لم يتم تعديل أماكن وفئات مناسباتك .

en: Shorten the calendar headings containing the days of the week, use 0 for the full name.
ar: تقصير عناوين التقويم الذي يحتوي على أيام الأسبوع، استخدم "صفر" للاسم الكامل.

en: Show Advanced Options
ar: عرض خيارات متقدمة

en: Show Advanced Search
ar: إظهار البحث المتقدم

en: Show Long Events?
ar: إظهار المناسبات الطويلة؟

en: Show all events link at bottom?
ar: إظهار جميع روابط المناسبات في الأسفل ؟

en: Show categories?
ar: إظهار  الفئات ؟

en: Show countries?
ar: إظهار المدن؟

en: Show date range?
ar: إظهار  بداية ونهاية التاريخ ؟

en: Show distance options?
ar: إظهار  خيارات المسافة ؟

en: Show events search?
ar: إظهار البحث في المناسبات؟

en: Show form again?
ar: عرض النموذج مرة أخرى؟

en: Show geolocation search?
ar: إظهار البحث بحسب الموقع الجغرافي ؟

en: Show label
ar: إظهار العنوان

en: Show list on day with single event?
ar: عرض قائمة المناسبات المنفردة بيوم ما  ؟

en: Show locations search?
ar: هل يظهر في البحث عن الأماكن ؟

en: Show member-only tickets?
ar: عرض تذاكر الأعضاء فقط؟

en: Show multiple tickets if logged out?
ar: عرض تذاكر متعددة إذا تم تسجيل الخروج؟

en: Show number of locations
ar: إظهار عدد الأماكن

en: Show regions?
ar: هل تظهر المناطق؟

en: Show some love?
ar: أظهر بعض الإعجاب؟

en: Show states?
ar: إظهار الولايات؟

en: Show text search?
ar: إظهار البحث في النص ؟

en: Show ticket table in single ticket mode?
ar: عرض جدول التذاكر في وضع التذكرة المستقلة؟

en: Show towns/cities?
ar: إظهار المدن/البلدات ؟

en: Show unavailable tickets?
ar: عرض التذاكر الغير المتاحة؟

en: Sign Up
ar: التسجيل

en: Since the event is repeated, you must specify an event end date greater than the start date.
ar: منذ ان اصبحت المناسبة تتكرر ، واجب عليك تحديد موعد نهاية المناسبة  ويكون أكبر من تاريخ البدء.

en: Single %s Format
ar: صيغة  %s المستقل

en: Single %s Page
ar: صفحة %s  منفردة

en: Single %s page format
ar: صيغة صفحة  %s منفردة

en: Single %s title format
ar: صيغة عنوان  %s منفردة

en: Single Location/Event Map Format
ar: صيغة خريطة المكان / المناسبة المستقلة

en: Single ticket mode?
ar: وضع التذكرة المستقلة؟

en: Site Categories
ar: فئات الموقع

en: Slug
ar: شريحة

en: Small Calendar
ar: تقويم مصغر

en: Sold Out
ar: بيعت كلها

en: Some WordPress themes don't follow best practices when generating navigation menus, and so the automatic title rewriting feature may cause problems, if your menus aren't working correctly on the event pages, try setting this to 'Yes', and provide an appropriate HTML title format below.
ar: بعض ثيمات الووردبرس لا تتبع أفضل القواعد عند إنشاء القوائم ، وحتى ميزة إعادة كتابة العنوان التلقائي قد يسبب مشاكل، إذا القوائم الخاصة بك لا تعمل بشكل صحيح في صفحة المناسبة ، فحاول وضع هذا إلى 'نعم'، وتوفير تنسيق عنوان HTML المناسب.

en: Something went wrong saving your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
ar: حدث خطأ انقذ  %s  الخاصة بك إلى الجدول المفتاحي. يرجى إبلاغ الادمن حول هذا الموضوع.

en: Something went wrong updating your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
ar: حدث خطأ بالتحديث %s  الخاصة بك إلى الجدول المفتاحي. يرجى إبلاغ الادمن  حول هذا الموضوع.

en: Something went wrong with the recurrence update...
ar: حدث خطأ ما مع تكرار التحديث ...

en: Spaces
ar: أماكن

en: Spaces confirmed
ar: الأماكن المؤكدة الحجز

en: Split bookings by ticket type
ar: تقسيم الحجوزات حسب نوع التذكرة

en: Standard
ar: معيار

en: Standard Ticket
ar: معيار التذاكر

en: Start
ar: بدء

en: Start Date
ar: تاريخ البداية

en: Start/End
ar: البدء/ النهاية

en: State
ar: الولاية

en: State/County
ar: الولاية/المدينة

en: State/County:
ar: الدولة / مقاطعة:

en: Status
ar: الحالة

en: Styling Options
ar: خيارات التصميم

en: Sub Total
ar: المجموع الأصلي

en: Submit %s
ar: ارسال %s

en: Submit Changes
ar: ارسال التعديلات

en: Submit button text
ar: نص زر الإرسال

en: Submitted Event Awaiting Approval
ar: المناسبة المقدّمة في انتظار الموافقة

en: Success Message
ar: رسالة نجاح

en: Successful booking
ar: تم الحجز بنجاح

en: Successful pending booking
ar: تم قبول الحجز المعلّق

en: Successfully Updated Message
ar: تحديث الرسالة بنجاح

en: Successfully saved %s
ar: تم الحفظ بنجاح %s

en: Sun
ar: الأحد

en: Sunday
ar: الاحد

en: Tag
ar: وسم

en: Tag Related Placeholders
ar: أماكن الوسوم ذات الصلة

en: Tags
ar: وسوم

en: Tags list page
ar: صفحة قائمة الوسوم

en: Tax
ar: ضريبة

en: Tax Rate
ar: معدل الضريبة

en: Taxes
ar: الضرائب

en: Test Email Settings
ar: اختبار إعدادات البريد الإلكتروني

en: Text with link to calendar day page with all events for that day if there are more events than the limit above, leave blank for no link as the day number is also a link.
ar: النص مع رابط  لمزامنة صفحة اليوم  مع كل المناسبات لهذا اليوم إذا كان هناك المزيد من المناسبات أعلى من الحد، اتركه فارغا اذا لا يوجود رابط.

en: The SMTP host. Usually it corresponds to 'localhost'. If you use Gmail, set this value to 'ssl://smtp.gmail.com:465'.
ar: المضيف SMTP. عادة ما يتوافق مع "المضيف المحلي". إذا كنت تستخدم Gmail، تعيين هذه القيمة إلى 'SSL: //smtp.gmail.com: 465.

en: The calendar headings uses abbreviated weekdays
ar: عناوين التقويم تستخدم أيام الأسبوع مختصرة

en: The country
ar: البلد

en: The description of the event that will appear in the calendar.
ar: وصف المناسبة  التي ستظهر في التقويم.

en: The event name. Example: Birthday party
ar: مثال: الاجتماع السنوي للقداها لعام ١٤٣٦ هجري في الشنان

en: The following booking is %s :
ar: الحجز التالية  %s :

en: The format of a single %s in a list.
ar: صيغة العنصر %s  في القائمة.

en: The format of a single %s page title.
ar: صيغة عنوان صفحة  %s منفردة

en: The format of a single %s page.
ar: شكل صفحة %s المنفردة .

en: The format of a single category page title.
ar: صيغة عنوان صفحة فئة واحدة.

en: The format of a single tag page title.
ar: نموذج عنوان صفحة وسم مستقل.

en: The format of any events in a list.
ar: صيغة أي مناسبة في القائمة

en: The format of each event when displayed in the full calendar. Remember to include <code>li</code> tags before and after the event.
ar: صيغة كل مناسبة عند عرضها في التقويم الكامل. يجب  أن يشمل على الوسوم  <code> li</ code> قبل وبعد اتمام المناسبة.

en: The format of the description of each item in the events RSS feed.
ar: صيغة وصف كل عنصر في تغذية RSS المناسبات.

en: The format of the events the list inserted in the category page through the %s element.
ar: تنسيق المناسبات في القائمة المدرجة في صفحة الفئة من خلال %s عنصر

en: The format of the events the list inserted in the location page through the %s element.
ar: صيغة المناسبات في القائمة مدرج في صفحة الموقع من خلال %s عنصر  .

en: The format of the events the list inserted in the tag page through the <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> element.
ar: تنسيق المناسبات  في القائمة المدرجة في الصفحة الوسم من خلال <code> #_ TAGNEXTEVENTS </ code> <code> #_ TAGNEXTEVENTS </ code> و <code> #_ TAGALLEVENTS </ code.

en: The format of the month/year header of the calendar.
ar: استخدام صيغة شهر/سنة في ترويسة التقويم.

en: The format of the next upcoming event in this %s.
ar: صيغة المناسبة المرتقبة القادمة %s.

en: The format of the text appearing in the balloon describing the location.
ar: تنسيق النص للظهور في بالون وصف الموقع.

en: The format of the title of each item in the events RSS feed.
ar: صيغة  عنوان كل عنصر في تغذية RSS المناسبات  .

en: The format of the title, corresponding to the text that appears when hovering on an eventful calendar day.
ar: صيغة العنوان، يكون موافق للنص الذي يظهر عندما تقف على يوم في التقويم مليئ بالمناسبات.

en: The format used to display %s content on single pages or elsewhere on your site.
ar: الصيغة المستخدمة لعرض %s  محتوى على صفحات منفردة أو أي مكان آخر على موقعك.

en: The image file is too big! Maximum size:
ar: ملف الصورة كبير جدا! الحد الأقصى للحجم:

en: The image is in a wrong format!
ar: صيغة  الصورة خاطئة!

en: The image is too big! Maximum size allowed:
ar: صورة كبيرة جدا! أقصى حجم مسموح به:

en: The image is too small! Minimum size allowed:
ar: الصورة صغيرة جدا! الحد الأدنى للحجم المسموح به:

en: The list is wrapped in a %s tag, so if an %s tag is not wrapping the formats below it will be added automatically.
ar: القائمة تابعة للوسم  %s  ، لذلك إذا لم يرتبط الوسم %s  بالصيغ أدناه فسوف تكون تضاف تلقائياً

en: The location address
ar: عنوان الموقع

en: The location information that will appear in the calendar.
ar: معلومات عن الموقع الذي سيظهر في التقويم.

en: The location town
ar: موقع المدينة

en: The main description of your RSS events feed.
ar: الوصف الرئيسي لتغذية RSS للمناسبات الخاصة بك .

en: The main title of your RSS events feed.
ar: العنوان الرئيسي تغذية RSS للمناسبات  .

en: The maximum allowed height for images uploaded, in pixels
ar: الحد الأقصى للارتفاع  المسموح به لتحميل الصور، بالبكسل

en: The maximum allowed size for images uploaded, in bytes
ar: الحد الأقصى المسموح به لحجم الصور التي يتم تحميلها، بالبايت

en: The maximum allowed width for images uploads
ar: الاحد الأقصى المسموح به لعرض الصور المرفوعة

en: The message displayed when no %s are available.
ar: عرض الرسالة عندما يكون غير  %s متاح.

en: The message displayed when no events are available.
ar: الرسالة عرضت عندما لم يكن هناك أي مناسبات متوفرة

en: The message to be displayed in the list generated by %s when no events are available.
ar: الرسالة التي سيتم عرضها في القائمة التي تنشئ عندما %s لا يوجد أي مناسبات متاحة.

en: The message to be displayed in the list generated by <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> when no events are available.
ar: الرسالة التي سيتم عرضها في القائمة التي تنشئ عندما <code> #_ TAGNEXTEVENTS </ code> <code> #_ TAGNEXTEVENTS </ code> و <code> #_ TAGALLEVENTS </ code> عندما لا توجد أي مناسبات متاحة.

en: The minimum allowed height for images uploaded, in pixels
ar: الحد الأدنى للارتفاع المسموح به لتحميل الصور، بالبكسل

en: The minimum allowed width for images uploads
ar: الاحد الأدنى لعرض الصور المسموح به عند رفع الصور

en: The name of the location
ar: اسم الموقع

en: The numerical units shown to those searching by distance. Use comma-separated numbers, such as "25,50,100".
ar: الوحدات العددية  ظهرت  لهذا البحث بحسب المسافة. استخدم  الفاصلة للفصل بين الأرقام مثل  "25,50,100".

en: The option below allows you to disable user accounts and assign all bookings to a parent user, yet you will still see the supplied booking personal information for each booking. When this mode is enabled, extra booking information about the person is stored alongside the booking record rather than as a WordPress user.
ar: يسمح لك الخيار الادنى تعطيل حسابات المستخدمين وتعيين جميع الحجوزات للمستخدم الأصلي، ولكن سنبقى نرى معلومات الحجز الشخصية المتوفرة لكل حجز. عندما يتم تمكين هذا الوضع، يتم تخزين معلومات الحجز الإضافية عن الشخص مع سجل الحجز جنبا إلى جنب  كمستخدم وردبرس.

en: The port through which you e-mail notifications will be sent. Make sure the firewall doesn't block this port
ar: المنفذ الذي  من خلاله سوف ترسل لك اشعارات البريد الإلكتروني. تأكد من أن جدار الحماية لا يمنع هذا المنفذ

en: The separator appearing on the above title when more than one events are taking place on the same day.
ar: الفاصل يظهر أعلى العنوان عندما أكثر من مناسبة  تأخد  المكان في نفس اليوم.

en: The settings below are used when using the %s placeholder
ar: يتم استخدام الإعدادات أدناه عند استخدام مكان  %s

en: The text used by the submit button. To use an image instead, enter the full url starting with %s or %s.
ar: النص المستخدم على زر الإرسال. لاستخدام صورة بدلا من ذلك، أدخل عنوان URL الكامل بدءا ب %s  أو %s.

en: The title that will appear in the calendar.
ar: العنوان الذي يظهر في التقويم

en: Theme Templates
ar: قوالب الثيم

en: There is a newer version of Events Manager Pro which is recommended for this current version of Events Manager as new features have been added. Please go to the plugin website and download the latest update.
ar: هناك نسخة أحدث  من Events Manager Pro التي يوصى بها  لهذا الإصدار الحالي من Events Manager Pro  حيث تم إضافة مميزات جديدة. يرجى الدخول إلى موقع الاضافة وتحميل أحدث تحديث.

en: There was a problem creating a user account, please contact a website administrator.
ar: هناك مشكلة في إنشاء حساب المستخدم ، يرجى التواصل مع مسؤول الموقع.

en: There was a problem saving the booking.
ar: هناك مشكلة في حفظ الحجز.

en: There was a problem saving the recurring events.
ar: هناك مشكلة في حفظ المناسبات المتكررة.

en: There was a problem saving the ticket booking.
ar: هناك مشكلة بحفظ تذاكر  الحجز .

en: There was a problem saving the ticket.
ar: كان هناك مشكلة في حفظ التذكرة.

en: There were some errors saving your location.
ar: لقد حدثت بعض الأخطاء حافظت على مكانك

en: These formats can be used on %s pages or on other areas of your site displaying an %s.
ar: هذه الصيغ يمكن أن تستعمل على %s صفحات أو على أى مناطق في موقعك يعرض  %s.

en: These formats can be used when WordPress automatically displays %s excerpts on your site and %s is enabled in your %s settings tab.
ar: هذه الصيغ يمكن أن تستخدم عندما يقوم الوردبرس تلقائياً بعرض %s  مقتبسات على موقعك و  %s سيكون ممكنا في  %s الإعدادات الخاصة بك

en: These formats will be used on your events page. This will also be used if you do not provide specified formats in other event lists, like in shortcodes.
ar: سوف تستخدم هذه الصيغ على صفحة المناسبات الخاصة بك. كما سيتم استخدام هذا إذا كنت لا توفر صيغ معينة في قوائم المناسبات الأخرى، كما هو الحال في الاختصارات

en: These settings will only apply to the image uploading if using our front-end forms. In your WP admin area, images are handled by WordPress.
ar: سيتم تطبيق هذه الإعدادات فقط لتحميل الصور في حالة استخدام الواجهات الامامية. في مجال ادارة وردبرس الخاص بك، ويتم التعامل مع صور من خلال الووردبرس.

en: This accepts %s and %s placeholders.
ar: هذا قام بالموافقة على %s  و على أماكن %s .

en: This accepts %s placeholders.
ar: هذا قام بالموافقة  على أماكن %s .

en: This accepts %s, %s and %s placeholders.
ar: هذا قام بالموافقة على %s,  %s  و على أماكن %s .

en: This cannot be undone.
ar: لا يمكن إلغاء ذلك

en: This content will appear just above your code for the %s list format below. Default is blank
ar: هذا المحتوى سوف يظهر فقط فوق الكود %s لقائمة تنسيق أدناه. الافتراضي يكون فارغ

en: This content will appear just above your code for the default event list format. Default is blank
ar: هذا المحتوى سوف يظهر فقط فوق الرمز الخاص بك  لصيغة قائمة المناسبات التلقائية . سيكون فارغ بشكل تلقائي

en: This content will appear just below your code for the %s list format above. Default is blank
ar: سيظهر هذا المحتوىادنى من الكود لقائمة %s التنسيق أعلاه. الافتراضي يكون فارغ

en: This content will appear just below your code for the default event list format. Default is blank
ar: هذا المحتوى سوف يظهر فقط أسفل الرمز الخاص بك  لصيغة قائمة المناسبات التلقائية . سيكون فارغ بشكل تلقائي

en: This disables user registrations for bookings.
ar: يؤدي هذا إلى تعطيل تسجيل دخول المستخدم للحجوزات.

en: This email already exists in our system, please log in to register to proceed with your booking.
ar: هذا الايميل موجود فعلا في النظام لدينا ، يرجى تسجيل الدخول لإكمال الحجز .

en: This event does not have a physical location.
ar: لم يتم تحديد موقع لهذه المناسبة

en: This event is fully booked.
ar: هذه المناسبة محجوزة بالكامل

en: This event repeats
ar: هذه المناسبة تتكرر

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
ar: هذه المناسبة تمتد كل يوم بين بداية ونهاية التاريخ، مع أوقات بداية / نهاية تنطبق على كل يوم.

en: This event was submitted by a guest. You will find their details in the <em>Anonymous Submitter Info</em> box
ar: ارسلت هذه المناسبة بواسطة أحد النزلاء. سوف تجد تفاصيلها في مربع <em> معلومات مرسل مجهول </em>

en: This is a recurring event.
ar: هذه مناسبة متكررة

en: This is for advanced users, you should know what you're doing here or things will not work properly. For more information on how these options work see our <a href="%s" target="_blank">optimization recommendations</a>
ar: هذا للمستخدمين المتقدمين، يجب أن نعرف ما تفعلونه هنا أو الأمور لن تعمل بشكل صحيح. لمزيد من المعلومات حول كيفية عمل هذه الخيارات لدينا <a href="%s" target="_blank"> توصيات التحسين</a>

en: This is only applicable when %s is not active.
ar: يطبق هذا اذا كان %s  غير نشط

en: This is only used when showing events from other blogs.
ar: هذا يستعمل فقط عندما تظهر المناسبات من مدونات أخرى

en: This is sent when a person's booking is confirmed. This will be sent automatically if approvals are required and the booking is approved. If approvals are disabled, this is sent out when a user first submits their booking.
ar: يتم إرسال هذا عندما يتم تأكيد الشخص للحجز . سيتم إرسال هذه تلقائيا إذا كانت هناك حاجة للموافقة على الحجز. إذا تم تعطيل الموافقات، مع ذلك يتم إرسالها عندما يقوم المستخدم بارسال الحجز.

en: This is sent when a person's booking is pending. If approvals are enabled, this is sent out when a user first submits their booking.
ar: يتم إرسال هذا عندما يكون حجز الشخص معلق. إذا تم تمكين الموافقات، يتم إرسالها أولا عندما يقوم المستخدم بارسال الحجز.

en: This is the definite date after which bookings will be closed for this event, regardless of individual ticket settings above. Default value will be the event start date.
ar: هذا هو تاريخ محدد وبعد ذلك سيتم إغلاق الحجوزات لهذه المناسبة، بغض النظر عن إعدادات التذاكر الفردية أعلاه. القيمة الافتراضية تكون تاريخ بدء المناسبة .

en: This only setting only matters if you selected 'Yes' to above. You will notice the events page titles aren't being rewritten, and you have a new title underneath the default page name. This is where you control the HTML of this title. Make sure you keep the #_PAGETITLE placeholder here, as that's what is rewritten by events manager. To control what's rewritten in this title, see settings further down for page titles.
ar: هذا الإعداد فقط في المسائل الضرورية إذا قمت بتحديد "نعم" أعلاه. ستلاحظ في المناسبات لا يتم إعادة كتابة عناوين الصفحات، اذا وكان لديك عنوان جديد تحت اسم الصفحة الافتراضية. هذا هو المكان الذي يمكنك التحكم في HTML من هذا العنوان. تأكد من الحفاظ على العنصر النائب #_PAGETITLE هنا، كما أن ما يتم إعادة كتابة من قبلEvent Manager . للسيطرة على إعادة كتابة ما في هذا العنوان، انظر للاسفل الى مزيد   من الإعدادات لعناوين الصفحات.

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
ar: يتيح لك هذا الخيار تحديد الفئة الافتراضية عند إضافة مناسبة.

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
ar: يتيح لك هذا الخيار تحديد الموقع الافتراضي عند إضافة مناسبة.

en: This option allows you to select which page to use as an events page. If you do not select an events page, to display event lists you can enable event archives or use the appropriate shortcodes and/or template tags.
ar: يتيح لك هذا الخيار تحديد أي صفحة تستخدم كصفحة المناسبات . إذا لم تقم بتحديد صفحة المناسبات ، لعرض قوائم المناسبة يمكنك تمكين ارشيف المناسبات  أو استخدام الاختصارات المناسبة و / أو اوسمة القالب.

en: This option allows you to select which page to use as the %s page.
ar: هذا الخيار يسمح لك بتحديد أي صفحة ستستخدم كالصفحة الـ %s

en: This option allows you to select which page to use as the %s page. If you do not select a %s page, to display lists you can enable archives or use the appropriate shortcodes and/or template tags.
ar: هذا الخيار يسمح لك باختيار الصفحة التي ستستخدم كصفحة الـ%s . إذا لم تختار صفحة %s ، لعرض القوائم ، فبإمكانك تفعيل الأرشيفات أو استخدام الشورت كود المناسب و/أو وسوم القالب .

en: This options allows to display the calendar in the events page, instead of the default list. It is recommended not to display both the calendar widget and a calendar page.
ar: هذه الخيارات تسمح لعرض التقويم في صفحة المناسبات ، بدلا من القائمة الافتراضية. فمن المستحسن أن لا تعرض كل من سمة  التقويم وصفحة التقويم.

en: This page corresponds to the <strong>Events Manager</strong> %s page. Its content will be overridden by Events Manager, although if you include the word CONTENTS (exactly in capitals) and surround it with other text, only CONTENTS will be overwritten. If you want to change the way your events look, go to the <a href='%s'>settings</a> page.
ar: هذه الصفحة شبيهة بصفحة  <strong> Events Manager </strong>. %s سيتم تنقضها للمحتوى من قبل Events Manager ، ولكن إذا قمت بتضمين كلمة المحتويات (بالضبط كحروف كبيرة) وبجانبها نص آخر، سيتم كتابة المحتويات فقط . إذا كنت ترغب في تغيير الطريقة التي تظهر بها مناسباتك ، انتقل إلى صفحة <a href='%s'>الإعدادات</a> .

en: This page is where people that have made bookings for an event can go and view their previous bookings.
ar: هذه الصفحة مخصصة بحيث الأشخاص الذين لديهم حجوزات لمناسبة ، بإمكانهم الذهاب وعرض حجوزاتهم السابقة

en: This section allows you to configure parts of this plugin that will improve performance on your site and increase page speeds by reducing extra files from being unnecessarily included on pages as well as reducing server loads where possible. This only applies to pages outside the admin area.
ar: هذا القسم يسمح لك لتكوين أجزاء من هذا الاضافة التي من شأنها تحسين الأداء على موقعك وزيادة سرعات الصفحة عن طريق الحد من الملفات الإضافية من تضمين لا داعي له على صفحات فضلا عن الحد من خادم الأحمال حيثما كان ذلك ممكنا. هذا لا ينطبق إلا على صفحات خارج منطقة الادمن.

en: This setting is not applicable when using payment gateways, see individual gateways for approval settings.
ar: هذا الإعداد لا ينطبق عند استخدام بوابات الدفع، انظر البوابات الفردية لإعدادات الاعتماد.

en: This setting was not changed.
ar: هذه الاعدادات لم تتغير

en: This will be sent automatically when a booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
ar: سوف يرسل هذا تلقائيا عند رفضاللحجز، لا علاقة اذا كان الحجز لا يحتاج موافقة

en: This will be sent to event admins when a booking is rejected.
ar: سيتم إرسال هذه إلى مدراء المناسبة عندما يتم رفض الحجز.

en: This will be sent to the person when they first submit their booking. Not relevant if bookings don't require approval.
ar: سوف يرسل هذا للشخص عند ارسالهم  للحجز لأول مرة، لا علاقة اذا كان الحجز لا يحتاج موافقة

en: This will be sent when a user cancels their booking.
ar: سوف يرسل هذا للمستخدمين عند الغائهم للحجز

en: This will control how many %s are shown on one list by default.
ar: هذا سيقوم بالتحكم في عدد %s  التي ستظهر على قائمة واحدة تلقائياً

en: This will control how many events are shown on one list by default.
ar: هذا سيقوم بالتحكم في عدد المناسبات التي ستظهر على قائمة واحدة تلقائياً.

en: Thousands Separator
ar: فاصل الآلاف

en: Thu
ar: الخميس

en: Thumbnails
ar: الصور المصغرة

en: Thursday
ar: الخميس

en: Ticket
ar: تذكرة

en: Ticket Description
ar: وصف التذكرة

en: Ticket ID
ar: معرف التذكرة

en: Ticket Name
ar: اسم التذكرة

en: Ticket Name (Ascending)
ar: اسم التذاكر (تصاعدي)

en: Ticket Name (Descending)
ar: اسم التذاكر (تنازلي)

en: Ticket Price
ar: سعر التذكرة

en: Ticket Price (Ascending)
ar: سعر التذكرة (تصاعدي)

en: Ticket Price (Descending)
ar: تذكرة السعر (تنازلي)

en: Ticket Type
ar: نوع التذكرة

en: Ticket booking created
ar: انشاء تذكرة حجز

en: Ticket created
ar: إنشاء تذكرة

en: Ticket for %s
ar: تذكرة ل %s

en: Tickets
ar: تذاكر

en: Time Format
ar: صيغة الوقت

en: Time Separator
ar: فاصل الوقت

en: Title
ar: العنوان

en: Title separator
ar: فاصل العنوان

en: To manage the whole set, <a href="%s">edit the recurring event template</a>.
ar: لإدارة المجموعة كاملة، <a href="%s"> تحرير قالب المناسبة المتكررة </a>

en: To update your network blogs with the latest Events Manager automatically, click the update button below.
ar: لتحديث شبكة المدونات مع أحدث نسخة من  Events Manager  تلقائيا، انقر فوق زر التحديث أدناه.

en: To view your bookings, please visit %s after logging in.
ar: لعرض الحجز الخاص بك ، يرجى زيارة %s  بعد تسجيل الدخول

en: Today's events
ar: مناسبات اليوم

en: Tomorrow's events
ar: مناسبات الغد

en: Total
ar: المجموع

en: Total Price
ar: السعر الاجمالي

en: Total Spaces
ar: كافة الأماكن

en: Town
ar: البلدة

en: Trying to perform an illegal action.
ar: أنت تحاول تنفيذ  إجراء غير قانوني

en: Tue
ar: الثلاثاء

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Uh Oh! For some reason WordPress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
ar: لسبب ما الوردبرس لا يمكنه إنشاء صفحة المناسبات  بالنسبة لك (أو يمكنك حذفها فقط  ). لا داعي للقلق على الرغم من ذلك كل ما عليك القيام به هو إنشاء صفحة فارغة، سمها ما تشاء، وحددها كصفحة المناسبات الخاصة بك في <a href="%s"> صفحة الإعدادات </a>. نعتذر عن هذه الخطوة الاضافية!  إذا كنت تعرف ما تقوم به، فربما فعلت ذلك عن قصد، إذا  كان كذلك <a href="%s"> تجاهل هذا </a>رسالة

en: Unapprove
ar: غير مؤكد

en: Unauthorized Access
ar: غير مخول بالدخول

en: Undo
ar: فك

en: Uninstall
ar: إلغاء التثبيت

en: Uninstall Events Manager
ar: إلغاء تسطيب  Events Manager

en: Uninstall and Deactivate
ar: إلغاء وتعطيل

en: Uninstall/Reset
ar: إزالة / إعادة تعيين

en: Upcoming
ar: القادمة

en: Upcoming Events
ar: المناسبات القادمة

en: Update
ar: تعديل

en: Update %s
ar: تحديث %s

en: Update Blogs
ar: تعديل المدوّنة

en: Update Event Category
ar: تحديث فئة المناسبات

en: Update Event Tag
ar: تحديث وسم المناسبات

en: Update Network
ar: تحرير الشبكة

en: Upload/change picture
ar: تحميل / تغيير الصورة

en: Use 24h Format?
ar: استخدام صيغة الوقت 24 ساعة ؟

en: Use SMTP authentication?
ar: استخدام مصادقة SMTP؟

en: Use Visual Editor?
ar: استخدام المحرر المرئي

en: Use abbreviations, e.g. Friday = Fri. Useful for certain languages where abbreviations differ from full names.
ar: استخدم الاختصارات، على سبيل المثال الجمعة = جمعة من المفيد لبعض اللغات حيث تختلف الاختصارات عن  الأسماء الكاملة.

en: Use dropdown for locations?
ar: استخدام القائمة المنسدلة للمواقع؟

en: Use the buttons below to uninstall Events Manager completely from your system or reset Events Manager to original settings and keep your event data.
ar: استخدام الأزرار أدناه لإلغاء تثبيت Events Manager  تماما من النظام الخاص بك أو إعادة تعيين Events Manager إلى الإعدادات الأصلية والحفاظ على بيانات المناسبة الخاص بك.

en: Used if an excerpt has been defined.
ar: يستخدم إذا كان المقتبس معرّف

en: Used if an excerpt has not been defined.
ar: يستخدم إذا كان المقتبس غير معرّف

en: User Capabilities
ar: قدرات المستخدم

en: User can book
ar: يمكن للمستخدم حجز

en: User can create and edit %s
ar: يمكن للمستخدم إنشاء وتحرير %s

en: User can delete %s categories and tags.
ar: يمكن للمستخدم حذف %s الفئات والاوسمة.

en: User can delete other users %s
ar: يمكن للمستخدم حذف مستخدمين آخرين %s

en: User can delete their own %s
ar: يمكن للمستخدم حذف الخاصة بهم %s

en: User can edit %s categories and tags.
ar: يمكن للمستخدم تحرير  %s الفئات والاوسمة.

en: User can edit other users %s
ar: يمكن للمستخدم تحرير المستخدمين الآخرين  %s

en: User can manage other users individual bookings and event booking settings.
ar: يمكن للمستخدم إدارة الحجوزات الفردية واعدادات حجز المناسبة للمستخدمين الآخرين.

en: User can upload images along with their events and locations.
ar: يمكن للمستخدم تحميل الصور جنبا إلى جنب مع المناسبات  ومواقعها.

en: User can use and manage bookings with their events.
ar: يمكن للمستخدم استخدام وإدارة الحجوزات مع المناسبات الخاصة بهم.

en: User can use other user locations for their events.
ar: يمكن للمستخدم استخدام مواقع لمستخدم أخر  لفعالياتهم.

en: User can view private %s
ar: يمكن للمستخدم عرض خاص %s

en: User deleted by administrators
ar: المستخدم محذوف من قبل المسؤولين

en: User must log in
ar: يجب على المستخدم تسجيل الدخول

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username: %s
ar: اسم المستخدم: %s

en: Users can manage bookings for their events on this page.
ar: بإمكان المستخدمين عرض حجوزاتهم للمناسبات الأخرى على هذه الصفحة

en: Users can now use the WordPress editor for easy HTML entry in the submission form.
ar: يمكن للمستخدمين الآن استخدام محرر نصوص وورد لسهولة ادخال HTML في نموذج التقديم.

en: Users can publish %s and skip any admin approval
ar: يمكن للمستخدمين نشر %s وتخطي موافقة المشرف

en: Users can view their bookings for other events on this page.
ar: بإمكان المستخدمين عرض حجوزاتهم للمناسبات الأخرى على هذه الصفحة

en: Users can view, add and edit their %s on this page.
ar: بإمكان المستخدمين عرض ، وإضافة ، وتحرير %s الخاصة بهم على هذه الصفحة

en: Users with accounts (which would be created by other means when this mode is enabled) will still be able to log in and make bookings linked to their account as normal.
ar: المستخدمين الذين لديهم حسابات (التي سيتم إنشاؤها من قبل وسائل أخرى عندما يتم تمكين هذا الوضع) لا يزال قادرا على تسجيل الدخول وإجراء الحجوزات وربطها بحساباتهم كالمعتاد.

en: Users with the relevant permissions can manage their own events and bookings to these events on the following pages.
ar: المستخدمين ذوي الصلاحيات المتعلقة بإدارة المناسبات الخاصة والحجوزات لهذه المناسبات  في الصفحات التالية.

en: View
ar: عرض

en: View %s
ar: عرض %s

en: View Bookings
ar: عرض الحجز

en: View Event
ar: عرض المناسبة

en: View Event Bookings
ar: عرض حجوزات المناسبات

en: View Location
ar: عرض المكان

en: View all categories
ar: عرض جميع الفئات

en: View all posts in %s
ar: مشاهدة جميع المشاركات في %s

en: View/Edit Event
ar: عرض/تحرير المناسبة

en: WARNING! You will delete ALL recurrences of this event, including booking history associated with any event in this recurrence. To keep booking information, go to the relevant single event and save it to detach it from this recurrence series.
ar: تحذير! سوف تقوم بحذف كل تكرارات هذه المناسبة ، بما في ذلك تاريخ الحجز مرتبطة بأي حدث في هذا التكرار. للحفاظ على الحجز من المعلومات، انتقل إلى مناسبة واحدة ذات الصلة وحفظها لفصلها من سلسلة التكرار.

en: WARNING: This is a event belonging to the group "%s". Other group admins can also modify this event.
ar: تحذير: هذه المناسبة تنتمي إلى المجموعة "%s". مدراء المجموعات الأخرى يمكنهم أيضا التعديل على هذه المناسبة.

en: WARNING: This is a recurrence in a set of recurring events.
ar: تحذير: تكرار في مجموعة من المناسبات  المتكررة.

en: WARNING: This is a recurring event.
ar: تحذير: هذه المناسبة متكررة.

en: Warning!
ar: تحذير!

en: Warning: Changing these values may result in exposing previously hidden information to all users.
ar: تحذير: تغيير هذه القيم قد يؤدي إلى اخفاء المعلومات  عن جميع المستخدمين.

en: We are going to use %s for searching.
ar: نحن الآن سنستخدم %s  للبحث

en: We're always making improvements, adding features and fixing bugs between releases. We incrementally make these changes in between updates and make it available as a development version. You can download these manually, but we've made it easy for you. <strong>Warning:</strong> Development versions are not always fully tested before release, use wisely!
ar: نحن دائما نجري تحسينات، إضافة ميزات وإصلاح الخلل بين الإصدارات. نحن تدريجيا إجراء هذه التغييرات بين التحديثات وجعلها متاحة كنسخة مطورة. يمكنك تحميل هذا يدويا، لكننا جعناها سهلة لك. <strong>تحذير:</strong>  ليست دائما يتم اختبار الإصدارات المطورة بشكل كامل قبل نشره، استخدم بحكمة!

en: Wed
ar: الأربعاء

en: Wednesday
ar: الاربعاء

en: Weekly
ar: أسبوعياً

en: When
ar: موعد المناسبة

en: When a booking cannot be made due to an error when filling the form. Below this, there will be a dynamic list of errors.
ar: عندما لا يمكن أن يتم الحجز  بسبب خطأ عند ملء النموذج. ادناه، سوف تكون هناك قائمة من الأخطاء الشائعة.

en: When a booking cannot be made due to lack of spaces.
ar: عندما لا يمكن أن يتم الحجز بسبب عدم وجود أماكن.

en: When a booking is made by a user, a feedback message is shown depending on the result, which can be customized below.
ar: عند إجراء الحجز من قبل المستخدم، يتم عرض رسالة التغذية الراجعة تبعا للنتيجة، والتي يمكن أن تخصص أدناه.

en: When a booking is registered and confirmed.
ar: عندما يتم تسجيل الحجز وتأكيدة.

en: When a booking is registered but pending.
ar: عندما يكون الحجز مسجل ولكن بانتظار الموافقة

en: When a guest tries to book using an email registered with a user account.
ar: عندما يحاول أحد الزوار الحجز على موقع باستخدام البريد الإلكتروني المسجلة لدى حساب المستخدم.

en: When a guest user makes a booking for the first time in Events Manager, a new user account is created for them and they are sent their credentials in a separate email, which can be modified below.
ar: عندما يقوم المستخدم الضيف بالحجز لأول مرة في  Events Manager، يتم إنشاء حساب مستخدم جديد لهم وإرسال بيانات اعتمادهم في رسالة بريد إلكتروني منفصلة، والتي يمكن تعديلها أدناه.

en: When a user cancels their booking, this message will be displayed confirming the cancellation.
ar: عندما يلغي المستخدم الحجز، سيتم عرض هذه الرسالة لتأكيد الإلغاء.

en: When a user chooses to cancel a booking, this warning is displayed for them to confirm.
ar: عندما يختار المستخدم إلغاء الحجز، يتم عرض هذا التحذير لهم للتأكيد.

en: When a user modifies a previously published event, it will be put back into pending review status and will not be published until you re-approve it.
ar: عند تعديل مستخدم لاي مناسبة منشورة سابقا، سيتم وضعه مرة أخرى في قائمة الانتظار ولن ينشر حتى إعادة الموافقة عليه.

en: When a user must log in before making a booking.
ar: يجب تسجيل دخول المستخدم قبل إجراء الحجز.

en: When a user submits their event, you can display a new event form again.
ar: عندما يرسل المستخدم المناسبة الخاصة به ، يمكنك عرض نموذج المناسبة الجديد مرة أخرى.

en: When creating events, would you like your times to be shown in 24 hour format?
ar: عند إنشاء المناسبات ، هل  ترغب في أن تظهر عدة مرات خلال ال 24 ساعة؟

en: When displaying global %s on the main site you have the option of users viewing the %s details on the main site or being directed to the sub-site.
ar: عند عرض  %s  الشامل على الموقع الرئيسي لديك خيار عرض المستخدمين  لتفاصيل %s  على الموقع الرئيسي أو يتم توجيهها على الموقع الفرعي.

en: When displaying ticket prices and booking totals, include the tax automatically?
ar: عند عرض أسعار التذاكر ومجاميع الحجز، تشمل الضريبة تلقائيا؟

en: When listing categories, this order is applied.
ar: عندما تستعرض الفئات ، الترتيب سوف يطبق.

en: When listing events for a category, this order is applied.
ar: عندما تستعرض المناسبات لهذه الفئة ، الترتيب سوف يطبق.

en: When listing tags, this order is applied.
ar: عندما تستعرض الوسوم ، الترتيب سوف يطبق.

en: When the %s placeholder, the below texts will be used.
ar: عندما يكون المخزن  %s، سوف تستخدم النصوص التالية.

en: Where
ar: موقع المناسبة

en: Whilst they will still appear using placeholders, you need to <a href="%s">migrate your location and event images</a> in order for them to appear in your edit forms and media library. <a href="%s">Dismiss message</a>
ar: يبدو أنها لا تزال تظهر ، تحتاج إلى <a href="%s"> ترحيل الموقع والصور </a> من أجل أن تظهر في نماذج التحرير الخاص بك، ومكتبة الوسائط.<a href="%s"> تجاهل  رسالة</a>

en: Within
ar: خلال

en: WordPress %s Archives
ar: %s  أرشيفات الوردبرس

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
ar: السماح للمستخدمين بإرسال حجوزات مجهولة؟ إذا كان الأمر كذلك، يمكنك استخدام الرمز المختصر الجديد [event_form] أو <code> em_event_form () </ code> مع تمكين وسم القالب.

en: Yearly
ar: سنويا

en: Yes
ar: نعم

en: You <strong>must</strong> have assigned a %s page in your <a href="%s">main blog settings</a> for this to work.
ar: <strong>يجب عليك</strong> تعيين   %s صفحة في <a href="%s">اعدادات المدونة الرئيسيةا</a> من اجل هذا العمل.

en: You already have booked a seat at this event.
ar: لقد قمت بالفعل بحجز مقعد في هذه المناسبة.

en: You are currently attending this event.
ar: أنت الآن تحضر هذه المناسبة

en: You are currently viewing your public page, this is what other users will see.
ar: أنت الآن تعرض صفحتك العامة ، هذا ما يستطيع الآخرين مشاهدته.

en: You are in Events Manager debug mode. To turn debug mode off, go to the <a href="%s">settings</a> page.
ar: اذا كنت في وضع تصحيح Events Manager . لوقف وضع التصحيح ، انتقل إلى صفحة <a href="%s">الاعدادات</a>

en: You are trying to book a non-existent ticket for this event.
ar: تحاول حجز تذكرة غير موجودة لهذه المناسبة.

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
ar: يمكنك إضافة ملاحظات خاصة للمرجع الداخلي الذي يراه فقط مدراء المناسبة

en: You can allow users to publicly submit events on your blog by using the %s shortcode, and enabling anonymous submissions below.
ar: يمكنك السماح للمستخدمين بالتقديم للمناسبات بشكل ظاهر  على المدونة الخاص بكٍ باستخدام اختصارات %s  ، ويمكنك تمكين التقديمات المجهولة من الأسفل .

en: You can also add event attributes here, one per line in this format <code>#_ATT{key}</code>. They will not appear on event pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
ar: يمكنك أيضا إضافة سمات المناسبة  هنا، واحد في كل سطر بهذه الصيغة <code>#_ATT{key}</code>.  لن تظهر على صفحات المناسبة  ما لم تدرج في قالب آخر أدناه، ولكن قد تحتاج إلى تخزين معلومات إضافية حول المناسبة لاستخدامات أخرى. <a href='%s'> للمزيد من المعلومات. </a>

en: You can also add location attributes here, one per line in this format <code>#_LATT{key}</code>. They will not appear on location pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
ar: يمكنك أيضا إضافة سمات المكان هنا، واحد في كل سطر في هذا الشكل  <code>#_LATT{key}</code>. و لن تظهر على صفحات الموقع إلا إذا تم إدراجها في قالب آخر أدناه، ولكن قد تحتاج إلى تخزين معلومات إضافية حول المناسبة  لاستخدامات أخرى. <a href='%s'> للمزيد من المعلومات . </a>

en: You can change the permalink structure of your events, locations, categories and tags here. Be aware that you may want to set up redirects if you change your permalink structures to maintain SEO rankings.
ar: يمكنك تغيير بنية الرابط الثابت من المناسبات الخاصة بك والمواقع والفئات والعلامات هنا. و قد ترغب في إعداد الموجه، قم  بتغيير بنية الرابط الثابت الخاص بك للحفاظ على الترتيب SEO.

en: You can choose whether or not to show unavailable tickets to visitors.
ar: يمكنك اختيار نعم أم لا لإظهار التذاكر الغير متاحة للزوار.

en: You can disable this email by leaving the subject blank.
ar: يمكنك تعطيل هذا البريد الإلكتروني من خلال ترك الموضوع فارغا.

en: You can have single or multiple tickets, where certain tickets become available under certain conditions, e.g. early bookings, group discounts, maximum bookings per ticket, etc.
ar: هل يمكن أن يكون واحد أو عدة تذاكر، حيث أصبحت بعض التذاكر المتاحة في ظل ظروف معينة، على سبيل المثال الحجوزات المبكرة، تخفيض مجموعة، والحد الأقصى الحجوزات للتذكرة الواحدة، الخ

en: You can log into our site here : %s
ar: بإمكانك تسجيل الدخول إلى موقعنا من هنا : %s

en: You can now give fine grained control with regards to what your users can do with events. Each user role can have perform different sets of actions.
ar: يمكنك ان تعطي صلاحيات التحكم حول ما يمكن أن يفعله المستخدمين بالمناسبات. كل مستخدم له دور يمكن ان يجري مجموعة مختلفة من الإجراءات.

en: You can use Google Maps to show where your events are located. For more information on using maps, <a href="%s">see our documentation</a>.
ar: يمكنك استخدام خرائط جوجل لإظهار اين  تقع المناسبات الخاصة بك. لمزيد من المعلومات حول استخدام الخرائط، <a href="%s">انظر الي وثائقنا</a>.

en: You cannot book more than %d spaces for this event.
ar: لا يمكنك حجز أكثر من %d أماكن  في هذه المناسبة.

en: You cannot delete a ticket that has a booking on it.
ar: لا يمكنك حذف تذكرة الحجز.

en: You cannot delete tickets if there are any bookings associated with them. Please delete these bookings first.
ar: لا يمكنك حذف التذاكر. إذا كان هناك أي حجوزات مرتبطة بها. يرجى حذف هذه الحجوزات أولا.

en: You cannot edit saved locations here.
ar: لا يمكنك تحرير المواقع المحفوظة هنا.

en: You cannot manage this %s.
ar: لا يمكنك إدارة هذه %s.

en: You cannot read private %s
ar: لا يمكنك قراءة الـ %s الخاصة

en: You cannot view others %s
ar: لا يمكنك عرض  %s الآخرين

en: You do not have any bookings.
ar: لم تقم بالتسجيل في أي مناسبات حتى الآن

en: You do not have permission to create/edit %s.
ar: ليس لديك صلاحيات لإنشاء / تحرير %s.

en: You do not have permission to delete %s
ar: ليس لديك الإذن لحذف  %s

en: You do not have permission to delete others %s
ar: ليس لديك الإذن لحذف  %s الآخرين

en: You do not have permission to edit %s
ar: ليس لديك الإذن لعرض  %s

en: You do not have permission to edit others %s
ar: ليس لديك الإذن لعرض  %s الآخرين

en: You do not have permission to manage %s
ar: ليس لديك الإذن لإدارة  %s

en: You do not have permission to manage others %s
ar: ليس لديك الإذن لإدارة  %s الآخرين

en: You do not have permission to publish %s
ar: ليس لديك الإذن لنشر  %s

en: You do not have permission to upload images
ar: ليس لديك الإذن لتحميل الصور

en: You do not have the rights to manage this %s.
ar: ليس لديك الحق في إدارة هذه %s.

en: You do not have the rights to manage this event.
ar: ليس لديك الصلاحيات لإدارة هذه المناسبة

en: You do not have the rights to manage this ticket.
ar: ليس لديك الصلاحيات لإدارة هذه التذكرة

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Events Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
ar: لم يكن لديك أية سمات مخصصة محددة في أي من إعدادات قالب  Events Manager الخاصة بك. يرجى إضافتها على <a href='%s'>صفحة الاعدادات</a>

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Locations Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
ar: لم يكن لديك أية سمات مخصصة محددة في أي من إعدادات قالب مدير المواقع الخاصة بك. يرجى إضافتها على </a> صفحة إعدادات <a href='%s'>

en: You have %s confirmed bookings
ar: لديك %s  من الحجوزات المؤكدة

en: You have %s pending bookings
ar: لديك %s  من الحجوزات المعلّقة

en: You have a confirmed booking
ar: لقد قمت بتأكيد الحجز

en: You have a pending booking
ar: لديك حجز معلّق

en: You have successfully created an account at %s
ar: لقد نجحت في إنشاء حساب على %s

en: You have successfully submitted your event, which will be published pending approval.
ar: لقد قدمت المناسبة الخاصة بك بنجاح  ، والتي سيتم نشرها وبانتظار الموافقة.

en: You have successfully updated your event, which will be republished pending approval.
ar: لقد حدّثت المناسبة الخاصة بك بنجاح  ، والتي سيتم إعادة نشرها وبانتظار الموافقة.

en: You must log in or register to make a booking.
ar: يتوجب عليك تسجيل الدخول أو الاشتراك لإنشاء الحجز

en: You must log in to cancel your booking.
ar: يجب عليك تسجيل الدخول لإلغاء الحجز.

en: You must log in to view and manage your bookings.
ar: يجب عليك تسجيل الدخول لعرض وإدارة حجوزاتك

en: You must log in to view and manage your events.
ar: يجب عليك تسجيل الدخول لعرض وإدارة مناسباتك

en: You must log in to view and manage your locations.
ar: يجب عليك تسجيل الدخول لعرض وإدارة أماكنك

en: You must request at least one space to book an event.
ar: يجب أن تطلب مكان واحد على الأقل لحجز مناسبة .

en: Your %s details are incorrect and cannot be published, please correct these errors first:
ar: تفاصيلك %s غير صحيحة ولا يمكن نشرها، يرجى تصحيح هذه الأخطاء أولا:

en: Your Details
ar: تفاصيلك

en: Your booking has been recorded
ar: لقد تم تسجيل الحجز

en: Your event details are incorrect and recurrences cannot be created, please correct these errors first:
ar: تفاصيل هذه المناسبة الخاص بك غير صحيحة ومكررة ولا يمكن أن انشائها، يرجى تصحيح هذه الأخطاء أولا:

en: Your name
ar: اسمك

en: [%s] New User Registration
ar: [%s] تسجيل عضو جديد

en: [%s] Your username and password
ar: [%s] اسمك وكلمة المرور الخاصة بك

[ctx: [Date] - [Name] wrote]
en: %1$s - %2$s wrote
ar: %1$s - %2$s  كتب

en: [No %s Page]
ar: [لا %s صفحة]

en: all events
ar: جميع المناسبات

en: and
ar: و

en: at
ar: في

[ctx: before or after]
en: %s the event starts
ar: %s  تبدأ المناسبة

en: bookings
ar: الحجوزات

[ctx: bookings]
en: No emails to send for this booking.
ar: لا يوجد رسائل البريد الإلكتروني لإرسال هذا الحجز.

en: categories
ar: الفئات

en: category
ar: نوع المناسبة

en: dates
ar: التواريخ

en: day
ar: يوم

en: day(s)
ar: أيام

en: days
ar: ايام

en: e.g. %s - you can use / Separators too
ar: مثلا %s - يمكنك استخدام / فواصل ايضا

en: edit
ar: تحرير

en: end date, end time, event name
ar: تاريخ الانتهاء ، ووقت الانتهاء ، واسم المناسبة

en: event
ar: مناسبة

en: events
ar: المناسبات

[ctx: events]
en: Future <span class="count">(%s)</span> | Future <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: المستقبل <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: المستقبل <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: المستقبل <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: المستقبل <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: المستقبل <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: المستقبل <span class="count">(%s)</span>

en: every
ar: كل

en: every %s days
ar: كل %s الايام

en: every %s months
ar: كل %s شهر

en: every %s weeks
ar: كل %s أسبوع

en: every %s years
ar: كل %s سنة

en: every week
ar: اسبوعيا

en: every year
ar: سنويا

en: everyday
ar: يوميا

en: export csv
ar: تصدير بصيغة CSV

en: first
ar: اول

en: fourth
ar: رابع

[ctx: hex format]
en: Colors must be in a valid %s format, such as #FF00EE.
ar: الألوان يجب ان تكون  %s بصيغة صحيحة, مثل  #FF00EE.

en: iCal Description
ar: وصف iCal

en: iCal Feed Settings
ar: إعدادات تحديثات iCal

en: iCal Limit
ar: تحديد iCal

en: iCal Location
ar: مكان iCal

en: iCal Scope
ar: مدى iCal

en: iCal Title
ar: عنوان iCal

en: last
ar: أخر

en: location
ar: مكان

en: locations
ar: أماكن

en: manage bookings
ar: إدارة الحجوزات

en: month on the
ar: شهر على

en: months on the
ar: أشهر على

en: more...
ar: والمزيد...

en: name, end date, end time
ar: الاسم ، وتاريخ الانتهاء ، ووقت الانتهاء

en: name, start date, start time
ar:  الاسم ، وتاريخ البداية ، ووقت البداية

en: no default category
ar: لا يوجد فئة افتراضية

en: no default country
ar: لا يوجد بلد الافتراضية

en: no default location
ar: لا يوجد موقع الافتراضي

en: no events
ar: لا يوجد مناسبات

en: none selected
ar: بدون تحديد

en: of each month
ar: من كل شهر

en: printable view
ar: عرض نسخة للطباعة

en: recurring events
ar: المناسبات  المتكررة

en: second
ar: ثاني

en: spaces per booking
ar: أماكن  لكل حجز

[ctx: spaces per booking]
en: At least
ar: على الأقل

[ctx: spaces per booking]
en: At most
ar: على الأغلب

en: start date, start time, event name
ar: تاريخ البداية ، ووقت البداية ، واسم المناسبة

en: tag
ar: وسم

en: tags
ar: وسوم

en: the first %s of the month
ar: أول %s من الشهر

en: the fourth %s of the month
ar: الرابع %s من الشهر

en: the last %s of the month
ar: اليوم الأخير %s من الشهر

en: the second %s of the month
ar: الثاني  %s من الشهر

en: the third %s of the month
ar: الثالث %s من الشهر

en: third
ar: ثالث

[ctx: time]
en: at
ar: في الساعة

en: times
ar: الأوقات

en: to
ar: حتى الساعة

en: week on
ar: الأسبوع

en: weeks on
ar: الأسابيع

en: year
ar: سنة

en: years
ar: سنوات
