Events Manager - en to ru_RU translation catalogue (1287 entries)

en:  is required.
ru_RU: требуется.

en: #s will be replaced by the date format below
ru_RU: #s Замена формата даты внизу

en: %d Spaces
ru_RU: %d мест

en: %s Attributes
ru_RU: Атрибуты %s

en: %s Capabilities
ru_RU: Возможности %s

en: %s Error. Try again?
ru_RU: %s Ошибка. Еще раз попробовать?

en: %s Excerpts
ru_RU: %s Выдержки

en: %s ID
ru_RU: %s  ID

en: %s List Formats
ru_RU: Формат списка %s

en: %s List/Archives
ru_RU: Список/Архивы %s

en: %s Options
ru_RU: Параметры %s

en: %s Page
ru_RU: Страница %s

en: %s Pages
ru_RU: Страницы %s

en: %s Rows
ru_RU: %s строк

en: %s Settings
ru_RU: Настройки

en: %s Submitted
ru_RU: %s Представлено

en: %s added the event %s
ru_RU: %s добавлено мероприятие %s.

en: %s added the event %s to %s.
ru_RU: %s добавлено мероприятие %s в %s.

en: %s could not be deleted
ru_RU: %s не может быть удалено

en: %s could not be deleted.
ru_RU: %s не может быть удален.

en: %s created.
ru_RU: %s создан.

en: %s deleted
ru_RU: %s удалено

en: %s excerpt
ru_RU: %s выдержка

en: %s excerpt fallback
ru_RU: %s отрывок запасной

en: %s is attending %s of the group %s.
ru_RU: %s принимает участие в %s в группе %s.

en: %s is attending %s.
ru_RU: %s собирается посетить%s.

en: %s is required.
ru_RU: %s обязательно

en: %s list footer format
ru_RU: Формат подвала списка %s.

en: %s list header format
ru_RU: Формат заголовка списка %s

en: %s list item format
ru_RU: Формат элемента списка %s

en: %s page
ru_RU: Страница %s

en: %s successfully deleted
ru_RU: %s успешно удален

en: %s successfully deleted.
ru_RU: %s успешно удален.

en: %s successfully duplicated.
ru_RU: %s успешно продублировано.

en: %s users cancelled bookings.
ru_RU: %s пользователя(ей) отменили бронь.

en: %s will not be attending %s anymore.
ru_RU: %s больше не собирается посетить %s.

en: %s will not be attending %s of group %s anymore.
ru_RU: %s больше не принимает участие в %s группы %s.

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
ru_RU: (неприменимо при владении мероприятием на временной основе, скоро!)

en: 1,2,3 or 2 (0 = all)
ru_RU: 1,2,3 или 2 (0 = все)

en: <li>No events in this location</li>
ru_RU: <li> Нет событий в этом месте </li>

en: <p>Events Manager is ready to go! It is highly recommended you read the <a href='%s'>Getting Started</a> guide on our site, as well as checking out the <a href='%s'>Settings Page</a>. <a href='%s' title='Don't show this advice again'>Dismiss</a></p>
ru_RU: <p>Events Manager готов к работе! Настоятельно рекомендуется прочитать <a href='%s'>Приступая к работе</a> руководство на нашем сайте, а также проверить <a href='%s'> Настройки страниц </a>. <a href='%s' title='Больше не показывать этот совет'>Скрыть</a></p>

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
ru_RU: <strong>ОШИБКА:</strong> Не удалось зарегистрировать Вас ... пожалуйста, свяжитесь с <a href="mailto:%s">администратором</a> !

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
ru_RU: <strong>ОШИБКА:</strong> Пожалуйста, введите имя пользователя.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
ru_RU: <strong>ОШИБКА:</strong> Пожалуйста, введите свой адрес электронной почты.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
ru_RU: <strong>ОШИБКА:</strong>Неправильный email.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
ru_RU: <strong>ОШИБКА:</strong> Пользователь с таким email-адресом уже зарегистрирован, пожалуйста, введите другой.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
ru_RU: <strong>Ошибка:</strong> Пользователь с таким именем уже зарегистрирован, пожалуйста, выберите другое.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ru_RU: <strong>ОШИБКА:</strong> Имя пользователя является недействительным, поскольку оно содержит недопустимые символы. Пожалуйста, введите имя пользователя, соответствующее требованиям.

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account (i.e. you can overbook). Emails are not resent automatically.
ru_RU: <strong>Примечания:</strong> Наличие билетов не учитывается при одобрении новых заказов (например, вы можете перерегистрировать). Письма автоматически не переотправляются.

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account when approving new bookings (i.e. you can overbook).
ru_RU: <strong>Примечания:</strong> Наличие билетов не учитывается при одобрении новых заказов (например, вы можете перерегистрировать).

en: <strong>Warning : </strong> By enabling this, registered users will not be able to see bookings they make as guests in their "My Bookings" page.
ru_RU: <strong>Внимание : </strong> При включении этой опции зарегистрированные пользователи не смогут увидеть созданные гостями заказы  на своей странице "Мои заказы".

en: <strong>Warning : </strong> Various features afforded to users with an account will not be available, e.g. viewing bookings. Once you enable this and select a user, modifying these values will prevent older non-user bookings from displaying the correct information.
ru_RU: <strong>Внимание: </strong> Различные особенности, предоставляемые пользователями с учетной записью, не будут доступны, например, просмотр заказа. Как только вы включите эту функцию и выберете пользователя, изменения этих значений будут препятствовать показу правильной информации для заказов гостей .

en: A new event has been published by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Edit this event - #_EDITEVENTURL <br/> View this event - #_EVENTURL
ru_RU: Новое событие опубликовано # _CONTACTNAME <br/> Имя: #. _EVENTNAME <br/> Дата: # _EVENTDATES <br/> Время: # _EVENTTIMES <br/> Изменить - # _EDITEVENTURL <br/> Смотреть - #_EVENTURL

en: A new event has been submitted by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
ru_RU: Новое событие было представлено # _CONTACTNAME <br/> Имя: #. _EVENTNAME <br/> Дата: # _EVENTDATES <br/> Время: # _EVENTTIMES <br/> Пожалуйста, посетите # _EDITEVENTURL для утверждения события .

en: A new user account has been created for you. Please check your email for access details.
ru_RU: Для вас была создана новая учетная запись. Пожалуйста, проверьте свою электронную почту, чтобы узнать подробности.

en: A previously published event has been modified by #_CONTACTNAME, and this event is now unpublished and pending your approval.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
ru_RU: Ранее опубликованные событий был изменен # _CONTACTNAME, и это событие сейчас неопубликованные и в ожидании Вашего согласия <br/> Имя: #. _EVENTNAME <br/> Дата: # _EVENTDATES <br/> Время: # _EVENTTIMES <br/> Пожалуйста, посетите # _EDITEVENTURL для  утверждения события.

en: A test email will be sent to your account email - %s
ru_RU: Тестовое сообщение электронной почты будет отправлено на email вашего аккаунта - %s

en: A user cancelled a booking
ru_RU: Пользователь отменил бронь.

en: A valid email
ru_RU: Пожалуйста, введите действующий e-mail

en: Abbreviated weekdays
ru_RU: Сокращенные будни

en: Abbreviated weekdays?
ru_RU: Сокращенные будни?

en: Actions
ru_RU: Операции

en: Add Event
ru_RU: Добавить мероприятие

en: Add Location
ru_RU: Добавить место

en: Add New
ru_RU: Добавить

en: Add New Event
ru_RU: Добавить новое мероприятие

en: Add New Event Category
ru_RU: Добавить новую категорию мероприятия

en: Add New Event Tag
ru_RU: Добавить новую метку мероприятия

en: Add New Location
ru_RU: Добавить новое место

en: Add New Recurring Event
ru_RU: Добавить новое повторяющееся мероприятие

en: Add Recurring Event
ru_RU: Добавить повторяющееся мероприятие

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
ru_RU: Добавьте дату начала и/или окончания, чтобы наложить ограничения по времени на продажу билетов. Либо не заполняейте, если верхнего/нижнего ограничения нет.

en: Add a tax rate to your ticket prices (entering 10 will add 10% to the ticket price).
ru_RU: Добавить налоговую ставку на ваши цены билетов (значение 10 будет добавлять 10% к цене билета).

en: Add br tags to HTML emails?
ru_RU: Добавить теги br в письма HTML?

en: Add location
ru_RU: Добавить местоположение

en: Add new ticket
ru_RU: Добавить новый билет

en: Add or remove events
ru_RU: Добавление или удаление мероприятий

en: Add tax to ticket price?
ru_RU: Добавить налог в стоимость билета?

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Address:
ru_RU: Адрес:

en: Admin Tools
ru_RU: Средства администрирования

en: Administrator Email
ru_RU: Email администратора

en: Advanced
ru_RU: Дополнительно

en: Advanced Search Fields
ru_RU: Дополнительные поля поиска

en: After
ru_RU: после

en: All
ru_RU: Все

en: All %s
ru_RU: Все %s.

en: All Ascending
ru_RU: Все по возрастанию

en: All Categories
ru_RU: Все категории

en: All Cities/Towns
ru_RU: Все города

en: All Countries
ru_RU: Все страны

en: All Day
ru_RU: Весь день

en: All Day Message
ru_RU: Весь день сообщение

en: All Descending
ru_RU: Все по убыванию

en: All Event Categories
ru_RU: Все категории мероприятий

en: All Event Tags
ru_RU: Все метки мероприятий

en: All Events
ru_RU: Все мероприятия

en: All Regions
ru_RU: Все регионы

en: All States
ru_RU: Все штаты

en: All countries text
ru_RU: Текст \"все страны\"

en: All day
ru_RU: Весь день

en: All events
ru_RU: Все мероприятия

en: All events link text?
ru_RU: Текст ссылки на все мероприятия?

en: All events will be moved to trash.
ru_RU: Все мероприятия будут перемещены в корзину.

en: All regions text
ru_RU: Текст \"Все регионы\"

en: All states text
ru_RU: Текст \"Все штаты\"

en: All towns/cities text
ru_RU: Текст \"Города, населенные пункты\"

en: All your settings and events will be permanently deleted. This cannot be undone.
ru_RU: Все ваши настройки и мероприятия будут удалены. Это действие не может быть отменено.

en: All your settings, including email templates and template formats for Events Manager will be deleted.
ru_RU: Все ваши настройки, включая шаблоны электронной почты и шаблоны форматов для Events Manager будут удалены.

en: Allow %s to appear in the built-in search results.
ru_RU: Разрешить %s появляться в результатах встроенного поиска.

en: Allow WordPress post-style archives.
ru_RU: Разрешить стиль записей архивов WordPress.

en: Allow anonymous event submissions?
ru_RU: Разрешить анонимную отправку мероприятий?

en: Allow bookings with registered emails?
ru_RU: Разрешить заказы с зарегистрированной почты?

en: Allow double bookings?
ru_RU: Разрешить дублировать заказы?

en: Allow guest bookings?
ru_RU: Разрешить заказ в режиме гостя?

en: Allow overbooking when approving?
ru_RU: Разрешить бронирование большего количества мест, чем имеется, при утверждении?

en: Already Booked
ru_RU: Уже забронировано

en: Already attending
ru_RU: Уже посещающих

en: Already booked
ru_RU: Уже забронировано

en: An email will be sent to an administrator of your choice when an event is published by users who are not administrators.
ru_RU: Письмо будет отправлено администратору по вашему выбору, когда мероприятия опубликованы пользователями, не являющимися администраторами.

en: An email will be sent to the event contact if someone cancels their booking.
ru_RU: Письмо будет отправлено контактному лицу каждый раз, когда кто-то отменил свой заказ.

en: An email will be sent to the event owner when their event is approved. Users requiring event approval do not have the <code>publish_events</code> capability.
ru_RU: Письмо будет отправлено владельцу в случае, если мероприятие будет одобрено. Пользователи, которым требуется утверждение мероприятия не имеют возможностей <code>publish_events</code>.

en: An email will be sent to your administrator emails when an event is submitted and pending approval.
ru_RU: Письмо будет отправлено администратору, когда мероприятие добавлено и ожидает утверждения.

en: An error occurred.
ru_RU: Произошла ошибка.

en: An event with no bookings.
ru_RU: События без бронирования

en: Anonymous Submitter Info
ru_RU: Информация о организаторе

en: Anonymous event submissions
ru_RU: Анонимная отправка мероприятий

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
ru_RU: Анонимные отправители не могут видеть или изменять их мероприятие после отправки. Вы можете настроить здесь сообщение об успешном окончании, которое они увидят.

en: Appears as the first default search option.
ru_RU: Появляется в качестве первого варианта поиска по умолчанию.

en: Appears as the label for this search option.
ru_RU: Отображается как метка для этой опции поиска.

en: Appears within the input box.
ru_RU: Отображается в поле ввода.

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Apply global capabilities?
ru_RU: Применить глобальные возможности?

en: Approval Required?
ru_RU: Требуется утверждение?

en: Approve
ru_RU: Утвердить

en: Approved
ru_RU: Подтвержден

en: Are current events past events?
ru_RU: Являются ли текущие мероприятия прошедшими?

en: Are you sure you want to cancel your booking?
ru_RU: Вы уверены, что хотите отменить свой заказ?

en: Are you sure you want to delete all recurrences of this event?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить все повторения этого мероприятия?

en: Are you sure you want to delete?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить?

en: Are you sure you want to detach this event? By doing so, this event will be independent of the recurring set of events.
ru_RU: Вы уверены, что хотите отсоединить это мероприятие? Если вы сделаете это, это мероприятие не будет зависеть от  повторяющихся мероприятий.

en: Are you sure you want to disable bookings? If you do this and save, you will lose all previous bookings. If you wish to prevent further bookings, reduce the number of spaces available to the amount of bookings you currently have
ru_RU: Вы действительно хотите отключить возможность бронирования билетов? Если вы сделаете это и сохраните, то вы потеряете все предыдущие заказы. Если вы хотите предотвратить дальнейшие заказы, сократите количество мест доступных для имеющегося у вас количества заказов

en: Are you sure you want to reschedule this recurring event? If you do this, you will lose all booking information and the old recurring events will be deleted.
ru_RU: Вы уверены, что хотите перенести это повторяющееся мероприятие? Если вы сделаете это, вы потеряете всю информацию о заказах и старые повторяющиеся мероприятия будут удалены.

en: Are you sure you want to reset Events Manager?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить Events Manager?

en: Are you sure you want to uninstall Events Manager?
ru_RU: Вы уверены, что хотите деинсталлировать Events Manager?

en: As a site admin, you see all group events, users will only be able to choose groups they are admins of.
ru_RU: Как администратор сайта, вы видите все группы, пользователи смогут выбрать только те группы, в которых они являются администраторами.

en: Ascending
ru_RU: По возрастанию

en: Assign bookings to
ru_RU: Назначить заказы на

en: Attributes
ru_RU: Атрибуты

en: Avail. Spaces
ru_RU: Свободные места

en: Availability
ru_RU: Доступно

en: Available
ru_RU: Доступен

en: Available Spaces
ru_RU: Доступные места

en: Available for
ru_RU: Доступен для

en: Available from
ru_RU: Доступно с

en: Available spaces
ru_RU: Доступные места

en: Available until
ru_RU: Доступны до тех пор, пока

en: Awaiting Online Payment
ru_RU: Ожидает онлайн-оплаты

en: Awaiting Payment
ru_RU: Ожидает оплаты

en: Basic HTML is allowed in ticket labels and descriptions.
ru_RU: Основные HTML теги разрешены в этикетке и описании билета.

en: Be aware that some themes will not work with this option, if so (or you want to make your own changes), you can create a file named <code>single-%s.php</code> <a href='#'>as shown on the WordPress codex</a>, and leave this set to Posts.
ru_RU: Знайте, что некоторые темы не будут работать с этой опцией, если это так (или вы хотите внести собственные изменения), вы можете создать файл с именем <code>single-%s.php</code> <a href='#'>как указано в wordpress codex</a>, и оставить этот набор для публикаций.

en: Before
ru_RU: до

en: Before you save your changes, you can quickly send yourself a test email by clicking this button.
ru_RU: Перед тем, как сохранить ваши изменения, вы можете быстро отправить себе тестовое письмо, нажав на эту кнопку.

en: Below are some additional options for individual pages and sections, which you can turn on to enforce custom styling provided by the plugin or off if you want to do your own custom styling.
ru_RU: Ниже приводятся некоторые дополнительные параметры для отдельных страниц и разделов, который Вы можете включить принудительно для настраиваемых стилей, предусмотренных плагином, или выключить, если Вы хотите задать ваш собственный стиль.

en: Below you will find texts that will be displayed to users in various areas during the bookings process, particularly on booking forms.
ru_RU: Ниже вы найдете текст, который будет отображаться для пользователей в различных областях, в процессе заказа, особенно в формах бронирования.

en: Body Classes
ru_RU: Классы тела

en: Book Now
ru_RU: Забронировать

en: Booked
ru_RU: Заказан

en: Booked Spaces
ru_RU: Забронированные места

en: Booked User Emails
ru_RU: Письма о пользовательских заказах

en: Booker
ru_RU: Заказан

en: Booking
ru_RU: Бронирование

en: Booking %s
ru_RU: Бронирование %s.

en: Booking %s.
ru_RU: Бронирование  %s.

en: Booking Cancellation Warning
ru_RU: Предупреждение отмены заказа

en: Booking Cancelled
ru_RU: Заказ билетов отменен

en: Booking Comment
ru_RU: Комментарии

en: Booking Confirmed
ru_RU: Заказ подтвержден

en: Booking Cut-Off Date
ru_RU: Дата окончания бронирования

en: Booking Date
ru_RU: Дата заказа

en: Booking Details
ru_RU: Детали заказа

en: Booking Email Templates
ru_RU: Шаблоны писем о заказах

en: Booking Form
ru_RU: Форма заказа

en: Booking ID
ru_RU: ID брони

en: Booking Management Pages
ru_RU: Страницы управления бронированием

en: Booking Notes
ru_RU: Примечение заказа

en: Booking Pending
ru_RU: Заказ на утверждении

en: Booking Rejected
ru_RU: Заказ отклонен

en: Booking Related Placeholders
ru_RU: Заполнители, касающиеся заказов билетов

en: Booking already made
ru_RU: Бронирование уже сделано

en: Booking button feedback messages
ru_RU: Письмо с подтверждением заказа

en: Booking cancelled
ru_RU: Бронирование отменено

en: Booking cancelled email
ru_RU: Письмо об отмене заказа

en: Booking cancelled email subject
ru_RU: Тема письма об отмене заказа

en: Booking cannot be made, not enough spaces available!
ru_RU: Заказ не может быть сделан, не хватает свободных мест!

en: Booking complete
ru_RU: Бронирование завершено

en: Booking confirmed email
ru_RU: Письмо с подтверждением заказа

en: Booking confirmed email subject
ru_RU: Тема письма с подтверждением заказа

en: Booking could not be %s.
ru_RU: Заказ не может быть %s.

en: Booking could not be created
ru_RU: Заказ не может быть создан

en: Booking error
ru_RU: Ошибка бронирования

en: Booking form feedback messages
ru_RU: Письмо с подтверждением заказа

en: Booking form texts/messages
ru_RU: Формы заказа тексты/сообщения

en: Booking in progress
ru_RU: Заказывается

en: Booking note successfully added.
ru_RU: Примечание к заказу успешно добавлено.

en: Booking pending email
ru_RU: Письмо об ожидании подтверждения заказа

en: Booking pending email subject
ru_RU: Тема письма о переходе заказа в статус ожидания

en: Booking rejected email
ru_RU: Письмо об отклонении заказа

en: Booking rejected email subject
ru_RU: Тема письма об отклонении заказа

en: Booking successful, pending confirmation (you will also receive an email once confirmed).
ru_RU: Заказ выполнен успешно, ожидает подтверждения (вы также получите электронное письмо после подтверждения).

en: Booking successful.
ru_RU: Заказ выполнен успешно.

en: Booking...
ru_RU: Бронирование ...

en: Bookings
ru_RU: Заказы

en: Bookings %s. Mails Sent.
ru_RU: Заказы %s. Письма отправлены.

en: Bookings Stats
ru_RU: Статистика заказов

en: Bookings Table Settings
ru_RU: Настройки таблицы заказов

en: Bookings are closed for this event.
ru_RU: Заказ билетов на это мероприятие закрыт.

en: Bookings closed
ru_RU: Бронирование недоступно

en: Bookings data
ru_RU: Данные о заказах

en: Bookings disabled
ru_RU: Заказы отключены

en: Bookings for %s
ru_RU: Зарезервировано для %s

en: Bookings have closed (e.g. event has started).
ru_RU: Прием билетов на это событие закрыт

en: Bookings will not be confirmed until the event administrator approves it.
ru_RU: Бронирование не будет подтверждено, пока администратор не утвердит его.

en: Bookings/Registration
ru_RU: Заказ/Регистрация

en: Bulk Actions
ru_RU: Массовые действия

en: By default, event spaces become unavailable once there are enough CONFIRMED bookings. To reserve spaces even if unapproved, choose yes.
ru_RU: По умолчанию места на мероприятии становятся недоступными как только их заказ ПОДТВЕРЖДЕН. Чтобы бронировать места, даже если заказ еще не утвержден, выберите Да.

en: By default, if a calendar day only has one event, it display a single event when clicking on the link of that calendar date. If you select Yes here, you will get always see a list of events.
ru_RU: По умолчанию, если на день календаря приходится только одно мероприятие, то  при нажатии на ссылку этой даты открывается отдельное мероприятие. Если вы выберете Да здесь, вы будете всегда видеть список мероприятий.

en: By default, if a guest tries to book an event using the email of a user account on your site they will be asked to log in, selecting yes will bypass this security measure.
ru_RU: По умолчанию, если гость пытается забронировать мероприятие с помощью электронной почты из учетной записи пользователя вашего сайта - ему будет предложено войти в систему, выбор Да будет игнорировать эту меру предосторожности.

en: By default, when a booking is made by a user, this booking is tied to a user account, if the user is not registered nor logged in and guest bookings are enabled, an account will be created for them.
ru_RU: По умолчанию, если бронирование производится пользователем, этот заказ привязан к учетной записи пользователя. Если пользователь не зарегистрирован и не вошел в систему, а гостевой заказ включен, будет создана учетная запись для них.

en: CSS File
ru_RU: CSS файл

en: Calendar
ru_RU: Календарь

en: Calendar Day Event List Settings
ru_RU: Настройки списка мероприятий календарного дня

en: Calendar events/day limit
ru_RU: Предел мероприятий в день календаря

en: Can users cancel their booking?
ru_RU: Могут ли пользователи отменить свои заказы?

en: Cancel
ru_RU: Отменить

en: Cancelation complete
ru_RU: Отменено

en: Cancelation error
ru_RU: Критическая ошибка

en: Cancelation in progress
ru_RU: процесс отмены

en: Canceling...
ru_RU: Отмена...

en: Cancellation
ru_RU: Отменен

en: Cancelled
ru_RU: Отменен

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Categories dropdown label
ru_RU: Категории раскрывающейся метки

en: Categories list page
ru_RU: Страница списка категорий

en: Category
ru_RU: Категория

en: Category IDs
ru_RU: ID категории

en: Category Related Placeholders
ru_RU: Заполнители, касающиеся категорий

en: Category:
ru_RU: Категория:

en: Change
ru_RU: Сменить

en: Changes saved
ru_RU: Изменения сохранены

en: Changes saved.
ru_RU: Изменения сохранены.

en: Check Dev Versions
ru_RU: Проверить разрабатываемые версии

en: Check this option if you want the event contact to receive an email when someone books places. An email will be sent when a booking is first made (regardless if confirmed or pending)
ru_RU: Включите эту опцию, если вы хотите, чтобы контактному лицу отправлялся email каждый раз, когда кто-то бронирует места. Письмо будет отправлено после каждого бронирования (независимо от того, подтверждено оно или на рассмотрении)

en: Check this option if you want to prevent the WordPress registration email from going out when a user anonymously books an event.
ru_RU: Включите эту опцию, если вы не хотите, чтобы отравлялось письмо о регистрации в WordPress, когда пользователь анонимно бронирует места на мероприятии.

en: Check this option to enable Goggle Map integration.
ru_RU: Отметьте эту опцию для интеграции с Google Maps.

en: Checking for dev versions.
ru_RU: Проверка разрабатываемой версии.

en: Checking...
ru_RU: Проверка...

en: Choose a color for your category. You can access this using the %s placeholder.
ru_RU: Выберите цвет для вашей категории. Вы можете получить доступ к этой функции используя заполнители %s .

en: Choose a parent user to assign bookings to. People making their booking will be unaware of this and will never have access to those user details. This should be a subscriber user you do not use to log in with yourself.
ru_RU: Выберите родителя пользователю на его заказы. Люди, делающие бронирование не будут знать об этом и никогда не будут иметь доступа к этой информации. Вы не должны использовать его для входа в систему.

en: Choose an image for your category, which can be displayed using the %s placeholder.
ru_RU: Выберите изображение для вашей категории, они могут быть отображены с помощью заполнителя %s.

en: Choose from most used event categories
ru_RU: Выберите одну из наиболее часто используемых категорий событий

en: Choose from most used event tags
ru_RU: Выберите одну из наиболее часто используемых меток мероприятия

en: Choose how prices are displayed. <code>@</code> will be replaced by the currency symbol, and <code>#</code> will be replaced by the number.
ru_RU: Выберите, как будут отображены цены. <code>@</code> будет заменен на символ валюты, и <code>#</code> будет заменено числом.

en: Choose how to format your group heading dates. Leave blank for default.
ru_RU: Выбрать способ форматирования заголовка группы даты. Оставьте поле пустым для использования по умолчанию.

en: Choose how to format your group headings.
ru_RU: Выбрать, как форматировать заголовки групп.

en: Choose to show events within a specific time range.
ru_RU: Выберите, чтобы показать события в определенном диапазоне времени.

en: Choose whether or not to display a login form in the booking form area to remind your members to log in before booking.
ru_RU: Выберите, следует ли отображать форму для входа в систему на форме заказа, чтобы напомнить пользователям войти в систему, прежде чем оставлять заказ.

en: Choose which order your tickets appear.
ru_RU: Выберите порядок отображения билетов.

en: Choose your currency for displaying event pricing.
ru_RU: Выберите валюту для отображения цен мероприятий.

en: Choose/Upload Image
ru_RU: Выбрать/Загрузить изображение

en: City/Town
ru_RU: Город/Населенный Пункт

en: City/Town:
ru_RU: Город / населенный пункт:

en: Click to toggle
ru_RU: Нажмите для переключения

en: Close Ticket Editor
ru_RU: Закрыть редактор билетов

en: Collapse All
ru_RU: Свернуть все

en: Columns to export
ru_RU: Колонки экспорта

en: Columns to show
ru_RU: Столбцы для отображения

en: Comment
ru_RU: Комментарий

en: Confirmation email could not be sent to admin. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
ru_RU: Электронное письмо с подтверждением  не может быть отправлено администратору. Зарегистрировавшийся должен был получить свое письмо (только администратор может видеть это сообщение).

en: Confirmed
ru_RU: Подтвержден

en: Confirmed Spaces
ru_RU: Подтвержденные места

en: Confirmed booking email
ru_RU: Письмо с подтверждением заказа

en: Congratulations! Your email settings work.
ru_RU: Поздравляем! Ваши настройки email работают.

en: Could not send email.
ru_RU: Невозможно отправить сообщение

en: Count
ru_RU: Считать

en: Country
ru_RU: Страна

en: Country:
ru_RU: Страна:

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
ru_RU: Создайте место или начните печатать для поиска ранее введенных мест.

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: Currency Format
ru_RU: Формат валюты

en: Custom fields are the same as attributes, except you cannot restrict specific values, users can add any kind of custom field name/value pair. Only available in the WordPress admin area.
ru_RU: произвольные поля как и атрибуты никто, кроме вас, не может ограничить определенными значениями, пользователи могут добавлять любые произвольные пары полей имя/значение. Только в панели администрирования WordPress.

en: Customize Feedback Messages
ru_RU: Настройка сообщений обратной связи

en: Customize the message your user sees when they submitted their event.
ru_RU: Настройте это сообщение, чтобы ваши пользователи видели, когда они отправили свои мероприятия.

en: Daily
ru_RU: Ежедневно

en: Date
ru_RU: Дата

en: Date Format
ru_RU: Формат даты

en: Date Picker Format
ru_RU: Формат выбора даты

en: Date Separator
ru_RU: Разделитель даты

en: Date and Time
ru_RU: Дата и время

en: Date and Time formats follow the <a href="%s">WordPress time formatting conventions</a>
ru_RU:  Следовать <a href="%s">WordPress time formatting conventions</a> для ознакомления с форматами даты и времени

en: Date and time
ru_RU: Дата и время

en: Date/Time
ru_RU: Дата / время

en: Dates
ru_RU: Даты

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
ru_RU: Даты должны иметь правильный формат. Пожалуйста, используйте имеющееся средство выбора даты.

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have requested #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive an automatic confirmation.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ru_RU: Уважаемый #_BOOKINGNAME, <br/> Вы запросили #_BOOKINGSPACES мест / места / мест для #_NAME. <br/> Ваш заказ в настоящее время находится на утверждении наших администраторов. После утверждения вы получите автоматическое подтверждение. <br/> С уважением, <br/> #_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have successfully reserved #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ru_RU: Уважаемый #_BOOKINGNAME, <br/> Вы успешно забронировали #_BOOKINGSPACES место / места / мест для #_EVENTNAME. <br/>Дата : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Место : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/> С уважением, <br/> #_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been cancelled.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ru_RU: Уважаемый #_BOOKINGNAME, <br/> ваш запрос на бронирование #_BOOKINGSPACES места / мест на #_NAME на # F # у, # Y был отменен. <br/> С уважением, <br/> #_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been rejected.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
ru_RU: Уважаемый #_BOOKINGNAME, <br/> ваш запрос на бронирование #_BOOKINGSPACES места / мест на #_NAME на # F # у, # Y был отклонен. <br/> С уважением, <br/> #_CONTACTNAME

en: Dear #_CONTACTNAME, <br/>Your event #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been approved.<br/>You can view your event here: #_EVENTURL
ru_RU: Уважаемый # _CONTACTNAME, <br/> Ваше мероприятие # # _EVENTNAME на _EVENTDATES было одобрено. <br/> Вы можете просматривать события здесь: #. _EVENTURL

en: Decimal Point
ru_RU: Десятичная точка

en: Decline
ru_RU: Отклонить

en: Default %s color
ru_RU: Цвет %s по умолчанию

en: Default %s list format
ru_RU: Формат списка %s по умолчанию

en: Default %s list options
ru_RU: Формат списка %s по умолчанию

en: Default Category
ru_RU: Категория по умолчанию

en: Default Country
ru_RU: Страна по умолчанию

en: Default Location
ru_RU: Место по умолчанию

en: Default Location Country
ru_RU: Страна по умолчанию

en: Default archive ordering
ru_RU: Порядок архива по умолчанию

en: Default distance
ru_RU: Расстояние по умолчанию

en: Default distance unit
ru_RU: Единица расстояния по умолчанию

en: Default event archive ordering
ru_RU: Порядок архива мероприятий по умолчанию

en: Default event list format
ru_RU: Формат списка мероприятий по умолчанию

en: Default event list format footer
ru_RU: Формат подвала списка мероприятий по умолчанию

en: Default event list format header
ru_RU: Формат заголовка списка мероприятий по умолчанию

en: Default event list ordering
ru_RU: Порядок списка мероприятий по умолчанию

en: Default list ordering
ru_RU: Порядок списка по умолчанию

en: Default map height
ru_RU: Высота карты по умолчанию

en: Default map width
ru_RU: Ширина карты по умолчанию

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete Image?
ru_RU: Удалить изображение?

en: Delete User
ru_RU: Удалить пользователя

en: Delete selected
ru_RU: Удалить выбранные

en: Depending on server settings, some sending methods may ignore this settings.
ru_RU: В зависимости от настроек сервера, некоторые способы передачи могут игнорировать эти настройки.

en: Deprecated Attributes
ru_RU: Сокращенные атрибуты

en: Descending
ru_RU: По убыванию

en: Description
ru_RU: Описание

en: Detach
ru_RU: Отсоединить

en: Details
ru_RU: Подробнее

en: Details about the event.
ru_RU: Подробная информация о мероприятии.

en: Details about the location.
ru_RU: Подробнее о местоположении.

en: Dev Mode active: Just a friendly reminder that you are updating to development versions. Only admins see this message, and it will go away when you disable this <a href="#pro-api">here</a> in your settings.
ru_RU: Режим разработки: просто напоминаем, что идет обновление до версий разработчиков. Это сообщение может видеть только администратор и его можно отключить <a href="#pro-api">здесь</a>  у себя в настройках.

en: Development Versions &amp; Updates
ru_RU: Разрабатываемые версии и обновления

en: Disable  WordPress Thumbnails?
ru_RU: Отключить эскизы WordPress?

en: Disable new registration email?
ru_RU: Отключить письма о новой регистрации?

en: Disable thumbnails?
ru_RU: Запретить миниатюры?

en: Disable title rewriting?
ru_RU: Отключить изменение заголовка?

en: Discounts (After Taxes)
ru_RU: Скидки (после уплаты налогов)

en: Discounts Before Taxes
ru_RU: Скидки до уплаты налогов

en: Display %s as
ru_RU: Показать %s как

en: Display a list of event locations on Events Manager.
ru_RU: Показать список мест проведения мероприятий в Events Manager.

en: Display a list of events on Events Manager.
ru_RU: Показать список мероприятий в Events Manager.

en: Display calendar in events page?
ru_RU: Показывать календарь  на странице мероприятий?

en: Display events on your blog.
ru_RU: Показать мероприятия на вашем сайте.

en: Display global %s on main blog?
ru_RU: Показывать глобальные %s на главном сайте?

en: Display global events on main blog?
ru_RU: Показывать глобальные мероприятия на главном сайте?

en: Display locations on your blog.
ru_RU: Показывать местоположения на вашем сайте.

en: Display login form?
ru_RU: Отображать форму для входа в систему?

en: Display your events in a calendar widget.
ru_RU: Отображение ваших мероприятий в виджете календаря.

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
ru_RU: Показывает %1$s&#8211;%2$s с %3$s

en: Displaying Event
ru_RU: Событие

en: Displaying User
ru_RU: Пользователь

en: Displays %s from all sites on the network by default. You can still restrict %s by blog using shortcodes and template tags coupled with the <code>blog</code> attribute. Requires global tables to be turned on.
ru_RU: Отображает %s со всех сайтов в сети по умолчанию. Вы все еще можете ограничить %s сайтами, используя короткие коды и теги шаблонов в сочетании с атрибутом <code>blog</code>. Необходимо включение режима глобальных таблиц.

en: Distance Values
ru_RU: Значения расстояний

en: Draft
ru_RU: проект

en: Drag items to or from the left column to add or remove them.
ru_RU: Перетащите элементы в/из левой колонки, чтобы добавить или удалить их.

en: Duplicate
ru_RU: Дублировать

en: Duplicate %s
ru_RU: Дублировать %s

en: Duplicate this event
ru_RU: Дублировать это мероприятие

en: E-mail: %s
ru_RU: Адрес электронной почты:%s.

en: ERROR : Email Not Sent.
ru_RU: Ошибка: письмо не отправлено

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Edit %s
ru_RU: Изменить %s

en: Edit Booking
ru_RU: Редактировать заказ

en: Edit Details
ru_RU: Редактировать подробности

en: Edit Event
ru_RU: Редактировать мероприятие

en: Edit Event Category
ru_RU: Изменить категорию мероприятия

en: Edit Event Tag
ru_RU: Изменить метки мероприятия

en: Edit Location
ru_RU: Измененить место

en: Edit Recurring Event
ru_RU: Изменить повторяющееся мероприятие

en: Edit Recurring Events
ru_RU: Изменить повторяющиеся мероприятия

en: Edit User
ru_RU: Редактировать пользователя

en: Edit events
ru_RU: Изменить мероприятия

en: Edit location
ru_RU: Изменить местоположение

en: Edit locations
ru_RU: Изменить местоположения

en: Edit/View
ru_RU: Редактировать / Посмотреть

en: Email Exists
ru_RU: Email  существует

en: Email Sent.
ru_RU: Отправить письмо

en: Email Settings
ru_RU: Настройки электронной почты

en: Email event owner?
ru_RU: Письмо владельцу мероприятия?

en: Email events admin?
ru_RU: Отправлять email администратору мероприятия?

en: Email not sent.
ru_RU: E-mail не отправлено.

en: Email sent successfully to %s
ru_RU: E-mail отправлено успешно %s

en: Emails
ru_RU: Email

en: Enable %s attributes?
ru_RU: Включить атрибуты %s?

en: Enable %s custom fields?
ru_RU: Включить произвольные поля %s?

en: Enable Archives?
ru_RU: Разрешить архивы?

en: Enable Comments?
ru_RU: Разрешить комментарии?

en: Enable Dev Updates?
ru_RU: Разрешить разрабатываемые обновления?

en: Enable Google Maps integration?
ru_RU: Включить интеграцию Google Maps?

en: Enable No-User Booking Mode?
ru_RU: Включить бронирование для гостей?

en: Enable advanced fields?
ru_RU: Включить дополнительные поля

en: Enable bookings?
ru_RU: Включить бронирование?

en: Enable categories?
ru_RU: Включить категории?

en: Enable global tables mode?
ru_RU: Включить режим глобальных таблиц?

en: Enable locations?
ru_RU: Включить местоположения?

en: Enable recurrence?
ru_RU: Включить повторения?

en: Enable registration for this event
ru_RU: Включить регистрацию для этого события

en: Enable tags?
ru_RU: Включить метки?

en: Enables additional advanced search fields such as dates, country, etc.
ru_RU: Включает дополнительные поля для расширенного поиска (например, даты, страны и др.)

en: Enabling this will prevent us from loading our CSS file on every page, and will only load on specific pages generated by Events Manager.
ru_RU: Включение этой опции помешает загрузке нашего CSS файла на каждой странице, и загрузит его только на определенных страницах, созданных Events Manager.

en: End
ru_RU: Конец

en: Enter a maximum number of spaces (required).
ru_RU: Введите максимальное количество пространства (обязательно).

en: Enter a number.
ru_RU: Введите номер.

en: Enter a ticket name.
ru_RU: Введите имя билета

en: Error mailing user
ru_RU: Ошибка отправки сообщения пользователю

en: Errors
ru_RU: Ошибки

en: Event
ru_RU: Мероприятие

en: Event Admin Emails
ru_RU: Почта администратора мероприятия

en: Event Admin/Owner Emails
ru_RU: Письма администратору/владельцу мероприятия

en: Event Approved
ru_RU: Мероприятие утверждено

en: Event Bookings Dashboard
ru_RU: Панель бронирования мероприятий

en: Event Categories
ru_RU: Категории мероприятий

en: Event Category
ru_RU: Категории мероприятий

en: Event Date(s)
ru_RU: Дата проведения

en: Event Details
ru_RU: Детали мероприятия

en: Event Image
ru_RU: Изображение мероприятия

en: Event List Limits
ru_RU: Ограничения списка мероприятий

en: Event Locations
ru_RU: Места проведения мероприятий

en: Event Manager Options
ru_RU: Параметры Event Manager

en: Event Manager titles
ru_RU: Заголовки Event Manager

en: Event Name
ru_RU: Название мероприятия

en: Event Options
ru_RU: Опции мероприятия

en: Event Published
ru_RU: Публикация мероприятия

en: Event Re-Submitted
ru_RU: Повторноная публикация

en: Event Reapproved
ru_RU: Событие переодобрено

en: Event Related Placeholders
ru_RU: Заполнители, касающиеся мероприятий

en: Event Submission Forms
ru_RU: Формы передачи мероприятий

en: Event Submission Templates
ru_RU: Шаблон подтверждения события

en: Event Submitted
ru_RU: Мероприятие подтверждено

en: Event Submitter Emails
ru_RU: Сообщения при добавлении мероприятия

en: Event Tag
ru_RU: Метка мероприятия

en: Event Tags
ru_RU: Метки мероприятий

en: Event Time(s)
ru_RU: Время проведения

en: Event approved email
ru_RU: Письмо о утвержденном мероприятии

en: Event approved subject
ru_RU: Тема письма контактному лицу

en: Event archives scope
ru_RU: Границы архива событий

en: Event booking forms
ru_RU: Форма бронирования событий

en: Event could not be attached.
ru_RU: Мероприятие не может быть прикреплено.

en: Event could not be detached.
ru_RU: Мероприятие не может быть отсоединено.

en: Event detached.
ru_RU: Мероприятие отсоединено.

en: Event format
ru_RU: Формат мероприятия

en: Event fully booked
ru_RU: Событие полностью забронировано

en: Event is fully booked.
ru_RU: Событие полностью забронированы.

en: Event list scope
ru_RU: Диапазон списка мероприятий

en: Event name
ru_RU: Название мероприятия

en: Event published email
ru_RU: Письмо при публикации мероприятия:

en: Event published subject
ru_RU: Тема сообщения

en: Event reapproved email
ru_RU: Письмо при одобрении мероприятия

en: Event reapproved subject
ru_RU: Тема сообщения

en: Event resubmitted email
ru_RU: Письмо повторного события:

en: Event resubmitted subject
ru_RU: Тема сообщения

en: Event start date/time, location name
ru_RU: Дата/время начала мероприятия, название местоположения

en: Event starts at
ru_RU: Начало мероприятия в

en: Event submission notifications will be sent to emails added here.
ru_RU: Уведомления о добавленных мероприятиях  будут отправлены на следующую электронную почту.

en: Event submitted email
ru_RU: Письмо при добавлении мероприятия:

en: Event submitted subject
ru_RU: Тема сообщения

en: Event title format
ru_RU: Формат заголовка мероприятия

en: Event titles
ru_RU: Названия мероприятий

en: Event tooltips format
ru_RU: Формат подсказок мероприятия

en: Event.
ru_RU: Мероприятие.

en: Events
ru_RU: Мероприятия

en: Events Calendar
ru_RU: Календарь мероприятий

en: Events I'm Attending
ru_RU: Мероприятия, которые я посещаю

en: Events Manager Settings
ru_RU: Настройки Events Manager

en: Events Manager Test Email
ru_RU: Проверочное письмо Events Manager

en: Events Manager imposes a minimal amount of styling on websites so that your themes can take over.
ru_RU: Events Manager вносит минимальные изменения в дизайн вашей темы

en: Events With Bookings Enabled
ru_RU: Мероприятия с возможностью бронирования

en: Events cannot start after they end.
ru_RU: Дата начала мероприятия не может быть позже даты окончания.

en: Events current and next month
ru_RU: Мероприятия в следующем месяце

en: Events list page
ru_RU: Страница списка событий

en: Events next month
ru_RU: Мероприятия в следующем месяце

en: Events page
ru_RU: Страница мероприятий

en: Events page grouping
ru_RU: Группировать события

en: Events page grouping date format
ru_RU: Группировка формата даты на странице события

en: Events page grouping header
ru_RU: Группировка заголовков на странице события

en: Events require a user to own them. In order to allow events to be submitted anonymously you need to assign that event a specific user. We recommend you create a "Anonymous" subscriber with a very good password and use that. Guests will have the same event permissions as this user when submitting.
ru_RU: У мероприятий должен быть владелец. Чтобы мероприятия могли создаваться анонимно, вам надо связать их с конкретным пользователем. Рекомендуем вам создать учетную запись "Аноним" с устойчивым паролем и использовать ее.

en: Events start from
ru_RU: Мероприятия начинаются с

en: Events this month
ru_RU: Мероприятия в этом месяце

en: Events within 12 months
ru_RU: Мероприятия в течение 12-ти месяцев

en: Events within 2 months
ru_RU: Мероприятия в течение 2-х месяцев

en: Events within 3 months
ru_RU: Мероприятия  в течение 3-х месяцев

en: Events within 6 months
ru_RU: Мероприятие  в течение 6-ти месяцев

en: Everyone
ru_RU: Все

en: Example:
ru_RU: Например:

en: Exclude on
ru_RU: Исключить из

en: Expand All
ru_RU: Развернуть все

en: Export Bookings
ru_RU: Экспорт заказов

en: Export CSV
ru_RU: Экспорт в CSV

en: Export these bookings.
ru_RU: Экспортировать эти заказы.

en: Exported booking on %s
ru_RU: Заказы экспортированы в %s

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: First Name
ru_RU: Имя

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
ru_RU: Для повторяющегося мероприятия, однодневное мероприятие будет создано для каждого дня внутри временного промежутка.

en: For multiple emails, separate by commas (e.g. email1@test.com,email2@test.com,etc.)
ru_RU: За нескольких писем разделите адреса запятыми (например, email1@test.com, email2@test.com и т.д.)

en: For recurring events that end the following day, ensure you make your event last 1 or more days.
ru_RU: Для повторяющихся событий, которые в заканчиваются на следующий день, убедитесь, что вы сделали ваше мероприятие за 1 или более дней.

en: For use with the %s placeholder
ru_RU: Для использования с %s заполнителем

en: For when start/end %s are present, this will separate the two (include spaces here if necessary).
ru_RU: Для начала/окончания %s , необходимо разделить пробелами

en: Formatting
ru_RU: Форматирование

en: Free
ru_RU: Бесплатно

en: Fri
ru_RU: Пт

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: From
ru_RU: От

en: From %1$s to %2$s
ru_RU: С %1$S до %2$s.

en: Front-end management pages
ru_RU: Страницы управления на сайте

en: Full Calendar
ru_RU: Полный календарь

en: Full Calendar Options
ru_RU: Все параметры календаря

en: Fully booked
ru_RU: Полностью забронированы

en: Future Events
ru_RU: Будущие мероприятия

en: Future events
ru_RU: Предстоящие мероприятия

en: General
ru_RU: Общие

en: General Options
ru_RU: Общие параметры

en: General settings
ru_RU: Общие параметры

en: Geolocation Search
ru_RU: Поиск географического положения

en: Getting Help for Events Manager
ru_RU: Получение справки для Events Manager

en: Global %s slug
ru_RU: Глобальный ярлык %s

en: Global Map Format
ru_RU: Глобальный формат карт

en: Group Events
ru_RU: Мероприятия группы

en: Group Ownership
ru_RU: Групповое владение

en: Guest Default User
ru_RU: Гость по умолчанию

en: Guest User
ru_RU: Гость

en: Guest Users
ru_RU: Гостевые Пользователи

en: HTML Allowed.
ru_RU: HTML разрешен.

en: HTML allowed.
ru_RU: HTML разрешены.

en: HTML is not accepted.
ru_RU: HTML не поддерживается.

en: Help
ru_RU: Помощь

en: Hidden by default?
ru_RU: По умолчанию скрыт?

en: Hide Advanced Options
ru_RU: Скрыть Дополнительные Параметры

en: Hide Advanced Search
ru_RU: Скрыть расширенный поиск

en: Hide label
ru_RU: Скрыть лейбл

en: However, there were some problems whilst sending confirmation emails to you and/or the event contact person. You may want to contact them directly and letting them know of this error.
ru_RU: Возникли проблемы при отправке писем с подтверждением вам и/или контактным лицам мероприятия. Вы можете связаться с ними напрямую и сообщить об этой ошибке.

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
ru_RU: Сотни часов свободного времени были потрачены на разработку этого бесплатного плагина, покажите свою поддержку и разместите маленькую ссылку на сайт плагина внизу страниц мероприятий.

en: If HTML emails are enabled, br tags will automatically be added for new lines.
ru_RU: Если HTML в электронной почты включен, br теги будут автоматически добавлены к новым строкам.

en: If a booking is made and an email cannot be sent, this is added to the success message.
ru_RU: Если заказ сделан, и сообщение не может быть отправлено, это добавляется к сообщению об успешном подтверждении.

en: If a calendar day has only one event, you can force a direct link to the event (recommended to avoid duplicate content).
ru_RU: Если календарный день имеет только одно событие, вы можете использовать прямую ссылку на событие (рекомендуется для избежания дублирования контента).

en: If already attending and double bookings are disabled, this message will be displayed, followed by a link to the users booking page.
ru_RU: Для уже посещающих если двойные заказы отключены, будет показано это сообщение, а затем ссылку на страницу бронирования пользователя.

en: If an event does not have a category assigned when editing, this one will be assigned automatically.
ru_RU: Если мероприятию не назначены категории при редактировании, на этот раз они будут назначены автоматически.

en: If an event lasts all day, this text will show if using the %s placeholder
ru_RU: Если событие длится весь день, этот текст будет показан при использовании заполнителя %s

en: If checked every booking must select one or the minimum number of this ticket.
ru_RU: Если выбрано, то каждый заказ должен содержать один или минимальное количество данных билетов

en: If enabled, guest visitors can supply an email address and a user account will automatically be created for them along with their booking. They will be also be able to log back in with that newly created account.
ru_RU: Если включено, гости могут оставлять адрес электронной почты и учетная запись пользователя будет автоматически создаваться наряду с заказом. Они будут также иметь возможность войти в систему с этой созданной учетной записью.

en: If enabled, the latest dev version will always be checked instead of the latest stable version of the plugin.
ru_RU: Если включено, будет проверяться последняя разрабатываемая версия, вместо стабильной версии плагина.

en: If enabled, users can book an event more than once.
ru_RU: Если этот параметр включен, пользователи могут забронировать билет на мероприятие более чем один раз.

en: If enabled, users can cancel their bookings themselves from their bookings page.
ru_RU: Если этот параметр включен, пользователи смогут отменить свои заказы на своей странице заказов.

en: If left blank, no emails will be sent. Separate emails with commas for more than one email.
ru_RU: Если оставить пустым, письмо не будет отправлено. Разделите адреса запятыми для более чем одной электронной почты.

en: If left blank, the default value will be used.
ru_RU: Если оставить поле пустым, будет использоваться значение по умолчанию.

en: If left blank, this email will not be sent.
ru_RU: Если оставить пустым, это письмо не будет отправлено.

en: If set to yes the capabilities will be applied all your network blogs and you will not be able to set custom capabilities each blog. You can select no later and visit specific blog settings pages to add/remove capabilities.
ru_RU: Если установлено значение "Да", возможности будут применены ко всем сайтам вашей сети, и вы не сможете установить возможности пользователей на отдельном сайте. Вы можете выбрать "Нет" позднее и настроить параметры конкретного сайта для добавления/удаления возможностей.

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of events.
ru_RU: Если установлено значение Да, поисковая форма появится чуть выше списка мероприятий.

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of locations.
ru_RU: Если установлено в да, форма поиска будет установлена, над списком местоположений.

en: If set to yes, full sized images will be used and HTML width and height attributes will be used to determine the size.
ru_RU: Если установить "Да", будут использоваться полноразмерные изображения и для определения размера будет использоваться ширина и высота атрибутов HTML.

en: If set to yes, the FullCalendar will be used instead of the standard calendar on the events page.
ru_RU: Если установлено в да, FullCalendar будет использоваться вместо стандартного календаря на странице события.

en: If set to yes, your emails will be sent in HTML format, otherwise plaintext.
ru_RU: Если установлено значение Да, ваши сообщения электронной почты будут отправлены в HTML формате, в противном случае - обычный текст.

en: If set, the total number of spaces for a single booking to this event cannot exceed this amount.
ru_RU: Если установлено, общее количество мест для одного бронирования для этого события не может превышать этого количества.

en: If the user made a previous booking and cannot double-book.
ru_RU: Если пользователь сделал предыдущий заказ и не может дублировать заказ.

en: If the user tries to make a booking without requesting any spaces.
ru_RU: Если пользователь пытается сделать заказ без свободных мест.

en: If there are any new updates, you should now see them in your Plugins or Updates admin pages.
ru_RU: Если есть какие-либо новые обновления, вы должны увидеть их в ваших плагинах или на странице обновлений в административной консоли.

en: If this is incorrect, click cancel and try a more specific address.
ru_RU: Это не правильно, нажмите кнопку " отмена " и попробуйте более конкретный адрес.

en: If translations are left blank, the default value will be used.
ru_RU: Если поле переводы оставить пустым, будет использоваться значение по умолчанию.

en: If viewing a page for events on a specific date, this is the title that would show up. To insert date values, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>  with a <code>#</code> symbol before them, i.e. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>
ru_RU: Заголовок, который будет отображаться при просмотре списка мероприятий в определенную дату.  Для вставки значений дат, используйте <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">символы форматирования времени в PHP</a> с <code>#</code> символом перед ними, то есть <code>#m</code> , <code>#M</code> , <code>#j</code> и т.д. <br/>

en: If you are not using it already, we recommend you try the <a href="%s" target="_blank">Use Google Libraries</a> plugin, because without further optimization options below it already significantly reduces the number of files needed to display your Event pages and will most likely speed up your overall website loading time.
ru_RU:  Если вы уже не используете, мы рекомендуем вам попробовать плагин <a href="%s" target="_blank">Use Google Libraries</a> поскольку и без других опций оптимизации это уже значительно сокращает количество файлов, необходимых для отображения страниц мероприятий, и, скорее всего, ускорит ваше общее время загрузки сайта.

en: If you choose a group by mode, your events page will display events in groups of your chosen time range.
ru_RU: Если вы выбираете групповой режим, вашего мероприятия страницы

en: If you disable locations, bear in mind that you should remove your location page, shortcodes and related placeholders from your <a href="#formats" class="nav-tab-link" rel="#em-menu-formats">formats</a>.
ru_RU: Если вы отключите места,  вы должны удалить ваши страницы мест, шорткоды и связанные  заполнители из ваших форматов.

en: If you enable tips, this information will be shown, which can include HTML.
ru_RU: Если вы включите подсказки, ниже будет показана эта информация, которая может включать HTML.

en: If you get a lot of pending bookings and you decide to allow more bookings than spaces allow, setting this to yes will allow you to override the event space limit when manually approving.
ru_RU: Если вы получаете много заказов, ожидающих обработки, и вы решите забронировать больше мест, чем имеется в наличии, установка параметра Да позволит вам изменить ограничение по количеству мест при утверждении вручную.

en: If you just want to deactivate the plugin, <a href="%s">go to your plugins page</a>.
ru_RU: Если вы хотите просто отключить плагин,<a href="%s">перейдите на страницу плагинов</a>.

en: If you prefer a ticket table like with multiple tickets, even for single ticket events, enable this.
ru_RU: Если вам нравится таблица билетов как в случае с несколькими билетами, включите эту опцию.

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Events Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these deprecated attributes, give it a blank value and save.
ru_RU: Если вы не видите здесь ни одного атрибута, значит они больше не используются в Events Manager. Чтобы их добавить, вам снова надо добавить пользовательский атрибут к настройке форматирования на странице настроек. Чтобы удалить эти атрибуты, оставьте там пустое место и сохраните.

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Locations Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these deprecated attributes, give it a blank value and save.
ru_RU: Если вы не видите здесь ни одного атрибута, значит они больше не используются в Events Manager. Чтобы их добавить, вам снова надо добавить пользовательский атрибут к настройке форматирования на странице настроек. Чтобы удалить эти атрибуты, оставьте там пустое место и сохраните.

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
ru_RU: Если вы выберите страну по умолчанию, то она будет предварительно выбрана при создании нового местоположения.

en: If you update this event data and save, it could get overwritten if you edit the recurring event template. To make it an independent, <a href="%s">detach it</a>.
ru_RU: Если вы обновляете это событие и сохраняете, это может быть перезаписано, если вы измените повторяющиеся шаблоны событий. Чтобы сделать его независимым, <a href="%s"> отсоединить </ a>.

en: If you use the %s <a href="%s">shortcode</a>, you can display a map of all your locations and events, the settings below will be used.
ru_RU: Если вы используете %s <a href="%s">shortcode</a>,  вы можете отобразить карту со всеми местами и событиями.  Будут использоваться настройки ниже.

en: If you use the <code>#_LOCATIONMAP</code> <a href="%s">placeholder</a> when displaying individual event and location information, the settings below will be used.
ru_RU: Если вы используете <code>#_LOCATIONMAP</code> <a href="%s">заполнителя</a> при отображении отдельных событий и информации о местоположении, будут использоваться настройки ниже .

en: If you would like every event booking confirmation email sent to an administrator write their email here (leave blank to not send an email).
ru_RU: Если вы хотите отправлять письмо о каждом подтверждении заказа администратору, напишите текст письма здесь (оставьте пустым, если не надо отправлять письмо).

en: If you would like to check and see if there is a new stable update.
ru_RU: Если вы хотите проверить и увидеть, есть ли новые стабильные обновления.

en: If you would like to disable comments entirely, disable this, otherwise you can disable comments on each single %s. Note that %s with comments enabled will still be until you resave them.
ru_RU: Если вы хотите отключить комментарии полностью, отключить это, в противном случае вы можете отключить комментарии к каждому отдельному %s. Обратите внимание, что %s  с уже включенными комментариями не изменятся, пока вы не пересохраните их.

en: If you would like to download a dev version, but just as a one-off, you can force a dev version check by clicking the button below. If there is one available, it should appear in your plugin updates page as a regular update.
ru_RU: Если вы хотите скачать разрабатываемую версию, но только единоразово, вы можете осуществить проверку, нажав на кнопку ниже. Если есть обновление, оно должно появиться на странице обновлений плагинов как обычное обновление.

en: If you would like to show events that span over more than one day, see the Calendar section on this page.
ru_RU: Если вы хотите показать мероприятия, которые продолжаются более одного дня, см. раздел Календарь на этой странице.

en: If you would prefer all your locations to belong to your main blog, users in sub-sites will still be able to create locations, but the actual locations are created and reside in the main blog.
ru_RU: Если вы предпочитаете, чтобы все ваши местоположения принадлежали к вашему основному сайту, пользователи дочерних сайтов будут по-прежнему иметь возможность создавать местоположения, но фактически они создаются и находятся на основном сайте.

en: If you're using the Google Maps, the more detail you provide, the more accurate Google can be at finding your location. If your address isn't being found, please <a href='http://maps.google.com'>try it on maps.google.com</a> by adding all the fields below separated by commas.
ru_RU: Если вы используете Google Maps, то чем больше подробностей вы предоставите, тем точнее Google определить ваше местоположение. Если ваш адрес не был найден, пожалуйста <a href='http://maps.google.com'> попробуйте найти его на maps.google.com</a> добавляя все приведенные ниже поля, разделенные запятыми.

en: If your events have multiple tickets, enabling this will show a separate row for each ticket within a booking.
ru_RU: Если события имеют несколько билетов,  это отображается отдельной строкой для каждого билета в бронировании.

en: Image Sizes
ru_RU: Размеры изображений

en: In order to use attributes, you must define some in your templates, otherwise they'll never show. Go to Events > Settings > General to add attribute placeholders.
ru_RU: Для того, чтобы использовать атрибуты, необходимо определить их в шаблонах, в противном случае они никогда не покажутся. Перейдите в Мероприятия>Параметры>Общие  и добавьте заполнители атрибутов.

en: In the <a href='%s'>settings page</a>, you'll find various textboxes where you can edit how event information looks, such as for event and location lists. Using the placeholders below, you can choose what information should be displayed.
ru_RU: На <a href='%s'>странице настроек</a>, вы найдете различные поля, с помощью которых сможете менять вид информации о мероприятии, как для списков мест и мероприятий. С помощью следующего заполнителя вы можете выбрать, какую информацию отображать.

en: Include in WordPress Searches?
ru_RU: Интегрировать с поиском WordPress?

en: Include on
ru_RU: Включить в

en: Incomplete Bookings
ru_RU: Неполные заказы

en: Individual tickets with remaining spaces will not be available if total booking spaces reach this limit. Leave blank for no limit.
ru_RU: Заказ будет невозможен, когда число билетов достигнет этого предела. Оставьте пустым для отключения ограничения.

en: Initial lengths
ru_RU: Начальная длина

en: Insert the address of the notification sender.
ru_RU: Введите адрес отправителя уведомлений.

en: Insert the display name of the notification sender.
ru_RU: Введите отображаемое имя отправителя уведомлений

en: Insert the password to be used to access your SMTP server
ru_RU: Введите пароль, который будет использоваться для доступа к SMTP-серверу

en: Insert the username to be used to access your SMTP server.
ru_RU: Введите имя пользователя, которое будет использоваться для доступа к SMTP-серверу.

en: It will not be displayed on the website listings, to correct this you must <a href="%s">edit your location</a> directly.
ru_RU: Он не будет отображаться в списках на сайте, чтобы исправить это вы должны <a href="%s"> изменить ваше местоположение </ a> напрямую.

en: JavaScript Files
ru_RU: Файлы JavaScript

en: Label
ru_RU: Лейбл

en: Last Name
ru_RU: Фамилия

en: Leave blank for no limit.
ru_RU: Оставьте поле пустым (без ограничений).

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
ru_RU: Оставьте пустым при отсутствии верхнего/нижнего ограничения

en: Limit JS file loading?
ru_RU: Ограничить загрузку JS файлов?

en: Limit loading of our CSS files?
ru_RU: Ограничить загрузку наших CSS файлов?

en: Limits the number of events on each calendar day. Leave blank for no limit.
ru_RU: Ограничивает количество мероприятий на каждый календарный день. Оставьте пустым, если нет ограничения.

en: Limits the number of future events shown (0 = unlimited).
ru_RU: Ограничивает число показываемых будущих мероприятий (0 = неограниченно).

en: Link directly to event on day with single event?
ru_RU: Прямая ссылка на событие в этот день для единичного события?

en: Link sub-site %s directly to sub-site?
ru_RU: Ссылка %s дочерних сайтов непосредственно на дочерних сайтах?

en: Link text used for link to user bookings.
ru_RU: Ссылка на текст, используемого для связи с пользователем.

en: List Limits
ru_RU: Ограничения списка

en: List events by date title
ru_RU: Список мероприятий по дате названию

en: List item format
ru_RU: Формат элемента списка

en: Loading Map....
ru_RU: Загрузка карты ....

en: Loading...
ru_RU: Загрузка ...

en: Location
ru_RU: Местоположение

en: Location Image
ru_RU: Изображение местоположения

en: Location Name
ru_RU: Название места

en: Location Name:
ru_RU: Название местоположения:

en: Location Related Placeholders
ru_RU: Заполнители, касающиеся мест проведений

en: Location balloon format
ru_RU: Формат всплывающей подсказки местоположения

en: Location name
ru_RU: Название места

en: Location not found
ru_RU: Место не найдено

en: Location:
ru_RU: Место проведения:

en: Locations
ru_RU: Места

en: Locations list page
ru_RU: Страница списка мест

en: Locations on main blog?
ru_RU: Местоположения на главном сайте?

en: Log In
ru_RU: Войти

en: Log in if you already have an account with us.
ru_RU: Войдите в систему, если у вас уже есть учетная запись.

en: Logged In Users
ru_RU: Зарегистрированные Пользователи

en: Lost your password?
ru_RU: Забыли пароль?

en: Mail sending method
ru_RU: Способ отправки сообщений

en: Main Search Fields
ru_RU: Основные поля поиска

en: Manage %s Bookings
ru_RU: Управление заказами %s.

en: Manage Person's Booking
ru_RU: Управление заказами лица

en: Manage bookings
ru_RU: Управление заказами

en: Manage bookings link text
ru_RU: Управление заказами

en: Manage my bookings
ru_RU: Управление моими заказами

en: Many themes display extra meta information on post pages such as 'posted by' or 'post date' information, which may not be desired. Usually, page templates contain less clutter.
ru_RU: Многие темы отображают дополнительную мета информацию на страницах записей, такие как \"Опубликовано\" или \"дата публикации\", что не может быть изменено. Как правило, шаблоны страниц содержат меньше беспорядка.

en: Map Unavailable
ru_RU: Карта недоступна

en: Maps
ru_RU: Карты

en: Max
ru_RU: Макс

en: Maximum Spaces Per Booking
ru_RU: Максимальное количество мест для бронирования

en: Maximum height (px)
ru_RU: Максимальная высота (пикселей)

en: Maximum size (bytes)
ru_RU: Максимальный размер (байт)

en: Maximum width (px)
ru_RU: Максимальная ширина (пикселей)

en: Min
ru_RU: Мин

en: Minimum height (px)
ru_RU: Минимальная высота (px)

en: Minimum width (px)
ru_RU: Минимальная ширина (px)

en: Missing fields:
ru_RU: Отсутствуют поля:

en: Modifications to these events will cause all recurrences of each event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and detach them from recurring events by visiting the <a href="%s">events page</a>.
ru_RU: Изменения в этих мероприятиях повлекут удаление и создание заново всех повторов этих мероприятий, а существующие заказы будут удалены! Вы можете редактировать отдельные мероприятия и отделить их от серии остальных повторов этого мероприятия посетив <a href="%s">страницу мероприятий </a>.

en: Modifications to this event will cause all recurrences of this event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and disassociate them with this recurring event.
ru_RU: Изменение этого мероприятия повлекут удаление и создание заново всех повторов этого мероприятия и существующие заказы будут удалены! Вы можете редактировать отдельные мероприятия и отделить их от серии остальных повторов этого мероприятия.

en: Modify Booking
ru_RU: Мои Заказы

en: Modify what information is displayed in this booking table.
ru_RU: Выбрать информацию, отображаемую в таблице заказов.

en: Mon
ru_RU: Пн

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Month format
ru_RU: Формат месяца

en: Monthly
ru_RU: Ежемесячно

en: More Events message
ru_RU: Другие сообщения мероприятия

en: Multi Site Options
ru_RU: Настройки Multi Site.

en: MultiSite options have moved <a href="%s">here</a>. <a href="%s">Dismiss message</a>
ru_RU: Настройки MultiSite перемещены <a href="%s">сюда</a>. <a href="%s">Убрать сообщение</a>

en: My %s
ru_RU: Мои %s.

en: My Bookings
ru_RU: Мои заказы

en: My Bookings messages
ru_RU: Мои Заказы сообщения

en: My Event Bookings
ru_RU: Мои заказы

en: My Events
ru_RU: Мои мероприятия

en: My Locations
ru_RU: Мои места

en: My Profile
ru_RU: Мой профиль

en: My bookings
ru_RU: Мои заказы

en: N/A
ru_RU: N / A

en: Name
ru_RU: Имя

en: Near...
ru_RU: Рядом...

en: Needs Attention
ru_RU: Требует внимания

en: New Event
ru_RU: Новое мероприятие

en: New Event Category Name
ru_RU: Название новой категории мероприятия

en: New Event Tag Name
ru_RU: Название новой метки мероприятия

en: New Location
ru_RU: Новое местоположение

en: New Recurring Event
ru_RU: Новое повторяющееся мероприятие

en: New user registration on your blog %s:
ru_RU: Регистрация нового пользователя в вашем блоге %s:

en: Next event format
ru_RU: Следующий формат мероприятия

en: No
ru_RU: Нет

en: No %s
ru_RU: Нет %s

en: No %s message
ru_RU: Сообщение об отсутствии %s

en: No Events
ru_RU: Нет мероприятий

en: No Events Found
ru_RU: Мероприятия не найдены

en: No Events Found in Trash
ru_RU: Мероприятия в корзине не найдены

en: No Location
ru_RU: Нет мест проведения

en: No Locations Found
ru_RU: Местоположения не найдены

en: No Locations Found in Trash
ru_RU: Местоположения в корзине не найдены

en: No Locations message
ru_RU: Нет сообщений Местоположение

en: No Recurring Events Found
ru_RU: Повторяющиеся мероприятия не найдены

en: No Recurring Events Found in Trash
ru_RU: Повторяющиеся мероприятия в корзине не найдены

en: No bookings.
ru_RU: Нет заказов.

en: No cancelled bookings.
ru_RU: Нет отмененных заказов.

en: No categories available, <a href="%s">create one here first</a>
ru_RU: Нет доступных категорий, создать <a href="%s">здесь</a> первую

en: No confirmed bookings.
ru_RU: Нет подтвержденных заказов.

en: No events
ru_RU: Нет мероприятий

en: No events in this category
ru_RU: Нет событий в этой категории

en: No events in this location
ru_RU: Нет событий в этом месте

en: No events message
ru_RU: Нет уведомлений о мероприятиях

en: No events with this tag
ru_RU: Нет событий связанных с этим тегом

en: No groups defined yet.
ru_RU: Группы неопределены

en: No image uploaded for this event yet
ru_RU: Изображение для этого мероприятия пока не загружено

en: No image uploaded for this location yet
ru_RU: Для этого места еще не загружено изображение

en: No locations
ru_RU: Нет мест

en: No locations have been inserted yet!
ru_RU: Ни одного местоположения еще не было добавлено!

en: No pending bookings.
ru_RU: Нет отложенных заказов.

en: No rejected bookings.
ru_RU: Нет отклоненных заказов.

en: No responses yet!
ru_RU: Пока нет ответов!

en: No spaces booked
ru_RU: Нет свободных к заказу мест

en: No ticket id provided
ru_RU: Отсутствует Id билета

en: No-User Booking Mode
ru_RU: Гостевой режим заказов

en: None
ru_RU: Отсутствует

en: Not Supplied
ru_RU: Не предоставляется

en: Not a Group Event
ru_RU: Это не мероприятие группы

en: Not approved, spaces full.
ru_RU: Не утвержден, нет мест.

en: Not attending any events yet.
ru_RU: Пока не участвует ни в каких мероприятиях.

en: Not enough spaces
ru_RU: Не хватает свободных мест

en: Notification sender address
ru_RU: Адрес отправителя уведомлений

en: Notification sender name
ru_RU: Имя отправителя уведомлений

en: Number of events
ru_RU: Количество мероприятий

en: Online bookings are not available for this event.
ru_RU: Интернет-бронирование недоступно для этого мероприятия.

en: Only show events starting within a certain time limit on the events page. Default is future events with no end time limit.
ru_RU: Показывать только мероприятия, начинающиеся в течение определенного срока на странице мероприятий. По умолчанию - будущие мероприятия без ограничения по времени окончания.

en: Order
ru_RU: Порядок

en: Order By
ru_RU: Упорядочить по

en: Order Tickets By
ru_RU: Упорядочить билеты по

en: Order by %s
ru_RU: Упорядочить по %s

en: Order by end date, end time, then event name
ru_RU: Упорядочить по дате окончания, времени окончания, названию мероприятия

en: Order by event name, then event start time
ru_RU: Упорядочить по названию мероприятия, времени начала мероприятия

en: Order by event start time, then event name
ru_RU: Упорядочить по времени начала мероприятия, названию мероприятия

en: Order by name
ru_RU: Упорядочить по названию

en: Order by name, end date, then end time
ru_RU: Упорядочить по  названию, дате окончания, времени окончания

en: Order by name, start date, then start time
ru_RU: Сортировать по названию, дате начала, или времени начала

en: Order by start date, start time
ru_RU: Упорядочить по дате начала, времени начала

en: Order by start date, start time, then event name
ru_RU: Упорядочить по  дате окончания, времени окончания, названию мероприятия

en: Order of the locations
ru_RU: Порядок мест

en: Other
ru_RU: Прочее

en: Override Excerpts with Formats?
ru_RU: Заменить выдержки форматами?

en: Override calendar on events page?
ru_RU: Переопределить календарь на странице события?

en: Override calendar shortcode?
ru_RU: Переопределить шорткод календаря?

en: Override with Formats?
ru_RU: Переопределить при работе с форматами?

en: Overrides the default calendar shortcode. You can also use [events_fullcalendar] instead.
ru_RU: Переопределяет шорткод стандартного календаря. Вы также можете использовать [events_fullcalendar] вместо.

en: Owner
ru_RU: Владелец

en: PHP mail function
ru_RU: PHP функция почты

en: Pages
ru_RU: Страницы

en: Parent Event
ru_RU: Родитель мероприятие

en: Parent Event Categories
ru_RU: Родитель категорий мероприятия

en: Parent Event Category:
ru_RU: Родитель категории мероприятия:

en: Parent Event Tag:
ru_RU: Родительская метка мероприятия:

en: Parent Event Tags
ru_RU: Родительские метки мероприятия

en: Parent Location
ru_RU: Родитель местоположения

en: Parent Recurring Event
ru_RU: Родитель повторяющегося события

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Password Lost and Found
ru_RU: Пароль забыт и восстановлен

en: Past And Present Bookings
ru_RU: Прошлые и настоящие заказы

en: Past Events
ru_RU: Прошедшие мероприятия

en: Past events
ru_RU: Прошедшие мероприятия

en: Pending
ru_RU: Ждет проверки

en: Pending Spaces
ru_RU: Места в ожидании подтверждения

en: Pending booking email
ru_RU: Письмо о том, что заказ ожидает подтверждения

en: Performance Optimization
ru_RU: Оптимизация производительности

en: Permalink Slugs
ru_RU: Ярлык постоянной ссылки

en: Personal Details
ru_RU: Персональные данные

en: Personal details have successfully been modified.
ru_RU: Личные данные были успешно изменены.

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Phone Number
ru_RU: Телефон

en: Phone number
ru_RU: Телефон

en: Placeholders for customizing event pages
ru_RU: Заполнители для настройки страниц мероприятий

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
ru_RU: Пожалуйста, <a href="%s">Войдите</a> для просмотра заказов.

en: Please add a User ID.
ru_RU: Пожалуйста, добавьте User ID.

en: Please enter a valid ticket price e.g. 10.50 (no currency signs)
ru_RU: Пожалуйста, введите действительную цену билета, например, 10,50 (без знаков валюты)

en: Please enter your Location ID.
ru_RU: Пожалуйста, введите ваш ID местоположения.

en: Please specify what days of the week this event should occur on.
ru_RU: Пожалуйста уточните, в какие дни недели событие должно произойти.

en: Please supply a valid email format.
ru_RU: Пожалуйста, укажите правильный формат электронной почты.

en: Please wait while the booking is being submitted.
ru_RU: Подождите, пока ваш заказ принимается.

en: Popular Event Categories
ru_RU: Популярные категории мероприятия

en: Popular Event Tags
ru_RU: Популярные метки мероприятий

en: Post Classes
ru_RU: Подать Классы

en: Postcode:
ru_RU: Индекс:

en: Posts
ru_RU: Записи

en: Prevent unnecessary loading of JavaScript files on pages where they are not needed.
ru_RU: Предотвратить ненужную загрузку файлов JavaScript на страницах, где они не нужны.

en: Price
ru_RU: Цена

en: Pricing
ru_RU: Цена

en: Profile
ru_RU: Профиль

en: Published Event
ru_RU: Публиковать событие

en: Quantity
ru_RU: количество

en: RSS Scope
ru_RU: Область применения Rss

en: RSS description format
ru_RU: Формат описания RSS

en: RSS limit
ru_RU: RSS ограничения

en: RSS main description
ru_RU: Описание RSS

en: RSS main title
ru_RU: Заголовок RSS

en: RSS title format
ru_RU: Формат заголовка RSS

en: Re-Check Updates
ru_RU: Перепроверить обновления

en: Re-Submitted Event Awaiting Approval
ru_RU: Повторно представить - событие Ожидает одобрения

en: Recent Bookings
ru_RU: Последние заказы

en: Recurrences
ru_RU: Повторяющиеся

en: Recurrences span from
ru_RU: Повторение задано как

en: Recurring Event
ru_RU: Повторяющееся мероприятие

en: Recurring Events
ru_RU: Повторяющиеся мероприятия

en: Recurring Events Template
ru_RU: Щаблон повторяющихся мероприятий

en: Region
ru_RU: Регион, область

en: Region:
ru_RU: Регион:

en: Registration Email Templates
ru_RU: Шаблон регистрации Email

en: Registration email
ru_RU: Регистрация email

en: Registration email subject
ru_RU: Регистрация содержания письма

en: Reject
ru_RU: Отказать

en: Rejected
ru_RU: Отклонен

en: Rejected booking email
ru_RU: Письмо об отклонении заказа

en: Remember Me
ru_RU: Запомнить меня

en: Remove Image
ru_RU: Заменить изображение

en: Require locations for events?
ru_RU: Требовать местоположение для мероприятий?

en: Required?
ru_RU: Обязательно?

en: Reschedule Events
ru_RU: Перепланирование мероприятия

en: Resend Email
ru_RU: Переотправить Email

en: Reserved unconfirmed spaces?
ru_RU: Резервировать неподтвержденные места?

en: Reset
ru_RU: Сбросить

en: Reset Events Manager
ru_RU: Сбросить Events Manager

en: Restore
ru_RU: Восстановление

en: Restrict to
ru_RU: Ограничить

en: SMTP authentication is often needed. If you use Gmail, make sure to set this parameter to Yes
ru_RU: SMTP-аутентификация часто необходима. Если вы используете GMail, удостоверьтесь, что установлен параметр  "Да"

en: SMTP password
ru_RU: Пароль для SMTP

en: SMTP username
ru_RU: Имя пользователя SMTP

en: Same as <em>Date Format</em>, but this is used for the datepickers used by Events Manager. This uses a slightly different format to the others on here, for a list of characters to use, visit the <a href="%s">jQuery formatDate reference</a>
ru_RU: То же, что <em>Date Format</em>, но это используется для установщика дат. При этом используется несколько иной формат, чтобы получить список символов в использовании, посетите <a href="%s">jQuery formatDate reference</a>

en: Sat
ru_RU: Сб

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Save Changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Save Settings
ru_RU: Сохранить настройки

en: Save Ticket
ru_RU: Сохранить билет

en: Scope
ru_RU: Диапазон

en: Scope of the locations
ru_RU: Диапазон мест

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Search %s...
ru_RU: Поиск %s ...

en: Search Event Categories
ru_RU: Поиск категорий мероприятий

en: Search Event Tags
ru_RU: Поиск меток мероприятий

en: Search Events
ru_RU: Поиск мероприятия

en: Search Form
ru_RU: Форма поиска

en: Search Forms
ru_RU: Формы поиска

en: Search Locations
ru_RU: Искать местоположения

en: Search Recurring Events
ru_RU: Поиск повторяющихся мероприятий

en: Search button text
ru_RU: Текст кнопки поиска

en: Search form will be pre-selected with this country, if searching by country is disabled above, only search results from this country will be returned.
ru_RU: Форма поиска должна быть предварительно выбрана для этой страны, если поиск по стране отключен выше, будут показаны только результаты поиска для этой страны.

en: Search forms
ru_RU: Форма поиска

en: Searching...
ru_RU: Идет поиск ...

en: Select a group you admin to attach this event to it. Note that all other admins of that group can modify the booking.
ru_RU: Выберите группу, в которой являетесь администратором, чтобы связать с ней мероприятие. Отметим, что все другие администраторы этой группы могут управлять бронированием мест.

en: Select the method to send email notification.
ru_RU: Выберите метод для отправки сообщений по электронной почте.

en: Select the options below and export all the bookings you have currently filtered (all pages) into a CSV spreadsheet format.
ru_RU: Выберите параметры ниже и экспортируйте все имеющиеся заказы с выбранными фильтрами (все страницы) в формате CSV таблицы.

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
ru_RU: Выберите Да, чтобы разрешить заказывать билеты и бронировать места на мероприятии.

en: Select yes to disable Events Manager from enabling thumbnails (some themes may already have this enabled, which we cannot be turned off here).
ru_RU: Выберите Да, чтобы запретить Events Manager включение миниатюр (некоторые темы, возможно, уже обладают этой поддержкой, которую мы не можем выключить здесь).

en: Select yes to enable the attributes feature
ru_RU: Выберите Да для включения функции атрибутов

en: Select yes to enable the category features
ru_RU: Выберите Да для включения функции категорий

en: Select yes to enable the recurrence features feature
ru_RU: Выберите Да, чтобы включить функцию повторения мероприятий

en: Select yes to enable the tag features
ru_RU: Выберите Да для включения функции меток

en: Select yes to select location from a drop-down menu; location selection will be faster, but you will lose the ability to insert locations with events
ru_RU: Выберите Да, чтобы выбрать местоположение из выпадающего меню; выбор местоположения будет быстрее, но вы потеряете возможность вставлять местоположения с событиями

en: Send Email
ru_RU: Отправить Email

en: Send HTML Emails?
ru_RU: Отправить письма в HTML?

en: Send your booking
ru_RU: Отправить заказ

en: Separate event categories with commas
ru_RU: Раздельный ввод категорий событий через запятые

en: Separate event tags with commas
ru_RU: Разделите теги запятыми

en: Setting this to no will allow you to submit events without locations. You can use the <code>{no_location}...{/no_location}</code> or <code>{has_location}..{/has_location}</code> conditional placeholder to selectively display location information.
ru_RU: Установка этого значения не позволит вам представить мероприятия без мест. Вы можете использовать <code>{no_location}...{/no_location}</code> или <code>{has_location}..{/has_location}</code> условного заполнителя для выборочного отображения информации о местоположении.

en: Setting this to yes will make all events save in the main site event tables (EM must also be activated). This allows you to share events across different blogs, such as showing events in your network whilst allowing users to display and manage their events within their own blog. Bear in mind that activating this will mean old events created on the sub-blogs will not be accessible anymore, and if you switch back they will be but new events created during global events mode will only remain on the main site.
ru_RU: Установка параметра "Да" повлечет сохранение всех мероприятий в таблицы мероприятий основного сайта (EM также должен быть активирован). 
    Это позволит вам делиться мероприятиями в различных сайтах, например, отображать мероприятия в вашей сети, оставляя при этом пользователям отображать и управлять мероприятиями на собственном сайте. Имейте ввиду, что активация этой опции будет означать, что старые мероприятия, созданные на дочерних сайтах больше не будут доступны, и если вы переключитесь обратно, то они появятся, но новые события, созданные с помощью режима глобальных таблиц останутся только на главном сайте.

en: Setting this to yes will make categories display as a page rather than an archive.
ru_RU: Установка этого значения в Да заставит категории отображаться в виде страницы а не архива.

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Settings have been reset back to default. Your events, locations and categories have not been modified.
ru_RU: Настройки были сброшены к параметрам по умолчанию. Ваши мероприятия, местоположения и категории не были изменены.

en: Shorten the calendar headings containing the days of the week, use 0 for the full name.
ru_RU: Сократить заголовки календаря, содержащие дней в неделю, используйте 0 для полного имени.

en: Show Advanced Options
ru_RU: Показать Дополнительные Параметры

en: Show Advanced Search
ru_RU: Показать расширенный поиск

en: Show Long Events?
ru_RU: Показать длительные мероприятия?

en: Show all events link at bottom?
ru_RU: Показать ссылку на все мероприятия внизу?

en: Show categories?
ru_RU: Показать категории?

en: Show countries?
ru_RU: Показать страны?

en: Show date range?
ru_RU: Показать диапазон дат?

en: Show distance options?
ru_RU: Показывать параметры расстояния?

en: Show events search?
ru_RU: Показать поиск мероприятий?

en: Show form again?
ru_RU: Показать форму снова?

en: Show geolocation search?
ru_RU: Показать поиск географического положения?

en: Show label
ru_RU: Показать лейбл

en: Show list on day with single event?
ru_RU: Показывать список в день с одним мероприятием?

en: Show locations search?
ru_RU: Показывать поиск местоположения?

en: Show multiple tickets if logged out?
ru_RU: Показывать несколько билетов, если пользователь вышел из системы?

en: Show number of locations
ru_RU: Показать число мест

en: Show regions?
ru_RU: Показать регионы?

en: Show some love?
ru_RU: Проявить благодарность?

en: Show states?
ru_RU: Показать штаты?

en: Show text search?
ru_RU: Показать полнотекстовый поиск?

en: Show ticket table in single ticket mode?
ru_RU: Показать таблицу билетов в режиме одиночых билетов?

en: Show towns/cities?
ru_RU: Показать города?

en: Show unavailable tickets?
ru_RU: Показывать недоступные билеты?

en: Sign Up
ru_RU: Регистрация

en: Since the event is repeated, you must specify an event end date greater than the start date.
ru_RU: Так как мероприятие повторяется, вы должны указать дату окончания мероприятия позднее, чем дата начала.

en: Single %s Page
ru_RU: Страница  %s

en: Single %s page format
ru_RU: Формат страницы отдельного %s

en: Single %s title format
ru_RU: Формат заголовка отдельного %s

en: Single Location/Event Map Format
ru_RU: Формат одного местоположения/карты мероприятия

en: Single ticket mode?
ru_RU: Режим одиночных билетов?

en: Site Categories
ru_RU: Категории сайта

en: Slug
ru_RU: Ярлык

en: Small Calendar
ru_RU: Малый календарь

en: Sold Out
ru_RU: Продано

en: Some WordPress themes don't follow best practices when generating navigation menus, and so the automatic title rewriting feature may cause problems, if your menus aren't working correctly on the event pages, try setting this to 'Yes', and provide an appropriate HTML title format below.
ru_RU: Некоторые темы WordPress не следуют рекомендациям при создании навигационных меню, и потому функция автоматической замены заголовков может привести к некоторым проблемам. Если ваше меню не работает должным образом на страницах мероприятий, попробуйте установить выбрать Да, а также задать соотвествующий формат HTML-заголовка ниже.

en: Something went wrong saving your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
ru_RU: Что-то пошло не так при сохранении %s с индексом таблицы. Пожалуйста, сообщите администратору сайта об этом.

en: Something went wrong updating your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
ru_RU: Что-то пошло не так при обновлении%s с индексом таблицы. Пожалуйста, сообщите администратору сайта об этом.

en: Something went wrong with the recurrence update...
ru_RU: Возникла ошибка с обновлением повторяющегося мероприятия...

en: Spaces
ru_RU: Места

en: Spaces confirmed
ru_RU: Подтвержденные места

en: Split bookings by ticket type
ru_RU: Объединить заказы по типу билета

en: Standard
ru_RU: Стандартный

en: Standard Ticket
ru_RU: Стандартный билет

en: Start
ru_RU: Начало

en: Start Date
ru_RU: Дата начала

en: Start/End
ru_RU: Начало/окончание

en: State
ru_RU: Штат

en: State/County
ru_RU: Штат/Регион

en: State/County:
ru_RU: Область / Район:

en: Status
ru_RU: Статус

en: Styling Options
ru_RU: Опции стилей

en: Sub Total
ru_RU: Итого

en: Submit %s
ru_RU: представлять %s

en: Submit Changes
ru_RU: Подтвердить изменения

en: Submit button text
ru_RU: Изменить текст кнопки 'Подтвердить'

en: Submitted Event Awaiting Approval
ru_RU: Опубликовано - события Ожидает одобрения

en: Success Message
ru_RU: Сообщение об успешном выполнении

en: Successful booking
ru_RU: Отправить заказ

en: Successful pending booking
ru_RU: Успешно в ожидании бронирования

en: Successfully Updated Message
ru_RU: Сообщение успешно обновлено

en: Successfully saved %s
ru_RU: %s успешно сохранено.

en: Sun
ru_RU: Вс

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

en: Tag
ru_RU: Метка

en: Tag Related Placeholders
ru_RU: Тег соответствующий заполнителю

en: Tags
ru_RU: Метки

en: Tags list page
ru_RU: Страница списка тегов

en: Tax
ru_RU: Налог

en: Tax Rate
ru_RU: Налоговая ставка

en: Taxes
ru_RU: налоги

en: Test Email Settings
ru_RU: тест настроек Email

en: Text with link to calendar day page with all events for that day if there are more events than the limit above, leave blank for no link as the day number is also a link.
ru_RU: Текст с ссылкой на страницу календаря  с всеми событиями на этот день, если есть больше событий, чем указано выше. Оставьте пустым для отсутсвия связи т.к номер дня также является ссылкой.

en: The SMTP host. Usually it corresponds to 'localhost'. If you use Gmail, set this value to 'ssl://smtp.gmail.com:465'.
ru_RU: Хост SMTP. Обычно он соответствует "localhost". Если вы используете GMail, установите значение "SSL://smtp.gmail.com: 465".

en: The calendar headings uses abbreviated weekdays
ru_RU: Календарь с сокращенными названиями дней

en: The country
ru_RU: Страна

en: The description of the event that will appear in the calendar.
ru_RU: Описание мероприятия, которое будет отображаться в календаре.

en: The event name. Example: Birthday party
ru_RU: Название мероприятия. Например: Вечеринка на день рождения

en: The following booking is %s :
ru_RU: Следующее бронирование %s :

en: The format of a single %s in a list.
ru_RU: Формат отдельного %s в списке.

en: The format of a single %s page title.
ru_RU: Формат отдельного %s Титульный лист.

en: The format of a single %s page.
ru_RU: Формат отдельного %s страница.

en: The format of a single category page title.
ru_RU: Формат заголовка страницы мероприятий единичной категории

en: The format of a single tag page title.
ru_RU: Формат заголовка страницы отдельной метки.

en: The format of any events in a list.
ru_RU: Формат любого мероприятия в списке

en: The format of each event when displayed in the full calendar. Remember to include <code>li</code> tags before and after the event.
ru_RU: Формат каждого мероприятия при отображении в полном календаре. Не забудьте включить <code>li</code> теги до и после мероприятия.

en: The format of the description of each item in the events RSS feed.
ru_RU: Формат описания каждого элемента в RSS-канале мероприятий.

en: The format of the events the list inserted in the location page through the %s element.
ru_RU: Список формата мероприятий вставляется в страницу местоположения с помощью элемента %s.

en: The format of the events the list inserted in the tag page through the <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> element.
ru_RU: Формат списка мероприятий, вставленного на странице местоположения с помощью элементов <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> , <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> и <code>#_TAGALLEVENTS</code>.

en: The format of the month/year header of the calendar.
ru_RU:  Формат Месяц/Год в заголовке календаря.

en: The format of the text appearing in the balloon describing the location.
ru_RU: Формат текста, выводящегося во всплывающем описании местоположения.

en: The format of the title of each item in the events RSS feed.
ru_RU: Формат заголовка каждого элемента RSS-канала мероприятий.

en: The format of the title, corresponding to the text that appears when hovering on an eventful calendar day.
ru_RU: Формат заголовка, соответствующего тексту, который появляется при наведении на день календаря, в котором есть мероприятие.

en: The image file is too big! Maximum size:
ru_RU: Размер файла слишком большой! Максимальный размер:

en: The image is in a wrong format!
ru_RU: формат изображения неправильный.

en: The image is too big! Maximum size allowed:
ru_RU: Изображение слишком большое! Максимально допустимый размер:

en: The image is too small! Minimum size allowed:
ru_RU: Изображение слишком маленькое! Минимальный размер:

en: The location address
ru_RU: Адрес местонахождения

en: The location town
ru_RU: Город

en: The main description of your RSS events feed.
ru_RU: Основное описание вашего RSS-канала мероприятий.

en: The main title of your RSS events feed.
ru_RU: Заголовок главной RSS-ленты мероприятий.

en: The maximum allowed height for images uploaded, in pixels
ru_RU: Максимально допустимая высота загружаемых изображений, в пикселях

en: The maximum allowed size for images uploaded, in bytes
ru_RU: Максимально допустимый размер загружаемых изображений, в байтах

en: The maximum allowed width for images uploads
ru_RU: Максимально допустимая ширина Для изображений закачек

en: The message displayed when no %s are available.
ru_RU: Сообщение, появляется, когда нет доступных %s.

en: The message displayed when no events are available.
ru_RU: Это сообщение показывается, когда нет доступных мероприятий

en: The message to be displayed in the list generated by <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> when no events are available.
ru_RU: Сообщение, которое будет отображаться в списке сгенерированном с помощью <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> , <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> и <code>#_TAGALLEVENTS</code>, когда мероприятия недоступны.

en: The minimum allowed height for images uploaded, in pixels
ru_RU: Минимальная допустимая высота для изображений, загруженных в пикселях

en: The minimum allowed width for images uploads
ru_RU: Минимально допустимая ширина Для изображений закачек

en: The name of the location
ru_RU: Название места

en: The option below allows you to disable user accounts and assign all bookings to a parent user, yet you will still see the supplied booking personal information for each booking. When this mode is enabled, extra booking information about the person is stored alongside the booking record rather than as a WordPress user.
ru_RU: Вариант ниже позволяет отключать учетные записи пользователей и назначить все заказы для родителя пользователя, но вы все еще увидите прилагаемого бронирование  и личную информацию для каждого бронирования. Когда этот режим включен, дополнительная информация, бронирование о человеке хранится вместе с бронированием записи, а не как пользователь WordPress.

en: The port through which you e-mail notifications will be sent. Make sure the firewall doesn't block this port
ru_RU: Порт по которому будут отправляться электронные письма. Проверьте, что его не блокирует фаервол.

en: The separator appearing on the above title when more than one events are taking place on the same day.
ru_RU: Разделитель, появляющийся в заголовке, когда в один и тот же день имеют место несколько мероприятий.

en: The text used by the submit button. To use an image instead, enter the full url starting with %s or %s.
ru_RU: Для  кнопка отправки используется текст. Для использования изображения вместо этого нужно ввести полный URL, начинающиеся на %s или %s.

en: The title that will appear in the calendar.
ru_RU: Название, которое будет отображаться в календаре.

en: Theme Templates
ru_RU: Шаблон темы

en: There is a newer version of Events Manager Pro which is recommended for this current version of Events Manager as new features have been added. Please go to the plugin website and download the latest update.
ru_RU: Существует более новая версия Events Manager Pro, которая рекомендуется для текущей версии Events Manager, также были добавлены новые функции. Пожалуйста, зайдите на сайт плагина и загрузите последние обновления.

en: There was a problem creating a user account, please contact a website administrator.
ru_RU: Возникли проблемы при создании учетной записи пользователя, пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта.

en: There was a problem saving the booking.
ru_RU: Возникла проблема при сохранении заказа

en: There was a problem saving the recurring events.
ru_RU: Возникла проблема при сохранении повторяющихся мероприятий.

en: There was a problem saving the ticket booking.
ru_RU: Возникла проблема при сохранении бронирования билетов.

en: There was a problem saving the ticket.
ru_RU: Возникла проблема при сохранении билета.

en: There were some errors saving your location.
ru_RU: Существовало несколько ошибок сохранения вашего местоположения.

en: These can be overridden when using shortcode or template tags.
ru_RU: Это может быть переопределено при использовании шорткодов или меток.

en: These formats can be used on %s pages or on other areas of your site displaying an %s.
ru_RU: Эти форматы могут быть использованы на %s страницах либо на других областях, отображающих %s

en: These formats will be used on your events page. This will also be used if you do not provide specified formats in other event lists, like in shortcodes.
ru_RU: Эти форматы будут использоваться на вашей странице событий. Это также будет использоваться, если вы не предоставите указанных форматов в другие списки событий, как в шорткоды

en: These pages allow you to provide an event management interface outside the admin area on whatever page you want on your website. Bear in mind that this is overridden by BuddyPress if activated.
ru_RU: Эти страницы позволяют предоставить интерфейс управления мероприятиями за пределами административной панели на любой странице вашего сайта. Эти опции будут переопределены  BuddyPress, если он активирован.

en: These settings will only apply to the image uploading if using our front-end forms. In your WP admin area, images are handled by WordPress.
ru_RU: Эти настройки будут применяться только для загрузки изображения при использовании наших интерфейсных форм. В админке WP изображения обрабатываются с помощью WordPress.

en: This accepts %s and %s placeholders.
ru_RU: Принимает заполнители %s и %s.

en: This accepts %s placeholders.
ru_RU: Принимает заполнитель %s.

en: This accepts %s, %s and %s placeholders.
ru_RU: Принимает заполнители %s, %s и %s.

en: This cannot be undone.
ru_RU: Это действие не может быть отменено.

en: This content will appear just above your code for the %s list format below. Default is blank
ru_RU: Это содержимое будет появляться сразу над вашим кодом для формата списка %s. По умолчанию пусто

en: This content will appear just above your code for the default event list format. Default is blank
ru_RU: Содержимое появится над вашим кодом формата списка семинаров. По умолчанию пусто Это содержимое появится чуть выше кода формата списка мероприятий по умолчанию. По умолчанию пусто

en: This content will appear just below your code for the %s list format above. Default is blank
ru_RU: Содержимое будет появляться сразу под вашим кодом для формата списка %s. По умолчанию пусто

en: This content will appear just below your code for the default event list format. Default is blank
ru_RU: Это содержимое появится сразу под вашим кодом для формата списка мероприятий. По умолчанию пусто

en: This disables user registrations for bookings.
ru_RU: При этом отключается регистрация пользователя для заказа.

en: This email already exists in our system, please log in to register to proceed with your booking.
ru_RU: Этот e-mail уже существует в нашей системе, пожалуйста, войдите, чтобы зарегистрироваться для продолжения бронирования.

en: This event does not have a physical location.
ru_RU: Это мероприятие не имеет физического местоположения.

en: This event is fully booked.
ru_RU: Места на этом мероприятии полностью забронированы.

en: This event repeats
ru_RU: Это мероприятие повторяется

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
ru_RU: Это мероприятие повторяется каждый день от даты начала до даты окончания, время начала/окончания применяется к каждому дню.

en: This event was submitted by a guest. You will find their details in the <em>Anonymous Submitter Info</em> box
ru_RU: Это событие было представлено гостем. Вы увидите свои данные в <em> Анонимный автор </em> окне

en: This is a recurring event.
ru_RU: Это повторяющееся мероприятие.

en: This is for advanced users, you should know what you're doing here or things will not work properly. For more information on how these options work see our <a href="%s" target="_blank">optimization recommendations</a>
ru_RU: Это для продвинутых пользователей, вы должны знать, что вы делаете, иначе возможны неполадки. Для получения дополнительной информации о том, как работают эти опции см. наши <a href="%s" target="_blank"> рекомендации по оптимизации</a>.

en: This is only used when showing events from other blogs.
ru_RU: Используется только при показе событий с других блогов

en: This is sent when a person's booking is confirmed. This will be sent automatically if approvals are required and the booking is approved. If approvals are disabled, this is sent out when a user first submits their booking.
ru_RU: Это письмо отправляется при подтверждении заказа. Оно будет отправлено автоматически, если необходимо утверждение и заказ был утвержден. Если утверждение отключено, оно будет отправлено как только пользователь оставит свой заказ.

en: This is sent when a person's booking is pending. If approvals are enabled, this is sent out when a user first submits their booking.
ru_RU: Такое уведомление направляется, когда бронирование человека находится на рассмотрении. Если согласования включены, оно отправляется, когда пользователь впервые утверждает свой заказ.

en: This is the definite date after which bookings will be closed for this event, regardless of individual ticket settings above. Default value will be the event start date.
ru_RU: Это определенная дата, после которой заказы будут закрыты для этого мероприятия, независимо от индивидуальных настроек билета выше. Значением по умолчанию будет считаться дата начала мероприятия.

en: This only setting only matters if you selected 'Yes' to above. You will notice the events page titles aren't being rewritten, and you have a new title underneath the default page name. This is where you control the HTML of this title. Make sure you keep the #_PAGETITLE placeholder here, as that's what is rewritten by events manager. To control what's rewritten in this title, see settings further down for page titles.
ru_RU: Эта настройка нужна, только если вы выбрали выше Да. Проверьте заполнитель  #_PAGETITLE, поскольку он теперь переписывается events manager. Посмотрите раздел ниже, чтобы задать, что будет записываться в заголовке.

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
ru_RU: Эта опция позволяет вам выбрать категорию по умолчанию при добавлении мероприятия.

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
ru_RU: Эта опция позволяет вам выбрать место по умолчанию при добавлении мероприятия.

en: This option allows you to select which page to use as an events page. If you do not select an events page, to display event lists you can enable event archives or use the appropriate shortcodes and/or template tags.
ru_RU: Эта опция позволяет вам выбрать, какую страницу использовать в качестве страницы мероприятий. Если вы не выберете страницу мероприятий для отображения списка событий, можно включить архив мероприятий или использовать соответствующие шорткоды и/или метки шаблона.

en: This option allows you to select which page to use as the %s page.
ru_RU: Эта опция позволяет вам выбрать, какую страницу использовать в качестве страницы %s.

en: This option allows you to select which page to use as the %s page. If you do not select a %s page, to display lists you can enable archives or use the appropriate shortcodes and/or template tags.
ru_RU: Эта опция позволяет вам выбрать, какие страницы использовать в качестве страницы  %s. Если вы не выберите  страницу %s для отображения списка событий можно включить событие архивов или использовать соответствующую шорттеги и / или теги шаблона.

en: This options allows to display the calendar in the events page, instead of the default list. It is recommended not to display both the calendar widget and a calendar page.
ru_RU: Эта опция позволяет отображать календарь на странице мероприятий вместо списка по умолчанию. Рекомендуется, не отображать одновременно и страницу и виджет с календарем.

en: This page is where people that have made bookings for an event can go and view their previous bookings.
ru_RU: Это страница, где люди забронировавшие события, могут просмотреть свои предыдущие заказы.

en: This section allows you to configure parts of this plugin that will improve performance on your site and increase page speeds by reducing extra files from being unnecessarily included on pages as well as reducing server loads where possible. This only applies to pages outside the admin area.
ru_RU: В этом разделе можно настроить компоненты этого плагина, что позволит повысить производительность вашего сайта и увеличить скорость загрузки страниц за счет сокращения вызова дополнительных файлов, а также снижения нагрузки на сервер там где это возможно. Это относится только к страницам вне административной панели.

en: This setting was not changed.
ru_RU: Этот параметр не был изменен.

en: This will be sent automatically when a booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
ru_RU: Письмо будет отправлено автоматически при отклонении заказа. Не используется в случае, когда заказу не требуется подтверждение.

en: This will be sent to event admins when a booking is rejected.
ru_RU: Это будет выслано администраторам событий, когда бронирование отклоняется.

en: This will be sent to the person when they first submit their booking. Not relevant if bookings don't require approval.
ru_RU: Письмо будет автоматически отправлено тому, кто первым отправил заказ. Не используется в случае, когда заказу не требуется подтверждение.

en: This will be sent when a user cancels their booking.
ru_RU: Это письмо будет отправлено, когда пользователь отменит свой заказ.

en: This will control how many %s are shown on one list by default.
ru_RU: Здесь вы сможете задать, сколько %s выводится в одном списке по умолчанию.

en: This will control how many events are shown on one list by default.
ru_RU: Здесь вы сможете задать, сколько мероприятий выводится на одной странице по умолчанию.

en: Thousands Separator
ru_RU: Разделитель тысяч

en: Thu
ru_RU: Чт

en: Thumbnails
ru_RU: Миниатюры

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Ticket
ru_RU: Билет

en: Ticket Description
ru_RU: Описание билета

en: Ticket ID
ru_RU: Билет ID

en: Ticket Name
ru_RU: Название билета

en: Ticket Name (Ascending)
ru_RU: Название билета (по возрастанию)

en: Ticket Name (Descending)
ru_RU: Название билета (по убыванию)

en: Ticket Options
ru_RU: Опции билетов

en: Ticket Price
ru_RU: Цена билета

en: Ticket Price (Ascending)
ru_RU: Стоимость билета (по возрастанию)

en: Ticket Price (Descending)
ru_RU: Стоимость билета (по убыванию)

en: Ticket Type
ru_RU: Тип билета

en: Ticket booking created
ru_RU: Бронирование билетов создано

en: Ticket created
ru_RU: Билет создан

en: Ticket for %s
ru_RU: Билет на %s.

en: Tickets
ru_RU: Билеты

en: Time Format
ru_RU: Формат времени

en: Time Separator
ru_RU: Разделитель времени

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Title separator
ru_RU: Разделитель названий

en: To manage the whole set, <a href="%s">edit the recurring event template</a>.
ru_RU: Чтобы управлять целым набором, <a href="%s"> редактировать повторяющиеся шаблоны события </ a>.

en: To update your network blogs with the latest Events Manager automatically, click the update button below.
ru_RU: Для автоматического обновления вашей сети до последней версии Events Manager, нажмите кнопку обновления ниже.

en: Today's events
ru_RU: Сегодняшние мероприятия

en: Tomorrow's events
ru_RU: Завтрашние мероприятия

en: Total
ru_RU: Итого

en: Total Price
ru_RU: Общая стоимость

en: Total Spaces
ru_RU: Всего мест

en: Town
ru_RU: Город

en: Trying to perform an illegal action.
ru_RU: Попытка выполнить незаконные действия.

en: Tue
ru_RU: Вт

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Uh Oh! For some reason WordPress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
ru_RU: По какой-то причине WordPress не удалось создать страницу мероприятий для вас (или вы только что удалили ее). Не волнуйтесь, все, что вам нужно сделать - создать пустую страницу, назвать ее как вам угодно, и выбрать ее в качестве страницы мероприятий на вашей <a href="%s"> странице настроек</a> . Извините за дополнительные действия! Если вы знаете, что вы делаете, вы, возможно, сделали это специально, и если да, то можете <a href="%s">проигнорировать это сообщение</a>

en: Unapprove
ru_RU: Не принимать

en: Unauthorized Access
ru_RU: Несанкционированный доступ

en: Undo
ru_RU: Отменить

en: Uninstall
ru_RU: Деинсталлировать

en: Uninstall Events Manager
ru_RU: Деинсталлировать Events Manager

en: Uninstall and Deactivate
ru_RU: Деинсталлировать и деактивировать

en: Uninstall/Reset
ru_RU: Деинсталлировать/Сбросить

en: Upcoming
ru_RU: Предстоящие

en: Upcoming Events
ru_RU: Ближайшие мероприятия

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Update %s
ru_RU: обновление %s

en: Update Blogs
ru_RU: Обновить сайты

en: Update Event Category
ru_RU: Обновить категорию мероприятия

en: Update Event Tag
ru_RU: Обновить метку мероприятия

en: Update Network
ru_RU: Обновить сеть

en: Upload/change picture
ru_RU: Добавить / изменить изображение

en: Use 24h Format?
ru_RU: Использовать 24-х часовой формат?

en: Use SMTP authentication?
ru_RU: Использовать SMTP-аутентификацию?

en: Use Visual Editor?
ru_RU: Использовать визуальный редактор?

en: Use abbreviations, e.g. Friday = Fri. Useful for certain languages where abbreviations differ from full names.
ru_RU: Использовать сокращения, например, Пятница = Пт . Полезно для некоторых языков, где сокращения отличаются от полных имен.

en: Use dropdown for locations?
ru_RU: Использовать выпадающий список для выбора мест?

en: Use the buttons below to uninstall Events Manager completely from your system or reset Events Manager to original settings and keep your event data.
ru_RU: Используйте кнопки ниже, чтобы удалить Events Manager полностью из системы или сбросить Events Manager к настройкам по умолчанию и сохранить ваши данные мероприятий.

en: Used if an excerpt has been defined.
ru_RU: Используется, если выдержка была определена.

en: Used if an excerpt has not been defined.
ru_RU: Используется, если фрагмент не был определен.

en: User Capabilities
ru_RU: Возможности пользователей

en: User can book
ru_RU: Пользователь может заказывать

en: User can create and edit %s
ru_RU: Пользователь может создавать и редактировать %s

en: User can delete %s categories and tags.
ru_RU: Пользователь может удалять категории и метки %s

en: User can delete other users %s
ru_RU: Пользователь может удалять %s других пользователей.

en: User can delete their own %s
ru_RU: Пользователь может удалять свои %s.

en: User can edit %s categories and tags.
ru_RU: Пользователь может редактировать категории и метки %s.

en: User can edit other users %s
ru_RU: Пользователь может редактировать %s других пользователей.

en: User can manage other users individual bookings and event booking settings.
ru_RU: Пользователь может управлять заказами других пользователей и настройками бронирования мест на мероприятиях.

en: User can upload images along with their events and locations.
ru_RU: Пользователь может загружать изображения для своих мероприятий и местоположений.

en: User can use and manage bookings with their events.
ru_RU: Пользователь может использовать и управлять бронированием на своих мероприятиях.

en: User can use other user locations for their events.
ru_RU: Пользователь может редактировать места других пользователей для своих мероприятий.

en: User can view private %s
ru_RU: Пользователь может просматривать частные %s

en: User deleted by administrators
ru_RU: Пользователь удален администраторами

en: User must log in
ru_RU: Вы должны авторизироваться

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Username: %s
ru_RU: Имя пользователя:%s.

en: Users can manage bookings for their events on this page.
ru_RU: Пользователи могут управлять заказами в своих мероприятиях на этой странице.

en: Users can now use the WordPress editor for easy HTML entry in the submission form.
ru_RU: Теперь пользователи могут использовать редактор WordPress для простого HTML редактирования в форме публикации.

en: Users can publish %s and skip any admin approval
ru_RU: Пользователи могут публиковать %s и пропустить утверждение администратором.

en: Users can view their bookings for other events on this page.
ru_RU: Пользователи могут просматривать свои заказы для других мероприятий на этой странице.

en: Users can view, add and edit their %s on this page.
ru_RU: Пользователи могут просматривать, добавлять и редактировать %s на этой странице.

en: View
ru_RU: Просмотр

en: View %s
ru_RU: Просмотр %s

en: View Bookings
ru_RU: Посмотреть заказы

en: View Event
ru_RU: Просмотр мероприятия

en: View Event Bookings
ru_RU: Просмотр бронирования мест на мероприятии

en: View Location
ru_RU: Просмотр места

en: View all categories
ru_RU: Смотреть все категории:

en: View all posts in %s
ru_RU: Смотреть все сообщения в %s

en: View/Edit Event
ru_RU: Просмотр / редактирование мероприятия

en: WARNING! You will delete ALL recurrences of this event, including booking history associated with any event in this recurrence. To keep booking information, go to the relevant single event and save it to detach it from this recurrence series.
ru_RU: ВНИМАНИЕ! Вы удалите ВСЕ повторы этого мероприятия, включая историю заказов, связанную с любым мероприятием в этой серии. Чтобы сохранить информацию о заказах билетов, перейдите на соответствующее событие и сохранить его, чтобы отделить его от серии повторений.

en: WARNING: This is a event belonging to the group "%s". Other group admins can also modify this event.
ru_RU: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Это мероприятие принадлежит  группе "%s". Другие администраторы группы также могут изменить это мероприятие.

en: WARNING: This is a recurrence in a set of recurring events.
ru_RU: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Это мероприятие является частью последовательности повторяющихся мероприятий.

en: WARNING: This is a recurring event.
ru_RU: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Это повторяющееся мероприятие.

en: Warning!
ru_RU: Внимание!

en: Warning: Changing these values may result in exposing previously hidden information to all users.
ru_RU: Внимание: Изменение этих значений может привести к доступу всех пользователей к ранее скрытой информации.

en: We're always making improvements, adding features and fixing bugs between releases. We incrementally make these changes in between updates and make it available as a development version. You can download these manually, but we've made it easy for you. <strong>Warning:</strong> Development versions are not always fully tested before release, use wisely!
ru_RU: Мы постоянно совершенствуем, добавляем новые функции и исправляем ошибки между релизами. Постепенно мы добавляем эти изменения между обновлениями и делаем их доступными в разрабатываемых релизах. Вы можете скачать их вручную, но мы облегчили для вас эту задачу. <strong> Внимание: </strong> Разрабатываемые версии не всегда полностью протестированы, используйте с умом!

en: Wed
ru_RU: Ср

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Weekly
ru_RU: Еженедельно

en: When
ru_RU: Когда

en: When Events Manager displays lists of events the default behavior is ordering by start date in ascending order. To change this, modify the values above.
ru_RU: Когда Events Manager показывает список мероприятий, по умолчанию он упорядочивается по дате начала в порядке возрастания. Чтобы изменить порядок, выберите одно из значений выше.

en: When a booking cannot be made due to an error when filling the form. Below this, there will be a dynamic list of errors.
ru_RU: Когда заказ не может быть сделано из-за ошибок при заполнении формы. Ниже будет динамический список ошибок.

en: When a booking cannot be made due to lack of spaces.
ru_RU: Заказ не может быть сделан, не хватает свободных мест!

en: When a booking is made by a user, a feedback message is shown depending on the result, which can be customized below.
ru_RU: Когда заказ создан пользователем, сообщение обратной связи показан в зависимости от результата, который может быть настроен ниже.

en: When a booking is registered and confirmed.
ru_RU: Когда заказ зарегистрирован и подтвержден.

en: When a booking is registered but pending.
ru_RU: Когда бронирование зарегистрировано, но не принято.

en: When a guest tries to book using an email registered with a user account.
ru_RU: Когда гость пытается зарезервировать используя email регистрацию с учетной записью пользователя.

en: When a user cancels their booking, this message will be displayed confirming the cancellation.
ru_RU: Когда пользователь отменяет бронирование, это сообщение будет отображаться как подтверждающее отмену.

en: When a user chooses to cancel a booking, this warning is displayed for them to confirm.
ru_RU: Когда пользователь выбирает отменить заказ, это предупреждение будет отображаться для подтверждения.

en: When a user modifies a previously published event, it will be put back into pending review status and will not be published until you re-approve it.
ru_RU: Когда пользователь изменяет ранее опубликованное мероприятие, оно переместится обратно и не будет опубликовано, пока вы повторно не утвердите его.

en: When a user must log in before making a booking.
ru_RU: Вы должны войти в систему, прежде чем сделать заказ.

en: When a user submits their event, you can display a new event form again.
ru_RU: Когда пользователь отправляет свое мероприятие, вы можете отобразить форму добавления нового мероприятия.

en: When creating events, would you like your times to be shown in 24 hour format?
ru_RU: При создании мероприятий они должны отображаться в 24 часовом формате?

en: When displaying global %s on the main site you have the option of users viewing the %s details on the main site or being directed to the sub-site.
ru_RU: При отображении глобальных %s на главном сайте у вас есть возможность выбора - будет ли пользователь просматривать подробную информацию %s на главном сайте или перенаправляться на подсайт.

en: When displaying ticket prices and booking totals, include the tax automatically?
ru_RU: При отображении цены на билеты и бронирование, включать налоги автоматически?

en: When listing categories, this order is applied.
ru_RU: При перечислении категорий, этот порядок не применяется.

en: When listing events for a category, this order is applied.
ru_RU: При перечислении мероприятий для категории, этот порядок не применяется.

en: When listing tags, this order is applied.
ru_RU: При перечислении меток применяется этот порядок.

en: When the %s placeholder, the below texts will be used.
ru_RU: Когда заполнитель %s,  текст ниже будет использоваться.

en: Where
ru_RU: Где

en: Whilst they will still appear using placeholders, you need to <a href="%s">migrate your location and event images</a> in order for them to appear in your edit forms and media library. <a href="%s">Dismiss message</a>
ru_RU: Хотя они все равно будут появляться при использовании заполнителей, необходимо <a href="%s"> перенести изображения мест и мероприятий</a>для того, чтобы они появились в вашем редактировании форм и медиа-библиотеке. <a href="%s">Убрать сообщение</a>

en: Within
ru_RU: Внутри

en: WordPress %s Archives
ru_RU: Архивы %s WordPress

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
ru_RU: Хотите позволить пользователям отправлять заказы анонимно? Если да, то вы можете использовать новый [event_form] короткий код или <code>em_event_form()</code> шаблонов тегов с этой включенной опцией.

en: Yearly
ru_RU: Ежегодно

en: Yes
ru_RU: Да

en: You <strong>must</strong> have assigned a %s page in your <a href="%s">main blog settings</a> for this to work.
ru_RU: Вы  <strong>должны</strong> назначить страницу %s в <a href="%s">настройках основного сайта</a>, чтобы это работало.

en: You already have booked a seat at this event.
ru_RU: Вы уже забронировали место на этом мероприятии.

en: You are currently attending this event.
ru_RU: Вы посещаете это событие

en: You are currently viewing your public page, this is what other users will see.
ru_RU: Вы просматриваете вашу общедоступную страницу, эта информация видна остальным пользователям.

en: You are in Events Manager debug mode. To turn debug mode off, go to the <a href="%s">settings</a> page.
ru_RU: Вы находитесь в режиме отладки Events Manager. Чтобы выключить режим отладки, перейдите на<a href="%s">страницу настроек</a>.

en: You are trying to book a non-existent ticket for this event.
ru_RU: Вы пытаетесь заказать несуществующий билет на это мероприятие.

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
ru_RU: Вы можете добавить особые примечания ниже для внутренней ссылки, которую увидят только администраторы мероприятия.

en: You can allow users to publicly submit events on your blog by using the %s shortcode, and enabling anonymous submissions below.
ru_RU: Вы можете позволить пользователям публично создавать мероприятия на своем сайте с помощью [event_form] кода, и включив анонимную отправку ниже.

en: You can also add event attributes here, one per line in this format <code>#_ATT{key}</code>. They will not appear on event pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
ru_RU: Вы также можете добавить атрибуты мероприятия здесь, по одному на строку в формате <code>#_ATT{key}</code> . Они не будут появляться на страницах мероприятия, пока вы не вставите их в другой шаблон ниже, но вы можете хранить дополнительную информацию о мероприятии для других целей. <a href='%s'>Более подробная информация о заполнителях.</a>

en: You can also add location attributes here, one per line in this format <code>#_LATT{key}</code>. They will not appear on location pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
ru_RU: Вы также можете добавить здесь атрибуты местоположения, по одному на строку в формате <code>#_LATT{key}</code>.  Они не появятся на странице мест, если вы вставляете их в другой шаблон ниже, но вы можете хранить дополнительную информацию о мероприятии для других целей. <a href='%s'>Более подробная информация о заполнителях.</a>

en: You can change the permalink structure of your events, locations, categories and tags here. Be aware that you may want to set up redirects if you change your permalink structures to maintain SEO rankings.
ru_RU: Вы можете изменить структуру постоянных ссылок ваших мероприятий, мест, категорий и меток. Помните, что вы можете настроить переадресацию если вы измените структуру постоянных ссылок для поддержания рейтинга SEO.

en: You can choose whether or not to show unavailable tickets to visitors.
ru_RU: Вы можете выбрать, показывать или не показывать посетителям недоступные билеты.

en: You can disable this email by leaving the subject blank.
ru_RU: Вы можете отключить эту электронную почту, оставив сообщение пустым.

en: You can have single or multiple tickets, where certain tickets become available under certain conditions, e.g. early bookings, group discounts, maximum bookings per ticket, etc.
ru_RU: У вас есть один или несколько билетов, создание которых становится доступно при определенных условиях, например, заказ заранее, групповые скидки и т.д.

en: You can now give fine grained control with regards to what your users can do with events. Each user role can have perform different sets of actions.
ru_RU: Теперь вы можете назначить права с учетом того, какие действия пользователь может осуществлять с мероприятиями. Каждая роль позволяет выполнять разный набор действий.

en: You can use Google Maps to show where your events are located. For more information on using maps, <a href="%s">see our documentation</a>.
ru_RU: Вы можете использовать Google Maps, чтобы показать местоположение ваших событий. Для получения дополнительной информации об использовании карт,<a href="%s">см. документацию</a>.

en: You cannot delete a ticket that has a booking on it.
ru_RU: Вы не можете удалить билет, который забронирован.

en: You cannot delete tickets if there are any bookings associated with them. Please delete these bookings first.
ru_RU: Вы не можете удалять билеты, если ecть любые заказы, связанные с ними. Пожалуйста, сначала удалите эти заказы.

en: You cannot edit saved locations here.
ru_RU: Вы не можете редактировать сохраненные местоположения здесь.

en: You cannot manage this %s.
ru_RU: Вы не можете управлять %s.

en: You cannot read private %s
ru_RU: Вы не можете читать личные %s.

en: You cannot view others %s
ru_RU: Вы не можете просматривать другие %s.

en: You do not have any bookings.
ru_RU: У вас нет заказов.

en: You do not have permission to create/edit %s.
ru_RU: У вас нет разрешения на создание / редактирование %s.

en: You do not have permission to delete %s
ru_RU: У вас нет разрешения на удаление %s.

en: You do not have permission to delete others %s
ru_RU: У вас нет прав на удаление других %s.

en: You do not have permission to edit %s
ru_RU: У вас нет прав на редактирование %s.

en: You do not have permission to edit others %s
ru_RU: У вас нет прав на редактирование других %s.

en: You do not have permission to manage %s
ru_RU: У вас нет разрешения на управление %s.

en: You do not have permission to manage others %s
ru_RU: У вас нет прав на управление другими %s.

en: You do not have permission to publish %s
ru_RU: У вас нет прав на публикацию %s.

en: You do not have permission to upload images
ru_RU: У вас нет разрешения на загрузку изображений.

en: You do not have the rights to manage this %s.
ru_RU: У вас нет прав на управление этим %s.

en: You do not have the rights to manage this event.
ru_RU: У вас нет прав на управление этим мероприятием.

en: You do not have the rights to manage this ticket.
ru_RU: У вас нет прав на управление этим билетом.

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Events Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
ru_RU: Вы не определили ни одного пользовательского атрибута в настроках шаблонов Events Manager. Пожалуйста, добавьте их на <a href='%s'>странице настроек</a>

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Locations Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
ru_RU: Вы не определили ни одного пользовательского атрибута в настроках шаблонов Events Manager. Пожалуйста, добавьте их на <a href='%s'>странице настроек</a>

en: You have %s confirmed bookings
ru_RU: Вы подтвердили  %s бронирований.

en: You have %s pending bookings
ru_RU: Ожидают проверки %s ваших бронирований

en: You have a confirmed booking
ru_RU: Вы подтвердили бронь

en: You have a pending booking
ru_RU: Ваша бронь ожидает проверки

en: You have successfully submitted your event, which will be published pending approval.
ru_RU: Вы успешно отправили  ваше мероприятие, которое будет опубликовано в после утверждения.

en: You must log in or register to make a booking.
ru_RU: Вы должны войти в систему или зарегистрироваться, чтобы сделать заказ.

en: You must log in to cancel your booking.
ru_RU: Вы должны войти в систему, чтобы отменить свой заказ.

en: You must log in to view and manage your bookings.
ru_RU: Вы должны войти в систему для просмотра и управления своими заказами.

en: You must log in to view and manage your events.
ru_RU: Вы должны войти в систему для просмотра и управления своими мероприятиями.

en: You must log in to view and manage your locations.
ru_RU: Вы должны войти в систему для просмотра и управления своими местоположениями.

en: You must request at least one space to book an event.
ru_RU: Вы должны забронировать  минимум 1 место.

en: Your %s details are incorrect and cannot be published, please correct these errors first:
ru_RU: Ваш %s подробностис неправильны и не могут быть опубликованы, пожалуйста, исправить эти ошибки:

en: Your Details
ru_RU: Ваши подробности

en: Your booking has been recorded
ru_RU: Ваш заказ был зарегистрирован

en: Your event details are incorrect and recurrences cannot be created, please correct these errors first:
ru_RU: Ваши контактные данные мероприятия являются неправильными и повторов не может быть создано, пожалуйста, исправьте эти ошибки:

en: Your name
ru_RU: Ваше имя

en: [%s] New User Registration
ru_RU: [%s.] Регистрация нового пользователя

en: [%s] Your username and password
ru_RU: [%s.] Ваше имя пользователя и пароль

[ctx: [Date] - [Name] wrote]
en: %1$s - %2$s wrote
ru_RU: %1$s - %2$s писал

en: [No %s Page]
ru_RU: [Нет страницы %s]

en: all events
ru_RU: все мероприятия

en: and
ru_RU: до

en: at
ru_RU: на

[ctx: before or after]
en: %s the event starts
ru_RU: %s начинается событие

en: bookings
ru_RU: заказы

en: categories
ru_RU: категории

en: category
ru_RU: категория

en: dates
ru_RU: даты

en: day
ru_RU: день

en: day(s)
ru_RU: дней

en: days
ru_RU: дней

en: e.g. %s - you can use / Separators too
ru_RU: например: %s - вы можете использовать /

en: edit
ru_RU: редактировать

en: end date, end time, event name
ru_RU: дата окончания, время окончания, название мероприятия

en: event
ru_RU: мероприятие

en: events
ru_RU: мероприятия

en: every
ru_RU: каждый

en: every %s days
ru_RU: каждые %s дня(ей)

en: every %s months
ru_RU: каждые %s месяца(ев)

en: every %s weeks
ru_RU: каждые %s недели(ль)

en: every %s years
ru_RU: каждый %s год

en: every week
ru_RU: еженедельно

en: every year
ru_RU: каждый год

en: everyday
ru_RU: ежедневно

en: export csv
ru_RU: экспорт CSV

en: first
ru_RU: первый

en: fourth
ru_RU: четвертый

en: iCal Description
ru_RU: iCal описание

en: iCal Feed Settings
ru_RU: Настройки ленты iCal

en: iCal Limit
ru_RU: Лимит iCal

en: iCal Location
ru_RU: iCal расположение

en: iCal Scope
ru_RU: iCal объем

en: iCal Title
ru_RU: Заголовок iCal

en: last
ru_RU: последний

en: location
ru_RU: местоположение

en: locations
ru_RU: места

en: manage bookings
ru_RU: управление заказами

en: month on the
ru_RU: месяц

en: months on the
ru_RU: месяцев

en: more...
ru_RU: подробнее..

en: name, end date, end time
ru_RU: название, дата окончания, время окончания

en: name, start date, start time
ru_RU: название, дата начала, время начала

en: no default category
ru_RU: нет категории по умолчанию

en: no default country
ru_RU: нет страны по умолчанию

en: no default location
ru_RU: Нет мест по умолчанию

en: no events
ru_RU: нет мероприятий

en: none selected
ru_RU: не выбрано

en: of each month
ru_RU: числа каждого месяца

en: printable view
ru_RU: версия для печати

en: recurring events
ru_RU: повторяющиеся мероприятия

en: second
ru_RU: второй

en: spaces per booking
ru_RU: места для бронирования

[ctx: spaces per booking]
en: At least
ru_RU: по крайней мере

[ctx: spaces per booking]
en: At most
ru_RU: самое большее

en: start date, start time, event name
ru_RU: дата начала, время начала, название события

en: tag
ru_RU: метка

en: tags
ru_RU: метки

en: the first %s of the month
ru_RU: первый(ая) %s месяца

en: the fourth %s of the month
ru_RU: четвертый(ая) %s месяца

en: the last %s of the month
ru_RU: последний(яя) %s месяца

en: the second %s of the month
ru_RU: второй(ая) %s месяца

en: the third %s of the month
ru_RU: третий(ья) %s месяца

en: third
ru_RU: третий

[ctx: time]
en: at
ru_RU: на

en: times
ru_RU: время

en: to
ru_RU: до

en: week on
ru_RU: неделю

en: weeks on
ru_RU: недель

en: year
ru_RU: год

en: years
ru_RU: лет
