Events Manager - en to da_DK translation catalogue (995 entries)

[ctx: [Date] - [Name] wrote]
en: %1$s - %2$s wrote
da_DK: %1$s - %2$s skrev

en: The format of a single %s page title.
da_DK: Formatet af en enkelt %s side titel.

en: %s Excerpts
da_DK: %s Uddrag

en: %s excerpt
da_DK: %s uddrag

en: Enter a number.
da_DK: Indtast et tal.

en: Distance Values
da_DK: afstandsværdier

en: The format of a single %s page.
da_DK: Formatet af en enkelt %s side.

en: Event Reapproved
da_DK: begivenhed reapproved

en: Quantity
da_DK: Mængde

[ctx: before or after]
en: %s the event starts
da_DK: %s begivenheden starter

en: Before
da_DK: før

en: After
da_DK: efter

en: at
da_DK: på

en: Submit %s
da_DK: Indsend %s

en: Update %s
da_DK: Opdatering %s

en: The maximum allowed width for images uploads
da_DK: Maksimal tilladt bredde på indsendte billeder

en: The minimum allowed width for images uploads
da_DK: mindste tilladt bredde på indsendte billeder

en: Default distance
da_DK: Standard afstand

en: Default Country
da_DK: Standard Land

en: Default %s color
da_DK: Standard %s farve

en: RSS Scope
da_DK: RSS Anvendelsesområde

en: Remove Image
da_DK: Fjern billede

[ctx: events]
en: Future <span class="count">(%s)</span> | Future <span class="count">(%s)</span>
da_DK[0]: fremtid <span class="count">(%s)</span>
da_DK[1]: fremtid <span class="count">(%s)</span>

en: Within
da_DK: Inden

en: Styling Options
da_DK: styling muligheder

en: Search forms
da_DK: Søg formularer

en: Label
da_DK: mærke

en: Geolocation Search
da_DK: Geolocation Søg

en: Show label
da_DK: Vis etiket

en: Hide label
da_DK: Skjul etiket

en: Dates
da_DK: Datoer

en: Region
da_DK: område

en: State/County
da_DK: Stat / amt

en: City/Town
da_DK: By / Town

en: edit
da_DK: redigere

en: Near...
da_DK: I nærheden af ...

[ctx: spaces per booking]
en: At least
da_DK: mindst

[ctx: spaces per booking]
en: At most
da_DK: På de fleste

[ctx: time]
en: at
da_DK: på

en: Available until
da_DK: Tilgængelig indtil

en: Available for
da_DK: Fås til

en: Everyone
da_DK: alle

en: Guest Users
da_DK: Gæst Brugere

en: Restrict to
da_DK: Begræns til

en: Ticket Options
da_DK: Billet Indstillinger

en: Event Options
da_DK: Møde- og Indstillinger

en: RSS limit
da_DK: RSS grænse

en: Upcoming Events
da_DK: Begivenheder

en: Month format
da_DK: måned format

en: iCal Description
da_DK: iCal Beskrivelse

en: iCal Location
da_DK: iCal Beliggenhed

en: Registration email
da_DK: Registrering email

en: Sub Total
da_DK: sub samlede

en: Taxes
da_DK: Skatter

en: Email Sent.
da_DK: E-mail sendt.

en: iCal Scope
da_DK: iCal Anvendelsesområde

en: Single %s Format
da_DK: enkeltværelse %s format

en: Draft
da_DK: Udkast

en: Theme Templates
da_DK: Tema Skabeloner

en: Body Classes
da_DK: Krop Klasser

en: Post Classes
da_DK: Indlæg Klasser

en: Edit Details
da_DK: Rediger oplysninger

en: Already Booked
da_DK: Allerede Reserveret

en: Loading Map....
da_DK: Indlæser kort...

en: Map Unavailable
da_DK: kort utilgængelig

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Upcoming
da_DK: Kommende

en: All %s
da_DK: Alle %s

en: No locations have been inserted yet!
da_DK: Der er endnu ikke indsat lokationer!

en: Bookings for %s
da_DK: Bookinger for %s

en: Bookings data
da_DK: Tilmeldingsdata

en: Available
da_DK: Tilgængelig

en: You do not have any bookings.
da_DK: Du har ingen tilmeldinger.

en: Please <a href="%s">Log In</a> to view your bookings.
da_DK: Venligst <a href="%s">logind</a> for at se dine tilmeldinger.

en: Display your events in a calendar widget.
da_DK: Viser dine events i en kalender-widget.

en: Events Calendar
da_DK: Event-kalender

en: Title
da_DK: Titel

en: Show Long Events?
da_DK: Vis længerevarende events?

en: Category IDs
da_DK: Kategori id'er

en: 1,2,3 or 2 (0 = all)
da_DK: 1,2,3 or 2 (0 = alle)

en: all events
da_DK: alle events

en: No events
da_DK: Ingen events

en: start date, start time, event name
da_DK: startdato, startstidspunkt, eventnavn

en: name, start date, start time
da_DK: navn, startdato, starttidspunkt

en: name, end date, end time
da_DK: navn, slutdato, sluttidspunkt

en: end date, end time, event name
da_DK: slutdato, sluttidspunkt, eventnavn

en: Display a list of events on Events Manager.
da_DK: Viser en tabel på events på  Events Manager.

en: Number of events
da_DK: Antal events

en: Scope
da_DK: Indhold

en: Order By
da_DK: Bestilt af

en: Order
da_DK: Sortering

en: List item format
da_DK: Tabel elementformat

en: Show all events link at bottom?
da_DK: Vis link til alle events i bunden?

en: All events link text?
da_DK: Tekst på alle events link

en: Event Locations
da_DK: Event-lokationer

en: Event start date/time, location name
da_DK: Event-start dato/tid, lokationsnavn

en: Display a list of event locations on Events Manager.
da_DK: Viser en tabel over event-lokationer på Events Manager.

en: No locations
da_DK: Ingen lokationer

en: Show number of locations
da_DK: Vis antal af lokationer

en: Scope of the locations
da_DK: Indhold af lokationer

en: Order of the locations
da_DK: Sortering af lokationerne

en: Search
da_DK: Søg

en: Bulk Actions
da_DK: Massehandlinger

en: Approve
da_DK: Godkend

en: Decline
da_DK: Afvis

en: Booker
da_DK: Registrant

en: Phone number
da_DK: Telefonnummer:

en: Spaces
da_DK: Pladser

en: Restore
da_DK: Genskab

en: Edit/View
da_DK: Rediger/læs

en: Delete
da_DK: Slet

en: No cancelled bookings.
da_DK: Ingen annullerede tilmeldinger.

en: Unapprove
da_DK: Tilbagekald godkendelse

en: Reject
da_DK: Afvis

en: No confirmed bookings.
da_DK: Ingen bekræftet tilmeldinger.

en: Past events
da_DK: Tidligere events

en: All events
da_DK: Alle events

en: Future events
da_DK: Kommende events

en: Past Events
da_DK: Tidligere events

en: All Events
da_DK: Alle events

en: Future Events
da_DK: Kommende events

en: Delete selected
da_DK: Slet valgte

en: Apply
da_DK: Anvend

en: no events
da_DK: ingen events

en: Date and time
da_DK: Dato og tidspunkt

en: Booked Spaces
da_DK: Tilmeldte pladser

en: Pending
da_DK: Afventer godkendelse

en: No pending bookings.
da_DK: Ingen tilmeldinger der afventer godkendelse.

en: No rejected bookings.
da_DK: Ingen afviste tilmeldinger.

en: Bookings
da_DK: Tilmeldinger

en: Events Manager Settings
da_DK: Event Manager indstillinger

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Getting Help for Events Manager
da_DK: Få hjælp til Events manager

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Locations
da_DK: Lokationer

en: Update Blogs
da_DK: Updatér Blogs

en: <p>Events Manager is ready to go! It is highly recommended you read the <a href='%s'>Getting Started</a> guide on our site, as well as checking out the <a href='%s'>Settings Page</a>. <a href='%s' title='Don't show this advice again'>Dismiss</a></p>
da_DK: <p>Events Manager er klar! Det anbefales kraftigt at du læser <a href='%s'>Kom godt i gang</a> guiden på vores hjemmeside, og samtidig checke <a href='%s'>Indstillingssiden</a>. <a href='%s' title='Vis ikke dette råd mere'>Afbryd</a></p>

en: Uh Oh! For some reason WordPress could not create an events page for you (or you just deleted it). Not to worry though, all you have to do is create an empty page, name it whatever you want, and select it as your events page in your <a href="%s">settings page</a>. Sorry for the extra step! If you know what you are doing, you may have done this on purpose, if so <a href="%s">ignore this message</a>
da_DK: Ups! Wordpress kunne af en eller anden grund ikke oprette en eventsside til dig (eller du kom til at slette den). Der er dog ingen grund til bekymring, det eneste du skal gøre er at oprette en tom side, navngiv den som du ønsker, og vælg den som din eventsside på din <a href="%s">indstillingsside</a>. Undskyld for dette ekstra trin! Hvis du ved hvad du foretager dig, har du måske gjort det med vilje, hvis dette er tilfældet så <a href="%s">ignorer denne meddelelse</a>

en: MultiSite options have moved <a href="%s">here</a>. <a href="%s">Dismiss message</a>
da_DK: MultiSite-indstillinger er flyttet <a href="%s">hertil</a>. <a href="%s">Afvis besked</a>

en: Whilst they will still appear using placeholders, you need to <a href="%s">migrate your location and event images</a> in order for them to appear in your edit forms and media library. <a href="%s">Dismiss message</a>
da_DK: Medens de stadig vises ved brug af pladsholdere, skal du <a href="%s">migrere din lokation og eventbilleder</ a> for at få dem til at blive vist i dine redigerbare formularer og mediebibliotek. <a href="%s">Afvis besked</a>

en: Uninstall
da_DK: Afinstaller

en: Event Bookings Dashboard
da_DK: Event tilmeldingspanel

en: Recent Bookings
da_DK: Nyelige tilmeldinger

en: Events With Bookings Enabled
da_DK: Events med tilmeldinger aktiveret

en: Unauthorized Access
da_DK: Uautoriseret adgang

en: You do not have the rights to manage this event.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at administrere denne event.

en: Manage %s Bookings
da_DK: Administrer %s tilmeldinger

en: Edit %s
da_DK: Rediger %s

en: Event Name
da_DK: Eventnavn

en: Availability
da_DK: Tilgængelighed

en: Spaces confirmed
da_DK: Pladser bekræftet

en: Date
da_DK: Dato

en: Location
da_DK: Lokation

en: You do not have the rights to manage this ticket.
da_DK: Du har ikke rettigheder til at administrere denne billet.

en: Ticket for %s
da_DK: Billet til %s

en: View/Edit Event
da_DK: Vis/rediger event

en: View Event Bookings
da_DK: Vis event-tilmeldinger

en: Name
da_DK: Navn

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Price
da_DK: Pris

en: End
da_DK: Slut

en: Edit Booking
da_DK: Rediger tilmelding

en: Event Details
da_DK: Event detaljer

en: Date/Time
da_DK: Dato/klokkeslæt

en: Personal Details
da_DK: Personlige detaljer

en: Booking Details
da_DK: Detaljer om tilmelding

en: Cancel
da_DK: Annullér

en: Ticket Type
da_DK: Billet type

en: Total Price
da_DK: Pris i alt

en: %d Spaces
da_DK: %d pladser

en: Tax
da_DK: Skat

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Modify Booking
da_DK: Tilpas tilmelding

en: Booking Notes
da_DK: Tilmeldingsnoter

en: You can add private notes below for internal reference that only event managers will see.
da_DK: Du kan tilføje private noter herunder for interne henvisninger som kun Event administratorer kan se.

en: Manage Person's Booking
da_DK: Administrer en persons tilmelding

en: Edit User
da_DK: Rediger bruger

en: Past And Present Bookings
da_DK: Tidligere og nuværende tilmeldinger

en: Placeholders for customizing event pages
da_DK: Pladsholdere for tilpasning af eventsider

en: In the <a href='%s'>settings page</a>, you'll find various textboxes where you can edit how event information looks, such as for event and location lists. Using the placeholders below, you can choose what information should be displayed.
da_DK: På <a href='%s'>indstillingssiden</a>, finder du forskellige tekstbokse, hvor du kan redigere hvorledes event-informationer vises, som f.eks. for event- og lokationstabeller. Ved at benytte pladsholderne herunder, kan du vælge hvilken information der skal vises.

en: Event Related Placeholders
da_DK: Event relateret pladsholdere

en: Category Related Placeholders
da_DK: Kategori relateret pladsholdere

en: Location Related Placeholders
da_DK: Lokationsrelateret pladsholdere

en: Booking Related Placeholders
da_DK: Tilmeldingsrelaterede pladsholdere

en: Add location
da_DK: Tilføj lokation

en: Edit location
da_DK: Rediger lokation

en: Update Network
da_DK: Opdater netværk

en: To update your network blogs with the latest Events Manager automatically, click the update button below.
da_DK: For at opdatere dine netværk-blogs automatisk, med seneste version af Events Manager, skal du klikke på knappen Opdater nedenfor.

en: Update
da_DK: Opdater

en: This accepts %s and %s placeholders.
da_DK: Her accepterers %s og %s pladsholdere.

en: This accepts %s placeholders.
da_DK: Her accepteres %s pladsholdere.

en: This accepts %s, %s and %s placeholders.
da_DK: Her accepteres %s, %s og %s.

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: All
da_DK: Alle

en: Collapse All
da_DK: Sammenfold alle

en: Expand All
da_DK: Udfold alle

en: General
da_DK: Generelt

en: Event Manager Options
da_DK: Event Manager indstillinger

en: Click to toggle
da_DK: Klik for at skifte

en: Multi Site Options
da_DK: Multi-site indstillinger

en: Enable global tables mode?
da_DK: Aktiver globale tabeller-funktion?

en: Setting this to yes will make all events save in the main site event tables (EM must also be activated). This allows you to share events across different blogs, such as showing events in your network whilst allowing users to display and manage their events within their own blog. Bear in mind that activating this will mean old events created on the sub-blogs will not be accessible anymore, and if you switch back they will be but new events created during global events mode will only remain on the main site.
da_DK: Sæt denne til ja, og alle events vil blive sikret på hovedsiden for eventtabeller (EM skal også være aktiveret). Dette giver dig rettigheder til at dele events på forskellige blogs, som f.eks. at vise events i dit netværk mens du tillader brugerne at vise og administrere events på deres egen blog. Tænk på, at hvis denne aktiveres vil gamle events oprettet på en under-blog ikke være tilgængelige mere; hvis du skifter tilbage vil de være tilgængelige igen, men nye events oprettet med global eventfunktion vil kun bibeholdes på hovedsiden.

en: %s belonging to other sub-sites will have an extra slug prepended to it so that your main site can differentiate between its own %s and those belonging to other sites in your network.
da_DK: %s der tilhører andre undersider har en ektra slug foranstillet, således at din primære side kan skelne mellem sine egne %s og dem der tilhører andre sider i dit netværk.

en: When displaying global %s on the main site you have the option of users viewing the %s details on the main site or being directed to the sub-site.
da_DK: Når du viser dine globale %s på din primære side, kan du vælge at lade dine brugere se %s detaljer på denne eller lade dem omdirigere til undersiden.

en: Displays %s from all sites on the network by default. You can still restrict %s by blog using shortcodes and template tags coupled with the <code>blog</code> attribute. Requires global tables to be turned on.
da_DK: Viser som standard %s fra alle steder på netværket. Du kan stadig begrænse %s ved at blogge ved hjælp af shortcodes og skabelon-tags kombineret med <code>blog</code> attributten. Dette kræver at globale tabeller er aktiveret.

en: You <strong>must</strong> have assigned a %s page in your <a href="%s">main blog settings</a> for this to work.
da_DK: Du <strong>skal</strong> have tildelt en %s side i din <a href="%s">primær blogindstillinger</a> for at dette vil virke.

en: %s Options
da_DK: %s indstillinger

en: Display global events on main blog?
da_DK: Vis globale events på hovedblog?

en: Link sub-site %s directly to sub-site?
da_DK: Link underside %s direkte til undersiden?

en: Example:
da_DK: Eksempel:

en: Locations on main blog?
da_DK: Lokationer på din hovedblog

en: locations
da_DK: lokationer

en: If you would prefer all your locations to belong to your main blog, users in sub-sites will still be able to create locations, but the actual locations are created and reside in the main blog.
da_DK: Hvis du vil foretrække at alle dine lokationer tilhører din primære blog, vil brugerne på undersider stadig være i stand til at oprette lokationer, men de faktiske lokationer er oprettet og indeholdt i hovedbloggen.

en: Display global %s on main blog?
da_DK: Vis globale %s på hovedbloggen?

en: location
da_DK: lokation

en: Changes saved.
da_DK: Ændringer gemt.

en: Settings have been reset back to default. Your events, locations and categories have not been modified.
da_DK: Indstillingerne er nulstillet til standardværdier. Dine events, lokationer og kategorier er ikke blevet ændret.

en: Reset Events Manager
da_DK: Nulstil Events Manager

en: Are you sure you want to reset Events Manager?
da_DK: Er du sikker på at du vil nulstille Events Manager?

en: All your settings, including email templates and template formats for Events Manager will be deleted.
da_DK: Alle dine indstillinger, inklusive e-mail-skabeloner og skabelonformater for Events Manager vil blive slettet.

en: Uninstall Events Manager
da_DK: Afinstaller Events Manager

en: Are you sure you want to uninstall Events Manager?
da_DK: Er du sikker på at du vil afinstallere Events Manager?

en: All your settings and events will be permanently deleted. This cannot be undone.
da_DK: Alle dine indstillinger og Events vil blive slettet permanent. Dette kan ikke ændres efterfølgende.

en: If you just want to deactivate the plugin, <a href="%s">go to your plugins page</a>.
da_DK: Hvis du kun vil deaktivere plugin'et, <a href="%s">gå til din plugin-side</a>.

en: Uninstall and Deactivate
da_DK: Afinstaller og deaktiver

en: Pages
da_DK: Sider

en: Emails
da_DK: E-mails

en: General Options
da_DK: Generelle indstillinger

en: Disable thumbnails?
da_DK: Deaktiver minaturebilleder?

en: Select yes to disable Events Manager from enabling thumbnails (some themes may already have this enabled, which we cannot be turned off here).
da_DK: Vælg ja for at fjerne muligheden i Events Manager for at vise miniaturebilleder (nogle temaer har måske allerede gjort dette, i så fald kan det ikke aktiveres her).

en: %s Settings
da_DK: %s indstillinger

en: Enable recurrence?
da_DK: Aktiver gentagelser?

en: Select yes to enable the recurrence features feature
da_DK: Vælg ja for at aktivere gentagelsesfunktionen

en: Enable bookings?
da_DK: Aktivér tilmeldinger?

en: Select yes to allow bookings and tickets for events.
da_DK: Vælg ja for at tillade tilmeldinger og billetter til events.

en: Enable tags?
da_DK: Aktiver tags?

en: Select yes to enable the tag features
da_DK: Vælg ja for at aktivere tag-funktionenerne

en: Enable categories?
da_DK: Aktiver kategorier?

en: Select yes to enable the category features
da_DK: Vælg ja for at aktivere kategorifunktioner

en: no default category
da_DK: Ingen standard-kategori

en: Default Category
da_DK: Standard kategori

en: None
da_DK: Ingen

en: This option allows you to select the default category when adding an event.
da_DK: Denne valgmulighed giver dig mulighed for at vælge en standard-kategori når du tilføjer en event.

en: If an event does not have a category assigned when editing, this one will be assigned automatically.
da_DK: Hvis en event ikke har en tildelt kategori når den redigeres, vil denne her blive tildelt automatisk.

en: Enable %s attributes?
da_DK: Aktiver %s attributter?

en: Select yes to enable the attributes feature
da_DK: Vælg ja for at aktivere attributfunktioner

en: Enable %s custom fields?
da_DK: Aktiver %s brugertilpassede felter?

en: Custom fields are the same as attributes, except you cannot restrict specific values, users can add any kind of custom field name/value pair. Only available in the WordPress admin area.
da_DK: Brugertilpassede felter er det samme som attributter, bortset fra at du ikke kan sætte  bestemte værdier, brugere kan tilføje et hvilket som helst brugertilpasset feltnavn/værdi. Kun tilgængelig i Wordpress Admin interface.

en: %s Attributes
da_DK: %s attributter

en: You can also add event attributes here, one per line in this format <code>#_ATT{key}</code>. They will not appear on event pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
da_DK: Du kan også tilføje event-attributter her, én pr. linje i dette format <code>#_ATT{key}</code>. De vil ikke vises på eventsiderne, undtagen hvis du indsætter dem i en anden skabelon herunder, men du vil måske gerne gemme ekstra information om en event for at genbruge denne igen. <a href='%s'>Mere information om pladsholdere.</a>

en: no default location
da_DK: Ingen standard lokation

en: Default Location
da_DK: Standard lokation

en: This option allows you to select the default location when adding an event.
da_DK: Denne valgmulighed giver dig mulighed for at vælge en standard-lokation når du tilføjer en event.

en: (not applicable with event ownership on presently, coming soon!)
da_DK: (for øjeblikket ikke anvendelig med event ejerskab slået til, kommer snart!)

en: Default Location Country
da_DK: Standard lokationsland

en: no default country
da_DK: Intet standard-land

en: If you select a default country, that will be pre-selected when creating a new location.
da_DK: Hvis du vælger et standard land, vil det blive sat som standard når der oprettes en ny lokation.

en: Enable locations?
da_DK: Aktiver lokationer?

en: Require locations for events?
da_DK: Kræv lokationer for events?

en: Setting this to no will allow you to submit events without locations. You can use the <code>{no_location}...{/no_location}</code> or <code>{has_location}..{/has_location}</code> conditional placeholder to selectively display location information.
da_DK: Sæt denne til nej, vil tillade dig at oprette events uden lokationer. Du kan bruge <code>{no_location}...{/no_location}</code> eller <code>{has_location}..{/has_location}</code> betinget pladsholder til selektivt at vise lokationsoplysninger.

en: Use dropdown for locations?
da_DK: Brug rullegardin-menu for lokationer?

en: You can also add location attributes here, one per line in this format <code>#_LATT{key}</code>. They will not appear on location pages unless you insert them into another template below, but you may want to store extra information about an event for other uses. <a href='%s'>More information on placeholders.</a>
da_DK: Du kan også tilføje lokationsattributter her, én pr linje i dette format <code>#_LATT{key}</code>. De bliver ikke vist på lokationssider medmindre du indsætter dem i en anden skabelon nedenfor, men du ønsker måske at lagre ekstra oplysninger om en event for andre brugere. <a href='%s'> Flere oplysninger om pladsholdere.</a>

en: Other
da_DK: Andre

en: Show some love?
da_DK: Vis lidt kærlighed?

en: Hundreds of free hours have gone into making this free plugin, show your support and add a small link to the plugin website at the bottom of your event pages.
da_DK: Hundredevis af fritimer er gået med at programmere dette gratis plugin, vis din opbakning og tilføj et lille link til hjemmesiden for dette plugin i bunden af din eventsider.

en: Event Submission Forms
da_DK: Event indsendelsesformularer

en: You can allow users to publicly submit events on your blog by using the %s shortcode, and enabling anonymous submissions below.
da_DK: Du kan tillade brugere at postere offentlige events på din blog ved hjælp af %s shortcode, og aktivere anonyme indlæg herunder.

en: Use Visual Editor?
da_DK: Brug grafisk redigering?

en: Users can now use the WordPress editor for easy HTML entry in the submission form.
da_DK: Nu kan brugere benytte Wordpress redigeringen for nem HTML adgang i indsendelsesformularen.

en: Show form again?
da_DK: Vis formular igen?

en: When a user submits their event, you can display a new event form again.
da_DK: Når en bruger tilføjer deres event kan du vise en ny eventformular igen.

en: Success Message
da_DK: Besked ved gennemført

en: Customize the message your user sees when they submitted their event.
da_DK: Tilpas den besked som dine brugere ser når de har tilføjet deres event.

en: Anonymous event submissions
da_DK: Anonyme event-tilføjelser

en: Allow anonymous event submissions?
da_DK: Tillad anonyme event indlæg?

en: Would you like to allow users to submit bookings anonymously? If so, you can use the new [event_form] shortcode or <code>em_event_form()</code> template tag with this enabled.
da_DK: Vil du tillade brugere at indsende tilmeldinger anonymt? Hvis det er tilfældet, kan du bruge den nye [event_form] shortcode eller <code>em_event_form()</code> skabelon-tag med denne aktiveret.

en: Guest Default User
da_DK: Standard gæste bruger

en: Events require a user to own them. In order to allow events to be submitted anonymously you need to assign that event a specific user. We recommend you create a "Anonymous" subscriber with a very good password and use that. Guests will have the same event permissions as this user when submitting.
da_DK: Events kræver at en bruger ejer dem. For at tillade at events kan tilføjes anonymt er du nødt til at tildele den pågældende event til en specifik bruger. Vi anbefaler, at du opretter og benytter en "Anonym" abonnent med en meget god adgangskode. Gæsterne vil have de samme event-rettigheder, som denne bruger, ved tilføjelse af events.

en: Anonymous submitters cannot see or modify their event once submitted. You can customize the success message they see here.
da_DK: Anonyme indsendere kan ikke se eller ændre deres event når den er afsendt. Du kan tilpasse gennemført-beskeden, de ser her.

en: Many themes display extra meta information on post pages such as 'posted by' or 'post date' information, which may not be desired. Usually, page templates contain less clutter.
da_DK: Mange temaer viser ekstra meta-data information på indlægssider, såsom 'udgivet af' eller 'udgivet den' information, hvilket måske ikke ønskes. Normalt indeholder sideskabeloner mindre fyld.

en: Be aware that some themes will not work with this option, if so (or you want to make your own changes), you can create a file named <code>single-%s.php</code> <a href='#'>as shown on the WordPress codex</a>, and leave this set to Posts.
da_DK: Vær opmærksom på at nogle temaer ikke virker med denne indstilling, hvis dette tilfældet (eller hvis du vil lave dine egne ændringer), kan du oprette en fil med navnet <code>single-%s.php</code> <a href='#'>som anvist i wordpress codex</a>, og lade dette sæt være indstillet til indlæg.

en: You can change the permalink structure of your events, locations, categories and tags here. Be aware that you may want to set up redirects if you change your permalink structures to maintain SEO rankings.
da_DK: Du kan ændre permalink-strukturen for dine events, lokationer, kategorier og tags her. Bemærk venligst at du måske ønsker at oprette viderestillinger, hvis du ændre din permalink-struktur, for at opretholde din SEO placeringer.

en: Event Categories
da_DK: Eventkategorier

en: Event Tags
da_DK: Event tags

en: %s Pages
da_DK: %s-sider

en: Display %s as
da_DK: Vis %s som

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Override with Formats?
da_DK: Tilsidesæt med formater?

en: Enable Comments?
da_DK: Aktiver kommentarer?

en: If you would like to disable comments entirely, disable this, otherwise you can disable comments on each single %s. Note that %s with comments enabled will still be until you resave them.
da_DK: Hvis du gerne vil slå kommentarer fuldstændigt fra, så deaktiver denne, du kan også deaktivere kommentarer på hver enkelt %s. Bemærk at %s med kommentarer aktiveret vil bibeholde dette indtil du gemmer på ny.

en: %s List/Archives
da_DK: %s-tabel/arkiv

en: Events page
da_DK: Eventsside

en: This option allows you to select which page to use as an events page. If you do not select an events page, to display event lists you can enable event archives or use the appropriate shortcodes and/or template tags.
da_DK: Denne indstillling tillader dig at vælge hvilken side du ønsker som eventsside. Hvis du ikke vælger en eventsside, kan du aktivere event-arkiver eller benytte de  relevante shortcodes og/eller skabelontags, for at vise eventstabeller.

en: Show events search?
da_DK: Vis event-søgning

en: If set to yes, a search form will appear just above your list of events.
da_DK: Hvis sat til ja, vises en søge-rubrik lige over din tabel med events.

en: Display calendar in events page?
da_DK: Vis kalender på eventssider?

en: This options allows to display the calendar in the events page, instead of the default list. It is recommended not to display both the calendar widget and a calendar page.
da_DK: Denne valgmulighed tillader at kalenderen vises på eventssiden, i stedet for standard-tabellen. Det anbefales ikke at vise både en kalender-widget og en kalenderside.

en: If you would like to show events that span over more than one day, see the Calendar section on this page.
da_DK: Hvis du gerne vil vise events som løber over mere end én dag, så se kalendersektionen på denne side.

en: Disable title rewriting?
da_DK: Slå titel-omskrivning fra?

en: Some WordPress themes don't follow best practices when generating navigation menus, and so the automatic title rewriting feature may cause problems, if your menus aren't working correctly on the event pages, try setting this to 'Yes', and provide an appropriate HTML title format below.
da_DK: Nogle WordPress temaer følger ikke god praksis når navigationsmenuer genereres, hvorfor den automatiske titel-omskrivningsfunktion kan forårsage problemer. Hvis dine menuer ikke fungerer korrekt på eventssider, så prøv at sætte denne til 'Ja', og tilføj et passende HTML-titelformat herunder.

en: Event Manager titles
da_DK: Event Manager titler

en: This only setting only matters if you selected 'Yes' to above. You will notice the events page titles aren't being rewritten, and you have a new title underneath the default page name. This is where you control the HTML of this title. Make sure you keep the #_PAGETITLE placeholder here, as that's what is rewritten by events manager. To control what's rewritten in this title, see settings further down for page titles.
da_DK: Denne indstilling betyder kun noget hvis du valgte 'Ja' herover. Du vil bemærke at eventsside-titler ikke omskrives, og at du har en ny titel under standardside navnet. Det er her du kontrollere HTML for denne titel. Vær sikker på at du beholder #_PAGETITLE pladsholderen her, da det er hvad der omskrives af af events manager. For at kontrollere hvad der omskrives i denne titel, se indstillingerne længere nede for sidetitler.

en: Enable Archives?
da_DK: Aktiver arkiver?

en: Allow WordPress post-style archives.
da_DK: Tillad Wordpress indlægstype-arkiver.

en: Default event archive ordering
da_DK: Standard event-arkiv sortering

en: Order by start date, start time
da_DK: Sorter efter startdato, starttidspunkt

en: Order by name
da_DK: Sorter efter navn

en: Ascending
da_DK: Stigende

en: Descending
da_DK: Faldende

en: When Events Manager displays lists of events the default behavior is ordering by start date in ascending order. To change this, modify the values above.
da_DK: Når Events Manager viser tabeller over events, så er sorteringen som standard sat til startdato i stigende rækkefølge. For at ændrer dette kan du tilpasse indstillingerne herover.

en: General settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Are current events past events?
da_DK: Er nuværende events tidligere events?

en: Include in WordPress Searches?
da_DK: Inkluder i Wordpress-søgninger?

en: Allow %s to appear in the built-in search results.
da_DK: Tillad visning af %s i den indbyggede søgefunktions resultater.

en: Default %s list options
da_DK: Standard %s tabelindstillinger

en: These can be overridden when using shortcode or template tags.
da_DK: Disse kan overskrives ved brug af shortcode eller skabelontags.

en: Default event list ordering
da_DK: Standard sortering på eventtabel

en: Order by start date, start time, then event name
da_DK: Sorter efter startdato, starttidspunkt, og eventnavn

en: Order by name, start date, then start time
da_DK: Sorter efter navn, startdato, og starttidspunkt

en: Order by name, end date, then end time
da_DK: Sorter efter navn, slutdato, og sluttidspunkt

en: Order by end date, end time, then event name
da_DK: Sorter efter slutdato, sluttidspunkt, og eventnavn

en: All Ascending
da_DK: Sorter alle stigende

en: All Descending
da_DK: Sorter alle faldende

en: Event list scope
da_DK: Eventtabel indhold

en: Only show events starting within a certain time limit on the events page. Default is future events with no end time limit.
da_DK: Vis kun events der begynder indenfor en afgrænset tidsperiode på eventssiden. Standard er kommende events uden en tidsafgrænsning på slutdatoen.

en: Event List Limits
da_DK: Eventtabel begrænsninger

en: This will control how many events are shown on one list by default.
da_DK: Dette kontrollerer hvor mange events der vises i en tabel som standard.

en: %s page
da_DK: %s-side

en: Default archive ordering
da_DK: Standard arkiv-sortering

en: Order by %s
da_DK: Sorter efter %s

en: Country
da_DK: Land

en: Town
da_DK: By

en: Default list ordering
da_DK: Standard tabelsortering

en: List Limits
da_DK: Tabelbegræsninger

en: This will control how many %s are shown on one list by default.
da_DK: Denne kontrollerer hvor mange %s der vises i en tabel som standard.

en: Categories
da_DK: Kategori

en: This option allows you to select which page to use as the %s page.
da_DK: Denne indstilling tillader dig at vælge hvilken side, du vil benytte som %s-siden.

en: categories
da_DK: kategori

en: Setting this to yes will make categories display as a page rather than an archive.
da_DK: Når denne sættes til ja, vil kategorier vises som en side fremfor et arkiv.

en: category
da_DK: kategori

en: These pages allow you to provide an event management interface outside the admin area on whatever page you want on your website. Bear in mind that this is overridden by BuddyPress if activated.
da_DK: Disse sider tillader dig at tilføje et event-management-interface udenfor admin-interfacet, på en hvilken som helst side på din hjemmeside. Men tænk over, at det overskrives af BuddyPress hvis aktiveret.

en: My Bookings
da_DK: Mine tilmeldinger

en: My bookings
da_DK: Mine tilmeldinger

en: Users can view their bookings for other events on this page.
da_DK: Brugere kan se deres tilmeldinger til andre events på denne side.

en: bookings
da_DK: tilmeldinger

en: Start Date
da_DK: Startdato

en: Booking Date
da_DK: Tilmeldingsdato

en: Front-end management pages
da_DK: Brugerflade administrator-sider

en: Edit events
da_DK: Rediger events

en: Users can view, add and edit their %s on this page.
da_DK: Brugere kan se, tilføje og redigere deres %s på denne side.

en: Edit locations
da_DK: Rediger lokationer

en: Manage bookings
da_DK: Administrer tilmeldinger

en: %s Page
da_DK: % s-side

en: Monthly
da_DK: Månedligt

en: Weekly
da_DK: Ugentligt

en: Daily
da_DK: Dagligt

en: Date and Time formats follow the <a href="%s">WordPress time formatting conventions</a>
da_DK: Dato- og tidsformater følger <a href="%s">WordPress time formatting conventions</a>

en: Default event list format header
da_DK: Standard eventtabel sidehovedformat

en: This content will appear just above your code for the default event list format. Default is blank
da_DK: Dette indhold vises lige over din kode for standard eventtabel-format. Standard er ingenting.

en: Default event list format
da_DK: Standard eventtabel-format

en: The format of any events in a list.
da_DK: Formatet på enhver event i en tabel.

en: Default event list format footer
da_DK: Standard eventtabel sidefodformat

en: This content will appear just below your code for the default event list format. Default is blank
da_DK: Dette indhold vises lige under din kode for standard eventtabel-format. Standard er ingenting.

en: No events message
da_DK: Ingen eventbesked

en: The message displayed when no events are available.
da_DK: Den viste besked, når der ikke er nogen events tilgængelige.

en: List events by date title
da_DK: Sorter events efter dato titel

en: If viewing a page for events on a specific date, this is the title that would show up. To insert date values, use <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP time format characters</a>  with a <code>#</code> symbol before them, i.e. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>
da_DK: Vises en eventsside på en bestemt dato, er dette titlen som vises. For at indsætte datoformater, benyt <a href="http://www.php.net/manual/en/function.date.php">PHP tidsformat karakterer</a>  med et <code>#</code> foranstillet symbol,f.eks. <code>#m</code>, <code>#M</code>, <code>#j</code>, etc.<br/>

en: Single %s Page
da_DK: Single-%s side

en: Show text search?
da_DK: Vis tekstsøgning?

en: Appears within the input box.
da_DK: Vises indeni indtastningsfeltet.

en: Show date range?
da_DK: Vis datointerval?

en: Show categories?
da_DK: Vis kategorier?

en: Appears as the first default search option.
da_DK: Vises som den første standard søgeindstilling.

en: Show countries?
da_DK: Vis lande?

en: All countries text
da_DK: Alle landes tekst

en: Show regions?
da_DK: Vis regioner?

en: All regions text
da_DK: Alle regioners tekst

en: Show states?
da_DK: Vis stater?

en: All states text
da_DK: Alle staters tekst

en: Show towns/cities?
da_DK: Vis byer?

en: All towns/cities text
da_DK: Alle byer tekst

en: Date Format
da_DK: Datoformat

en: For use with the %s placeholder
da_DK: Benyttes sammen med %s pladsholder

en: For when start/end %s are present, this will separate the two (include spaces here if necessary).
da_DK: Når start/slut %s er tilstede, vil denne adskille disse to (inkluder mellemrum her hvis nødvendigt).

en: dates
da_DK: datoer

en: Time Format
da_DK: Tidsformat

en: times
da_DK: tider

en: All Day Message
da_DK: Heldags besked

en: If an event lasts all day, this text will show if using the %s placeholder
da_DK: Hvis en event varer hele dagen, vil denne tekst vises når du benytter %s pladsholder

en: Calendar
da_DK: Kalender

en: Link directly to event on day with single event?
da_DK: Link direkte til event på dag med single-event?

en: If a calendar day has only one event, you can force a direct link to the event (recommended to avoid duplicate content).
da_DK: Hvis en kalenderdag kun har én event, kan du sætte et link direkte til denne event (anbefales for at undgå duplikeret indhold)

en: Show list on day with single event?
da_DK: Vis tabeller på dage med single-event?

en: By default, if a calendar day only has one event, it display a single event when clicking on the link of that calendar date. If you select Yes here, you will get always see a list of events.
da_DK: Hvis en kalenderdag kun har én event, vises denne som standard som en single-event når der klikkes på kalenderdatoens link. Hvis du vælger Ja her, vil du altid se en tabel med events.

en: The format of the title, corresponding to the text that appears when hovering on an eventful calendar day.
da_DK: Titelformatet på den tekst der vises når musen trækkes over en event-kalenderdag.

en: The separator appearing on the above title when more than one events are taking place on the same day.
da_DK: Skilletegnet der vises i ovenstående titel, når mere end en event finder sted på samme dag.

en: The format of each event when displayed in the full calendar. Remember to include <code>li</code> tags before and after the event.
da_DK: Formatet på hvert event når de vises i komplet kalenderformat. Husk at inkludere <code>li</code> tags før og efter event.

en: Calendar Day Event List Settings
da_DK: Kalenderdag Eventabel-indstillinger

en: Order by event name, then event start time
da_DK: Sorter først på eventnavn, og derefter på starttidspunkt for event

en: Order by event start time, then event name
da_DK: Sorter først på starttidspunkt for event, og derefter eventnavn

en: Calendar events/day limit
da_DK: Kalenderevents/-dag begrænsninger

en: Limits the number of events on each calendar day. Leave blank for no limit.
da_DK: Begræns antallet af events på hver kalenderdag. Efterlad tom for ingen begrænsninger.

en: More Events message
da_DK: Flere Events-beskeder

en: Text with link to calendar day page with all events for that day if there are more events than the limit above, leave blank for no link as the day number is also a link.
da_DK: Tekst med link til side for kalenderdag der indeholder alle events på denne dag, såfremt der er flere events en grænsen sat herover. Efterlad denne tom såfremt du kun ønsker datoen som link.

en: iCal Feed Settings
da_DK: iCal Feed indstillinger

en: iCal Title
da_DK: iCal titel

en: The title that will appear in the calendar.
da_DK: Titlen som vises i kalenderen.

en: iCal Limit
da_DK: iCal begrænsning

en: Limits the number of future events shown (0 = unlimited).
da_DK: Begrænser antallet af fremtidige events der vises (0 = ubegrænset).

en: %s list header format
da_DK: %s tabel sidehovedformat

en: This content will appear just above your code for the %s list format below. Default is blank
da_DK: Dette indhold vises lige over din kode for alle %s tabelformater, herunder. Standard er ingenting

en: %s list item format
da_DK: %s tabel elementformat

en: The format of a single %s in a list.
da_DK: Formatet for single-%s i en tabel.

en: %s list footer format
da_DK: %s tabel sidefodformat

en: This content will appear just below your code for the %s list format above. Default is blank
da_DK: Dette indhold vises lige under din kode for alle %s tabelformater herover. Standard er ingenting

en: No %s message
da_DK: Ingen %s besked

en: The message displayed when no %s are available.
da_DK: Beskeden der vises hvis når ingen %s er tilgængelige.

en: Single %s title format
da_DK: Single-%s titelformat

en: Single %s page format
da_DK: Single-%s sideformat

en: %s List Formats
da_DK: %s tabelformater

en: Default %s list format
da_DK: Standard %s tabelformat

en: Category
da_DK: Kategori

en: The format of a single category page title.
da_DK: Titelformat på en single-kategoriside.

en: The format of a single tag page title.
da_DK: Formatet på en single-tag sidetitel.

en: The format of the events the list inserted in the tag page through the <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> element.
da_DK: Formatet på events i den indsatte tabel på tag-siden ved brug af <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> og <code>#_TAGALLEVENTS</code> element.

en: The message to be displayed in the list generated by <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> and <code>#_TAGALLEVENTS</code> when no events are available.
da_DK: Beskeden som vises i tabellen genereret af <code>#_TAGNEXTEVENTS</code>, <code>#_TAGNEXTEVENTS</code> og <code>#_TAGALLEVENTS</code> når der ikke er nogen events tilgængelige.

en: RSS main title
da_DK: RSS titel

en: The main title of your RSS events feed.
da_DK: Hovedtitlen på dine RSS feed events.

en: RSS main description
da_DK: RSS beskrivelse

en: The main description of your RSS events feed.
da_DK: Hovedbeskrivelsen af dine RSS feed events.

en: RSS title format
da_DK: RSS titelformat

en: The format of the title of each item in the events RSS feed.
da_DK: Titelformat på hvert punkt i event RSS feed.

en: RSS description format
da_DK: RSS beskrivelsesformat

en: The format of the description of each item in the events RSS feed.
da_DK: Beskrivelsesformat på hvert punkt i event RSS feed.

en: Enable Google Maps integration?
da_DK: Aktiver Google Maps integration?

en: Yes
da_DK: Ja

en: No
da_DK: Nej

en: Check this option to enable Goggle Map integration.
da_DK: Afkryds denne valgmulighed for at aktivere Google Maps integration.

en: Allow guest bookings?
da_DK: Tillad gæstetilmeldinger?

en: If enabled, guest visitors can supply an email address and a user account will automatically be created for them along with their booking. They will be also be able to log back in with that newly created account.
da_DK: Hvis aktiveret, kan gæste-besøgende oplyse deres E-mailadresse, og bliver automatisk oprettet en brugerkonto sammen med tilmeldingen.

en: Approval Required?
da_DK: Godkendelse påkrævet?

en: Bookings will not be confirmed until the event administrator approves it.
da_DK: Tilmeldinger vil ikke blive bekræftet før event-administrator godkender dem.

en: Reserved unconfirmed spaces?
da_DK: Reserver ubekræftet pladser?

en: By default, event spaces become unavailable once there are enough CONFIRMED bookings. To reserve spaces even if unapproved, choose yes.
da_DK: Event-pladser bliver som standard utilgængelige når der er tilstrækkeligt med BEKRÆFTEDE tilmeldinger. For at reservere pladser selvom de ikke er godkendt, vælg ja.

en: Can users cancel their booking?
da_DK: Kan Brugere annullere deres bestillinger?

en: If enabled, users can cancel their bookings themselves from their bookings page.
da_DK: Hvis aktiveret, kan brugere selv annullere deres reservationer fra deres reservationsside.

en: Allow overbooking when approving?
da_DK: Tillad overbooking?

en: If you get a lot of pending bookings and you decide to allow more bookings than spaces allow, setting this to yes will allow you to override the event space limit when manually approving.
da_DK: Hvis du modtager mange tilmeldinger der afventer godkendelse, kan du vælge at tillade flere tilmeldinger end der er pladser; sæt denne til ja og du kan tilsidesætte event pladsbegrænsningerne, når du godkender manuelt.

en: Allow double bookings?
da_DK: Tillad dobbelt booking?

en: If enabled, users can book an event more than once.
da_DK: Hvis aktiveret, kan brugere tilmelde en event mere end én gang.

en: Pricing
da_DK: Prissætning

en: Currency
da_DK: Valuta

en: Choose your currency for displaying event pricing.
da_DK: Vælg din valuta for at vise eventpriser.

en: Decimal Point
da_DK: Decimaltegn

en: Currency Format
da_DK: Valuta-format

en: Choose how prices are displayed. <code>@</code> will be replaced by the currency symbol, and <code>#</code> will be replaced by the number.
da_DK: Vælg hvorledes priser vises. <code>@</code> erstattes af valutasymbolet, og <code>#</code> erstattes af tallet.

en: Tax Rate
da_DK: Skatteprocent

en: Add a tax rate to your ticket prices (entering 10 will add 10% to the ticket price).
da_DK: Tilføj en afgift til dine billetpriser (ved indtastning af 10 tilføjes 10% til billetprisen)

en: Add tax to ticket price?
da_DK: Tilføj en afgift til billetprisen?

en: When displaying ticket prices and booking totals, include the tax automatically?
da_DK: Når der vises billetpriser og tilmeldingsoversigter, så inkluder afgiften automatisk?

en: Booking Cancelled
da_DK: Tilmelding annulleret

en: Booking form texts/messages
da_DK: Tilmeldingsformular tekster/beskeder

en: Bookings disabled
da_DK: Tilmeldinger deaktiveret

en: An event with no bookings.
da_DK: En event uden tilmeldinger.

en: Bookings closed
da_DK: Tilmeldinger lukket

en: Bookings have closed (e.g. event has started).
da_DK: Tilmeldinger er lukket (f.eks. hvis events er startet).

en: Fully booked
da_DK: Fuldt booket

en: Event is fully booked.
da_DK: Event er fuldt booket.

en: Already attending
da_DK: Detager allerede

en: If already attending and double bookings are disabled, this message will be displayed, followed by a link to the users booking page.
da_DK: Hvis du allerede deltager og dobbelt-tilmeldinger er deaktiveret, vises denne besked fulgt af et link til brugerens tilmeldingsside.

en: Manage bookings link text
da_DK: Administrer tekst på  tilmeldingslinks

en: Link text used for link to user bookings.
da_DK: Tekst på links til brugertilmeldinger.

en: Booking form feedback messages
da_DK: Tilmeldingsblanket Feedback beskeder

en: When a booking is made by a user, a feedback message is shown depending on the result, which can be customized below.
da_DK: Når en tilmelding er foretaget af en bruger vises en Feedback besked afhængig af resultatet, beskeden kan tilpasses herunder.

en: Successful booking
da_DK: Vellykket tilmelding

en: When a booking is registered and confirmed.
da_DK: Når en tilmelding er registreret og bekræftet.

en: Successful pending booking
da_DK: Vellykket tilmelding der afventer godkendelse

en: When a booking is registered but pending.
da_DK: Når en tilmelding er registreret, men afventer godkendelse.

en: Not enough spaces
da_DK: Ikke nok pladser

en: When a booking cannot be made due to lack of spaces.
da_DK: Når en tilmelding ikke kan foretages på grund af manglende pladser.

en: Errors
da_DK: Fejl

en: When a booking cannot be made due to an error when filling the form. Below this, there will be a dynamic list of errors.
da_DK: Når en tilmelding ikke kan foretages på grund af en fejl ved udfyldning af formularen. Nedenfor, vil der være en dynamisk liste med fejl.

en: Email Exists
da_DK: E-mail eksisterer

en: When a guest tries to book using an email registered with a user account.
da_DK: Når en gæst forsøger at tilmelde sig via en e-mail registreret på en brugerkonto.

en: User must log in
da_DK: Bruger skal logge ind

en: When a user must log in before making a booking.
da_DK: Når en bruger skal logge ind før der foretages en tilmelding.

en: Error mailing user
da_DK: Fejl ved afsendelse af mail til bruger

en: If a booking is made and an email cannot be sent, this is added to the success message.
da_DK: Hvis en tilmelding er foretaget, og der ikke kan afsendes en e-mail, tilføjes dette til 'Vellykket tilmelding' meddelelsen .

en: Already booked
da_DK: Allerede tilmeldt

en: If the user made a previous booking and cannot double-book.
da_DK: Hvis brugeren har oprettet en tidligere tilmelding, og ikke kan foretage dobbelt booking.

en: No spaces booked
da_DK: Ingen pladser tilmeldt

en: If the user tries to make a booking without requesting any spaces.
da_DK: Hvis brugeren forsøger at foretage en tilmelding uden at forespørge på pladser.

en: Booking Form
da_DK: Tilmeldingsformular

en: Display login form?
da_DK: Vis logind-formular?

en: Choose whether or not to display a login form in the booking form area to remind your members to log in before booking.
da_DK: Vælg om der skal vises en logind rubrik på tilmeldingssiden for at påminde dine medlemmer om at logge ind før tilmelding.

en: Submit button text
da_DK: Tilføj knap-tekst

en: The text used by the submit button. To use an image instead, enter the full url starting with %s or %s.
da_DK: Teksten der benyttes på tilføj-knappen. For at benytte et billede istedet, indtast hele url begyndende med %s eller %s.

en: Ticket
da_DK: Billet

en: Single ticket mode?
da_DK: Enkeltbillet funktion?

en: Show ticket table in single ticket mode?
da_DK: Vis billet-tabel som enkeltbillet funktion?

en: If you prefer a ticket table like with multiple tickets, even for single ticket events, enable this.
da_DK: Hvis du foretrækker en billet-tabel ligesom med multiple billetter, selv for en enkeltbillet-events, så aktiver denne.

en: Show unavailable tickets?
da_DK: Vis utilgængelige billetter?

en: You can choose whether or not to show unavailable tickets to visitors.
da_DK: Du kan vælge om du vil vise utilgængelige billetter til besøgende.

en: Show multiple tickets if logged out?
da_DK: Vis multiple billetter hvis logget ud?

en: Ticket Price (Descending)
da_DK: Billetpris (faldende)

en: Ticket Price (Ascending)
da_DK: Billetpris (stigende)

en: Ticket Name (Ascending)
da_DK: Billetnavn (stigende)

en: Ticket Name (Descending)
da_DK: Billetnavn (faldende)

en: Order Tickets By
da_DK: Sorter billetter efter

en: Choose which order your tickets appear.
da_DK: Vælg i hvilken rækkefølge dine billetter vises.

en: No-User Booking Mode
da_DK: Ingen-Bruger tilmeldingstilstand

en: By default, when a booking is made by a user, this booking is tied to a user account, if the user is not registered nor logged in and guest bookings are enabled, an account will be created for them.
da_DK: Når en tilmelding foretages af en bruger er denne bundet til en brugerkonto som standard, hvis brugeren ikke er registreret eller logget ind og hvis gæstebookinger ikke er aktiveret, vil en konto blive oprettet for dem.

en: The option below allows you to disable user accounts and assign all bookings to a parent user, yet you will still see the supplied booking personal information for each booking. When this mode is enabled, extra booking information about the person is stored alongside the booking record rather than as a WordPress user.
da_DK: Indstillingen nedenfor tillader dig at deaktivere brugerkonti og tildele alle tilmeldinger til en forælder-bruger, du vil dog stadig se de tilføjet personoplysninger på disse tilmeldinger. Når denne funktion er aktiveret, gemmes ekstra oplysninger knyttet til personen ved siden af tilmeldingsoplysningerne, og ikke som en WordPress-bruger.

en: <strong>Warning : </strong> Various features afforded to users with an account will not be available, e.g. viewing bookings. Once you enable this and select a user, modifying these values will prevent older non-user bookings from displaying the correct information.
da_DK: <strong>Advarsel: </strong> Forskellige funktioner, der tilbydes til brugere med en konto, vil ikke være tilgængelige, f.eks. visning af tilmeldinger. Når du aktiverer denne og vælger en bruger, kan en ændring af disse værdier forhindre tidligere ikke-bruger tilmeldinger i at vise de korrekte oplysninger.

en: Enable No-User Booking Mode?
da_DK: Aktiver Ingen-bruger tilmelding?

en: This disables user registrations for bookings.
da_DK: Dette deaktiverer brugerregistreringer for tilmeldinger.

en: Assign bookings to
da_DK: Tildel tilmeldinger til

en: Choose a parent user to assign bookings to. People making their booking will be unaware of this and will never have access to those user details. This should be a subscriber user you do not use to log in with yourself.
da_DK: Vælg en forælder-bruger der kan tildeles tilmeldinger. Folk der opretter tilmeldinger kan ikke se disse detaljer, og vil aldrig have adgang til disse brugeroplysninger. Brugeren skal være en abonnent som du ikke selv benytter til at logge ind med.

en: Booking Email Templates
da_DK: Tilmeldingsskablon for E-mails

en: You can disable this email by leaving the subject blank.
da_DK: Du kan deaktivere denne e-mail ved at efterlade emnefeltet tomt.

en: Email events admin?
da_DK: Send E-mail til eventsadministrator?

en: If you would like every event booking confirmation email sent to an administrator write their email here (leave blank to not send an email).
da_DK: Hvis du vil have at hver eneste event tilmeldingsbekræftelses E-mail afsendes til en administrator, skriv hans E-mail her (efterlad blank for ikke at afsende en E-mail).

en: Check this option if you want the event contact to receive an email when someone books places. An email will be sent when a booking is first made (regardless if confirmed or pending)
da_DK: Afkryds denne valgmulighed hvis du vil have at event-kontaktpersonen modtager en E-mail, når en bruger foretager en pladstilmelding. Der afsendes en E-mail når den første tilmelding er gennemført (uanset om den er bekræftet eller afventer godkendelse)

en: Disable new registration email?
da_DK: Deaktiver ny registrerings E-mail?

en: Check this option if you want to prevent the WordPress registration email from going out when a user anonymously books an event.
da_DK: Vælg denne indstilling hvis du vil forhindre Wordpress registrerings-email fra at blive sendt, når en anonym bruger tilmelder sig til en event.

en: An email will be sent to the event contact if someone cancels their booking.
da_DK: Der bliver sendt en E-mail til event-kontaktpersonen hvis en tilmelding aflyses.

en: Confirmed booking email
da_DK: Bekræftet tilmelding E-mail

en: This is sent when a person's booking is confirmed. This will be sent automatically if approvals are required and the booking is approved. If approvals are disabled, this is sent out when a user first submits their booking.
da_DK: Dette fremsendes når en persons tilmelding er bekræftet. Det afsendes automatisk hvis godkendelser er påkrævet og tilmeldingen bliver godkendt. Hvis godkendelser er deaktiveret, afsendes dette når en bruger tilføjer en tilmelding.

en: Booking confirmed email subject
da_DK: Tilmelding bekræftet E-mail emnefelt

en: Booking confirmed email
da_DK: Tilmelding bekræftet E-mail

en: Pending booking email
da_DK: Afventer godkendelse E-mail

en: This will be sent to the person when they first submit their booking. Not relevant if bookings don't require approval.
da_DK: Dette afsendes til personen når han tilføjer en tilmelding. Det er ikke relevant hvis tilmeldinger ikke kræver godkendelse.

en: Booking pending email subject
da_DK: Tilmelding afventer godkendelse E-mail emnefelt

en: Booking pending email
da_DK: Tilmelding afventer godkendelse E-mail

en: Rejected booking email
da_DK: Afvist tilmelding E-mail

en: This will be sent automatically when a booking is rejected. Not relevant if bookings don't require approval.
da_DK: Dette afsendes automatisk når en tilmelding afvises. Det er ikke relevant hvis tilmeldinger ikke kræver godkendelse.

en: Booking rejected email subject
da_DK: Tilmelding afvist E-mail emnefelt

en: Booking rejected email
da_DK: Tilmelding afvist E-mail

en: Booking cancelled
da_DK: Tilmelding annulleret

en: This will be sent when a user cancels their booking.
da_DK: Dette vil blive sendt hvis en bruger aflyser hans tilmelding.

en: Booking cancelled email subject
da_DK: Tilmelding annulleret E-mail emnefelt

en: Booking cancelled email
da_DK: Tilmelding annulleret E-mail

en: Administrator Email
da_DK: Aministrator e-mail

en: Event Submitted
da_DK: Event tilføjet

en: Event Approved
da_DK: Event godkendt

en: An email will be sent to the event owner when their event is approved. Users requiring event approval do not have the <code>publish_events</code> capability.
da_DK: En E-mail vil blive sendt til event-ejeren, når event'en godkendes. Brugere, hvor der kræves event-godkendelse, mangler muligheden for <code>publish_events</code>.

en: Event approved subject
da_DK: Event godkendt emnefelt

en: Event approved email
da_DK: Event godkendt e-mail

en: Image Sizes
da_DK: Billedstørrelser

en: Maximum width (px)
da_DK: Maksimum bredde (px)

en: Maximum height (px)
da_DK: Maksimum højde (px)

en: The maximum allowed height for images uploaded, in pixels
da_DK: Maksimal tilladt højde på indsendte billeder, i pixels

en: Maximum size (bytes)
da_DK: Maksimum størrelse (bytes)

en: The maximum allowed size for images uploaded, in bytes
da_DK: Maksimal tilladt størrelse på indsendte billeder, i bytes

en: Email Settings
da_DK: E-mail indstilinger

en: Notification sender name
da_DK: Meddelelsens afsendernavn

en: Insert the display name of the notification sender.
da_DK: Indsæt navnevisning på afsender af meddelelsen.

en: Notification sender address
da_DK: Meddelelsens afsenderadresse

en: Insert the address of the notification sender.
da_DK: Indsæt adressen på afsender af meddelelsen.

en: Mail sending method
da_DK: E-mail afsender metode

en: PHP mail function
da_DK: PHP e-mail funktion

en: Select the method to send email notification.
da_DK: Vælg metode hvormed E-mail meddelelser afsendes.

en: Send HTML Emails?
da_DK: Send HTML e-mails?

en: If set to yes, your emails will be sent in HTML format, otherwise plaintext.
da_DK: Hvis sat til ja, vil dine e-mails blive sendt i HTML-format, ellers i ren tekst.

en: The port through which you e-mail notifications will be sent. Make sure the firewall doesn't block this port
da_DK: Port som dine E-mail meddelelser kommunikerer igennem. Sikre dig at din firewall ikke blokerer denne port.

en: Use SMTP authentication?
da_DK: Brug SMTP godkendelse?

en: SMTP authentication is often needed. If you use Gmail, make sure to set this parameter to Yes
da_DK: SMTP autorisation er ofte påkrævet. Hvis du benytter GMail, så sikre dig at dette parameter sættes til Ja

en: The SMTP host. Usually it corresponds to 'localhost'. If you use Gmail, set this value to 'ssl://smtp.gmail.com:465'.
da_DK: SMTP host. Svare normalt til 'localhost'. Hvis du benytter GMail, så sæt denne værdi til  'ssl://smtp.gmail.com:465'.

en: SMTP username
da_DK: SMTP brugernavn

en: Insert the username to be used to access your SMTP server.
da_DK: Indsæt brugernavnet der benyttes for at give adgang til din SMTP server.

en: SMTP password
da_DK: SMTP adgangskode

en: Insert the password to be used to access your SMTP server
da_DK: Indsæt adgangskoden der benyttes for adgang til din SMTP server

en: User Capabilities
da_DK: Brugerfunktioner

en: Warning: Changing these values may result in exposing previously hidden information to all users.
da_DK: Advarsel: Hvis du ændre disse værdier kan det resultere i eksponering af hidtil skjulte oplysninger til alle brugere.

en: %s Capabilities
da_DK: %s muligheder

en: Users can publish %s and skip any admin approval
da_DK: Brugere kan udgive %s uden admin godkendelse

en: User can delete other users %s
da_DK: Bruger kan slette andre brugeres %s

en: User can edit other users %s
da_DK: Bruger kan redigere andre brugeres %s

en: User can delete their own %s
da_DK: Bruger kan slette egne %s

en: User can create and edit %s
da_DK: Bruger kan oprette og redigere %s

en: User can view private %s
da_DK: Bruger kan se private %s

en: Recurring Event
da_DK: Tilbagevendende event

en: recurring events
da_DK: tilbagevendende events

en: User can use other user locations for their events.
da_DK: Bruger kan benytte andre brugerlokationer til egne events.

en: User can delete %s categories and tags.
da_DK: Bruger kan slette %s kategorier og tags.

en: User can edit %s categories and tags.
da_DK: Bruger kan redigere %s kategorier og tags.

en: User can manage other users individual bookings and event booking settings.
da_DK: Bruger kan administrere andre brugeres individuelle tilmeldinger og event tilmeldingsindstillinger.

en: User can use and manage bookings with their events.
da_DK: Bruger kan benytte og administrere tilmeldinger med deres egne events.

en: User can upload images along with their events and locations.
da_DK: Bruger kan overføre billeder sammen med deres events og lokationer.

en: You can now give fine grained control with regards to what your users can do with events. Each user role can have perform different sets of actions.
da_DK: Nu kan du opsætte en finkornet kontrol med hensyn til, hvad dine brugere kan gøre med events. Hver brugerrolle kan udføre forskellige slags handlinger.

en: Uninstall/Reset
da_DK: Afinstaller/Nulstil

en: Use the buttons below to uninstall Events Manager completely from your system or reset Events Manager to original settings and keep your event data.
da_DK: Benyt knapperne herunder for at afinstallere Events Manager og fjerne det helt fra dit system, eller til at nulstille Events Manager til original-indstillinger og bibeholde dine event data.

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: %s added the event %s
da_DK: %s tilføjede event %s

en: %s added the event %s to %s.
da_DK: %s tilføjede event %s til %s.

en: %s is attending %s.
da_DK: %s deltager i %s.

en: %s will not be attending %s anymore.
da_DK: %s vil ikke deltage i %s længere

en: %s is attending %s of the group %s.
da_DK: %s deltager %s i gruppe %s.

en: %s will not be attending %s of group %s anymore.
da_DK: %s vil ikke deltage %s i gruppe %s mere.

en: Search %s...
da_DK: Søg %s...

en: My Profile
da_DK: Min profil

en: Events I'm Attending
da_DK: Events jeg deltager i

en: My Events
da_DK: Mine events

en: My Locations
da_DK: Mine lokationer

en: My Event Bookings
da_DK: Mine event-tilmeldinger

en: Group Ownership
da_DK: Gruppe-ejerskab

en: You have a pending booking
da_DK: Du har en tilmelding der afventer godkendelse

en: You have %s pending bookings
da_DK: Du har %s tilmeldinger der afventer godkendelse

en: You have a confirmed booking
da_DK: Du har en bekræftet tilmelding

en: You have %s confirmed bookings
da_DK: Du har %s bekræftet tilmeldinger

en: A user cancelled a booking
da_DK: En bruger annullerede en tilmelding

en: %s users cancelled bookings.
da_DK: %s brugere annullerede tilmeldinger.

en: Group Events
da_DK: Sorter events

en: Reschedule Events
da_DK: Omlæg tidsplan for events

en: Edit Event
da_DK: Rediger event

en: Add Event
da_DK: Tilføj event

en: Add Location
da_DK: Tilføj lokation

en: Edit Location
da_DK: Rediger lokation

en: You are currently viewing your public page, this is what other users will see.
da_DK: Du ser lige nu din offentlige side, dette er hvad andre brugere vil se.

en: Approved
da_DK: Godkendt

en: Rejected
da_DK: Afvist

en: Cancelled
da_DK: Annulleret

en: Awaiting Online Payment
da_DK: Afventer Online betaling

en: Awaiting Payment
da_DK: Afventer betaling

en: Changes saved
da_DK: Ændringer gemt

en: Your booking has been recorded
da_DK: Din tilmelding er registreret

en: There was a problem saving the booking.
da_DK: Der opstod et problem da tilmeldingen skulle gemmes.

en: You cannot manage this %s.
da_DK: Du kan ikke administrere denne %s.

en: Booking
da_DK: Tilmelding

en: You are trying to book a non-existent ticket for this event.
da_DK: Du prøver at tilmelde en ikke-eksisterende billet til denne event.

en: Guest User
da_DK: Gæste-bruger

en: Not Supplied
da_DK: Ikke opgivet

en: %s deleted
da_DK: %s slettet

en: %s could not be deleted
da_DK: %s kunne ikke slettes

en: Not approved, spaces full.
da_DK: Ikke godkendt, ingen ledige pladser.

en: Booking %s.
da_DK: Tilmelding %s.

en: Booking could not be %s.
da_DK: Tilmelding kunne ikke %s.

en: Booking note successfully added.
da_DK: Tilmeldingsnote tilføjet med succes.

en: Confirmation email could not be sent to admin. Registrant should have gotten their email (only admin see this warning).
da_DK: Bekræftelses E-mail kunne ikke sendes til administrator. Registranten skulle have modtaget hans E-mal (kun administrator ser denne advarsel).

en: Confirmed
da_DK: Bekræftet

en: Needs Attention
da_DK: Behøver din opmærksomhed

en: Incomplete Bookings
da_DK: Ufuldstændige tilmeldinger

en: Phone Number
da_DK: Telefonnummer

en: Ticket Name
da_DK: Billetnavn

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Bookings Table Settings
da_DK: Tilmeldings-tabelindstillinger

en: Modify what information is displayed in this booking table.
da_DK: Tilpas de informationer som skal vises i denne tilmeldingstabel.

en: %s Rows
da_DK: %s rækker

en: Displaying Event
da_DK: Viser event

en: Displaying User
da_DK: Viser bruger

en: No bookings.
da_DK: Ingen tilmeldinger.

en: %s created.
da_DK: %s oprettet

en: Bookings %s. Mails Sent.
da_DK: Tilmeldinger %s. E-mails afsendt.

en: An error occurred.
da_DK: Der opstod en fejl.

en: Choose a color for your category. You can access this using the %s placeholder.
da_DK: Vælg en farve til din kategori. Du kan tilgå dette ved at benytte %s placeholderen.

en: Choose/Upload Image
da_DK: Vælg/Overfør billede

en: Choose an image for your category, which can be displayed using the %s placeholder.
da_DK: Vælg et billede til din kategori, som kan vises ved brug af %s pladsholder.

en: WARNING: This is a recurring event.
da_DK: ADVARSEL: Dette er en gentaget event.

en: Modifications to this event will cause all recurrences of this event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and disassociate them with this recurring event.
da_DK: Ændringer på denne event vil forårsage at alle gentagelser af denne event vil blive slettet og genskabt, og tidligere tilmeldinger vil blive slettet! Du kan redigere de enkelte gentagelser hver for sig, og fjerne tilknytningen til dette gentaget event.

en: WARNING: This is a recurrence in a set of recurring events.
da_DK: ADVARSEL: Dette er en gentagelse i en række af gentagne events.

en: If you update this event data and save, it could get overwritten if you edit the recurring event template. To make it an independent, <a href="%s">detach it</a>.
da_DK: Hvis du opdaterer data på denne event og gemmer, kan det blive overskrevet hvis du efterfølgende redigerer den tilbagevende-eventskabelon. For at gøre den uafhængig, <a href="%s">fjern tilkytningen</a>.

en: To manage the whole set, <a href="%s">edit the recurring event template</a>.
da_DK: For at administrerer hele sættet, <a href="%s">rediger den tilbagevendende-eventskabelon</a>.

en: WARNING: This is a event belonging to the group "%s". Other group admins can also modify this event.
da_DK: ADVARSEL: Dette er en event tilhørende gruppen "%s". Andre gruppeadministratorer kan også redigere dette event.

en: Your event details are incorrect and recurrences cannot be created, please correct these errors first:
da_DK: Dine eventdetaljer er ukorrekte og gentagelser kan ikke oprettes, ret venligst disse fejl først:

en: Your %s details are incorrect and cannot be published, please correct these errors first:
da_DK: Dine %s detaljer er ukorrekte og kan ikke udgives, ret venligst disse fejl først:

en: When
da_DK: Hvornår

en: Where
da_DK: Hvor

en: Bookings/Registration
da_DK: Tilmeldinger/Registrering

en: Bookings Stats
da_DK: Tilmeldingsstatistikker

en: Attributes
da_DK: Attributter

en: Site Categories
da_DK: Hjemmeside-kategorier

en: No categories available, <a href="%s">create one here first</a>
da_DK: Ingen kategorier tilgængelige, <a href="%s">opret først en her</a>

en: Recurrences
da_DK: Gentagelser

en: View all posts in %s
da_DK: Vis alle indlæg i %s

en: View all categories
da_DK: Vis alle kategorier

en: Date and Time
da_DK: Dato og tidspunkt

en: Owner
da_DK: Ejer

en: Booked
da_DK: Tilmeldt

en: WARNING! You will delete ALL recurrences of this event, including booking history associated with any event in this recurrence. To keep booking information, go to the relevant single event and save it to detach it from this recurrence series.
da_DK: ADVARSEL! Du vil slette ALLE gentagelser af denne event, herunder tilmeldingshistorik tilknyttet ethvert event i denne gentagelse. For at beholde tilmeldingsoplysninger, så gå til den relevante single-event, og gem den for at fjerne tilknytningen til denne gentaget serie.

en: Edit Recurring Events
da_DK: Rediger tilbagevendende Events

en: Detach
da_DK: Fjern tilknytning

en: Duplicate %s
da_DK: Kopier %s

en: Duplicate
da_DK: Kopier

en: Modifications to these events will cause all recurrences of each event to be deleted and recreated and previous bookings will be deleted! You can edit individual recurrences and detach them from recurring events by visiting the <a href="%s">events page</a>.
da_DK: Tilpasning af disse events vil forårsage, at alle gentagelser af enhver event slettes og genskabes, og at tidligere tilmeldinger slettes! Du kan redigere de enkelte gentagelser, og fjerne tilknytningen til tilbagevendende events ved at besøge <a href="%s">eventssiden</a>.

en: Event name
da_DK: Eventnavn

en: Events cannot start after they end.
da_DK: Events kan ikke starte efter de slutter.

en: Dates must have correct formatting. Please use the date picker provided.
da_DK: Datoformatet skal være korrekt. Benyt venligst den viste datovælger.

en: Missing fields:
da_DK: Manglende felter:

en: Since the event is repeated, you must specify an event end date greater than the start date.
da_DK: Da denne event er gentaget, skal du specificere en event slutdato som er senere end startdatoen.

en: There were some errors saving your location.
da_DK: Der opstod nogle fejl, da din lokation blev gemt.

en: It will not be displayed on the website listings, to correct this you must <a href="%s">edit your location</a> directly.
da_DK: Det vil ikke blive vist i dine hjemmeside-tabeller, for at rette dette må du <a href="%s">redigere din lokation</a> direkte.

en: Something went wrong saving your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
da_DK: Noget gik galt da din %s skulle gemmes i indeks-tabellen. Informer venligst hjemmeside-administratoren om dette.

en: Successfully saved %s
da_DK: Gemt %s

en: Something went wrong updating your %s to the index table. Please inform a site administrator about this.
da_DK: Noget gik galt da din %s skulle opdateres i indeks-tabellen. Informer venligst hjemmeside-administratoren om dette.

en: Something went wrong with the recurrence update...
da_DK: Et eller andet gik galt med den gentagtagne opdatering...

en: There was a problem saving the recurring events.
da_DK: Der var et problem med at gemme gentaget events.

en: %s successfully duplicated.
da_DK: %s duplikeret med succes.

en: N/A
da_DK: Ikke tilgængelig

en: Profile
da_DK: Profil

en: Event detached.
da_DK: Event frakoblet.

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Event could not be detached.
da_DK: Event kunne ikke frakobles.

en: Event re-attached to recurrence.
da_DK: Event tilknyttet gentagelse på ny.

en: Event could not be attached.
da_DK: Event kunne ikke frakobles.

en: Sunday
da_DK: søndag

en: Monday
da_DK: mandag

en: Tuesday
da_DK: Tirsdag

en: Wednesday
da_DK: onsdag

en: Thursday
da_DK: torsdag

en: Friday
da_DK: fredag

en: Saturday
da_DK: lørdag

en: the first %s of the month
da_DK: den første %s i måneden

en: the second %s of the month
da_DK: den anden %s i måneden

en: the third %s of the month
da_DK: den tredje %s i måneden

en: the fourth %s of the month
da_DK: den fjerde %s i måneden

en: the last %s of the month
da_DK: den sidste %s i måneden

en: From %1$s to %2$s
da_DK: Fra %1$s til %2$s

en: everyday
da_DK: alle dage

en: every %s days
da_DK: hver %s dage

en: every week
da_DK: alle uger

en: every %s weeks
da_DK: alle %s uger

en: every %s months
da_DK: alle %s måneder

en: Address
da_DK: Adresse

en: State
da_DK: Stat

en: The location address
da_DK: Lokations-adresse

en: The location town
da_DK: Lokations-by

en: The country
da_DK: Landet

en: Location name
da_DK: Lokationsnavn

en:  is required.
da_DK: er påkrævet.

en: You do not have permission to create/edit %s.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at oprette/redigere %s.

en: Please supply a valid email format.
da_DK: Oplys venligst et gyldigt E-mail format.

en: The image file is too big! Maximum size:
da_DK: Billedet er for stort! Maksimum størrelse:

en: The image is too big! Maximum size allowed:
da_DK: Billedet er for stort! Maksimum tilladte størrelse:

en: The image is in a wrong format!
da_DK: Billedeformat er forkert!

en: User deleted by administrators
da_DK: Bruger slettet af administratorer

en: Phone
da_DK: Telefon

en: Email
da_DK: E-mail

en: Ticket booking created
da_DK: Billet tilmelding oprettet

en: There was a problem saving the ticket booking.
da_DK:  Der opstod et problem da billet-tilmeldingen skulle gemmes.

en: Standard Ticket
da_DK: Standard billet

en: Ticket created
da_DK: Billet oprettet

en: There was a problem saving the ticket.
da_DK: Der opstod et problem da billetten skulle gemmes.

en: Please enter a valid ticket price e.g. 10.50 (no currency signs)
da_DK: Indtast venligst en gyldig billetpris f.eks. 10.50 (ingen valuta symboler)

en: You cannot delete a ticket that has a booking on it.
da_DK: Du kan ikke slette en billet som har en tilmelding.

en: You do not have the rights to manage this %s.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at administrere denne %s.

en: You cannot delete tickets if there are any bookings associated with them. Please delete these bookings first.
da_DK: Du kan ikke slette billetter hvis der er tilmeldinger på disse. Slet venligst disse tilmeldingerne først.

en: No ticket id provided
da_DK: Ingen billet- id oplyst

en: %s successfully deleted.
da_DK: %s slettet med succes.

en: %s could not be deleted.
da_DK: %s kunne ikke slettes.

en: %s successfully deleted
da_DK: %s slettet med succes

en: You must log in to cancel your booking.
da_DK: Du skal logge ind for at annullere din tilmelding.

en: Exported booking on %s
da_DK: Eksporterede tilmeldinger den %s

en: <li>No events in this location</li>
da_DK: <li>Ingen events på denne lokation</li>

en: You are in Events Manager debug mode. To turn debug mode off, go to the <a href="%s">settings</a> page.
da_DK: Du er i Events Manager fejlfindingstilstand. For at slukke for fejlfindingstilstand, gå til siden <a href="%s">indstillinger</a>.

en: My %s
da_DK: Min %s

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
da_DK: Viser %1$s&#8211;%2$s af %3$s

en: Today's events
da_DK: Dagens events

en: Tomorrow's events
da_DK: Events i morgen

en: Events this month
da_DK: Denne måneds events

en: Events next month
da_DK: Næste måneds events

en: Events current and next month
da_DK: Events i denne og næste måned

en: Events within 2 months
da_DK: De næste 2 måneders events

en: Events within 3 months
da_DK: De næste 3 måneders events

en: Events within 6 months
da_DK: De næste 6 måneders events

en: Events within 12 months
da_DK: Events inden for 12 måneder

en: Mon
da_DK: Man

en: Tue
da_DK: Tir

en: Wed
da_DK: Ons

en: Thu
da_DK: Tors

en: Fri
da_DK: Fre

en: Sat
da_DK: Lør

en: Sun
da_DK: Søn

en: Trying to perform an illegal action.
da_DK: Forsøg på udførsel af ugyldig handling.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
da_DK: <strong>ERROR</strong>: Indtast venligst din E-mailadresse.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
da_DK: <strong>ERROR</strong>: E-mailadressen er ikke korrekt.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
da_DK: <strong>ERROR</strong>: Indtast venligst et brugernavn..

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
da_DK: <strong>ERROR</strong>: Dette brugernavn er ugyldigt, da det indeholder ugyldige tegn. Angiv et gyldigt brugernavn.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
da_DK: <strong>ERROR</strong>: Dette brugernavn eksisterer allerede, vælg venligst et andet.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
da_DK: <strong>ERROR</strong>: Denne E-mailadresse eksisterer allerede, vælg venligst en anden.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
da_DK: <strong>ERROR</strong>: Var ikke istand til at registrere dig... kontakt venligst <a href="mailto:%s">webmaster</a> !

en: New user registration on your blog %s:
da_DK: Ny bruger-tilmelding på din blog %s:

en: Username: %s
da_DK: Brugernavn: %s

en: [%s] New User Registration
da_DK: [%s] Ny bruger registrering

en: [%s] Your username and password
da_DK: [%s] Dit brugernavn og adgangskode

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>You have requested #_BOOKINGSPACES space/spaces for #_EVENTNAME.<br/>When : #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Where : #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Your booking is currently pending approval by our administrators. Once approved you will receive an automatic confirmation.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
da_DK: Kære #_BOOKINGNAME, <br/>Du har anmodet om #_BOOKINGSPACES plads/pladser til #_EVENTNAME.<br/>Hvornår: #_EVENTDATES @ #_EVENTTIMES<br/>Hvor: #_LOCATIONNAME - #_LOCATIONFULLLINE<br/>Din tilmelding afventer for nuværende godkendelse af vores administratorer. Du modtager automatisk en bekræftelse efter godkendelse .<br/>Venlig hilsen,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been rejected.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
da_DK: Kære #_BOOKINGNAME, <br/>Din anmodning om tilmelding af #_BOOKINGSPACES pladser til #_EVENTNAME den #_EVENTDATES er blevet afvist.<br/>Venlig hilsen,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_BOOKINGNAME, <br/>Your requested booking for #_BOOKINGSPACES spaces at #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been cancelled.<br/>Yours faithfully,<br/>#_CONTACTNAME
da_DK: Kære #_BOOKINGNAME, <br/>Din tilmelding af #_BOOKINGSPACES pladser til #_EVENTNAME den #_EVENTDATES er blevet aflyst.<br/>Venlig hilsen,<br/>#_CONTACTNAME

en: Dear #_CONTACTNAME, <br/>Your event #_EVENTNAME on #_EVENTDATES has been approved.<br/>You can view your event here: #_EVENTURL
da_DK: Kære #_CONTACTNAME, <br/>Din event #_EVENTNAME den #_EVENTDATES er blevet godkendt.<br/>Du kan se din event her: #_EVENTURL

en: A new event has been submitted by #_CONTACTNAME.<br/>Name : #_EVENTNAME <br/>Date : #_EVENTDATES <br/>Time : #_EVENTTIMES <br/>Please visit #_EDITEVENTURL to review this event for approval.
da_DK: Der er tilføjet en ny event af #_CONTACTNAME.<br/>Navn: #_EVENTNAME <br/>Dato: #_EVENTDATES <br/>Tid: #_EVENTTIMES <br/>Besøg venligst #_EDITEVENTURL for at gennemse denne event for godkendelse.

en: All Categories
da_DK: Alle kategorier

en: All Countries
da_DK: Alle lande

en: All Regions
da_DK: Alle regioner

en: All States
da_DK: Alle stater

en: All Cities/Towns
da_DK: Alle byer

en: You have successfully submitted your event, which will be published pending approval.
da_DK: Du har tilføjet din event med succes, der vil blive udgivet som afventer godkendelse.

en: Submitted Event Awaiting Approval
da_DK: Tilføjet event afventer godkendelse

en: All Day
da_DK: Hele dagen

en: No %s
da_DK: Ingen %s

en: more...
da_DK: mere...

en: Send your booking
da_DK: Send din tilmelding

en: Online bookings are not available for this event.
da_DK: Online-tilmeldinger er ikke mulige til denne event.

en: Bookings are closed for this event.
da_DK: Tilmeldinger er lukket til denne event.

en: This event is fully booked.
da_DK: Denne event er fuldt booket.

en: You are currently attending this event.
da_DK: Du deltager i øjeblikket i denne event.

en: Manage my bookings
da_DK: Administrer mine tilmeldinger

en: Are you sure you want to cancel your booking?
da_DK: Er du sikker på at du vil annullere din tilmelding?

en: Booking %s
da_DK: Tilmelding %s

en: Booking successful, pending confirmation (you will also receive an email once confirmed).
da_DK: Tilmelding gennemført, bekræftelse afventer godkendelse (du vil også modtage en E-mail efter at den er bekræftet).

en: Booking successful.
da_DK: Tilmelding fuldført.

en: Booking cannot be made, not enough spaces available!
da_DK: Tilmelding kan ikke udføres, der er ikke ledige pladser nok!

en: You must log in or register to make a booking.
da_DK: Du skal logge ind eller registrere dig for at oprette en tilmelding.

en: However, there were some problems whilst sending confirmation emails to you and/or the event contact person. You may want to contact them directly and letting them know of this error.
da_DK: Men, der var nogle problemer ved afsendelse af en bekræftelses E-mails til dig og / eller event-kontaktperson. Du ønsker måske at kontakte dem direkte, og lade dem vide af denne fejl.

en: Booking could not be created
da_DK: Tilmelding kunne ikke oprettes

en: This email already exists in our system, please log in to register to proceed with your booking.
da_DK: Denne E-mail eksisterer allerede i vores system, venligst logind for at fortsætte med din tilmelding.

en: A new user account has been created for you. Please check your email for access details.
da_DK: En ny brugerkonto er oprettet til dig. Kontroller venligst din E-mail for adgangsdetaljer.

en: There was a problem creating a user account, please contact a website administrator.
da_DK: Der var et problem med oprettelse af en brugerkonto, kontakt venligst en administrator på hjemmesiden.

en: You already have booked a seat at this event.
da_DK: Du har allerede tilmeldt dig en plads til denne event.

en: You must request at least one space to book an event.
da_DK: Du skal anmode om mindst en plads for at tilmelde en event.

en: Book Now
da_DK: Tilmeld dig nu

en: Booking...
da_DK: Tilmelder...

en: %s Submitted
da_DK: %s tilføjet

en: %s Error. Try again?
da_DK: %s fejl. Prøv igen?

en: Canceling...
da_DK: Afbestiller...

en: Cancellation
da_DK: Afbestilling

en: Booking Pending
da_DK: Tilmelding afventer godkendelse

en: Booking Rejected
da_DK: Tilmelding afvist

en: Booking Confirmed
da_DK: Tilmelding bekræftet

en: No Events
da_DK: Ingen events

en: Event Tag
da_DK: Event-tag

en: Search Event Tags
da_DK: Søg event-tags

en: Popular Event Tags
da_DK: Populære event-tags

en: All Event Tags
da_DK: Alle event-tags

en: Parent Event Tags
da_DK: Forælder event-tags

en: Parent Event Tag:
da_DK: Forælder event-tag:

en: Edit Event Tag
da_DK: Rediger event-tag

en: Update Event Tag
da_DK: Opdater event-tag

en: Add New Event Tag
da_DK: Tilføj nyt event-tag

en: New Event Tag Name
da_DK: Nyt event-tag navn

en: Separate event tags with commas
da_DK: Adskil event-tags med kommaer

en: Add or remove events
da_DK: Tilføj eller fjern events

en: Choose from most used event tags
da_DK: Vælg fra de mest benyttede event-tags

en: Event Category
da_DK: Eventkategori

en: Search Event Categories
da_DK: Søg eventkategorier

en: Popular Event Categories
da_DK: Populære eventkategorier

en: All Event Categories
da_DK: Alle eventkategorier

en: Parent Event Categories
da_DK: Forælder-eventkategorier

en: Parent Event Category:
da_DK: Forælder-eventkategori:

en: Edit Event Category
da_DK: Rediger eventkategori

en: Update Event Category
da_DK: Opdater eventkategori

en: Add New Event Category
da_DK: Tilføj ny eventkategori

en: New Event Category Name
da_DK: Nyt eventkategori-navn

en: Separate event categories with commas
da_DK: Adskil event-kategorier med kommaer

en: Choose from most used event categories
da_DK: Vælg fra de mest benyttede event-kategorier

en: Display events on your blog.
da_DK: Vis events på din blog.

en: Add New Event
da_DK: Tilføj ny event

en: Edit
da_DK: Rediger

en: New Event
da_DK: Ny event

en: View
da_DK: Vis

en: View Event
da_DK: Vis event

en: Search Events
da_DK: Søg events

en: No Events Found
da_DK: Ingen event fundet

en: No Events Found in Trash
da_DK: Ingen event fundet i papirkurven

en: Parent Event
da_DK: Forælder-event

en: Recurring Events
da_DK: Tilbagevendende events

en: Recurring Events Template
da_DK: Tilbagevendende Events-skabelon

en: Add Recurring Event
da_DK: Tilføj tilbagevendende event

en: Add New Recurring Event
da_DK: Tilføj ny tilbagevendende event.

en: Edit Recurring Event
da_DK: Rediger tilbagevendende event

en: New Recurring Event
da_DK: Ny tilbagevendende event

en: Search Recurring Events
da_DK: Søg tilbagevendende events

en: No Recurring Events Found
da_DK: Ingen tilbagevendende events fundet

en: No Recurring Events Found in Trash
da_DK: Ingen tilbagevendende events fundet i papirkurven

en: Parent Recurring Event
da_DK: Forælder-tilbagevendende-event

en: Display locations on your blog.
da_DK: Vis lokationer på din blog.

en: Add New Location
da_DK: Tilføj ny lokation

en: New Location
da_DK: Ny lokation

en: View Location
da_DK: Se lokation

en: Search Locations
da_DK: Søg lokationer

en: No Locations Found
da_DK: Ingen lokationer fundet

en: No Locations Found in Trash
da_DK: Ingen lokationer fundet i papirkurven

en: Parent Location
da_DK: Forældre lokation

en: You must log in to view and manage your events.
da_DK: Du skal logge ind for at se og administrere dine events.

en: You must log in to view and manage your locations.
da_DK: Du skal logge ind for at se og administrere dine lokationer.

en: You must log in to view and manage your bookings.
da_DK: Du skal logge ind for at se og administrere dine tilmeldinger.

en: Please wait while the booking is being submitted.
da_DK: Vent venligst mens tilmeldingen indsendes.

en: Save Settings
da_DK: Gem indstillinger

en: Searching...
da_DK: Søger...

en: Loading...
da_DK: Indlæser...

en: Are you sure you want to reschedule this recurring event? If you do this, you will lose all booking information and the old recurring events will be deleted.
da_DK: Er du sikker på du ønsker at omlægge dette gentaget event? Hvis du gør dette, vil du miste alle tilmeldingsinformationer og de tidligere gentaget events vil blive slettet.

en: Are you sure you want to detach this event? By doing so, this event will be independent of the recurring set of events.
da_DK: Er du sikker på at du vil fjerne tilknytningen til denne event? Hvis du gør dette, vil den være uafhængig af den gentaget række af events.

en: This cannot be undone.
da_DK: Dette kan ikke fortrydes.

en: All events will be moved to trash.
da_DK: Alle events vil blive flyttet til papirkurven.

en: Are you sure you want to delete all recurrences of this event?
da_DK: Er du sikker på at du vil slette alle gentagelser af denne event?

en: Are you sure you want to disable bookings? If you do this and save, you will lose all previous bookings. If you wish to prevent further bookings, reduce the number of spaces available to the amount of bookings you currently have
da_DK: Er du sikker på du vil deaktivere tilmeldinger? Hvis du gør dette og klikker gem, vil du miste alle de tidligere tilmeldinger. Hvis du ønsker at forhindre yderligere tilmeldinger, så reducer antal tilgængelige pladser til det antal tilmeldinger som du har i øjeblikket

en: You do not have permission to manage others %s
da_DK: Du har ikke tilladelse til at administrere andres %s

en: You do not have permission to manage %s
da_DK: Du har ikke tilladelse til at administrere %s

en: You do not have permission to publish %s
da_DK: Du har ikke tilladelse til at udgive %s

en: You do not have permission to delete others %s
da_DK: Du har ikke tilladelse til at slette andres %s

en: You do not have permission to delete %s
da_DK: Du har ikke tilladelse til at administrere %s

en: You do not have permission to edit others %s
da_DK: Du har ikke tilladelse til at redigere andres %s

en: You do not have permission to edit %s
da_DK: Du har ikke tilladelse  til at redigere %s

en: You cannot read private %s
da_DK: Du kan ikke læse private %s

en: You cannot view others %s
da_DK: Du kan ikke se andres %s

en: You do not have permission to upload images
da_DK: Du har ikke tilladelse til at overføre billeder

en: Duplicate this event
da_DK: Dubliker denne event

en: Not attending any events yet.
da_DK: Deltager ikke i nogen events endnu.

en: Log in if you already have an account with us.
da_DK: Logind hvis du allerede har en brugerkonto hos os.

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Log In
da_DK: Logind

en: Remember Me
da_DK: Husk mig

en: Sign Up
da_DK: Tilmeld dig

en: Password Lost and Found
da_DK: Adgangskode mistet og fundet

en: Lost your password?
da_DK: Har du mistet din adgangskode?

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Events Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
da_DK: Du har ingen brugerdefinerede attributter i nogen af dine Events-Manager-skabelonindstillinger. Tilføj dem venligst på <a href='%s'>indstillingssiden</a>

en: Deprecated Attributes
da_DK: Afskrevet attributter

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Events Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these deprecated attributes, give it a blank value and save.
da_DK: Hvis du ser nogen attributter herunder, betyder det at de ikke længere er i brug i Events Manager fomater. For at tilføje dem, skal du tilføje den brugerdefinerede attribut igen til en formateringsindstilling på indstillingssiden. For at fjerne nogen af disse afskrevne attributter, give den en tom værdi og gem.

en: In order to use attributes, you must define some in your templates, otherwise they'll never show. Go to Events > Settings > General to add attribute placeholders.
da_DK: For at kunne benytte attributter, skal du definere nogle i din skabelon, ellers vil de aldrig blive vist. Gå til events>Indstillinger>Generelt, for at tilføje attribut pladsholdere.

en: Available Spaces
da_DK: Ledige pladser

en: Confirmed Spaces
da_DK: Bekræftet pladser

en: Pending Spaces
da_DK: Pladser der afventer godkendelse

en: manage bookings
da_DK: Administrer tilmeldinger

en: printable view
da_DK: printvisning

en: export csv
da_DK: Eksportér csv

en: No responses yet!
da_DK: Ingen tilbagemeldinger endnu!

en: Enable registration for this event
da_DK: Tillad registrering til dette event

en: Tickets
da_DK: Billetter

en: You can have single or multiple tickets, where certain tickets become available under certain conditions, e.g. early bookings, group discounts, maximum bookings per ticket, etc.
da_DK: Du kan have enkelt- eller multiple billetter hvor nogle billetter bliver tilgængelige under visse betingelser, f.eks tidlige tilmeldinger, grupperabatter, maksimalt antal tilmeldinger pr billet, osv.

en: Basic HTML is allowed in ticket labels and descriptions.
da_DK: Basic HTML er tilladt i billetetiketter og beskrivelser.

en: Start/End
da_DK: Start/Slut

en: Avail. Spaces
da_DK: Tilgæng. pladser

en: Add new ticket
da_DK: Tilføj ny billet

en: Free
da_DK: Gratis

en: View Bookings
da_DK: Vis tilmeldinger

en: Total Spaces
da_DK: Antal pladser i alt

en: Individual tickets with remaining spaces will not be available if total booking spaces reach this limit. Leave blank for no limit.
da_DK: Individuelle billetter med ledige pladser vil ikke være tilgængelige, hvis det maksimale antal tilmeldinger overskrides. Lad denne være tom for ubegrænset antal tilmeldinger.

en: Category:
da_DK: Kategori:

en: No image uploaded for this event yet
da_DK: Der er endnu intet billede sendt for denne event

en: Upload/change picture
da_DK: Send/ændr billede

en: Delete Image?
da_DK: Slet billede?

en: No groups defined yet.
da_DK: Ingen grupper defineret endnu.

en: This event does not have a physical location.
da_DK: Denne event har ingen fysisk lokation.

en: Location:
da_DK: Lokation:

en: No Location
da_DK: Ingen lokation

en: Location Name:
da_DK: Lokationsnavn:

en: Create a location or start typing to search a previously created location.
da_DK: Opret en lokation eller begynd at taste for at søge efter en tidligere oprettet lokation.

en: You cannot edit saved locations here.
da_DK: Du kan ikke redigere gemte lokationer her.

en: Address:
da_DK: Adresse:

en: City/Town:
da_DK: By:

en: State/County:
da_DK: Stat/Provins:

en: Postcode:
da_DK: Postnummer:

en: Country:
da_DK: Land:

en: none selected
da_DK: Ingen er valgt

en: Location not found
da_DK: Lokation ikke fundet

en: This event repeats
da_DK: Denne event gentages

en: every
da_DK: hver

en: day
da_DK: dag

en: days
da_DK: dage

en: week on
da_DK: uge den

en: weeks on
da_DK: uger den

en: month on the
da_DK: måned den

en: months on the
da_DK: måneder den

en: first
da_DK: første

en: second
da_DK: anden

en: third
da_DK: tredje

en: fourth
da_DK: fjerde

en: last
da_DK: sidste

en: of each month
da_DK: i hver måned

en: Recurrences span from
da_DK: Gentagelser strækker sig fra

en: to
da_DK: til

en: Events start from
da_DK: Events starter fra

en: All day
da_DK: Hele dagen

en: day(s)
da_DK: dag(e)

en: For a recurring event, a one day event will be created on each recurring date within this date range.
da_DK: Vedrørende en gentaget event, en éndagsevent oprettes på hver gentaget dato inden for dette datointerval.

en: This is a recurring event.
da_DK: Dette er en tilbagevendende event.

en: From
da_DK: Fra

en: Event starts at
da_DK: Event begynder

en: This event spans every day between the beginning and end date, with start/end times applying to each day.
da_DK: Denne event løber hver dag mellem start- og slutdatoen, hvor start- og sluttidspunkter hhv. refererer til disse to datoer.

en: The event name. Example: Birthday party
da_DK: Eventsnavn. Eksempel: Fødselsdagsfest

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Details about the event.
da_DK: Detaljer om event.

en: Event Image
da_DK: Eventbillede

en: You don't have any custom attributes defined in any of your Locations Manager template settings. Please add them the <a href='%s'>settings page</a>
da_DK: Du har ingen brugerdefinerede attributter i nogen af dine administrator lokations-skabelonindstillinger. Tilføj dem venligst på <a href='%s'>indstillingssiden</a>

en: If you see any attributes under here, that means they're not used in Locations Manager formats. To add them, you need to add the custom attribute again to a formatting option in the settings page. To remove any of these deprecated attributes, give it a blank value and save.
da_DK: Hvis du ser nogen attributter herunder, betyder det at de ikke benyttes i Events Manager formats. For at tilføje dem, skal du tilføje den brugerdefinerede attribut igen til en formateringsindstilling på indstillingssiden. For at fjerne nogen af disse afskrevne attributter, give den en tom værdi og gem.

en: No image uploaded for this location yet
da_DK: Der er endnu ikke sendt et billede for denne lokation

en: Location Name
da_DK: Lokationsnavn

en: The name of the location
da_DK: Navnet på lokationen

en: Details about the location.
da_DK: Detaljer om lokationen.

en: HTML Allowed.
da_DK: HTML tilladt.

en: Location Image
da_DK: Lokationsbillede

en: Enter a maximum number of spaces (required).
da_DK: Indtast et maksimalt antal pladser (påkrævet).

en: Available from
da_DK: Tilgængelig fra

en: Add a start or end date (or both) to impose time constraints on ticket availability. Leave either blank for no upper/lower limit.
da_DK: Tilføj start eller slutdato (eller begge) for at indføre tidsmæssige begrænsninger på billet-tilgængeligheden. Efterlad begge tomme for ingen øvre / nedre grænse.

en: and
da_DK: og

en: Leave either blank for no upper/lower limit.
da_DK: Lad begge være tomme for ingen øvre/nedre grænse.
