Events Manager - en to fr_FR translation catalogue (1353 entries)

en: If you're using the Google Maps, the more detail you provide, the more accurate Google can be at finding your location. If your address isn't being found, please <a href='http://maps.google.com'>try it on maps.google.com</a> by adding all the fields below separated by commas.
fr_FR: Si vous utilisez la carte Google Maps, plus vous fournirez de détails, et plus Google Maps sera performant dans la détermination de votre emplacement. Si votre adresse n'est pas trouvée, essayez sur <a href='http://maps.google.com'>maps.google.com</a> en ajoutant tous les champs ci-dessous séparés par des virgules.

en: Events with multiple dates will appear on each of those dates in the calendar.
fr_FR: Les évènements répétitifs sur plusieurs dates apparaitront sur toutes ce dates dans le calendrier.

en: By default, events that have an end date later than today will be included in searches, set this to yes to consider events that started 'yesterday' as past.
fr_FR: Par défaut, les évènements qui ont une date de fin supérieure à la date du jour seront pris en compte dans les recherches, cliquer pour ne pas prendre en compte les évènements qui ont déjà commencé.

en: Color
fr_FR: Couleur

en: There was an error uploading the image.
fr_FR: Il s'est produit une erreur lors du chargement de l'image.

en: Translated Event Information
fr_FR: Traduire les informations de l'évènement

en: This is a translated event, therefore your time, location and booking information is handled by your original event translation.
fr_FR: Il s'agit d'un évènement traduit, cependant l'heure, l'emplacement et les informations de réservations reste dans la langue d'origine de l'évènement.

en: See original translation.
fr_FR: Voir la version originale.

en: This is a translated event, therefore address information is handled by the original location translation.
fr_FR: Il s'agit d'un évènement traduit, cependant l'adresse est gérée par la traduction de l'emplacement.

en: Below are translations for your tickets. If left blank, the language of the original event will be used.
fr_FR: Ci-dessous se trouvent les traductions de vos billets. Si elles sont laissées vides, la langue d'origine de l'évènement sera utilisée.

en: Disable  WordPress Thumbnails?
fr_FR: Désactiver les vignettes de WordPress ?

en: If set to yes, full sized images will be used and HTML width and height attributes will be used to determine the size.
fr_FR: Si validé, les images seront utilisées en pleines tailles et les attributs HTML de largeur et hauteur seront utilisés pour dimensionner l'image.

en: Setting this to yes will also make your images crop efficiently with the %s feature in the %s plugin.
fr_FR: Valider ce paramètre permet aussi de réduire les images de manière efficace avec la fonctionnalité %s de l'extension %s.

en: This is sent when a person's booking is pending. If approvals are enabled, this is sent out when a user first submits their booking.
fr_FR: Ce message est envoyé quand une réservation pour une personne est en attente. Si l'approbation est activée, il est envoyé lorsque l'utilisateur soumet sa réservation.

en: This will be sent to event admins when a booking is rejected.
fr_FR: Ce message sera envoyé aux administrateurs de l'événement quand une réservation est rejetée.

en: Now there are #_BOOKEDSPACES spaces reserved, #_AVAILABLESPACES are still available.
fr_FR: Maintenant il y a #_BOOKEDSPACES places réservées. #_AVAILABLESPACES places sont encore disponibles.

en: The following booking is %s :
fr_FR: La réservation suivante est %s :

[ctx: [Date] - [Name] wrote]
en: %1$s - %2$s wrote
fr_FR: %1$s - %2$s écrit

en: Select yes to select location from a drop-down menu; location selection will be faster, but you will lose the ability to insert locations with events
fr_FR: Sélectionnez oui pour sélectionner l'emplacement à l'aide d'un menu déroulant. Le choix de l'emplacement sera plus rapide, mais vous perdrez la possibilité d'ajouter des emplacements en même temps qu'un événement

en: Override Excerpts with Formats?
fr_FR: Modifier les extraits avec un format ?

en: These formats can be used on %s pages or on other areas of your site displaying an %s.
fr_FR: Ces formats peuvent être utilisés sur les pages %s ou sur les autres zones de votre site qui affiche %s.

en: The format of a single %s page title.
fr_FR: Le format du titre d'une seule page de %s.

en: The format used to display %s content on single pages or elsewhere on your site.
fr_FR: Le format utilisé pour afficher le contenu %s sur une page unique ou ailleurs dans votre site.

en: %s Excerpts
fr_FR: %s Extraits

en: These formats can be used when WordPress automatically displays %s excerpts on your site and %s is enabled in your %s settings tab.
fr_FR: Ces formats peuvent être utilisés quand Wordpress affiche automatique les %s extraits sur votre site et que %s est activé dans l'onglet %s de vos paramètres.

en: %s excerpt
fr_FR: %s extrait

en: Used if an excerpt has been defined.
fr_FR: Utiliser si un extrait a été saisi.

en: %s excerpt fallback
fr_FR: %s extrait se retirer

en: Used if an excerpt has not been defined.
fr_FR: Utiliser si aucun extrait n'a été saisi.

en: Enter a number.
fr_FR: Saisir un nombre

en: Distance Values
fr_FR: Valeurs de distance

en: The numerical units shown to those searching by distance. Use comma-separated numbers, such as "25,50,100".
fr_FR: Les unités numériques montrées pour ceux qui recherche avec la distance. Utiliser une liste de nombres séparés par des virgules comme "25,50,100".

en: The format of a single %s page.
fr_FR: Le format %s pour une page unique.

en: This setting is not applicable when using payment gateways, see individual gateways for approval settings.
fr_FR: Ce paramètre n'est pas utilisable quand on utilise les passerelles de paiement, voyez individuellement chaque passerelle pour les paramètres d'approbation.

en: Event Reapproved
fr_FR: Événements ré-approuvé

en: If you enable tips, this information will be shown, which can include HTML.
fr_FR: Si vous activez les suggestions, cette information sera affichée, elle peut contenir des codes HTML.

en: Please specify what days of the week this event should occur on.
fr_FR: Merci de spécifier quel jour de la semaine se déroule cet événement.

en: Quantity
fr_FR: Quantité

[ctx: before or after]
en: %s the event starts
fr_FR: L’événement commence %s

en: Before
fr_FR: Avant

en: After
fr_FR: Après

en: at
fr_FR: à

en: Submit %s
fr_FR: %s Soumettre

en: Update %s
fr_FR: %s mettre à jour

en: The list is wrapped in a %s tag, so if an %s tag is not wrapping the formats below it will be added automatically.
fr_FR: La liste est entourée par un tag %s, donc si un tag %s n'est pas dans le format ci-dessous il sera ajouté automatiquement.

en: No Locations message
fr_FR: Pas de message pour l'emplacement

en: In single ticket mode, users can only create one ticket per event (and will not see options to add more tickets).
fr_FR: Dans le mode billet unique, les utilisateurs ne peuvent créer qu'un billet par événement (et ne verront pas les options pour en ajouter d'autres)

en: The maximum allowed width for images uploads
fr_FR: La largeur maximum autorisée pour une image téléchargée

en: The minimum allowed width for images uploads
fr_FR: La largeur minimum pour une image téléchargées

en: Events page grouping header
fr_FR: Entête pour le regroupement de la page des événements

en: Choose how to format your group headings.
fr_FR: Choisir le format de l'entête pour le regroupement.

en: #s will be replaced by the date format below
fr_FR: #s sera remplacé par le format de date ci-dessous

en: Events page grouping date format
fr_FR: Format de la date pour la page de regroupement des événements

en: Choose how to format your group heading dates. Leave blank for default.
fr_FR: Choisir le format de la date dans les entêtes de regroupement des événements. Laisser vide pour la valeur par défaut.

en: This is only used when showing events from other blogs.
fr_FR: Utiliser uniquement lors de l'affichage d’événements provenant d'autres sites.

en: Default distance
fr_FR: Distance par défaut

en: Default distance unit
fr_FR: Unité pour la distance par défaut

en: Show distance options?
fr_FR: Afficher les paramètres pour les distances ?

en: Default Country
fr_FR: Pays par défaut

en: Search form will be pre-selected with this country, if searching by country is disabled above, only search results from this country will be returned.
fr_FR: Le formulaire de recherche sera pré-rempli avec ce pays, si la recherche par pays est invalidée ci-dessous alors seul les résultats concernant ce pays seront affichés.

en: Default %s color
fr_FR: Couleur %s par défaut

en: RSS Scope
fr_FR: Porté du flux RSS

en: If you choose the Event post type whilst Events Manager is activated, you can also visit the <a href="%s">Events Manager settings page</a> for a few more options when displaying event information on your calendar.
fr_FR: Si vous choisissez le type d'article 'Événement' pendant que l'extension Events Manager est active, vous pouvez alors consulter <a href="%s">la page des paramètres de Events Manager</a> pour quelques options supplémentaires sur l'affichage des informations des événements dans votre calendrier.

en: Full Calendar Options
fr_FR: Paramètres du calendrier complet

en: Looking for the rest of the FullCalendar Options? They've moved <a href="%s">here</a>, the options below are for overriding specific bits relevant to Events Manager.
fr_FR: A la recherche des autres paramètres pour le calendrier complet ? Ils ont été déplacés <a href="%s">ici</a>, les paramètres ci-dessous sont pour surcharger des options de Events Manager.

en: Override calendar on events page?
fr_FR: Remplacer le calendrier sur la page des événements ?

en: If set to yes, the FullCalendar will be used instead of the standard calendar on the events page.
fr_FR: Si activer, le calendrier complet sera utilisé à la place du calendrier standard sur la page des événements.

en: Override calendar shortcode?
fr_FR: Remplacer le code court du calendrier ?

en: Overrides the default calendar shortcode. You can also use [events_fullcalendar] instead.
fr_FR: Remplace le code court par défaut du calendrier. Vous pouvez aussi utiliser [events_fullcalendar] à la place.

en: Event title format
fr_FR: Format du titre d'un événement

en: HTML is not accepted.
fr_FR: HTML non accepté

en: Event tooltips format
fr_FR: Format de l'aide sur les événements

en: Remove Image
fr_FR: Supprimer l'image

[ctx: events]
en: Future <span class="count">(%s)</span> | Future <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Futur <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Futurs <span class="count">(%s)</span>

en: Within
fr_FR: a l'intérieur de

en: We are going to use %s for searching.
fr_FR: Nous allons utilisé %s pour la recherche.

en: If this is incorrect, click cancel and try a more specific address.
fr_FR: Si il s'agit d'une erreur, cliquer sur annuler et essayer une adresse plus restrictive.

en: Tag Related Placeholders
fr_FR: Tag relatif aux emplacements

[ctx: hex format]
en: Colors must be in a valid %s format, such as #FF00EE.
fr_FR: Les couleurs doivent avoir un format %s valide, comme par exemple #FF00EE.

en: This setting was not changed.
fr_FR: Ce paramètre n'a pas été modifié.

en: Please enter your Location ID, or leave blank for no location.
fr_FR: Merci de saisir l'id de votre emplacement, ou bien laisser le vide pour aucun emplacement.

en: Please enter your Location ID.
fr_FR: Merci de saisir l'id de votre emplacement.

en: Please add a User ID.
fr_FR: Merci d'ajouter l'id d'un utilisateur.

en: Styling Options
fr_FR: Options de style

en: Events Manager imposes a minimal amount of styling on websites so that your themes can take over.
fr_FR: Event Manager impose un nombre restreint de styles sur le site de manière à ce que votre thème puisse prendre le dessus.

en: Below are some additional options for individual pages and sections, which you can turn on to enforce custom styling provided by the plugin or off if you want to do your own custom styling.
fr_FR: Ci dessous se trouve des options complémentaires pour les pages individuelles et les sections, que vous pouvez activer pour permettre l'utilisation des styles fournis par l'extension ou désactiver pour mettre en place vos propres styles.

en: Search forms
fr_FR: Formulaires de recherche

en: Event/Location admin pages
fr_FR: Pages d'administration des événements/emplacements

en: Booking admin pages
fr_FR: Pages d'administration des réservations

en: Events list page
fr_FR: Page de la liste des événements

en: Locations list page
fr_FR: Page de la liste des emplacements

en: Event booking forms
fr_FR: Formulaire de réservation d'un événement

en: Categories list page
fr_FR: Page de la liste des catégories

en: Tags list page
fr_FR: Page de la liste des mots-clef

en: Show locations search?
fr_FR: Afficher la recherche par emplacements ?

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of locations.
fr_FR: Si activer, un formulaire de recherche sera affiché au-dessus de la liste des emplacements.

en: This page is where people that have made bookings for an event can go and view their previous bookings.
fr_FR: Les utilisateurs peuvent consulter leurs réservations sur cette page.

en: Users with the relevant permissions can manage their own events and bookings to these events on the following pages.
fr_FR: Les utilisateurs ayant les permissions requises peuvent gérer leurs événements et les réservations pour ces événements sur les pages suivantes.

en: Main Search Fields
fr_FR: Champs de recherche principaux

en: Geolocation Search
fr_FR: Recherche par Géo localisation

en: Show geolocation search?
fr_FR: Afficher la recherche par Géo localisation ?

en: Advanced Search Fields
fr_FR: Champs de recherche avancés

en: Enable advanced fields?
fr_FR: Activer les champs de recherche avancés ?

en: Enables additional advanced search fields such as dates, country, etc.
fr_FR: Activer les champs avancés de recherche comme les dates, les pays, etc.

en: If there's no fields to show in the main search section, this button will be used instead at the bottom of the advanced fields.
fr_FR: Si il n'y a pas de champs à afficher dans la section de recherche principale, ce bouton sera utilisé à la place à la fin des champs avancés.

en: Hidden by default?
fr_FR: Cacher par défaut ?

en: If set to yes, advanced search fields will be hidden by default and can be revealed by clicking the "Advanced Search" link.
fr_FR: Si activer, les champs de recherche avancés seront cachés par défaut et pourront être affichés en cliquant sur le lien "Recherche avancé".

en: Show label
fr_FR: Afficher les titres

en: Appears as the label for this search option.
fr_FR: Afficher comme le titre de cette option de recherche.

en: Hide label
fr_FR: Cacher les titres

en: Categories dropdown label
fr_FR: Titre pour la liste déroulante des catégories

en: Region
fr_FR: Région

en: State/County
fr_FR: État/Pays

en: City/Town
fr_FR: Ville

en: Maximum spaces per booking
fr_FR: Nombre maximum de places par réservation

en: If the user tries to make a booking with spaces that exceeds the maximum number of spaces per booking.
fr_FR: Si l'utilisateur essaye de faire une réservation avec un nombre de places qui dépasse le nombre autorisé par réservation.

en: %d will be replaced by a number.
fr_FR: %d sera remplacé par un nombre.

en: edit
fr_FR: modifier

en: Show Advanced Search
fr_FR: Afficher la recherche avancée

en: Hide Advanced Search
fr_FR: Cacher la recherche avancée

en: Near...
fr_FR: Proche de ...

en: You cannot book more than %d spaces for this event.
fr_FR: Vous ne pouvez pas réserver plus de %d places pour cet événement.

[ctx: spaces per booking]
en: At least
fr_FR: Au moins

en: spaces per booking
fr_FR: places par réservation

[ctx: spaces per booking]
en: At most
fr_FR: Au plus

[ctx: time]
en: at
fr_FR: à

en: Available until
fr_FR: Disponible jusqu’au

en: Available for
fr_FR: Disponible pour

en: Everyone
fr_FR: Tout le monde

en: Logged In Users
fr_FR: Utilisateurs connectés

en: Guest Users
fr_FR: Utilisateurs invités

en: Restrict to
fr_FR: Restreint à

en: Show Advanced Options
fr_FR: Afficher les options avancées

en: Hide Advanced Options
fr_FR: Cacher les options avancées

en: Ticket Options
fr_FR: Options pour les billets

en: Close Ticket Editor
fr_FR: Fermer l'éditeur de billet

en: Event Options
fr_FR: Options pour les événements

en: Maximum Spaces Per Booking
fr_FR: Nombre maximum de places par réservation

en: If set, the total number of spaces for a single booking to this event cannot exceed this amount.
fr_FR: Si activer, le nombre total de places pour une seule réservation à cet événement ne pourra pas dépasser ce nombre.

en: Leave blank for no limit.
fr_FR: Laisser vide pour ne pas mettre de limite.

en: RSS limit
fr_FR: Limite RSS

en: Default map width
fr_FR: Largeur par défaut de la carte

en: Can be in form of pixels or a percentage such as %s or %s.
fr_FR: Peut-être défini en pixels ou en pourcentage comme %s ou %s.

en: Default map height
fr_FR: Hauteur par défaut de la carte

en: These settings will only apply to the image uploading if using our front-end forms. In your WP admin area, images are handled by WordPress.
fr_FR: Ces paramètres ne serviront que pour les images envoyées par le formulaire public. Dans la partie l'administration, les images sont gérées par WordPress.

en: Upcoming Events
fr_FR: Événements à venir

en: Note that assigning a %s page above will override this archive if the URLs collide (which is the default setting, and is recommended for maximum plugin compatibility). You can have both at the same time, but you must ensure that your page and %s slugs are different.
fr_FR: Notez que définir une page '%s' ci-dessus remplacera cette archive si les URLs sont en collisions (ce qui est le paramétrage par défaut et ce qui est recommandé pour une plus grande compatibilité de l'extension). Vous pouvez avoir les deux en même temps, mais vous devez vous assurez que votre page et %s sont différents.

en: Note that assigning a %s page above will override this archive if the URLs collide (which is the default settings, and is recommended for maximum plugin compatibility). You can have both at the same time, but you must ensure that your page and %s slugs are different.
fr_FR: Notez que définir une page '%s' ci-dessus remplacera cette archive si les URLs sont en collisions (ce qui est le paramétrage par défaut et ce qui est recommandé pour une plus grande compatibilité de l'extension). Vous pouvez avoir les deux en même temps, mais vous devez vous assurez que votre page et celle pour '%s' sont différents.

en: Month format
fr_FR: Format du mois

en: The format of the month/year header of the calendar.
fr_FR: Le format de l'entête mois/année pour le calendrier.

en: The description of the event that will appear in the calendar.
fr_FR: La description de l'événement qui apparaîtra dans le calendrier.

en: iCal Location
fr_FR: iCal Emplacement

en: The location information that will appear in the calendar.
fr_FR: L'information sur l'emplacement qui apparaitra dans le calendrier.

en: Show member-only tickets?
fr_FR: Montrer seulement les billets réservés aux membres ?

en: %s must be set to yes for this to work.
fr_FR: %s doit être positionné à oui pour que cela fonctionne.

en: If there are member-only tickets, you can choose whether or not to show these tickets to guests.
fr_FR: Si il y a des billets réservés aux membres, vous pouvez choisir de montrer ces billets aux visiteurs ou non.

en: If guests cannot make bookings, they will be asked to register in order to book. However, enabling this will still show available tickets.
fr_FR: Si les visiteurs ne peuvent pas réserver, il leur sera demander de créer un compte de membre pour pouvoir effectuer la réservation. Cependant, activer cette option montrera toujours les billets disponibles.

en: Registration Email Templates
fr_FR: Modèle pour le courriel de création du compte

en: This is only applicable when %s is not active.
fr_FR: Cela est uniquement applicable quand %s n'est pas actif.

en: When a guest user makes a booking for the first time in Events Manager, a new user account is created for them and they are sent their credentials in a separate email, which can be modified below.
fr_FR: Quand un visiteur fait une réservation pour la première fois dans Events Manager, un nouveau compte de membre est créé pour lui et ses informations de connexions sont envoyées dans un courriel séparé dont le modèle peut-être modifié ci-dessous.

en: Registration email subject
fr_FR: Sujet du courriel de création de compte

en: Registration email
fr_FR: Courriel de création de compte

en: %s is replaced by username and %s is replaced by the user password.
fr_FR: %s est remplacé par le nom du compte de l'utilisateur et %s par son mot de passe.

en: You have successfully created an account at %s
fr_FR: Vous avez créé un compte sur %s

en: You can log into our site here : %s
fr_FR: Vous pouvez vous connecter sur notre site ici : %s

en: To view your bookings, please visit %s after logging in.
fr_FR: Pour voir vos réservations, merci de vous rendre ici %s après vous êtes connectés au site.

en: Sub Total
fr_FR: Sous total

en: Discounts Before Taxes
fr_FR: Remise avant les taxes

en: Discounts (After Taxes)
fr_FR: Remises (Après les taxes)

en: Each event spans %s day(s)
fr_FR: Chaque événement dure %s jour(s)

en: Email Sent.
fr_FR: Courriel envoyé.

en: ERROR : Email Not Sent.
fr_FR: ERREUR : Courriel non envoyé.

[ctx: bookings]
en: No emails to send for this booking.
fr_FR: Aucun courriel a envoyé pour cette réservation.

en: iCal Scope
fr_FR: Périmètre iCal

en: By using formats, you can control how your %s are displayed from within the Events Manager <a href='#formats' class='nav-tab-link' rel='#em-menu-formats'>Formatting</a> tab above without having to edit your theme files.
fr_FR: En utilisant les formats, vous pouvez définir comment vos %s sont affichés via l'onglet <a href='#formats' class='nav-tab-link' rel='#em-menu-formats'>Formats</a> ci-dessus dans les paramètres de Events Manager, sans avoir à modifier vos fichiers de thèmes.

en: Event archives scope
fr_FR: Limite des archives d'événements

en: %s are a <a href="%s" target="_blank">WordPress custom taxonomy</a>.
fr_FR: %s sont des <a href="%s" target="_blank">taxinomies adaptées de WordPress</a>.

en: %s can be displayed just like normal WordPress custom taxonomies in an archive-style format, however Events Manager by default allows you to completely change the standard look of these archives and use our own <a href="%s">custom formatting</a> methods.
fr_FR: %s peut-être affiché comme des taxinomies adaptées de Wordpress dans le style des archives, cependant Events Manager vous permet par défaut de modifier complétement l'affichage standard de ces archives et d'utiliser vos propres  méthodes de <a href="%s">formatage</a>.

en: Due to how we change how this custom taxonomy is displayed when overriding with formats it is strongly advised that you assign a %s page below, which increases compatibility with various plugins and themes.
fr_FR: Due aux méthodes que nous avons changées pour afficher cette taxinomie en surchargeant les formats, il est fortement recommandé que vous assignez une page %s ci-dessous pour accroitre la compatibilité avec les extensions et les thèmes.

en: <a href="%s">See some more information</a> on how %s work when overriding with formats.
fr_FR: <a href="%s">Voir plus d'informations</a> sur le fonctionnement de %s quand les formats sont redéfinis.

en: Tags
fr_FR: Mots-clef

en: When listing tags, this order is applied.
fr_FR: Quand vous affichez les mots-clef, cet ordre de tri s'applique.

en: Controls how many events belonging to a tag are shown per page when using placeholders such as %s. Leave blank for no limit.
fr_FR: Permet de définir combien d'événements appartenant à une catégorie sont montrés par page, quand on utilise les marqueurs comme %s. Laisser vide pour ne pas avoir de limite.

en: Choose to show events within a specific time range.
fr_FR: Choisir comment afficher les événements dans un intervalle défini.

en: Single %s Format
fr_FR: Format de page pour un seul %s

en: The settings below are used when using the %s placeholder
fr_FR: Les paramètres ci-dessous sont utilisés pour le marqueur %s

en: Next event format
fr_FR: Format pour l'événement suivant

en: The format of the next upcoming event in this %s.
fr_FR: Le format de l'événement suivant dans %s.

en: Users with accounts (which would be created by other means when this mode is enabled) will still be able to log in and make bookings linked to their account as normal.
fr_FR: Les utilisateurs avec des comptes (qui doivent être créés quand ce mode est choisi) pourront toujours se connecter et faire des réservations comme habituellement.

en: Allow bookings with registered emails?
fr_FR: Autoriser les réservations à partir d'adresse e-mail connues ?

en: By default, if a guest tries to book an event using the email of a user account on your site they will be asked to log in, selecting yes will bypass this security measure.
fr_FR: Par défaut, si un visiteur souhaite faire une réservation avec l'adresse de courriel d'un utilisateur de votre site alors on lui demandera de se connecter. Activer cette option enlèvera cette sécurité.

en: <strong>Warning : </strong> By enabling this, registered users will not be able to see bookings they make as guests in their "My Bookings" page.
fr_FR: <strong>Attention : </strong> En activant cette fonction, les utilisateurs déclarés ne seront plus en mesure de voir les réservations faites en tant qu'invité dans leur "page de réservation".

en: No events in this location
fr_FR: Aucun événement à cet emplacement

en: No events with this tag
fr_FR: Aucun événement dans cette catégorie

en: Select a group you admin to attach this event to it. Note that all other admins of that group can modify the booking.
fr_FR: Sélectionnez un groupe que vous administrez pour y rattacher cet événement. Notez que tous les autres administrateurs de ce groupe peuvent modifier la réservation.

en: Reset this form to create a location or search again.
fr_FR: Remettre à zéro ce formulaire pour créer un emplacement ou effectuer une nouvelle recherche.

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: If you choose 'Pages' then %s will be shown using your theme default page template, alternatively choose from page templates that come with your specific theme.
fr_FR: Si vous choisissez 'Pages' alors %s sera affiché en utilisant les pages par défaut de votre thème, autrement choisissez le modèle de page qui est fourni avec votre thème.

en: If you would like to add extra classes to your body html tag when a single %s page is displayed, enter it here. May be useful or necessary if your theme requires special class names for specific templates.
fr_FR: Si vous souhaitez ajouter des classes supplémentaires dans le corps de la page (body) quand une page %s contenant un seul éléments est affichée, saisissez les ici. Cela peut-être nécessaire si votre thème nécessite des classes spéciales pour des modèles spécifiques.

en: Same concept as the body classes option, but some themes also use the <code>post_class()</code> function within page content to differentiate styling between post types.
fr_FR: Même concept que les classes pour le corps, mais certain thème utilise aussi la fonction <code>post_class()</code> dans le contenu des pages pour différentier les styles entre les types de contenu.

en: Theme Templates
fr_FR: Modèles pour le thème

en: Body Classes
fr_FR: Classes pour le Body

en: Post Classes
fr_FR: Classes pour l'article

en: Edit Details
fr_FR: Modifier les détails

en: Booking already made
fr_FR: Réservation déjà faite

en: Event Admin/Owner Emails
fr_FR: Administration des événements/courriel du propriétaire

en: Booked User Emails
fr_FR: Courriel de l'utilisateur de la réservation

en: Event Admin Emails
fr_FR: Courriel de l'administrateur des événements

en: Event Submitter Emails
fr_FR: Courriel de l'émetteur des événements

en: A test email will be sent to your account email - %s
fr_FR: Un courriel de test va être envoyé à votre compte e-mail - %s

en: Personal details have successfully been modified.
fr_FR: Vos informations personnelles ont été mises à jour.

en: Already Booked
fr_FR: Déjà réservé

en: Loading Map....
fr_FR: Chargement de la carte ....

en: Map Unavailable
fr_FR: Carte non disponible

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Upcoming
fr_FR: A venir

en: All %s
fr_FR: Tous les %s

en: No locations have been inserted yet!
fr_FR: Aucune emplacement n'a encore été ajouté !

en: Bookings for %s
fr_FR: Réservation pour %s

en: Bookings data
fr_FR: Données de la réservation

en: Available
fr_FR: Disponible

en: You do not have any bookings.
fr_FR: Vous n'avez actuellement aucune réservation.

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
fr_FR: Veuillez <a href="%s">vous connecter</a> pour afficher vos réservations.

en: Display your events in a calendar widget.
fr_FR: Afficher vos événements dans un widget calendrier.

en: Events Calendar
fr_FR: Calendrier des événements

en: Title
fr_FR: Titre

en: Show Long Events?
fr_FR: Événements longue durée ?

en: Category IDs
fr_FR: Identifiants de catégories

en: 1,2,3 or 2 (0 = all)
fr_FR: 1,2,3 ou 2 (0 = tous)

en: all events
fr_FR: Tous les événements

en: No events
fr_FR: Aucun événement

en: start date, start time, event name
fr_FR: date de début, heure de début, nom de l'événement

en: name, start date, start time
fr_FR: nom de l'événement, date de début, heure de début

en: name, end date, end time
fr_FR: nom de l'événement, date de fin, heure de fin

en: end date, end time, event name
fr_FR: date de fin, heure de fin, nom de l'événement

en: Display a list of events on Events Manager.
fr_FR: Afficher une liste des événements sur Events Manager.

en: Number of events
fr_FR: Nombre d'événements

en: Scope
fr_FR: Périmètre

en: Order By
fr_FR: Trier par

en: Order
fr_FR: Tri

en: List item format
fr_FR: Format des éléments de la liste

en: Show all events link at bottom?
fr_FR: Afficher le lien vers tous les événements en-dessous ?

en: All events link text?
fr_FR: Le texte à afficher sur le lien vers tous les événements ?

en: Event Locations
fr_FR: Emplacements

en: Event start date/time, location name
fr_FR: Date / heure de début de l'événement, nom de l'emplacement

en: Display a list of event locations on Events Manager.
fr_FR: Afficher une liste d'emplacements sur le gestionnaire d'événements.

en: No locations
fr_FR: Aucun emplacement

en: Show number of locations
fr_FR: Afficher le nombre d'emplacements

en: Scope of the locations
fr_FR: Périmètre des emplacements

en: Order of the locations
fr_FR: Tri des emplacements

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions groupées

en: Approve
fr_FR: Approuver

en: Decline
fr_FR: Décliner

en: Booker
fr_FR: Agent de réservations

en: Phone number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Spaces
fr_FR: Places

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Edit/View
fr_FR: Éditer / Voir

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: No cancelled bookings.
fr_FR: Aucune réservation n'a été annulée.

en: Unapprove
fr_FR: Désapprouver

en: Reject
fr_FR: Rejeter

en: No confirmed bookings.
fr_FR: Aucune réservation n'a été confirmée.

en: Past events
fr_FR: Événements passés

en: All events
fr_FR: Tous les événements

en: Future events
fr_FR: Événements futurs

en: Past Events
fr_FR: Événements passés

en: All Events
fr_FR: Tous les événements

en: Future Events
fr_FR: Événements futurs

en: Delete selected
fr_FR: Effacer la sélection

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: no events
fr_FR: Aucun événement

en: Event
fr_FR: Événement

en: Date and time
fr_FR: Date et heure

en: Booked Spaces
fr_FR: Places réservées

en: Pending
fr_FR: En attente

en: No pending bookings.
fr_FR: Aucune réservation en attente.

en: Status
fr_FR: Statut

en: No rejected bookings.
fr_FR: Aucune réservation n'a été rejetée.

en: Bookings
fr_FR: Réservations

en: Events Manager Settings
fr_FR: Paramètres d'Events Manager

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Getting Help for Events Manager
fr_FR: Aide de Events Manager, gestionnaire d'événements

en: Help
fr_FR: Aide

en: Locations
fr_FR: Emplacements

en: Update Blogs
fr_FR: Mettre à jour les sites

en: <p>Events Manager is ready to go! It is highly recommended you read the <a href='%s'>Getting Started</a> guide on our site, as well as checking out the <a href='%s'>Settings Page</a>. <a href='%s' title='Don't show this advice again'>Dismiss</a></p>
fr_FR: <p>Events Manager est prêt ! Il est fortement recommandé de lire le <a href='%s'>Guide de Démarrage</a> sur notre site, ainsi que d'aller à la <a href='%s'>Page des paramètres</a>. <a href='%s' title='Ne plus afficher ce conseil'>Masquer</a></p>

en: Uh Oh! For some reason WordPress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
fr_FR: Désoler ! Pour une raison inconnue, la page d'événements n'a pas pu être créée (peut-être que vous venez de l'effacer ?). Vous devrez la créer manuellement, en créant une page vide, du nom que vous voulez, puis en la sélectionnant en tant que page d'événements depuis la <a href="%s">page de paramètres</a>. Désolé pour cette étape supplémentaire ! Si vous savez ce que vous faites, vous pouvez <a href="%s">ignorer ce message</a>

en: There is a newer version of Events Manager Pro which is recommended for this current version of Events Manager as new features have been added. Please go to the plugin website and download the latest update.
fr_FR: Une version plus récente de Events Manager Pro est nécessaire pour cette version de Events Manager. Veuillez vous rendre sur le site de l'extension pour télécharger la mise à jour.

en: MultiSite options have moved <a href="%s">here</a>. <a href="%s">Dismiss message</a>
fr_FR: Les options multisite ont été déplacées <a href="%s">ici</a>. <a href="%s">Ignorer ce message</a>

en: Whilst they will still appear using placeholders, you need to <a href="%s">migrate your location and event images</a> in order for them to appear in your edit forms and media library. <a href="%s">Dismiss message</a>
fr_FR: Bien qu'elles apparaissent encore via les marqueurs, vous devrez <a href="%s">migrer vos images</a> pour les événements et les emplacements, afin de les voir apparaitre dans vos formulaires d'édition, ainsi que votre bibliothèque de médias. <a href="%s">Ignorer ce message</a>

en: Dev Mode active: Just a friendly reminder that you are updating to development versions. Only admins see this message, and it will go away when you disable this <a href="#pro-api">here</a> in your settings.
fr_FR: Le mode développement est activé. Juste un message amicale pour vous rappeler que vous mettez à jour avec la version de développement. Seul les administrateurs voient ce message, et il disparaitra quand vous le désactiverez <a href="#pro-api">ici</a> dans vos paramètres.

en: It looks like you have WPML enabled on your site. We advise you also install our extra <a href="%s">Events Manager WPML Connector</a> plugin which helps the two work better together. <a href="%s">Dismiss message</a>
fr_FR: Il semble que vous avez WPML d'activer sur votre site. Nous vous recommandons d'installer aussi notre extension <a href="%s">Events Manager WPML Connector</a> qui permet aux deux de fonctionner mieux ensemble. <a href="%s">Faire disparaître le message</a>

en: This page corresponds to the <strong>Events Manager</strong> %s page. Its content will be overridden by Events Manager, although if you include the word CONTENTS (exactly in capitals) and surround it with other text, only CONTENTS will be overwritten. If you want to change the way your events look, go to the <a href='%s'>settings</a> page.
fr_FR: Cette page correspond à la page %s de <strong>Events Manager</strong>. Son contenu sera écrasé par Events Manager, quoique si vous incluez le mot CONTENTS (exactement et en capitales) en l'entourant avec du texte, seul CONTENTS sera remplacé et votre texte sera conservé. Si vous voulez changer la façon dont vos événements s'affichent, aller à la <a href='%s'>page des paramètres</a>.

en: Events
fr_FR: Événements

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Event Bookings Dashboard
fr_FR: Réservations d'événement

en: Recent Bookings
fr_FR: Réservations récentes

en: Events With Bookings Enabled
fr_FR: Événements avec réservations

en: Unauthorized Access
fr_FR: Accès non autorisé

en: You do not have the rights to manage this event.
fr_FR: Vous n'avez pas le droit de gérer cet événement.

en: Manage %s Bookings
fr_FR: Gérer les réservations pour %s

en: View %s
fr_FR: Voir %s

en: Edit %s
fr_FR: Éditer %s

en: Event Name
fr_FR: Nom de l’événement

en: Availability
fr_FR: Disponibilité

en: Spaces confirmed
fr_FR: Places confirmées

en: Available spaces
fr_FR: Nombre de places disponibles

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: You do not have the rights to manage this ticket.
fr_FR: Vous n'avez pas le droit de gérer ce billet.

en: Ticket for %s
fr_FR: Billet pour %s

en: View/Edit Event
fr_FR: Voir / Éditer un événement

en: View Event Bookings
fr_FR: Afficher les réservations pour l’événement

en: Name
fr_FR: Nom

en: Price
fr_FR: Prix

en: Start
fr_FR: Début

en: End
fr_FR: Fin

en: Edit Booking
fr_FR: Éditer la réservation

en: Event Details
fr_FR: Détails de l'événement

en: Date/Time
fr_FR: Date / Heure

en: Personal Details
fr_FR: Détails personnels

en: Booking Details
fr_FR: Détails de la réservation

en: Change
fr_FR: Modifier

en: Resend Email
fr_FR: Réenvoyer l'e-mail

en: Send Email
fr_FR: E-Mail envoyé

en: Submit Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account when approving new bookings (i.e. you can overbook).
fr_FR: <strong>Notes :</strong> la disponibilité n'est pas vérifiée lors de la réservation, i.e. vous pouvez effectuer des sur-réservations.

en: Ticket Type
fr_FR: Type de billet

en: Total Price
fr_FR: Prix total

en: %d Spaces
fr_FR: %d places

en: Tax
fr_FR: TVA

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Modify Booking
fr_FR: Modifier la réservation

en: <strong>Notes:</strong> Ticket availability not taken into account (i.e. you can overbook). Emails are not resent automatically.
fr_FR: <strong>NB :</strong> la disponibilité n'est pas vérifiée lors de la réservation, i.e. vous pouvez effectuer des sur-réservations. L'e-mail de confirmation ne sera pas envoyé automatiquement.

en: Booking Notes
fr_FR: Notes sur la réservation

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
fr_FR: Vous pouvez ajouter des notes privées ci-dessous pour référence interne que seuls les gestionnaires d'événements verront.

en: Manage Person's Booking
fr_FR: Gérer les réservations de l'utilisateur

en: Edit User
fr_FR: Éditer l'utilisateur

en: Delete User
fr_FR: Supprimer l'utilisateur

en: Past And Present Bookings
fr_FR: Réservations passées et courantes

en: Placeholders for customizing event pages
fr_FR: Marqueurs pour personnaliser les pages

en: In the <a href='%s'>settings page</a>, you'll find various textboxes where you can edit how event information looks, such as for event and location lists. Using the placeholders below, you can choose what information should be displayed.
fr_FR: A la <a href='%s'>page des paramètres</a>, vous trouverez diverses zones de texte où vous pourrez modifier la façon dont sont affichées les informations d'événement, les listes d'événements et d'emplacements. En utilisant ces espaces dédiés, vous pouvez choisir quelle information doit y être affichée.

en: Event Related Placeholders
fr_FR: Marqueurs relatifs aux événements

en: Category Related Placeholders
fr_FR: Marqueurs relatifs aux catégories

en: Location Related Placeholders
fr_FR: Marqueurs relatifs aux emplacements

en: Booking Related Placeholders
fr_FR: Marqueurs relatifs aux réservations

en: Add location
fr_FR: Ajouter un emplacement

en: Edit location
fr_FR: Éditer l'emplacement

en: Update Network
fr_FR: Mise à jour du réseau

en: To update your network blogs with the latest Events Manager automatically, click the update button below.
fr_FR: Pour mettre à jour votre réseau de sites avec les derniers événements automatiquement, appuyez sur le bouton de mise à jour ci-dessous.

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: This accepts %s and %s placeholders.
fr_FR: Accepte les %s et les %s.

en: This accepts %s placeholders.
fr_FR: Accepte les %s.

en: This accepts %s, %s and %s placeholders.
fr_FR: Accepte les %s, les %s et les %s.

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: All
fr_FR: Tous

en: Collapse All
fr_FR: Compacter tout

en: Expand All
fr_FR: Déplier tout

en: General
fr_FR: Général

en: Event Manager Options
fr_FR: Paramètres du gestionnaire d’événements

en: Click to toggle
fr_FR: Cliquer pour basculer

en: Multi Site Options
fr_FR: Options multi site

en: Enable global tables mode?
fr_FR: Permettre le mode de tables global ?

en: Setting this to yes will make all events save in the main site event tables (EM must also be activated). This allows you to share events across different blogs, such as showing events in your network whilst allowing users to display and manage their events within their own blog. Bear in mind that activating this will mean old events created on the sub-blogs will not be accessible anymore, and if you switch back they will be but new events created during global events mode will only remain on the main site.
fr_FR: Sélectionnez oui pour enregistrer les événements dans les tables du site principal (EM doit également y être activée). Ceci vous permet de partager des événements à travers différents sites, comme par exemple pour montrer les événements de votre réseau tout en permettant aux utilisateurs d'afficher et de gérer leurs propres événements au sein de leur site. Gardez à l'esprit que l'activation de ceci signifie que les anciens événements créés sur les sous-blogs ne seront plus accessibles, ils le seront à nouveau si vous faites marche arrière, tandis que de nouveaux événements créés en mode global resteront sur le site principal.

en: %s belonging to other sub-sites will have an extra slug prepended to it so that your main site can differentiate between its own %s and those belonging to other sites in your network.
fr_FR: %s appartenant aux autres sous-sites aura une 'puce' rajoutée de manière à ce que votre site principal puisse faire la différence entre ses propores %s et ceux appartenants aux autres sites de votre réseau.

en: When displaying global %s on the main site you have the option of users viewing the %s details on the main site or being directed to the sub-site.
fr_FR: Lors de l'affichage des %s du site principal, vous avez l'option de permettre aux utilisateurs de visualiser les %s détails sur le site principal ou d'être redirigés vers le sous-site.

en: Displays %s from all sites on the network by default. You can still restrict %s by blog using shortcodes and template tags coupled with the <code>blog</code> attribute. Requires global tables to be turned on.
fr_FR: Affiche les %s de tous les sites par défaut. Vous pourrez restreindre les %s par blog en utilisant des codes courts et des mots-clef de modèles associés à l'attribut <code>blog</code>. Nécessite que les tables globales soient activées.

en: You <strong>must</strong> have assigned a %s page in your <a href="%s">main blog settings</a> for this to work.
fr_FR: Vous <strong>devez</strong> avoir défini une %s page dans vos <a href="%s">paramètres globaux</a> pour que cela fonctionne.

en: %s Options
fr_FR: Options %s

en: Display global events on main blog?
fr_FR: Afficher les événements globaux sur le site principal ?

en: events
fr_FR: événements

en: Link sub-site %s directly to sub-site?
fr_FR: Lier le sous-site %s directement au site principal ?

en: event
fr_FR: événement

en: Global %s slug
fr_FR: Identifiant %s global

en: Example:
fr_FR: Exemple :

en: Locations on main blog?
fr_FR: Emplacements sur le site principal ?

en: locations
fr_FR: emplacements

en: If you would prefer all your locations to belong to your main blog, users in sub-sites will still be able to create locations, but the actual locations are created and reside in the main blog.
fr_FR: Si vous préférez que tous vos emplacements appartiennent au blog principal, les utilisateurs pourront créer des emplacements, mais elles seront en fait créées sur le blog principal.

en: Display global %s on main blog?
fr_FR: Afficher %s global sur le site principal ?

en: location
fr_FR: emplacement

en: Changes saved.
fr_FR: Modifications enregistrées.

en: Settings have been reset back to default. Your events, locations and categories have not been modified.
fr_FR: Les paramètres ont été remis aux valeurs par défaut. Vos événements, emplacements et catégories n'ont pas été modifiées.

en: If there are any new updates, you should now see them in your Plugins or Updates admin pages.
fr_FR: Si il y a des mises à jour, vous devriez les voir dans les extensions ou dans la page des mises à jour.

en: Checking for dev versions.
fr_FR: Recherche des versions de développement.

en: Events Manager Test Email
fr_FR: Test de la messagerie de Events Manager

en: Congratulations! Your email settings work.
fr_FR: Bravo.Vos paramètres pour la messagerie fonctionnent.

en: Email sent successfully to %s
fr_FR: Courriel envoyé avec succès à %s

en: Email not sent.
fr_FR: E-mail non envoyé.

en: Reset Events Manager
fr_FR: Remettre à la configuration initiale Events Manager

en: Are you sure you want to reset Events Manager?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir remettre à zéro Events Manager ?

en: All your settings, including email templates and template formats for Events Manager will be deleted.
fr_FR: Tous vos réglages, y compris les modèles d'e-mails et les formats de modèles seront effacés.

en: Uninstall Events Manager
fr_FR: Désinstaller Events Manager

en: Are you sure you want to uninstall Events Manager?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir désinstaller Events Manager ?

en: All your settings and events will be permanently deleted. This cannot be undone.
fr_FR: Tous vos réglages et événements seront définitivement effacés. Ceci ne peut être annulé.

en: If you just want to deactivate the plugin, <a href="%s">go to your plugins page</a>.
fr_FR: Si vous souhaitez vous contenter de désactiver l'extension, allez à la <a href="%s">page des extensions</a>.

en: Uninstall and Deactivate
fr_FR: Désinstaller et désactiver

en: Formatting
fr_FR: Mise en forme

en: Emails
fr_FR: E-mails

en: General Options
fr_FR: Options générales

en: Disable thumbnails?
fr_FR: Désactiver les vignettes ?

en: Select yes to disable Events Manager from enabling thumbnails (some themes may already have this enabled, which we cannot be turned off here).
fr_FR: Sélectionnez oui pour que Events Manager ne génère pas les vignettes - certains thèmes génèrent déjà les vignettes, sans qu'il soit possible de le désactiver.

en: %s Settings
fr_FR: Paramètres %s

en: Enable recurrence?
fr_FR: Activer la périodicité ?

en: Select yes to enable the recurrence features feature
fr_FR: Sélectionnez oui pour activer la fonctionnalité périodicité et permettre de définir des événements périodiques.

en: Enable bookings?
fr_FR: Permettre les réservations ?

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
fr_FR: Sélectionnez oui pour permettre les réservations et les billets pour des événements.

en: Enable tags?
fr_FR: Activer les mots-clef ?

en: Select yes to enable the tag features
fr_FR: Sélectionnez oui pour activer les mots-clef

en: Enable categories?
fr_FR: Activer les catégories ?

en: Select yes to enable the category features
fr_FR: Sélectionnez oui pour activer la fonctionnalité catégories.

en: no default category
fr_FR: Pas de catégorie par défaut

en: Default Category
fr_FR: Catégorie par défaut

en: None
fr_FR: Aucun

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
fr_FR: Cette option vous permet de sélectionner la catégorie par défaut lors de l'ajout d'un événement.

en: If an event does not have a category assigned when editing, this one will be assigned automatically.
fr_FR: Si un événement n'est pas associé à une catégorie lors de sa création, celle-ci lui sera associée par défaut.

en: Enable %s attributes?
fr_FR: Activer les attributs pour %s ?

en: Select yes to enable the attributes feature
fr_FR: Sélectionnez oui pour activer la fonctionnalité attributs.

en: Enable %s custom fields?
fr_FR: Activer les champs personnalisés pour %s ?

en: Custom fields are the same as attributes, except you cannot restrict specific values, users can add any kind of custom field name/value pair. Only available in the WordPress admin area.
fr_FR: Les champs personnalisés sont comme des attributs, sauf qu'on ne peut les restreindre à des valeurs spécifiques. Les utilisateurs peuvent ajouter n'importe quelle paire nom / valeur. N'est accessible que depuis la partie admin de WordPress.

en: %s Attributes
fr_FR: %s Attributs

en: You can also add event attributes here, one per line in this format <code>#_ATT{key}</code>. They will not appear on event pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
fr_FR: Vous pouvez également ajouter des attributs d'événement ici, un par ligne dans ce format <code>#_ATT{key}</code> . Ils n'apparaîtront pas sur les pages d'événement, sauf si vous les insérez dans un autre modèle. Vous pourrez stocker des informations supplémentaires sur un événement pour d'autres usages. <a href='%s'>Plus d'informations sur les marqueurs.</a>

en: no default location
fr_FR: Aucun emplacement par défaut

en: Default Location
fr_FR: Emplacement par défaut

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
fr_FR: Cette option vous permet de sélectionner l'emplacement par défaut lors de l'ajout d'un événement.

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
fr_FR: <br />(Non applicable à la propriété d'événement telle qu'implémentée actuellement, à venir bientôt !)

en: Default Location Country
fr_FR: Pays de l'emplacement par défaut

en: no default country
fr_FR: pas de pays par défaut

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
fr_FR: Si vous sélectionnez un pays par défaut, celui-ci sera présélectionné lors de la création d'un nouvel emplacement.

en: Enable locations?
fr_FR: Activer les emplacements ?

en: If you disable locations, bear in mind that you should remove your location page, shortcodes and related placeholders from your <a href="#formats" class="nav-tab-link" rel="#em-menu-formats">formats</a>.
fr_FR: Si vous désactivez les emplacements, gardez à l'esprit que vous devrez supprimer votre page d'emplacements, ainsi que les codes courts et les marqueurs d'emplacements des <a href="#formats" class="nav-tab-link" rel="#em-menu-formats">formats</a> que vous avez définis.

en: Require locations for events?
fr_FR: Emplacements obligatoires ?

en: Setting this to no will allow you to submit events without locations. You can use the <code>{no_location}...{/no_location}</code> or <code>{has_location}..{/has_location}</code> conditional placeholder to selectively display location information.
fr_FR: Sélectionnez non pour permettre de définir des événements sans en spécifier l'emplacement. Vous pouvez utiliser les marqueurs conditionnels <code>{no_location}...{/no_location}</code> ou <code>{has_location}...{/has_location}</code> pour afficher les informations d'emplacements de façon sélective.

en: Use dropdown for locations?
fr_FR: Utiliser une liste déroulante pour les emplacements ?

en: You can also add location attributes here, one per line in this format <code>#_LATT{key}</code>. They will not appear on location pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
fr_FR: Vous pouvez également ajouter des attributs d'emplacement ici, un par ligne dans ce format <code>#_LATT{key}</code> . Ils n'apparaîtront pas sur les pages d'événement, sauf si vous les insérez dans un modèle ci-dessous. Vous pourrez stocker des informations supplémentaires sur un événement pour d'autres usages. <a href='%s'>Plus d'informations sur les marqueurs.</a>

en: Other
fr_FR: Supplémentaires

en: Show some love?
fr_FR: Afficher un peu d'amour ?

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
fr_FR: Des centaines d'heures sont passées dans cette extension gratuite pour WordPress, montrez votre soutien et ajoutez un petit lien vers le site de l'extension au bas de vos pages événement.

en: Event Submission Forms
fr_FR: Formulaire de soumission d’événement

en: You can allow users to publicly submit events on your blog by using the %s shortcode, and enabling anonymous submissions below.
fr_FR: Vous pouvez permettre aux utilisateurs de soumettre publiquement des événements sur votre blog en utilisant le code court %s, et autoriser la soumission anonyme d'événements.

en: Use Visual Editor?
fr_FR: Utiliser l'Éditeur Visuel ?

en: Users can now use the WordPress editor for easy HTML entry in the submission form.
fr_FR: Les utilisateurs peuvent maintenant utiliser l'éditeur WordPress pour ajouter de l'HTML dans le formulaire de soumission.

en: Show form again?
fr_FR: Afficher à nouveau le formulaire ?

en: When a user submits their event, you can display a new event form again.
fr_FR: Lorsqu'un utilisateur soumet son événement, vous pouvez réafficher le formulaire après soumission de l'événement.

en: Success Message
fr_FR: Message Succès

en: Customize the message your user sees when they submitted their event.
fr_FR: Modifiez le message que verront vos utilisateurs lorsqu'ils soumettent leurs événements.

en: Successfully Updated Message
fr_FR: Message mis à jour

en: Customize the message your user sees when they resubmit/update their event.
fr_FR: Modifiez le message que verront vos utilisateurs lorsqu'ils ressoumettront/modifieront leurs événements.

en: Anonymous event submissions
fr_FR: Soumission Anonyme d’Événements

en: Allow anonymous event submissions?
fr_FR: Permettre les soumissions anonyme d'événements ?

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
fr_FR: Voulez-vous permettre aux utilisateurs de soumettre des réservations de manière anonyme ? Si oui, vous pouvez utiliser le code court [event_form] ou les balises de modèle <code>em_event_form()</code>.

en: Guest Default User
fr_FR: Utilisateur Invité par défaut

en: Events require a user to own them. In order to allow events to be submitted anonymously you need to assign that event a specific user. We recommend you create a "Anonymous" subscriber with a very good password and use that. Guests will have the same event permissions as this user when submitting.
fr_FR: Les événements doivent avoir un propriétaire. Afin de permettre aux événements d'être soumis de façon anonyme, vous devez spécifier un utilisateur particulier. Nous vous recommandons de créer un compte abonné "Anonyme" avec un excellent mot de passe et de l'utiliser pour cela. Les visiteurs auront les mêmes droits que ce compte, lors de la soumission de l'événement.

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
fr_FR: Les auteurs anonymes ne peuvent pas voir ou modifier leur événement une fois soumis. Vous pouvez personnaliser ici le message de réussite qu'ils verront.

en: Performance Optimization
fr_FR: Amélioration des performances

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: In the boxes below, you are expected to write the page IDs. For multiple pages, use comma-separated values e.g. 1,2,3. Entering 0 means EVERY page, -1 means the home page.
fr_FR: Dans les champs ci-dessous, vous devez saisir les ID des pages. Lorsque vous voulez mettre plusieurs ID, utilisez la virgule comme séparateur. Par ex : 1,2,3. 0 signifie TOUTES les pages, -1 la page d'accueil.

en: This section allows you to configure parts of this plugin that will improve performance on your site and increase page speeds by reducing extra files from being unnecessarily included on pages as well as reducing server loads where possible. This only applies to pages outside the admin area.
fr_FR: Cette section vous permet de configurer des paramètres pour l'amélioration des performances sur votre site et d'accélérer le chargement des pages en réduisant le nombre de fichiers qui sont inclus dans les pages de manière inutile ainsi que de réduire la charge du serveur quand cela est possible. Cela s'appliquera uniquement en dehors de la zone d'administration.

en: Warning!
fr_FR: Attention!

en: This is for advanced users, you should know what you're doing here or things will not work properly. For more information on how these options work see our <a href="%s" target="_blank">optimization recommendations</a>
fr_FR: Cette partie est pour les utilisateurs avertis. Vous devez savoir ce que vous faites sinon certaines fonctions ne pourront plus être disponibles. Pour plus d'informations sur le fonctionnement de ces options, consultez <a href="%s" target="_blank">les recommandations</a> pour l'optimisation

en: JavaScript Files
fr_FR: Fichiers JavaScript

en: If you are not using it already, we recommend you try the <a href="%s" target="_blank">Use Google Libraries</a> plugin, because without further optimization options below it already significantly reduces the number of files needed to display your Event pages and will most likely speed up your overall website loading time.
fr_FR: Si vous ne l'utilisez pas encore, nous vous recommandons d'essayer l'extension <a href="%s" target="_blank">Google Libraries</a>, parce que sans options d'optimisations supplémentaires, il réduira de manière significative le nombre de fichiers nécessaires à l'affichage de vos pages d'événements et de manière générale améliorera le chargement des pages de votre site.

en: Limit JS file loading?
fr_FR: Limiter le chargement des fichiers JS ?

en: Prevent unnecessary loading of JavaScript files on pages where they are not needed.
fr_FR: Permet de ne pas charger les fichiers JavaScript sur les pages où ils ne sont pas nécessaires.

en: Aside from pages we automatically generate and include certain jQuery files, if you are using Widgets, Shortcode or PHP to display specific items you may need to tell us where you are using them for them to work properly. Below are options for you to include specific jQuery dependencies only on certain pages.
fr_FR: En dehors des pages que nous générons et dans lesquelles nous incluons certains fichiers jQuery, si vous utilisez des widgets, code court ou du PHP pour afficher certain éléments vous devrez peut-être où vous en avez besoin pour que tout fonctionne correctement. Ci dessous, vous trouverez les options pour inclure les fichiers jQuery dans certaines pages.

en: General JS
fr_FR: Général JS

en: Loads our own JS file if no other dependencies are already loaded, which is still needed for many items generated by EM using JavaScript such as Calendars, Maps and Booking Forms/Buttons
fr_FR: Charger notre propre fichier JS si aucune autre dépendance ne l'a déjà chargé car il est toujours nécessaire pour beaucoup d'éléments générés par Event Manager comme les calendriers, cartes, réservations, boutons.

en: Search Forms
fr_FR: Formulaire de recherche

en: Include pages where you use shortcodes or widgets to display event search forms.
fr_FR: Inclure les pages où vous utilisez les codes courts ou des widgets pour afficher le formulaire de recherche d'événements.

en: Event Edit and Submission Forms
fr_FR: Formulaire de modification/soumission d’événement

en: Include pages where you use shortcode or PHP to display event submission forms.
fr_FR: Inclure les pages où vous utilisez le code court ou du PHP pour afficher le formulaire de soumission d'événement.

en: Booking Management Pages
fr_FR: Pages de gestions des réservations

en: CSS File
fr_FR: Fichier CSS

en: Limit loading of our CSS files?
fr_FR: Limitation de chargement de notre fichier CSS ?

en: Enabling this will prevent us from loading our CSS file on every page, and will only load on specific pages generated by Events Manager.
fr_FR: Activer cette option nous empêchera de charger notre fichier CSS sur toutes les pages, et il sera chargé uniquement sur les pages générées par Events Manager.

en: Include on
fr_FR: Inclus dans

en: Our CSS file will only be INCLUDED on all of these pages.
fr_FR: Notre fichier CSS sera INCLU seulement dans toutes ces pages.

en: Exclude on
fr_FR: Exclu de

en: Our CSS file will be EXCLUDED on all of these pages. Takes precedence over inclusion rules.
fr_FR: Notre fichier CSS sera EXCLU sur toutes ces pages. Cette option a précédence sur les règles d'inclusion.

en: Thumbnails
fr_FR: Vignettes

en: Many themes display extra meta information on post pages such as 'posted by' or 'post date' information, which may not be desired. Usually, page templates contain less clutter.
fr_FR: De nombreux thèmes affichent des informations supplémentaires sur les pages d'articles, telles que 'publié par' ou 'publié le', qui pourraient ne pas être souhaitables. En général, les modèles de page contiennent moins de bruit de fond.

en: Be aware that some themes will not work with this option, if so (or you want to make your own changes), you can create a file named <code>single-%s.php</code> <a href='#'>as shown on the WordPress codex</a>, and leave this set to Posts.
fr_FR: Méfiez-vous, certains thèmes ne fonctionneront pas avec cette option. Dans ce cas (ou si vous souhaitez effectuer vos propres changements), vous pouvez créer un fichier appelé <code>single-%s.php</code>, cf. <a href='#'>le Codex Wordpress</a>, et laisser ceci à Articles.

en: Permalink Slugs
fr_FR: Identifiants de Permaliens

en: You can change the permalink structure of your events, locations, categories and tags here. Be aware that you may want to set up redirects if you change your permalink structures to maintain SEO rankings.
fr_FR: Vous pouvez changer la structure des permaliens pour vos événements, emplacements, catégories et mots-clef. Méfiez-vous : il s'agit là des adresses de pages, aussi si vous modifiez ceci sur un site déjà en ligne, vous devrez mettre en place des redirections afin de conserver les classements des moteurs de recherche.

en: e.g. %s - you can use / Separators too
fr_FR: par ex. %s - vous pouvez également utiliser des séparateurs /

en: Event Categories
fr_FR: Catégories

en: Event Tags
fr_FR: Mots-clef d'événement

en: %s Pages
fr_FR: Pages %s

en: Display %s as
fr_FR: Afficher %s en tant que

en: Posts
fr_FR: Articles

en: Override with Formats?
fr_FR: Redéfinir via les Formats ?

en: Enable Comments?
fr_FR: Activer les commentaires ?

en: If you would like to disable comments entirely, disable this, otherwise you can disable comments on each single %s. Note that %s with comments enabled will still be until you resave them.
fr_FR: Si vous voulez supprimer complètement les commentaires, désactiver cette option, sinon vous désactiver les commentaires sur chaque %s. Noter que les %s avec les commentaires actifs le resteront tant que vous ne les enregistrer pas de nouveau.

en: %s List/Archives
fr_FR: Liste / Archives d'%s

en: Events page
fr_FR: Page Événements

en: [No %s Page]
fr_FR: [Aucune Page %s]

en: This option allows you to select which page to use as an events page. If you do not select an events page, to display event lists you can enable event archives or use the appropriate shortcodes and/or template tags.
fr_FR: Cette option vous permet de sélectionner une page en tant que page d'événements. Si vous ne sélectionnez pas de page d'événements, vous pourrez afficher une liste d'événements via les archives d'événements, ou utiliser les codes courts appropriés et/ou les mots-clef.

en: Show events search?
fr_FR: Afficher le formulaire de recherche ?

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of events.
fr_FR: Si oui, un formulaire de recherche apparaîtra juste au-dessus de votre liste d'événements.

en: Display calendar in events page?
fr_FR: Afficher le calendrier à la page d'événements ?

en: This options allows to display the calendar in the events page, instead of the default list. It is recommended not to display both the calendar widget and a calendar page.
fr_FR: Cette option vous permet d'afficher le calendrier à la page des événements, au lieu de la liste par défaut. Il est recommandé de ne pas afficher côte à côte ce calendrier et le widget calendrier.

en: If you would like to show events that span over more than one day, see the Calendar section on this page.
fr_FR: <br/>Si vous souhaitez afficher des événements qui durent plus d'une journée, référez-vous à la section Calendrier de cette page.

en: Disable title rewriting?
fr_FR: Désactiver la réécriture du titre ?

en: Some WordPress themes don't follow best practices when generating navigation menus, and so the automatic title rewriting feature may cause problems, if your menus aren't working correctly on the event pages, try setting this to 'Yes', and provide an appropriate HTML title format below.
fr_FR: Certains thèmes WordPress ne suivent pas les règles de l'art dans la génération des menus, si bien que la réécriture automatique des titres peut poser des soucis. Si vos menus ne fonctionnent pas correctement à la page d'événements, essayez de positionner ceci à Oui en fournissant le format de titre en HTML, ci-dessous.

en: Event Manager titles
fr_FR: Titres Event Manager

en: This only setting only matters if you selected 'Yes' to above. You will notice the events page titles aren't being rewritten, and you have a new title underneath the default page name. This is where you control the HTML of this title. Make sure you keep the #_PAGETITLE placeholder here, as that's what is rewritten by events manager. To control what's rewritten in this title, see settings further down for page titles.
fr_FR: Ce paramètre n'est utilisé que si vous cochez 'Oui' ci-dessus. Vous constaterez que les titres des pages d'événements ne sont plus réécrits, et que vous avez un nouveau titre sous le titre par défaut. C'est ici que vous contrôlez l'HTML de ce titre : assurez-vous que le marqueur #_PAGETITLE est présent, car c'est celui qui est utilisé par Event Manager pour contrôler ce qui est réécrit dans ce titre, cf. plus bas.

en: %s custom post types can have archives, just like normal WordPress posts. If enabled, should you visit your base slug url %s and you will see an post-formatted archive of previous %s
fr_FR: %s (types d'articles personnalisés) peuvent avoir des archives, comme les articles classiques de Wordpress. Si vous l'activez, et que vous allez sur l'url de base %s, vous verrez une archive des précédents %s

en: Enable Archives?
fr_FR: Activer les Archives ?

en: Allow WordPress post-style archives.
fr_FR: Permettre les archives de type WordPress.

en: Default event archive ordering
fr_FR: Ordre par défaut des archives d'événements

en: Order by start date, start time
fr_FR: Date de début, heure de début

en: Order by name
fr_FR: Nom

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: When Events Manager displays lists of events the default behavior is ordering by start date in ascending order. To change this, modify the values above.
fr_FR: Lorsque le gestionnaire d'événements affiche des listes d'événements, le comportement par défaut est de les classer par date de début dans l'ordre croissant. Pour changer cela, modifiez les valeurs ci-dessus.

en: General settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Are current events past events?
fr_FR: Est-ce que les événements d'ajourd'hui sont considérés comme des événements passés ?

en: Include in WordPress Searches?
fr_FR: Inclure dans les Recherches WordPress ?

en: Allow %s to appear in the built-in search results.
fr_FR: Permettre d'afficher %s dans les résultats de recherche.

en: Default %s list options
fr_FR: Options par défaut pour les listes de %s

en: These can be overridden when using shortcode or template tags.
fr_FR: Ceci peut être redéfini au travers de codes courts ou de mots-clef.

en: Default event list ordering
fr_FR: Ordre par défaut d'une liste d'événements

en: Order by start date, start time, then event name
fr_FR: Date de début, heure de début, nom de l'événement

en: Order by name, start date, then start time
fr_FR: Nom de l'événement, date de début, heure de début

en: Order by name, end date, then end time
fr_FR: Nom de l'événement, date de fin, heure de fin

en: Order by end date, end time, then event name
fr_FR: Date de fin, heure de fin, nom de l'événement

en: All Ascending
fr_FR: Ascendant

en: All Descending
fr_FR: Descendant

en: Event list scope
fr_FR: Contenu d'une liste d'événements

en: Only show events starting within a certain time limit on the events page. Default is future events with no end time limit.
fr_FR: Afficher uniquement les événements qui ont débuté dans une certaine plage de temps sur la page des événements. Par défaut, les événements futurs sans limite de fin.

en: Event List Limits
fr_FR: Longueur de la liste d'événements

en: This will control how many events are shown on one list by default.
fr_FR: Cette option vous permet de définir combien d'événements doivent être affichés dans une liste.

en: Controls how many events being held at a location are shown per page when using placeholders such as %s. Leave blank for no limit.
fr_FR: Contrôle combien d'événements pour un lieu sont affichés par page quand vous utilisez les marqueurs comme %s. Laisser vide pour aucune limite.

en: %s page
fr_FR: page %s

en: This option allows you to select which page to use as the %s page. If you do not select a %s page, to display lists you can enable archives or use the appropriate shortcodes and/or template tags.
fr_FR: Cette option vous permet de choisir quelle page utiliser en tant que page pour %s. Si vous ne sélectionnez pas de page pour %s  afin d' afficher les listes, activez les archives ou utilisez les codes courts appropriés et/ou les mots-clef.

en: Default archive ordering
fr_FR: Ordre par défaut des archives

en: Order by %s
fr_FR: %s

en: Country
fr_FR: Pays

en: Town
fr_FR: Ville

en: Default list ordering
fr_FR: Ordre par défaut des listes

en: List Limits
fr_FR: Limites de listes

en: This will control how many %s are shown on one list by default.
fr_FR: Ceci contrôle le nombre des %s devant être affichés dans une liste, par défaut.

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: This option allows you to select which page to use as the %s page.
fr_FR: Cette option vous permet de sélectionner quelle page utiliser en tant que page pour les %s.

en: categories
fr_FR: catégories

en: Setting this to yes will make categories display as a page rather than an archive.
fr_FR: Sélectionnez Oui pour afficher les catégories en tant que page plutôt qu'en tant qu'archive.

en: When listing events for a category, this order is applied.
fr_FR: Quand une liste d'événements pour une catégorie est affichée, c'est cet ordre de tri qui s'applique.

en: category
fr_FR: catégorie

en: Count
fr_FR: Nombre

en: Slug
fr_FR: Puce

en: When listing categories, this order is applied.
fr_FR: Quand vous affichez les catégories, cet ordre de tri s'applique.

en: Controls how many events belonging to a category are shown per page when using placeholders such as %s. Leave blank for no limit.
fr_FR: Permet de définir combien d'événements appartenant à une catégorie sont montrés par page, quand on utilise les marqueurs comme %s. Laisser vide pour ne pas avoir de limite.

en: tags
fr_FR: mots-clef

en: These pages allow you to provide an event management interface outside the admin area on whatever page you want on your website. Bear in mind that this is overridden by BuddyPress if activated.
fr_FR: Ces pages vous permettent de fournir une interface de gestion des événements en dehors de l'administration, sur la page que vous souhaitez dans votre site. Gardez à l'esprit que cette option est annulée si BuddyPress est activé.

en: My Bookings
fr_FR: Mes réservations

en: My bookings
fr_FR: Mes réservations

en: Users can view their bookings for other events on this page.
fr_FR: Les utilisateurs peuvent visualiser leurs réservations à cette page.

en: bookings
fr_FR: réservations

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Booking Date
fr_FR: Date de la réservation

en: Front-end management pages
fr_FR: Gestion des pages du Front-end

en: Edit events
fr_FR: Éditer les événements

en: Users can view, add and edit their %s on this page.
fr_FR: Les utilisateurs peuvent visualiser, ajouter et modifier leurs %s sur cette page.

en: Edit locations
fr_FR: Éditer les emplacements

en: Manage bookings
fr_FR: Gérer les réservations

en: Users can manage bookings for their events on this page.
fr_FR: Les utilisateurs peuvent gérer leurs réservations sur cette page.

en: %s Page
fr_FR: Page %s

en: These formats will be used on your events page. This will also be used if you do not provide specified formats in other event lists, like in shortcodes.
fr_FR: Ces formats seront utilisés pour la page d'événements. Ils seront aussi utilisés si vous ne donnez pas de format spécifique dans les autres listes d'événements, comme dans les codes courts.

en: Yearly
fr_FR: Annuellement

en: Monthly
fr_FR: Mensuellement

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadairement

en: Daily
fr_FR: Quotidiennement

en: Events page grouping
fr_FR: Page de regroupement d'événements

en: If you choose a group by mode, your events page will display events in groups of your chosen time range.
fr_FR: Si vous choisissez un mode par regroupement, votre page d'événements affichera les événements groupés dans le créneau choisi.

en: Date and Time formats follow the <a href="%s">WordPress time formatting conventions</a>
fr_FR: Les formats de date et d'heure suivent les <a href="%s">conventions  pour le formatage des heures WordPress</a>

en: Default event list format header
fr_FR: Format par défaut de l'en-tête d'une liste d'événements

en: This content will appear just above your code for the default event list format. Default is blank
fr_FR: Ce contenu apparaitra juste au-dessus de votre code pour le format d'une liste d'événements. Valeur par défaut : vide.

en: Default event list format
fr_FR: Format par défaut d'une liste d'événements

en: The format of any events in a list.
fr_FR: Le format des événements dans une liste.

en: Default event list format footer
fr_FR: Format par défaut du pied de page d'une liste d'événements

en: This content will appear just below your code for the default event list format. Default is blank
fr_FR: Ce contenu apparaitra juste sous votre code pour le format d'une liste d'événements. Valeur par défaut : vide.

en: No events message
fr_FR: Message 'Aucun événement'

en: The message displayed when no events are available.
fr_FR: Le message qui s'affiche lorsque la page n'a pas d'événements à afficher.

en: List events by date title
fr_FR: Titre de page d'événements par date

en: If viewing a page for events on a specific date, this is the title that would show up. To insert date values, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>  with a <code>#</code> symbol before them, i.e. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>
fr_FR: Ceci est le titre d'une page qui regroupe les événements d'une date précise. Pour insérer des valeurs de date, utilisez la <a href="http://www.php.net/manual/fr/function.date.php">syntaxe PHP pour les heures</a> précédés du symbole <code>#</code>, ainsi <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>

en: Single %s Page
fr_FR: Page %s seul

en: Search Form
fr_FR: Formulaire de recherche

en: Search button text
fr_FR: Texte du bouton de recherche

en: Show text search?
fr_FR: Afficher la recherche par mots-clef ?

en: Appears within the input box.
fr_FR: Apparait dans le champ de saisie pour la recherche par mots-clef.

en: Show date range?
fr_FR: Afficher une plage de dates ?

en: Show categories?
fr_FR: Afficher les catégories ?

en: Appears as the first default search option.
fr_FR: Apparait en tant qu'option de recherche par défaut

en: Show countries?
fr_FR: Afficher les pays ?

en: All countries text
fr_FR: Texte désignant 'tous les pays'

en: Show regions?
fr_FR: Afficher les régions ?

en: All regions text
fr_FR: Texte désignant 'toutes les régions'

en: Show states?
fr_FR: Afficher les états / départements ?

en: All states text
fr_FR: Texte désignant 'tous les états / départements'

en: Show towns/cities?
fr_FR: Afficher les villes / cités ?

en: All towns/cities text
fr_FR: Texte désignant 'toutes les villes / cités'

en: Date Format
fr_FR: Format des dates

en: For use with the %s placeholder
fr_FR: Pour être utilisé avec le marqueur %s

en: Date Picker Format
fr_FR: Format des dates pour le calendrier

en: Same as <em>Date Format</em>, but this is used for the datepickers used by Events Manager. This uses a slightly different format to the others on here, for a list of characters to use, visit the <a href="%s">jQuery formatDate reference</a>
fr_FR: Identique au <em>Format de date</em>, mais ce champ est utilisé par le sélectionneur de dates de Events Manager. Il utilise un format légèrement différent des autres. Pour une liste des paramètres, visiter le <a href="%s">jQuery formatDate reference</a>

en: Date Separator
fr_FR: Séparateur de Dates

en: For when start/end %s are present, this will separate the two (include spaces here if necessary).
fr_FR: Quand le début et la fin de %s sont présents, ceci séparera les deux (inclure des espaces si nécessaire).

en: Time Format
fr_FR: Format des heures

en: Time Separator
fr_FR: Séparateur d'heures

en: times
fr_FR: heures

en: All Day Message
fr_FR: Message pour toute la journée

en: If an event lasts all day, this text will show if using the %s placeholder
fr_FR: Si un événement se déroule sur toute la journée, ce texte sera affiché si vous utilisez le marqueur %s

en: Use 24h Format?
fr_FR: Utiliser le format 24h?

en: When creating events, would you like your times to be shown in 24 hour format?
fr_FR: Lors de la création d'événements, voulez vous que les heures soient au format 24h?

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Link directly to event on day with single event?
fr_FR: Faire un lien direct vers l'événement pour les jours n'en ayant qu'un?

en: If a calendar day has only one event, you can force a direct link to the event (recommended to avoid duplicate content).
fr_FR: Si le jour dans le calendrier a un seul événement, vous pouvez forcer un lien direct vers l'événement (c'est recommandé pour éviter la duplication du contenu).

en: Show list on day with single event?
fr_FR: Afficher une liste même s'il n'y a qu'un seul événement ?

en: By default, if a calendar day only has one event, it display a single event when clicking on the link of that calendar date. If you select Yes here, you will get always see a list of events.
fr_FR: Par défaut, si un jour civil a un seul événement, sa page affiche un seul événement lorsqu'on clique sur le lien de cette date dans le calendrier. Si vous sélectionnez Oui, vous obtiendrez toujours une liste d'événements.

en: Small Calendar
fr_FR: Titre du petit calendrier

en: Event titles
fr_FR: Titres de l'événement

en: The format of the title, corresponding to the text that appears when hovering on an eventful calendar day.
fr_FR: Le format du titre, correspondant au texte qui s'affiche dans la bulle qui apparait lorsque la souris passe sur un jour du widget calendrier.

en: Title separator
fr_FR: Séparateur de titre

en: The separator appearing on the above title when more than one events are taking place on the same day.
fr_FR: Le séparateur apparaissant dans le titre ci-dessus lorsque plusieurs événements se produisent le même jour.

en: Abbreviated weekdays
fr_FR: Jour de la semaine en abrégé

en: The calendar headings uses abbreviated weekdays
fr_FR: Les entêtes du calendrier utilisent les jours abrégés

en: Initial lengths
fr_FR: Longueur initiale

en: Shorten the calendar headings containing the days of the week, use 0 for the full name.
fr_FR: Réduire les entêtes du calendrier contenant les jours de la semaine. mettre 0 pour le nom complet.

en: Full Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Event format
fr_FR: Format des Pages Événements

en: The format of each event when displayed in the full calendar. Remember to include <code>li</code> tags before and after the event.
fr_FR: Le format de chaque événement affiché dans le calendrier pleine page. Souvenez-vous d'inclure des balises <code>li</code> avant et <code>/li</code> après l'événement.

en: Abbreviated weekdays?
fr_FR: Abréviations pour les jours ?

en: Use abbreviations, e.g. Friday = Fri. Useful for certain languages where abbreviations differ from full names.
fr_FR: Utiliser des abréviations, par exemple Lundi = Lun. Utile pour certaines langues où les abréviations sont différentes des noms complets.

en: Calendar Day Event List Settings
fr_FR: Paramètres pour la liste des événements d'une journée dans le calendrier

en: Order by event name, then event start time
fr_FR: Trier par le nom de l'événement, puis l'heure de début

en: Order by event start time, then event name
fr_FR: Trier par l'heure de début, puis le nom de l'événement

en: Calendar events/day limit
fr_FR: Calendrier limite du nombre d'événement par jour

en: Limits the number of events on each calendar day. Leave blank for no limit.
fr_FR: Limiter le nombre d'événements qui doivent être affichés sur chaque jour du calendrier. Laisser vide pour sans limite.

en: More Events message
fr_FR: Message pour plus d'événements

en: Text with link to calendar day page with all events for that day if there are more events than the limit above, leave blank for no link as the day number is also a link.
fr_FR: Texte du lien vers la page du jour avec tous les événements pour ce jour. Ce lien sera positionné si il y a plus d'événements que le limite ci-dessus. A laisser vide pour ne pas voir de lien (le numéro du jour est déjà un lien).

en: iCal Feed Settings
fr_FR: Paramètres du Flux iCal

en: iCal Title
fr_FR: Titre iCal

en: The title that will appear in the calendar.
fr_FR: Le titre qui apparaitra dans le calendrier.

en: iCal Limit
fr_FR: Limite iCal

en: Limits the number of future events shown (0 = unlimited).
fr_FR: Limite le nombre d'événements à venir qui doivent être affichés (0 = illimité).

en: %s list header format
fr_FR: %s format de l'en-tête de liste

en: This content will appear just above your code for the %s list format below. Default is blank
fr_FR: Ce contenu apparaitra juste au-dessus de votre code pour le format de liste %s ci-dessous. Valeur par défaut : vide

en: %s list item format
fr_FR: %s format des éléments d'une liste

en: The format of a single %s in a list.
fr_FR: Le format des éléments %s dans une liste.

en: %s list footer format
fr_FR: %s format du pied de page de liste

en: This content will appear just below your code for the %s list format above. Default is blank
fr_FR: Ce contenu apparaitra juste en-dessous de votre code pour le format de liste %s ci-dessous. Valeur par défaut : vide

en: No %s message
fr_FR: Message 'pas de %s'

en: The message displayed when no %s are available.
fr_FR: Le message qui s'affiche lorsque la page n'a pas de %s à afficher.

en: Single %s title format
fr_FR: Format titre %s seul

en: Single %s page format
fr_FR: Format page %s seul

en: %s List Formats
fr_FR: Formats de listes d'%s

en: Default %s list format
fr_FR: Format par défaut de liste %s

en: The format of the events the list inserted in the location page through the %s element.
fr_FR: Le format d'une liste d'événements inséré à la page des emplacements via l'élément %s.

en: The message to be displayed in the list generated by %s when no events are available.
fr_FR: Le message qui s'affiche dans la liste générée par %s lorsqu'il n'y a pas d'événements à afficher.

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: The format of a single category page title.
fr_FR: Le format du titre de la page affichant une seule catégorie.

en: The format of the events the list inserted in the category page through the %s element.
fr_FR: Le format d'une liste d'événements inséré à la page des catégories par l'élément %s.

en: Tag
fr_FR: Mot-clef

en: tag
fr_FR: mot-clef

en: The format of a single tag page title.
fr_FR: Le format du titre d'une page pour un seul mot-clef.

en: The format of the events the list inserted in the tag page through the <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> element.
fr_FR: Le format d'une liste d'événements inséré à la page des emplacements via les éléments <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> et <code>#_TAGALLEVENTS</code>.

en: The message to be displayed in the list generated by <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> when no events are available.
fr_FR: Le message à afficher dans une liste générée par les éléments <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> lorsque aucun événement n'est affiché.

en: RSS main title
fr_FR: Titre du flux RSS

en: The main title of your RSS events feed.
fr_FR: Le titre principal de votre flux RSS d'événements.

en: RSS main description
fr_FR: Description du flux RSS

en: The main description of your RSS events feed.
fr_FR: La description principale de votre flux RSS des événements.

en: RSS title format
fr_FR: Format du titre du flux RSS

en: The format of the title of each item in the events RSS feed.
fr_FR: Le format du titre de chaque élément dans le flux RSS des événements.

en: RSS description format
fr_FR: Format de la description du flux RSS

en: The format of the description of each item in the events RSS feed.
fr_FR: Le format de la description de chaque élément de votre flux RSS des événements.

en: Maps
fr_FR: Cartes

en: You can use Google Maps to show where your events are located. For more information on using maps, <a href="%s">see our documentation</a>.
fr_FR: Vous pouvez utiliser Google Maps pour montrer où se déroulent vos événements. Pour plus d'informations sur l'utilisation des cartes, <a href="%s">voir la documentation</a>.

en: Enable Google Maps integration?
fr_FR: Activer l'intégration Google Maps ?

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Check this option to enable Goggle Map integration.
fr_FR: Sélectionnez Oui pour activer l'intégration Google Maps

en: Global Map Format
fr_FR: Format de la carte globale

en: If you use the %s <a href="%s">shortcode</a>, you can display a map of all your locations and events, the settings below will be used.
fr_FR: Si vous utilisez %s comme <a href="%s">code court</a>, vous pouvez afficher une carte de tous les lieux  et événements, les paramètres ci-dessous seront utilisés.

en: Location balloon format
fr_FR: Format de la bulle de l'emplacement

en: The format of the text appearing in the balloon describing the location.
fr_FR: Le format du texte figurant dans le ballon décrivant l'emplacement.

en: Event.
fr_FR: Événement.

en: Single Location/Event Map Format
fr_FR: Format du titre de page d'événement/emplacement seul

en: If you use the <code>#_LOCATIONMAP</code> <a href="%s">placeholder</a> when displaying individual event and location information, the settings below will be used.
fr_FR: Si vous utilisez le <code>#_LOCATIONMAP</code> comme <a href="%s">marqueur</a> quand vous affichez un événement ou les informations de l'emplacement, les paramètres ci-dessous seront utilisés.

en: Allow guest bookings?
fr_FR: Autoriser les visiteurs à effectuer des réservations ?

en: If enabled, guest visitors can supply an email address and a user account will automatically be created for them along with their booking. They will be also be able to log back in with that newly created account.
fr_FR: Si activé, les visiteurs peuvent fournir une adresse e-mail et un compte d'utilisateur sera automatiquement créé pour eux avec leur réservation. Ils seront également en mesure de se reconnecter avec ce compte nouvellement créé.

en: Approval Required?
fr_FR: Approbation nécessaire ?

en: Bookings will not be confirmed until the event administrator approves it.
fr_FR: Les réservations ne seront confirmées qu'après validation par le gestionnaire de l'événement.

en: Reserved unconfirmed spaces?
fr_FR: Places non confirmées réservées ?

en: By default, event spaces become unavailable once there are enough CONFIRMED bookings. To reserve spaces even if unapproved, choose yes.
fr_FR: Par défaut, les places deviennent non disponibles une fois que les réservations sont CONFIRMEES. Pour bloquer les places même lorsqu'elles ne sont pas encore approuvées, choisissez Oui.

en: Can users cancel their booking?
fr_FR: Les utilisateurs peuvent annuler les réservations ?

en: If enabled, users can cancel their bookings themselves from their bookings page.
fr_FR: Si activé, les utilisateurs pourront annuler leurs réservations eux-mêmes, depuis leur page Mes Réservations.

en: Allow overbooking when approving?
fr_FR: Autoriser la surréservation lors de l'approbation ?

en: If you get a lot of pending bookings and you decide to allow more bookings than spaces allow, setting this to yes will allow you to override the event space limit when manually approving.
fr_FR: Si vous avez beaucoup de réservations en attente et que vous avez décidé d'accepter plus de réservations que de places disponibles, sélectionner Oui ici vous permettra de dépasser la limite des places disponibles lors de l'approbation manuelle des réservations en attente.

en: Allow double bookings?
fr_FR: Autoriser les réservations en double ?

en: If enabled, users can book an event more than once.
fr_FR: Si activé, les utilisateurs pourront réserver un événement plus d'une fois.

en: Pricing
fr_FR: Prix

en: Currency
fr_FR: Monnaie

en: Choose your currency for displaying event pricing.
fr_FR: Choisissez votre monnaie pour l'affichage des prix pour les événements payants.

en: Thousands Separator
fr_FR: Marque des millier

en: Decimal Point
fr_FR: Marque des décimales

en: Currency Format
fr_FR: Format pour la monaie

en: Choose how prices are displayed. <code>@</code> will be replaced by the currency symbol, and <code>#</code> will be replaced by the number.
fr_FR: Choisisser comment les prix seront affichés. <code>@</code> sera remplacé par le symbole de la monnaie et <code>#</code> par le montant.

en: Tax Rate
fr_FR: Taux de taxe

en: Add a tax rate to your ticket prices (entering 10 will add 10% to the ticket price).
fr_FR: Ajoutez une taxe au prix de vos billets (par exemple, entrez 10 pour ajouter 10% au prix du billet).

en: Add tax to ticket price?
fr_FR: Ajouter une taxe au prix des billets ?

en: When displaying ticket prices and booking totals, include the tax automatically?
fr_FR: Lors de l'affichage du prix des billets et du total de la réservation, inclure la taxe automatiquement ?

en: Customize Feedback Messages
fr_FR: Message pour les retours

en: Below you will find texts that will be displayed to users in various areas during the bookings process, particularly on booking forms.
fr_FR: Ci-dessous, vous allez trouver les textes qui seront affichés aux utilisateurs dans différentes zones pendant la phase de réservation, principalement dans les formulaires.

en: My Bookings messages
fr_FR: Mes réservations

en: Booking Cancelled
fr_FR: Réservation annulée

en: When a user cancels their booking, this message will be displayed confirming the cancellation.
fr_FR: Quand un utilisateur annule ses réservations, ce message sera affiché pour confirmer l'annulation.

en: Booking Cancellation Warning
fr_FR: Avertissement pour l'annulation de réservation

en: When a user chooses to cancel a booking, this warning is displayed for them to confirm.
fr_FR: Quand un utilisateur choisi d'annuler une réservation, cet avertissement sera affiché pour qu'il confirme son choix.

en: Booking form texts/messages
fr_FR: Messages et textes pour le formulaire de réservation

en: Bookings disabled
fr_FR: Pas de réservations

en: An event with no bookings.
fr_FR: Pas de réservation pour cet événement.

en: Bookings closed
fr_FR: Les réservations sont fermées

en: Bookings have closed (e.g. event has started).
fr_FR: Les réservations sont closes pour cet événement.

en: Fully booked
fr_FR: Complet

en: Event is fully booked.
fr_FR: Cet événement est complet.

en: Already attending
fr_FR: Déjà réservé

en: If already attending and double bookings are disabled, this message will be displayed, followed by a link to the users booking page.
fr_FR: Si l'événement est déjà réservé et que la double réservation est désactivée, ce message sera affiché, suivi d'un lien vers la page de réservation de l'utilisateur.

en: Manage bookings link text
fr_FR: Texte pour le lien de gestion des réservations

en: Link text used for link to user bookings.
fr_FR: Texte du lien utilisé pour la relation avec les réservations des utilisateurs.

en: Booking form feedback messages
fr_FR: Messages de confirmation du formulaire de réservation

en: When a booking is made by a user, a feedback message is shown depending on the result, which can be customized below.
fr_FR: Lorsqu'une réservation est effectuée par un utilisateur, un message est affiché en fonction du résultat, qui peut être défini ci-dessous.

en: Successful booking
fr_FR: Réservation effectuée avec succès

en: When a booking is registered and confirmed.
fr_FR: Lorsqu'une réservation est enregistrée et confirmée.

en: Successful pending booking
fr_FR: Réservation effectuée en attente

en: When a booking is registered but pending.
fr_FR: Lorsqu'une réservation est enregistrée, mais mise en attente.

en: Not enough spaces
fr_FR: Plus de places disponibles

en: When a booking cannot be made due to lack of spaces.
fr_FR: Lorsqu'une réservation ne peut être effectuée par manque de places.

en: Errors
fr_FR: Erreurs

en: When a booking cannot be made due to an error when filling the form. Below this, there will be a dynamic list of errors.
fr_FR: Lorsqu'une réservation ne peut être effectuée, en raison d'une erreur dans le remplissage du formulaire. En-dessous de ceci, la liste des erreurs sera affichée.

en: Email Exists
fr_FR: E-mail existe

en: When a guest tries to book using an email registered with a user account.
fr_FR: Quand un invité essaye de réserver en utilisant une adresse e-mail qui appartient à un utilisateur.

en: User must log in
fr_FR: L'utilisateur doit s'identifier

en: When a user must log in before making a booking.
fr_FR: Lorsque l'utilisateur doit s'identifier avant d'effectuer une réservation.

en: Error mailing user
fr_FR: Erreur lors de l'e-mail à l'utilisateur

en: If a booking is made and an email cannot be sent, this is added to the success message.
fr_FR: Lorsqu'une réservation est effectuée et que l'e-mail ne peut être envoyé, ceci est ajouté au message de succès.

en: Already booked
fr_FR: Déjà réservé

en: If the user made a previous booking and cannot double-book.
fr_FR: Lorsque l'utilisateur a déjà effectué une réservation, et qu'il n'est pas permis d'en effectuer plusieurs.

en: No spaces booked
fr_FR: Aucune place réservée

en: If the user tries to make a booking without requesting any spaces.
fr_FR: Lorsque l'utilisateur essaye d'effectuer une réservation sans préciser le nombre de places.

en: Sold Out
fr_FR: Complet

en: Booking button feedback messages
fr_FR: Bouton de retour d'information sur la réservation

en: When the %s placeholder, the below texts will be used.
fr_FR: Quand le marqueur %s, le texte ci-dessous sera utilisé.

en: User can book
fr_FR: L'utilisateur peut réserver

en: Booking in progress
fr_FR: Réservation en cours

en: Booking complete
fr_FR: Réservation finalisée

en: Booking error
fr_FR: Erreur de réservation

en: Event fully booked
fr_FR: Cet événement est complet.

en: Cancelation in progress
fr_FR: Annulation en cours

en: Cancelation complete
fr_FR: Annulation finalisée

en: Cancelation error
fr_FR: Erreur d'annulation

en: Booking Form
fr_FR: Formulaire de réservation

en: Display login form?
fr_FR: Afficher le formulaire de connexion?

en: Choose whether or not to display a login form in the booking form area to remind your members to log in before booking.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez afficher un formulaire de connexion dans la zone de formulaire de réservation afin de rappeler à vos membres de se connecter pour réserver.

en: Submit button text
fr_FR: Texte du bouton de soumission

en: The text used by the submit button. To use an image instead, enter the full url starting with %s or %s.
fr_FR: Le texte affiché pour le bouton de soumission. Pour mettre une image à la place, donner l'url complète avec %s ou %s.

en: Ticket
fr_FR: Billet

en: Single ticket mode?
fr_FR: Mode billet simple ?

en: Show ticket table in single ticket mode?
fr_FR: Afficher le tableau des billets en mode billet simple ?

en: If you prefer a ticket table like with multiple tickets, even for single ticket events, enable this.
fr_FR: Activer cette option si vous préférez afficher une table des billets comme si la réservation avait plusieurs billets, même pour des événements à billet simple.

en: Show unavailable tickets?
fr_FR: Afficher les billets non disponibles ?

en: You can choose whether or not to show unavailable tickets to visitors.
fr_FR: Choisissez d'afficher ou non les billets non disponibles aux visiteurs.

en: Show multiple tickets if logged out?
fr_FR: Afficher les billets si non identifié ?

en: Ticket Price (Descending)
fr_FR: Prix du Billet (Descendant)

en: Ticket Price (Ascending)
fr_FR: Prix du Billet (Ascendant)

en: Ticket Name (Ascending)
fr_FR: Nom du Billet (Ascendant)

en: Ticket Name (Descending)
fr_FR: Nom du Billet (Descendant)

en: Order Tickets By
fr_FR: Trier les billets par

en: Choose which order your tickets appear.
fr_FR: Choisissez dans quel ordre vos billets doivent apparaitre.

en: No-User Booking Mode
fr_FR: Mode réservation sans utilisateur

en: By default, when a booking is made by a user, this booking is tied to a user account, if the user is not registered nor logged in and guest bookings are enabled, an account will be created for them.
fr_FR: Par défaut, les réservations effectuées sont liées à un compte utilisateur. Si l'utilisateur n'est pas identifié et que les réservations sont autorisées pour les visiteurs, un compte sera automatiquement créé pour eux.

en: The option below allows you to disable user accounts and assign all bookings to a parent user, yet you will still see the supplied booking personal information for each booking. When this mode is enabled, extra booking information about the person is stored alongside the booking record rather than as a WordPress user.
fr_FR: L'option ci-dessous vous permet de désactiver les comptes utilisateur et d'assigner toutes les réservations à un utilisateur parent, tout en conservant les informations individuelles à chaque réservation. Lorsque ce mode est activé, les informations supplémentaires de réservation à propos de la personne sont stockées à côté de sa réservation, au lieu d'être rattachées à son compte utilisateur WordPress.

en: <strong>Warning : </strong> Various features afforded to users with an account will not be available, e.g. viewing bookings. Once you enable this and select a user, modifying these values will prevent older non-user bookings from displaying the correct information.
fr_FR: <strong>Attention : </strong> Pluiseurs fonctions accordées aux utilisateurs normaux ne seront plus disponibles dans ce mode, tel que visualiser les réservations. Avec l'activation de ceci, lorsque vous sélectionnez un utilisateur, toute modification de ces valeurs pour un visiteur empêcherait l'affichage de l'information correcte.

en: Enable No-User Booking Mode?
fr_FR: Activer le mode réservation sans utilisateur ?

en: This disables user registrations for bookings.
fr_FR: Les réservations ne seront plus attribuées aux utilisateurs.

en: Assign bookings to
fr_FR: Assigner les réservations à

en: Choose a parent user to assign bookings to. People making their booking will be unaware of this and will never have access to those user details. This should be a subscriber user you do not use to log in with yourself.
fr_FR: Choisissez un utilisateur parent auquel les réservations seront attribuées. Ceux qui effectueront leurs réservations ne seront pas au courant et ne pourront pas accéder aux détails de cet utilisateur. Ceci devrait être un compte de niveau Abonné que vous n'utilisez pas vous-même.

en: Booking Email Templates
fr_FR: Modèles E-mails de Réservation

en: You can disable this email by leaving the subject blank.
fr_FR: Vous pouvez supprimé ce message en laissant le sujet vide.

en: Email events admin?
fr_FR: Adresse e-mail de l'admin de l'événement ?

en: If you would like every event booking confirmation email sent to an administrator write their email here (leave blank to not send an email).
fr_FR: Si vous souhaitez qu'un e-mail de confirmation de réservation soit envoyé à un administrateur, écrivez son e-mail ici (laissez vide pour ne pas envoyer d'e-mail).

en: For multiple emails, separate by commas (e.g. email1@test.com,email2@test.com,etc.)
fr_FR: Pour renseigner des adresses e-mail multiples, séparer les par des virgules (e.g. email1@test.com,email2@test.com,etc.)

en: Email event owner?
fr_FR: Adresse e-mail du propriétaire de l'événement ?

en: Check this option if you want the event contact to receive an email when someone books places. An email will be sent when a booking is first made (regardless if confirmed or pending)
fr_FR: Cochez cette option si vous voulez que le point de contact de l'événement reçoive un e-mail lorsque quelqu'un réserve des places. Un e-mail sera envoyé quand une réservation est effectuée (qu'elle soit confirmée ou en attente)

en: Disable new registration email?
fr_FR: Désactiver l'enregistrement par e-mail ?

en: Check this option if you want to prevent the WordPress registration email from going out when a user anonymously books an event.
fr_FR: Sélectionnez cette option si vous ne voulez pas des e-mails envoyés lors d'une réservation, lorsqu'un utilisateur effectue une réservation anonyme.

en: An email will be sent to the event contact if someone cancels their booking.
fr_FR: Un e-mail sera envoyé au point de contact de l'événement lorsque quelqu'un annule sa réservation.

en: Confirmed booking email
fr_FR: E-mail de confirmation de réservation

en: This is sent when a person's booking is confirmed. This will be sent automatically if approvals are required and the booking is approved. If approvals are disabled, this is sent out when a user first submits their booking.
fr_FR: Ceci sera envoyé à la personne ayant effectué une réservation lorsque celle-ci est confirmée. Si les approbations sont activées, ce sera envoyé automatiquement après que la réservation soit approuvée. Si les approbations sont désactivées, ce sera envoyé dès que l'utilisateur soumet sa réservation.

en: Booking confirmed email subject
fr_FR: Sujet de l'e-mail

en: Booking confirmed email
fr_FR: E-mail de confirmation de la réservation

en: Pending booking email
fr_FR: E-mail de réservation en attente

en: This will be sent to the person when they first submit their booking. Not relevant if bookings don't require approval.
fr_FR: Ceci sera envoyé à la personne lorsqu'elle soumet une réservation. Non pertinent si les réservations ne nécessitent pas d'approbation.

en: Booking pending email subject
fr_FR: Sujet de l'e-mail

en: Booking pending email
fr_FR: E-mail d'attente d'approbation de la réservation

en: Rejected booking email
fr_FR: E-mail de rejet de la réservation

en: This will be sent automatically when a booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
fr_FR: Ceci sera envoyé à la personne ayant effectué une réservation lorsque celle-ci est rejetée. Non pertinent si les réservations ne nécessitent pas d'approbation.

en: Booking rejected email subject
fr_FR: Sujet de l'e-mail

en: Booking rejected email
fr_FR: E-mail de rejet de la réservation

en: Booking cancelled
fr_FR: Réservation annulée

en: This will be sent when a user cancels their booking.
fr_FR: Ceci sera envoyé à la personne lorsqu'elle annule sa réservation.

en: Booking cancelled email subject
fr_FR: Sujet de l'e-mail

en: Booking cancelled email
fr_FR: E-mail d'annulation de la réservation

en: Event Submission Templates
fr_FR: Formulaire de soumission d’événement

en: Administrator Email
fr_FR: E-mail Administrateur

en: Event submission notifications will be sent to emails added here.
fr_FR: Les notifications de soumissions d'événements seront envoyées aux adresses de messagerie ci-jointe.

en: If left blank, no emails will be sent. Separate emails with commas for more than one email.
fr_FR: Si laissé vide, aucun e-mail ne sera envoyé. Séparer plusieurs e-mails avec des virgules.

en: Event Submitted
fr_FR: Événement Soumis

en: An email will be sent to your administrator emails when an event is submitted and pending approval.
fr_FR: Un e-mail sera envoyé à l'administrateur de votre choix lorsqu'un événement est soumis et en attente d'approbation.

en: Event submitted subject
fr_FR: Sujet de l'événement soumis

en: If left blank, this email will not be sent.
fr_FR: Si le champ est vide, le courriel ne sera pas envoyé.

en: Event submitted email
fr_FR: Email pour l'événement soumis

en: Event Re-Submitted
fr_FR: Événement resoumis

en: When a user modifies a previously published event, it will be put back into pending review status and will not be published until you re-approve it.
fr_FR: Si un utilisateur modifie un événement déjà publié, celui-ci sera remis en attente d'approbation et ne sera plus en ligne tant que vous ne l'approuverez pas.

en: Event resubmitted subject
fr_FR: Sujet de l'e-mail de ressoumission

en: Event resubmitted email
fr_FR: Email pour l'événement ressoumis

en: Event Published
fr_FR: Événement publié

en: An email will be sent to an administrator of your choice when an event is published by users who are not administrators.
fr_FR: Un e-mail sera envoyé à l'administrateur de votre choix lorsqu'un événement est soumis par des utilisateurs qui ne sont pas administrateurs.

en: Event published subject
fr_FR: Sujet de l'e-mail pour une événement publié

en: Event published email
fr_FR: Contenu de l'e-mail pour un événement publié

en: Event Approved
fr_FR: Événement approuvé

en: An email will be sent to the event owner when their event is approved. Users requiring event approval do not have the <code>publish_events</code> capability.
fr_FR: Un e-mail sera envoyé au propriétaire de l'événement lorsque celui-ci est approuvé. Les utilisateurs dont les événements nécessitent une approbation préalable n'ont pas la capacité <code>publish_events</code>.

en: Event approved subject
fr_FR: Sujet de l'e-mail

en: Event approved email
fr_FR: Contenu de l'e-mail pour un événement approuvé

en: Event reapproved subject
fr_FR: Sujet de l'e-mail pour un événement ré-approuvé

en: Event reapproved email
fr_FR: Contenu de l'e-mail pour un événement ré-approuvé

en: Image Sizes
fr_FR: Taille des Images

en: Maximum width (px)
fr_FR: Largeur maximum (px)

en: Minimum width (px)
fr_FR: Largeur minimum (px)

en: Maximum height (px)
fr_FR: Hauteur maximale (px)

en: The maximum allowed height for images uploaded, in pixels
fr_FR: La hauteur maximale autorisée pour l'envoi d'images sur le serveur, en pixels.

en: Minimum height (px)
fr_FR: Hauteur minimum (px)

en: The minimum allowed height for images uploaded, in pixels
fr_FR: La hauteur minimum autorisée pour l'envoi d'images sur le serveur, en pixels.

en: Maximum size (bytes)
fr_FR: Taille maximale (octets)

en: The maximum allowed size for images uploaded, in bytes
fr_FR: La taille maximale autorisée pour les images téléchargées, en octets.

en: Email Settings
fr_FR: Paramètres E-mail

en: Before you save your changes, you can quickly send yourself a test email by clicking this button.
fr_FR: Avant d'enregistrer les modifications, vous pouvez rapidement vous envoyez un courriel de test en cliquant ce bouton.

en: Test Email Settings
fr_FR: Tester les paramètres de messagerie

en: Notification sender name
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: Insert the display name of the notification sender.
fr_FR: Le nom de l'expéditeur affiché dans les e-mails de notification

en: Notification sender address
fr_FR: Adresse e-mail de l'expéditeur

en: Insert the address of the notification sender.
fr_FR: L'adresse e-mail de l'expéditeur affichée dans les e-mails de notification

en: Mail sending method
fr_FR: Protocole d'envoi

en: PHP mail function
fr_FR: Fonction mail PHP

en: Select the method to send email notification.
fr_FR: Sélectionnez la méthode d'envoi des e-mails de notification

en: Send HTML Emails?
fr_FR: Envoyer des E-mails en HTML ?

en: If set to yes, your emails will be sent in HTML format, otherwise plaintext.
fr_FR: Si activé, vos e-mails seront envoyés au format HTML, autrement en texte brut.

en: Depending on server settings, some sending methods may ignore this settings.
fr_FR: Suivant la configuration du serveur, des méthodes de soumission peuvent ignorer ce paramètre.

en: Add br tags to HTML emails?
fr_FR: Ajouter le tag br dans les e-mail en HTML ?

en: If HTML emails are enabled, br tags will automatically be added for new lines.
fr_FR: Si le format HTML est actif pour les e-mail, le tag br sera utilisé automatiquement pour les sauts de ligne

en: The port through which you e-mail notifications will be sent. Make sure the firewall doesn't block this port
fr_FR: Le numéro de port au travers duquel s'effectue l'envoi des e-mails de notifications. Assurez-vous qu'un firewall ne bloque pas ce port.

en: Use SMTP authentication?
fr_FR: Authentification PHP ?

en: SMTP authentication is often needed. If you use Gmail, make sure to set this parameter to Yes
fr_FR: Une authentification SMTP est fréquemment nécessaire. Si vous utilisez GMail, assurez-vous de régler ce paramètre à Oui.

en: The SMTP host. Usually it corresponds to 'localhost'. If you use Gmail, set this value to 'ssl://smtp.gmail.com:465'.
fr_FR: L'hôte SMTP. En règle générale il s'agit de 'localhost'. Si vous utilisez GMail, réglez cette valeur à 'ssl://smtp.gmail.com:465'.

en: SMTP username
fr_FR: Identifiant SMTP

en: Insert the username to be used to access your SMTP server.
fr_FR: L'identifiant du compte à utiliser pour accéder au serveur SMTP.

en: SMTP password
fr_FR: Mot de passe SMTP

en: Insert the password to be used to access your SMTP server
fr_FR: Le mot de passe du compte à utiliser pour accéder au serveur SMTP.

en: Checking...
fr_FR: Vérification...

en: User Capabilities
fr_FR: Rôles Utilisateurs

en: Warning: Changing these values may result in exposing previously hidden information to all users.
fr_FR: Attention : toute modification de ces valeurs risque de rendre publiques des données qui étaient jusqu'à présent privées.

en: %s Capabilities
fr_FR: Capacités %s

en: Users can publish %s and skip any admin approval
fr_FR: Peut publier des %s sans nécessiter l'approbation d'un admin

en: User can delete other users %s
fr_FR: Peut effacer les %s des autres utilisateurs

en: User can edit other users %s
fr_FR: Peut éditer les %s des autres utilisateurs

en: User can delete their own %s
fr_FR: Peut effacer ses propres %s

en: User can create and edit %s
fr_FR: Peut créer et éditer des %s

en: User can view private %s
fr_FR: Peut visualiser des %s privés

en: Recurring Event
fr_FR: Événement récurrent

en: recurring events
fr_FR: événements récurrents

en: User can use other user locations for their events.
fr_FR: Peut utiliser les emplacements définis par d'autres utilisateurs pour ses propres événements

en: User can delete %s categories and tags.
fr_FR: Peut effacer les catégories et les mots-clef des %s.

en: User can edit %s categories and tags.
fr_FR: Peut éditer les catégories et les mots-clef des %s.

en: User can manage other users individual bookings and event booking settings.
fr_FR: Peut gérer les réservations individuelles des autres utilisateurs et les paramètres de réservation d'événement

en: User can use and manage bookings with their events.
fr_FR: Peut utiliser et gérer les réservations de ses propres événements

en: User can upload images along with their events and locations.
fr_FR: Peut télécharger des images pour joindre à leurs événements et leurs emplacements

en: You can now give fine grained control with regards to what your users can do with events. Each user role can have perform different sets of actions.
fr_FR: Vous pouvez maintenant donner une bonne granularité à ce que vos utilisateurs peuvent faire avec les événements. Chaque rôle peut effectuer divers types d'actions.

en: Apply global capabilities?
fr_FR: Appliquer les options globales?

en: If set to yes the capabilities will be applied all your network blogs and you will not be able to set custom capabilities each blog. You can select no later and visit specific blog settings pages to add/remove capabilities.
fr_FR: Si cette option est activée, elle sera appliquée à tous les sites du réseau et vous ne serez pas capable de définir un paramétrage spécifique sur chaque site. Vous pourrez la désactiver plus tard et aller sur chaque site pour ajouter/supprimer des options.

en: Admin Tools
fr_FR: Outils d'administration

en: Development Versions &amp; Updates
fr_FR: Versions de développement &amp; mise à jour

en: We're always making improvements, adding features and fixing bugs between releases. We incrementally make these changes in between updates and make it available as a development version. You can download these manually, but we've made it easy for you. <strong>Warning:</strong> Development versions are not always fully tested before release, use wisely!
fr_FR: Nous réalisons régulièrement des améliorations, ajoutons des nouvelles fonctions et corrigeons des bogues entre les versions. Nous réalisons ces modifications de manière incrémentale et les rendons disponible dans les versions de développement. Vous pouvez télécharger celles-ci manuellement, mais nous vous proposons une manière plus simple. <strong>Attention:</strong> Les versions de développement ne sont pas toujours complètement testées, à utiliser avec précautions.

en: Enable Dev Updates?
fr_FR: Autoriser les mise à jour des versions de développement ?

en: If enabled, the latest dev version will always be checked instead of the latest stable version of the plugin.
fr_FR: Si activé, la dernière version de développement sera prise au lieu de la dernière version stable de l'extension.

en: Re-Check Updates
fr_FR: Revérifier les mises à jour

en: If you would like to check and see if there is a new stable update.
fr_FR: Si vous voulez vérifier et rechercher s'il existe une nouvelle mise à jour de la version stable.

en: Check Dev Versions
fr_FR: Vérfier les versions de développement

en: If you would like to download a dev version, but just as a one-off, you can force a dev version check by clicking the button below. If there is one available, it should appear in your plugin updates page as a regular update.
fr_FR: Si vous voulez installer une version de développement, une seule fois, vous pouvez forcer cette installation en cliquant sur le bouton ci-dessous. Si il en existe une de disponible, elle apparaitra comme une mise à jour de votre extension dans la page de gestion des extensions.

en: Uninstall/Reset
fr_FR: Désinstallation / Remise à Zéro

en: Use the buttons below to uninstall Events Manager completely from your system or reset Events Manager to original settings and keep your event data.
fr_FR: Utilisez les boutons ci-dessous pour désinstaller complètement Events Manager de votre système, ou pour réinitialiser les valeurs par défaut, tout en conservant vos données d'événements.

en: Reset
fr_FR: Remettre A Zéro

en: %s added the event %s
fr_FR: %s a  ajouté l'événement : %s

en: %s added the event %s to %s.
fr_FR: %s a ajouté l'événement %s à %s.

en: %s is attending %s.
fr_FR: %s assistera à l'événement : %s.

en: %s will not be attending %s anymore.
fr_FR: %s n'assistera plus à l'événement : %s.

en: %s is attending %s of the group %s.
fr_FR: %s participera à l'événement %s du groupe %s.

en: %s will not be attending %s of group %s anymore.
fr_FR: %s ne participera plus à l'événement %s du groupe %s.

en: Search %s...
fr_FR: Rechercher %s...

en: My Profile
fr_FR: Mon Profil

en: Events I'm Attending
fr_FR: Événements auxquels j'assisterai

en: My Events
fr_FR: Mes Événements

en: My Locations
fr_FR: Mes Emplacements

en: My Event Bookings
fr_FR: Mes Réservations

en: Group Ownership
fr_FR: Propriété de Groupe

en: You have a pending booking
fr_FR: Vous avez une réservation en attente

en: You have %s pending bookings
fr_FR: Vous avez %s réservations en attente

en: You have a confirmed booking
fr_FR: Vous avez une réservation confirmée

en: You have %s confirmed bookings
fr_FR: Vous avez %s réservations confirmées

en: A user cancelled a booking
fr_FR: Un utilisateur a annulé une réservation

en: %s users cancelled bookings.
fr_FR: %s utilisateurs ont annulé leur réservations

en: Group Events
fr_FR: Événements de Groupe

en: Reschedule Events
fr_FR: Re-planifier les événements

en: Edit Event
fr_FR: Éditer l'événement

en: Add Event
fr_FR: Ajouter un événement

en: Add Location
fr_FR: Ajouter un emplacement

en: Edit Location
fr_FR: Éditer un emplacement

en: You are currently viewing your public page, this is what other users will see.
fr_FR: Vous êtes en train de visualiser votre page publique, voici ce que les autres utilisateurs verront.

en: Approved
fr_FR: Approuvée(s)

en: Rejected
fr_FR: Rejetée

en: Cancelled
fr_FR: Annulé

en: Awaiting Online Payment
fr_FR: En attente du paiement en ligne

en: Awaiting Payment
fr_FR: Paiement En Attente

en: Changes saved
fr_FR: Modifications enregistrées

en: Your booking has been recorded
fr_FR: Votre réservation a été enregistrée

en: There was a problem saving the booking.
fr_FR: Un problème s'est produit lors de la sauvegarde de la réservation.

en: You cannot manage this %s.
fr_FR: Vous ne pouvez pas gérer ce %s.

en: Booking
fr_FR: Réservation

en: You are trying to book a non-existent ticket for this event.
fr_FR: Vous essayez de réserver un billet inexistant pour cet événement.

en: Guest User
fr_FR: Utilisateur Invité

en: Not Supplied
fr_FR: Non Précisé

en: %s deleted
fr_FR: %s supprimé

en: %s could not be deleted
fr_FR: %s n'a pu être supprimé

en: Not approved, spaces full.
fr_FR: Refusé, plus de places.

en: Booking %s.
fr_FR: Réservation %s.

en: Booking could not be %s.
fr_FR: La réservation ne peut être %s.

en: Booking note successfully added.
fr_FR: Note de réservation ajoutée avec succès.

en: Confirmation email could not be sent to admin. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
fr_FR: L'e-mail de confirmation n'a pu être envoyé à l'admin. Le postulant devrait avoir reçu son e-mail (seul l'admin voit ce message).

en: Confirmed
fr_FR: Confirmé

en: Needs Attention
fr_FR: Nécessite une attention

en: Incomplete Bookings
fr_FR: Réservations incomplètes

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Event Date(s)
fr_FR: Date(s) de l'événement

en: Event Time(s)
fr_FR: Heure(s) de l'événement

en: Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Booking ID
fr_FR: Identifiant de la réservation

en: Booking Comment
fr_FR: Commentaire de la réservation

en: Ticket Name
fr_FR: Nom du Billet

en: Ticket Description
fr_FR: Description du billet

en: Ticket Price
fr_FR: prix du billet

en: Ticket ID
fr_FR: Identifiant du billet

en: Bookings Table Settings
fr_FR: Paramètres de la table des réservations

en: Modify what information is displayed in this booking table.
fr_FR: Définir les informations qui seront affichées dans la table des réservations.

en: Columns to show
fr_FR: Colonnes à montrer

en: Drag items to or from the left column to add or remove them.
fr_FR: Déplacer les éléments de ou vers la colonne de gauche pour les ajouter ou les supprimer.

en: Export Bookings
fr_FR: Exporter les réservations

en: Select the options below and export all the bookings you have currently filtered (all pages) into a CSV spreadsheet format.
fr_FR: Sélectionner les options ci-dessous et exporter toutes les réservations que vous avez sélectionnées (toutes les pages) dans un fichier au format CSV.

en: Split bookings by ticket type
fr_FR: Séparer les réservations par type de billet

en: If your events have multiple tickets, enabling this will show a separate row for each ticket within a booking.
fr_FR: Si votre événement a des billets multiples, activer cette option montrera une ligne différente pour chaque type de billet dans une réservation.

en: Columns to export
fr_FR: Colonnes à exporter

en: Export these bookings.
fr_FR: Exporter ces réservations.

en: %s Rows
fr_FR: %s Lignes

en: Displaying Event
fr_FR: Affichage de l'événement

en: Displaying User
fr_FR: Afficher l'utilisateur

en: No bookings.
fr_FR: Pas de réservations.

en: %s created.
fr_FR: %s créé.

en: Bookings %s. Mails Sent.
fr_FR: Réservations %s. E-mails envoyés.

en: An error occurred.
fr_FR: Une erreur s'est produite.

en: Choose a color for your category. You can access this using the %s placeholder.
fr_FR: Choisissez une couleur pour votre catégorie. Vous pourrez accéder à cette donnée en utilisant le marqueur %s.

en: Choose/Upload Image
fr_FR: Choisir / Télécharger une Image

en: Choose an image for your category, which can be displayed using the %s placeholder.
fr_FR: Choisir une image pour votre catégorie, qui pourra être affichée en utilisant le marqueur %s.

en: WARNING: This is a recurring event.
fr_FR: ATTENTION : il s'agit d'un événement périodique.

en: Modifications to this event will cause all recurrences of this event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and disassociate them with this recurring event.
fr_FR: Toute modification apportée à cet événement impliquera la suppression de toutes ses occurrences puis leur re-création, si bien que les réservations précédentes seront supprimées ! Vous pouvez modifier les occurrences individuellement, en les dissociant de cet événement périodique.

en: WARNING: This is a recurrence in a set of recurring events.
fr_FR: ATTENTION : il s'agit d'une occurrence dans un groupe d'événements périodiques.

en: If you update this event data and save, it could get overwritten if you edit the recurring event template. To make it an independent, <a href="%s">detach it</a>.
fr_FR: Si vous modifiez les données de cet événement, celles-ci pourraient être écrasées si vous éditez l'événement récurrent. Pour rendre cet événement indépendant, <a href="%s">détachez-le</a>.

en: To manage the whole set, <a href="%s">edit the recurring event template</a>.
fr_FR: Pour gérer la série d'événements, <a href="%s">éditez l'événement récurrent<a>.

en: WARNING: This is a event belonging to the group "%s". Other group admins can also modify this event.
fr_FR: ATTENTION : Ceci est un événement appartenant au groupe "%s". Les autres admins du groupe peuvent également modifier cet événement.

en: Your event details are incorrect and recurrences cannot be created, please correct these errors first:
fr_FR: Les détails de l'événement sont incorrects, et les occurrences ne peuvent être créées, veuillez corriger les erreurs suivantes :

en: Your %s details are incorrect and cannot be published, please correct these errors first:
fr_FR: Les détails pour votre %s sont incorrects, et ne peuvent être publiées, veuillez corriger les erreurs suivantes :

en: Anonymous Submitter Info
fr_FR: Information sur le soumissionaire

en: When
fr_FR: Quand

en: Where
fr_FR: Où

en: Bookings/Registration
fr_FR: Réservations / Inscription

en: Bookings Stats
fr_FR: Statistiques Réservation

en: Attributes
fr_FR: Attributs

en: Site Categories
fr_FR: Catégories du Site

en: This event was submitted by a guest. You will find their details in the <em>Anonymous Submitter Info</em> box
fr_FR: Cet événement a été proposé par un invité. Vous trouverez les détails de la personne dans le cartouche <em>Information sur le soumissionaire</em>

en: No categories available, <a href="%s">create one here first</a>
fr_FR: Aucune catégorie disponible, <a href="%s">créez une catégorie maintenant</a>

en: Recurrences
fr_FR: Périodicité

en: View all posts in %s
fr_FR: Voir tous les articles dans %s

en: View all categories
fr_FR: Voir toutes les catégories

en: Date and Time
fr_FR: Date et Heure

en: Owner
fr_FR: Propriétaire

en: Booked
fr_FR: Confirmée(s)

en: WARNING! You will delete ALL recurrences of this event, including booking history associated with any event in this recurrence. To keep booking information, go to the relevant single event and save it to detach it from this recurrence series.
fr_FR: ATTENTION! Vous allez supprimer TOUTES les occurrences de cet événement, y compris l'historique de réservations associé a chacune d'elles. Pour conserver les informations de réservation d'un événement, rendez-vous à l'événement concerné et détachez-le de cette série.

en: Edit Recurring Events
fr_FR: Éditer les Événements Périodiques

en: Detach
fr_FR: Détacher

en: Duplicate %s
fr_FR: Dupliquer cet %s

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Modifications to these events will cause all recurrences of each event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and detach them from recurring events by visiting the <a href="%s">events page</a>.
fr_FR: Toute modification à ces événements impliquera la suppression de toute les occurrences puis leur re-création, si bien que les réservations déjà effectuées seront effacées ! Vous pouvez modifier des occurrences individuellement, en les détachant de la série périodique, depuis la <a href="%s">page des événements</a>.

en: %s is required.
fr_FR:  %s est nécessaire.

en: Event name
fr_FR: Nom de l'événement

en: A valid email
fr_FR: Une adresse e-mail valide

en: Your name
fr_FR: Votre nom

en: Events cannot start after they end.
fr_FR: Un événement ne peut pas commencer après sa fin !

en: For recurring events that end the following day, ensure you make your event last 1 or more days.
fr_FR: Pour les événements récurrents qui se terminent le jour suivant, vérifier que vous spécifiez au moins un jour ou plus.

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
fr_FR: Les dates doivent être au format correct, veuillez utiliser le sélecteur de dates.

en: Missing fields:
fr_FR: Champs manquants :

en: Since the event is repeated, you must specify an event end date greater than the start date.
fr_FR: Puisque l'événement est répétitif, vous devez préciser une date de fin d'événement postérieure à la date de début.

en: There were some errors saving your location.
fr_FR: Des erreurs se sont produites lors de la sauvegarde de votre emplacement.

en: It will not be displayed on the website listings, to correct this you must <a href="%s">edit your location</a> directly.
fr_FR: Il ne sera pas affiché dans les listes sur le site, pour corriger cela vous devez <a href="%s">modifier votre emplacement</a> directement.

en: Something went wrong saving your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé lors de la sauvegarde de votre %s dans la table d'index. Veuillez en informer l'administrateur du site.

en: Successfully saved %s
fr_FR: Enregistrement de %s : succès

en: Something went wrong updating your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé lors de la mise à jour de votre %s dans la table d'index. Veuillez en informer l'administrateur du site.

en: Something went wrong with the recurrence update...
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé lors de la mise à jour...

en: There was a problem saving the recurring events.
fr_FR: Un problème s'est produit lors de la sauvegarde des événements périodiques.

en: %s successfully duplicated.
fr_FR: %s dupliquée avec succès.

en: Profile
fr_FR: Profil

en: Event detached.
fr_FR: Événement détaché.

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Event could not be detached.
fr_FR: L'événement n'a pas pu être détaché.

en: Event re-attached to recurrence.
fr_FR: Événement ré-attaché à la série périodique d'événements.

en: Event could not be attached.
fr_FR: l'événement n'a pas pu être attaché.

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: the first %s of the month
fr_FR: le premier %s du mois

en: the second %s of the month
fr_FR: le second %s du mois

en: the third %s of the month
fr_FR: le troisième %s du mois

en: the fourth %s of the month
fr_FR: le quatrième %s du mois

en: the last %s of the month
fr_FR: le dernier %s du mois

en: From %1$s to %2$s
fr_FR: De %1$s à %2$s

en: everyday
fr_FR: chaque jour

en: every %s days
fr_FR: tous les %s jours

en: every week
fr_FR: chaque semaine

en: every %s weeks
fr_FR: toutes les % semaines

en: every %s months
fr_FR: tous les %s mois

en: every year
fr_FR: chaque année

en: every %s years
fr_FR: toutes les %s années

en: Address
fr_FR: Adresse

en: State
fr_FR: État

en: The location address
fr_FR: L'adresse de l'emplacement

en: The location town
fr_FR: La ville où se trouve l'emplacement

en: The country
fr_FR: Le pays

en: Location name
fr_FR: Nom de l'emplacement

en:  is required.
fr_FR:  est nécessaire.

en: You do not have permission to create/edit %s.
fr_FR: Vous n'avez pas le droit de créer / modifier %s.

en: Could not send email.
fr_FR: Impossible d'envoyer l'e-mail

en: Please supply a valid email format.
fr_FR: Veuillez fournir une adresse e-mail dans un format valide.

en: The image file is too big! Maximum size:
fr_FR: Le fichier image est trop grand ! Taille maximale :

en: The image is too big! Maximum size allowed:
fr_FR: L'image est trop grande ! Taille maximale :

en: The image is too small! Minimum size allowed:
fr_FR: L'image est trop petite ! Taille minimale autorisée :

en: The image is in a wrong format!
fr_FR: L'image est dans un mauvais format !

en: User deleted by administrators
fr_FR: Compte utilisateur supprimé par les administrateurs

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Ticket booking created
fr_FR: Réservation de billets effectuée

en: There was a problem saving the ticket booking.
fr_FR: Un problème s'est produit lors de la sauvegarde de la réservation de billets.

en: Standard Ticket
fr_FR: Billet Standard

en: Ticket created
fr_FR: Billet créé

en: There was a problem saving the ticket.
fr_FR: Un problème s'est produit lors de la sauvegarde du billet.

en: Please enter a valid ticket price e.g. 10.50 (no currency signs)
fr_FR: Veuillez entrer un prix valide, par ex. 10.50 (sans le symbole monétaire)

en: You cannot delete a ticket that has a booking on it.
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer un billet qui fait l'objet d'une réservation.

en: You do not have the rights to manage this %s.
fr_FR: Vous n'avez pas le droit de gérer ce %s.

en: You cannot delete tickets if there are any bookings associated with them. Please delete these bookings first.
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer des billets si des réservations ont été effectuées dessus. Veuillez au préalable supprimer ces réservations.

en: No ticket id provided
fr_FR: Aucune n° de billet n'a été fourni

en: %s successfully deleted.
fr_FR: %s supprimé avec succès.

en: %s could not be deleted.
fr_FR: %s n'a pas pu être supprimé.

en: %s successfully deleted
fr_FR: %s supprimé avec succès

en: You must log in to cancel your booking.
fr_FR: Vous devez vous identifier pour annuler votre réservation.

en: Exported booking on %s
fr_FR: Exporter les réservations sur %s

en: <li>No events in this location</li>
fr_FR: <li>Aucun événement à cet emplacement</li>

en: You are in Events Manager debug mode. To turn debug mode off, go to the <a href="%s">settings</a> page.
fr_FR: Events Manager fonctionne en mode déboguage. Pour arrêter ce mode, rendez-vous à la page des <a href="%s">Paramètres</a>.

en: My %s
fr_FR: Mes %s

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
fr_FR: Affichage de %1$s&#8211;%2$s de %3$s

en: Today's events
fr_FR: Événements pour aujourd'hui

en: Tomorrow's events
fr_FR: Événements pour demain

en: Events this month
fr_FR: Événements pour ce mois-ci

en: Events next month
fr_FR: Événements pour le mois prochain

en: Events current and next month
fr_FR: Événements pour le mois en cours et le mois suivant

en: Events within 2 months
fr_FR: Événements pour les deux prochains mois

en: Events within 3 months
fr_FR: Événements pour les trois prochains mois

en: Events within 6 months
fr_FR: Événements pour les six prochains mois

en: Events within 12 months
fr_FR: Événements pour les douze prochains mois

en: Mon
fr_FR: Lun

en: Tue
fr_FR: Mar

en: Wed
fr_FR: Mer

en: Thu
fr_FR: Jeu

en: Fri
fr_FR: Ven

en: Sat
fr_FR: Sam

en: Sun
fr_FR: Dim

en: Trying to perform an illegal action.
fr_FR: Tente d'effectuer une action illégale.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
fr_FR: <strong>ERREUR :</strong> Veuillez entrer votre adresse e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
fr_FR: <strong>ERREUR :</strong> Cette adresse e-mail est incorrecte.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
fr_FR: <strong>ERREUR</strong> : Veuillez entrer un nom d'utilisateur.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
fr_FR: <strong>ERREUR</strong> : Ce nom d'utilisateur utilise des caractères interdits. Veuillez entrer un nom d'utilisateur valide.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
fr_FR: <strong>ERREUR</strong> : Ce nom d'utilisateur est déjà utilisé, veuillez en choisir un autre ou vous connecter.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
fr_FR: <strong>ERREUR</strong> : Cette adresse e-mail est déjà utilisée, veuillez en choisir une autre ou vous connecter.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
fr_FR: <strong>ERREUR</strong> : Impossible de vous enregistrer ! Veuillez contacter le <a href="mailto:%s">webmaster</a> !

en: New user registration on your blog %s:
fr_FR: Nouvelle inscription sur votre site %s :

en: Username: %s
fr_FR: Nom d'utilisateur : %s

en: E-mail: %s
fr_FR: E-mail : %s

en: [%s] New User Registration
fr_FR: [%s] Nouvelle inscription

en: [%s] Your username and password
fr_FR: [%s] Vos nom d'utilisateur et mot de passe

en: If translations are left blank, the default value will be used.
fr_FR: Si la traduction est laissée vide, la valeur par défaut sera utilisée.

en: If left blank, the default value will be used.
fr_FR: Si le champ est vide, la valeur par défaut sera utilisée.

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have successfully reserved #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
fr_FR: Cher/chère #_BOOKINGNAME,<br/>Vous avez réservé #_BOOKINGSPACES place(s) pour #_EVENTNAME.<br/>Quand : #_EVENTDATES à #_EVENTTIMES<br/>Où : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Cordialement,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have requested #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive an automatic confirmation.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
fr_FR: Cher/chère #_BOOKINGNAME,<br/>Vous avez demandé à réserver #_BOOKINGSPACES place(s) pour #_EVENTNAME.<br/>Quand : #_EVENTDATES à #_EVENTTIMES<br/>Où : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Cette réservation est maintenant en attente d'approbation par nos administrateurs : une fois approuvée vous recevrez un e-mail automatique de confirmation.<br/>Cordialement,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been rejected.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
fr_FR: Cher/chère #_BOOKINGNAME,<br/><br/>Votre réservation pour#_BOOKINGSPACES place(s) pour #_EVENTNAME le #_EVENTDATES a été rejetée. <br/>Cordialement,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been cancelled.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
fr_FR: Cher/chère #_BOOKINGNAME,<br/>Votre réservation de #_BOOKINGSPACES place(s) pour #_EVENTNAME le #_EVENTDATES a été annulée.<br/>Cordialement,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_CONTACTNAME, <br/>Your event #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been approved.<br/>You can view your event here: #_EVENTURL
fr_FR: Cher/chère #_CONTACTNAME, <br/>Votre événement #_EVENTNAME le #_EVENTDATES a été approuvé.<br/>Vous pouvez visualiser votre événement ici : #_EVENTURL

en: A new event has been submitted by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
fr_FR: Un nouvel événement vient d'être soumis par #_CONTACTNAME.<br/>Nom : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Heure : #_EVENTTIMES <br/>Veuillez visiter la page #_EDITEVENTURL pour valider cet événement.

en: A new event has been published by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Edit this event - #_EDITEVENTURL <br/> View this event - #_EVENTURL
fr_FR: Un nouvel événement vient d'être publié par #_CONTACTNAME.<br/>Nom : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Heure : #_EVENTTIMES <br/>Veuillez visiter la page #_EDITEVENTURL pour valider cet événement.

en: A previously published event has been modified by #_CONTACTNAME, and this event is now unpublished and pending your approval.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
fr_FR: Un événement déjà publié vient d'être modifié par #_CONTACTNAME. et cet événement n'est plus en ligne, il attend votre validation.<br /> Nom : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Heure : #_EVENTTIMES <br/>Veuillez visiter la page #_EDITEVENTURL pour valider cet événement.

en: All Categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: All Countries
fr_FR: Tous les pays

en: All Regions
fr_FR: Toutes les régions

en: All States
fr_FR: Tous les états / départements

en: All Cities/Towns
fr_FR: Toutes les villes / cités

en: You have successfully submitted your event, which will be published pending approval.
fr_FR: Vous avez soumis votre événement, celui-ci sera publié après approbation.

en: You have successfully updated your event, which will be republished pending approval.
fr_FR: Vous avez mis à jour votre événement, celui-ci sera republié après approbation.

en: Submitted Event Awaiting Approval
fr_FR: Événement en attente d'approbation

en: Re-Submitted Event Awaiting Approval
fr_FR: Événement resoumis en attente d'approbation

en: Published Event
fr_FR: Soumettre

en: All Day
fr_FR: Toute la journée

en: No %s
fr_FR: Pas de %s

en: No events in this category
fr_FR: Aucun événement dans cette catégorie

en: more...
fr_FR: plus...

en: Send your booking
fr_FR: Envoyer votre demande de réservation

en: Online bookings are not available for this event.
fr_FR: Les réservations en ligne ne sont pas disponibles pour cet événement.

en: Bookings are closed for this event.
fr_FR: Les réservations sont closes pour cet événement.

en: This event is fully booked.
fr_FR: Cet événement est complet.

en: You are currently attending this event.
fr_FR: Vous avez déjà effectué une réservation pour cet événement.

en: Manage my bookings
fr_FR: Gérer mes réservations

en: Are you sure you want to cancel your booking?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler votre réservation ?

en: Booking %s
fr_FR: Réservation %s

en: Booking successful, pending confirmation (you will also receive an email once confirmed).
fr_FR: Réservation effectuée, en attente de confirmation (vous recevrez également un e-mail après confirmation).

en: Booking successful.
fr_FR: Réservation effectuée.

en: Booking cannot be made, not enough spaces available!
fr_FR: La réservation ne peut être faite, plus de places disponibles !

en: You must log in or register to make a booking.
fr_FR: Vous devez vous connecter ou vous enregistrer pour faire une réservation.

en: However, there were some problems whilst sending confirmation emails to you and/or the event contact person. You may want to contact them directly and letting them know of this error.
fr_FR: Cependant, des problèmes se sont produits lors de l'envoi des e-mails de confirmation pour vous et / ou le point de contact de l'événement. Vous pouvez le contacter directement.

en: Booking could not be created
fr_FR: La réservation n'a pu être effectuée

en: This email already exists in our system, please log in to register to proceed with your booking.
fr_FR: Cette adresse e-mail existe déjà dans notre système, veuillez vous identifier avec votre compte pour procéder à votre réservation.

en: A new user account has been created for you. Please check your email for access details.
fr_FR: Un nouveau compte utilisateur a été créé pour vous. Veuillez consulter votre courrier électronique pour plus de détails concernant l'accès à ce compte.

en: There was a problem creating a user account, please contact a website administrator.
fr_FR: Un problème s'est produit lors de la création du compte utilisateur, veuillez contacter l'administrateur du site.

en: You already have booked a seat at this event.
fr_FR: Vous avez déjà réservé une place à cet événement.

en: You must request at least one space to book an event.
fr_FR: Vous devez demander au moins une place pour votre réservation.

en: Book Now
fr_FR: Réservez maintenant

en: Booking...
fr_FR: Réservation ...

en: %s Submitted
fr_FR: %s soumis

en: %s Error. Try again?
fr_FR: %s erreur. Réessayer?

en: Canceling...
fr_FR: Annuler...

en: Cancellation
fr_FR: Annulation

en: Booking Pending
fr_FR: Réservation en attente

en: Booking Rejected
fr_FR: Réservation rejetée

en: Booking Confirmed
fr_FR: Réservation confirmée

en: No Events
fr_FR: Aucun événement

en: Event Tag
fr_FR: Mot-clef

en: Search Event Tags
fr_FR: Rechercher dans les mots-clef

en: Popular Event Tags
fr_FR: Mots-clef populaires

en: All Event Tags
fr_FR: Tous les mots-clef

en: Parent Event Tags
fr_FR: Mots-clef parent

en: Parent Event Tag:
fr_FR: Mot-clef parent

en: Edit Event Tag
fr_FR: Éditer le mot-clef

en: Update Event Tag
fr_FR: Mettre à jour le mot-clef

en: Add New Event Tag
fr_FR: Ajouter un mot-clef

en: New Event Tag Name
fr_FR: Nom du nouveau mot-clef

en: Separate event tags with commas
fr_FR: Séparez les mots-clef des événements par des virgules

en: Add or remove events
fr_FR: Ajouter ou enlever des événements

en: Choose from most used event tags
fr_FR: Choisir à partir des mots-clef les plus utilisés

en: Event Category
fr_FR: Catégorie

en: Search Event Categories
fr_FR: Rechercher dans les catégories

en: Popular Event Categories
fr_FR: Catégories populaires

en: All Event Categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: Parent Event Categories
fr_FR: Catégories parente

en: Parent Event Category:
fr_FR: Catégorie parente

en: Edit Event Category
fr_FR: Éditer la catégorie

en: Update Event Category
fr_FR: Mettre à jour la catégorie

en: Add New Event Category
fr_FR: Ajouter une nouvelle catégorie

en: New Event Category Name
fr_FR: Nom de la nouvelle catégorie

en: Separate event categories with commas
fr_FR: Séparer les catégories d'événements par des virgules

en: Choose from most used event categories
fr_FR: Choisissez à partir des catégories les plus utilisées

en: Display events on your blog.
fr_FR: Afficher les événements sur votre site.

en: Add New Event
fr_FR: Ajouter un nouvel événement

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: New Event
fr_FR: Nouvel événement

en: View
fr_FR: Afficher

en: View Event
fr_FR: Afficher l'événement

en: Search Events
fr_FR: Rechercher des événements

en: No Events Found
fr_FR: Aucun événement trouvé

en: No Events Found in Trash
fr_FR: Aucun événement trouvé dans la poubelle

en: Parent Event
fr_FR: Événement parent

en: Recurring Events
fr_FR: Événements récurrents

en: Recurring Events Template
fr_FR: Modèle d'événement récurrent

en: Add Recurring Event
fr_FR: Ajouter un événement récurrent

en: Add New Recurring Event
fr_FR: Ajouter un nouvel événement récurrent

en: Edit Recurring Event
fr_FR: Éditer l'événement récurrent

en: New Recurring Event
fr_FR: Nouvel événement récurrent

en: Search Recurring Events
fr_FR: Rechercher un événement récurrent

en: No Recurring Events Found
fr_FR: Aucun événement récurrent trouvé

en: No Recurring Events Found in Trash
fr_FR: Aucun événement écurrent trouvé dans la poubelle

en: Parent Recurring Event
fr_FR: Événement récurrent parent

en: Display locations on your blog.
fr_FR: Afficher les emplacements sur votre site.

en: Add New Location
fr_FR: Ajouter un nouvel emplacement

en: New Location
fr_FR: Nouvel emplacement

en: View Location
fr_FR: Afficher l'emplacement

en: Search Locations
fr_FR: Rechercher un emplacement

en: No Locations Found
fr_FR: Aucun emplacement trouvé

en: No Locations Found in Trash
fr_FR: Aucun emplacement trouvé dans la poubelle

en: Parent Location
fr_FR: Emplacement parent

en: You must log in to view and manage your events.
fr_FR: Vous devez vous identifier pour afficher et gérer vos événements.

en: You must log in to view and manage your locations.
fr_FR: Vous devez vous identifier pour afficher et gérer vos emplacements.

en: You must log in to view and manage your bookings.
fr_FR: Vous devez vous identifier pour afficher et gérer vos réservations.

en: Please wait while the booking is being submitted.
fr_FR: Veuillez patienter pendant que la réservation est soumise.

en: Save Ticket
fr_FR: Enregistrer le billet

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer

en: Are you sure you want to delete?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir le supprimer ?

en: Searching...
fr_FR: Recherche en cours...

en: Loading...
fr_FR: Chargement en cours...

en: Are you sure you want to reschedule this recurring event? If you do this, you will lose all booking information and the old recurring events will be deleted.
fr_FR: Êtes-vous sûr que vous voulez reprogrammer cet événement périodique ? Dans l'affirmative, toutes les réservations seront effacées, ainsi que les occurrences passées.

en: Are you sure you want to detach this event? By doing so, this event will be independent of the recurring set of events.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir détacher cet événement ? Cet événement sera alors indépendant de la série périodique d'événements.

en: This cannot be undone.
fr_FR: Ceci ne peut être annulé.

en: All events will be moved to trash.
fr_FR: Tous les événements seront déplacés vers la poubelle.

en: Are you sure you want to delete all recurrences of this event?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir effacer toutes les occurrences de cet événement ?

en: Are you sure you want to disable bookings? If you do this and save, you will lose all previous bookings. If you wish to prevent further bookings, reduce the number of spaces available to the amount of bookings you currently have
fr_FR: Êtes-vous sûr que vous voulez désactiver les réservations ? Dans l'affirmative, toutes les réservations déjà effectuées seront effacées. Si vous souhaitez interdire toute nouvelle réservation, réduisez plutôt le nombre de places disponibles au nombre de réservations déjà effectuées.

en: You do not have permission to manage others %s
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de gérer les %s des autres utilisateurs

en: You do not have permission to manage %s
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de gérer les %s

en: You do not have permission to publish %s
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de publier des %s

en: You do not have permission to delete others %s
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de supprimer les %s des autres utilisateurs

en: You do not have permission to delete %s
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de supprimer des %s

en: You do not have permission to edit others %s
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de modifier les %s des autres utilisateurs

en: You do not have permission to edit %s
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de modifier des %s

en: You cannot read private %s
fr_FR: Vous ne pouvez accéder aux %s privés

en: You cannot view others %s
fr_FR: Vous ne pouvez accéder aux %s des autres

en: You do not have permission to upload images
fr_FR: Vous ne pouvez télécharger d'images

en: Duplicate this event
fr_FR: Dupliquer cet événement

en: Not attending any events yet.
fr_FR: Ne participe à aucun événement.

en: Log in if you already have an account with us.
fr_FR: Connectez-vous si vous avez déjà un compte chez nous.

en: Username
fr_FR: Nom d'Utilisateur :

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Log In
fr_FR: S'Identifier

en: Remember Me
fr_FR: Se Souvenir De Moi

en: Sign Up
fr_FR: Inscrivez Vous

en: Password Lost and Found
fr_FR: Mot de Passe Oublié

en: Lost your password?
fr_FR: Mot de Passe Oublié ?

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Events Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
fr_FR: Vous n'avez pas défini d'attributs personnalisés dans vos réglages du modèle. Veuillez les ajouter à la <a href='%s'>page des paramètres</a>

en: Deprecated Attributes
fr_FR: Attributs Obsoletes

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Events Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these deprecated attributes, give it a blank value and save.
fr_FR: Si vous voyez des attributs ci-dessous, cela signifie qu'ils ne sont pas utilisés dans les formats des événements. Pour les ajouter, vous devez ajouter l'attribut de nouveau dans l'un des formats de la page des paramètres. Pour supprimer l'un de ces attributs, mettez une valeur vide et enregistrez.

en: In order to use attributes, you must define some in your templates, otherwise they'll never show. Go to Events > Settings > General to add attribute placeholders.
fr_FR: Pour utiliser les attributs, vous devez en définir certains dans vos modèles, autrement ils ne seront jamais affichés. Aller à Evénements > Paramètres > Général pour ajouter des marqueurs d'attributs.

en: Available Spaces
fr_FR: Nombre de Places Disponibles

en: Confirmed Spaces
fr_FR: Places Confirmées

en: Pending Spaces
fr_FR: Places En Attente Confirmation

en: manage bookings
fr_FR: gérer les réservations

en: printable view
fr_FR: Vue imprimable

en: export csv
fr_FR: Export CSV

en: No responses yet!
fr_FR: Aucune réponse !

en: Enable registration for this event
fr_FR: Permettre les réservations sur cet événement

en: Tickets
fr_FR: Billets

en: You can have single or multiple tickets, where certain tickets become available under certain conditions, e.g. early bookings, group discounts, maximum bookings per ticket, etc.
fr_FR: Vous pouvez avoir des billets simples ou multiples, où certains billets deviendront disponibles sous certaines conditions, par ex. réservations tardives, réductions de groupes, nombre de réservations, etc.

en: Basic HTML is allowed in ticket labels and descriptions.
fr_FR: Du HTML basique est autorisé dans les labels de billets et les descriptions .

en: Min/Max
fr_FR: Min / Max

en: Start/End
fr_FR: Début / Fin

en: Avail. Spaces
fr_FR: Places Disponibles

en: Add new ticket
fr_FR: Ajouter un nouveau billet

en: Free
fr_FR: Libre

en: View Bookings
fr_FR: Afficher les Réservations

en: Total Spaces
fr_FR: Places Disponibles

en: Individual tickets with remaining spaces will not be available if total booking spaces reach this limit. Leave blank for no limit.
fr_FR: Les billets individuels ne seront plus disponibles une fois la limite de places vendues dépassée. Laisser vide pour ne pas fixer de limite.

en: Booking Cut-Off Date
fr_FR: Date de réservation limite

en: This is the definite date after which bookings will be closed for this event, regardless of individual ticket settings above. Default value will be the event start date.
fr_FR: Il s'agit de la date limite pour les réservations de cet événement, quelques soient les réglages ci-dessus. La valeur par défaut est la date de l'événement.

en: Category:
fr_FR: Catégorie :

en: No image uploaded for this event yet
fr_FR: aucune image n'a encore été téléchargée pour cet événement

en: Upload/change picture
fr_FR: Télécharger une image

en: Delete Image?
fr_FR: Effacer l'image ?

en: Not a Group Event
fr_FR: Pas un groupe d'événement

en: As a site admin, you see all group events, users will only be able to choose groups they are admins of.
fr_FR: En tant qu'administrateurs, vous voyez tous les groupes d'événements, les utilisateurs ne pourront choisir que les groupes dont ils sont administrateurs.

en: No groups defined yet.
fr_FR: Aucun groupe n'a encore été défini.

en: This event does not have a physical location.
fr_FR: Cet événement n'a pas d'emplacement.

en: Location:
fr_FR: Emplacement :

en: No Location
fr_FR: Pas d'emplacement

en: Location Name:
fr_FR: Nom de l'emplacement :

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
fr_FR: Commencez à saisir le nom pour rechercher un emplacement déjà créé.

en: You cannot edit saved locations here.
fr_FR: Vous ne pouvez pas modifier ici les emplacements enregistrés.

en: Address:
fr_FR: Adresse :

en: City/Town:
fr_FR: Ville :

en: State/County:
fr_FR: Etat / Région :

en: Postcode:
fr_FR: Code Postal :

en: Region:
fr_FR: Région :

en: Country:
fr_FR: Pays :

en: none selected
fr_FR: aucune sélection

en: Location not found
fr_FR: Emplacement non trouvé

en: This event repeats
fr_FR: Cet événement se répète

en: every
fr_FR: chaque

en: day
fr_FR: jour

en: days
fr_FR: jours

en: week on
fr_FR: semaine le

en: weeks on
fr_FR: semaines le

en: month on the
fr_FR: mois le

en: months on the
fr_FR: mois le

en: year
fr_FR: année

en: years
fr_FR: années

en: first
fr_FR: premier

en: third
fr_FR: troisième

en: fourth
fr_FR: quatrième

en: last
fr_FR: dernier

en: of each month
fr_FR: de chaque mois

en: Recurrences span from
fr_FR: Les occurrences s'étendent depuis

en: to
fr_FR: à

en: Events start from
fr_FR: Les événements démarrent le

en: All day
fr_FR: Toute la Journée

en: day(s)
fr_FR: jour(s)

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
fr_FR: Pour un événement périodique, une occurrence sera créée à chaque date dans la plage de périodicité définie.

en: This is a recurring event.
fr_FR: Ceci est un événement périodique.

en: From
fr_FR: Du

en: Event starts at
fr_FR: De

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
fr_FR: Cet événement est récurrent depuis le premier jour et jusqu'au dernier, les horaires s'appliquent chaque jour.

en: Your Details
fr_FR: Vos informations

en: The event name. Example: Birthday party
fr_FR: Le nom de l'événement. Exemple: Fête d'anniversaire

en: Details
fr_FR: Détails

en: Details about the event.
fr_FR: Détails à propos de l'événement.

en: HTML allowed.
fr_FR: HTML autorisé.

en: Event Image
fr_FR: Image de l'événement

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Locations Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
fr_FR: Vous n'avez pas défini d'attributs personnalisés dans vos réglages du modèle d'emplacement. Veuillez les ajouter à la <a href='%s'>page des paramètres</a>

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Locations Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these deprecated attributes, give it a blank value and save.
fr_FR: Si vous voyez des attributs ci-dessous, cela signifie qu'ils ne sont pas utilisés dans les formats des emplacements. Pour les ajouter, vous devez ajouter l'attribut de nouveau dans l'un des formats de la page des paramètres. Pour supprimer l'un de ces attributs, mettez une valeur vide et enregistrez.

en: No image uploaded for this location yet
fr_FR: Aucune image n'a encore été téléchargée pour cet emplacement

en: Location Name
fr_FR: Emplacement

en: The name of the location
fr_FR: Le nom de l'emplacement

en: Details about the location.
fr_FR: Détails de l'emplacement.

en: HTML Allowed.
fr_FR: HTML Autorisé.

en: Location Image
fr_FR: Image de l'Emplacement

en: Enter a ticket name.
fr_FR: Doner un nom de billet.

en: Enter a maximum number of spaces (required).
fr_FR: Donner un nombre de places maximum (obligatoire).

en: Available from
fr_FR: Disponible à partir du

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
fr_FR: Ajouter une date de début ou fin (ou les deux) pour imposer des contraintes de temps sur la disponibilité des billets. Laissez ce champ vide si vous ne souhaitez pas de limite supérieure / inférieure.

en: and
fr_FR: et

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
fr_FR: Laissez l'un de ces champs vide pour ne pas préciser de limite supérieure / inférieure.

en: Required?
fr_FR: Requis?

en: If checked every booking must select one or the minimum number of this ticket.
fr_FR: Si activer, toutes les réservations devront avoir au moins un ou le nombre minimum de ce billet
